Result
Saturday, 15 October, 2022
17:30
Randwick (AUS)

Five Diamonds Prelude (Conditions) (5yo+) (Turf)

7f 110y (Good To Soft) 4yo+ Conditions
Total prize money 975,000 AUD
1st 580,500 AUD 2nd 190,000 AUD 3rd 96,000 AUD 4th 42,000 AUD 5th 21,000 AUD 6th 10,000 AUD 7th 10,000 AUD 8th 10,000 AUD 9th 8,000 AUD 10th 8,000 AUD
Runners: 16

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (3) Jockey's silk
Ellsberg (AUS)
Belsin Thoroughbreds, TTI Syndicate Et Al
5
9 - 5
-
bl
Gerald Ryan & Sterling Alexiou
Brenton Avdulla
Days L/R: 14
2nd (1)
Sibaaq (GB)
Bennett Racing P/L Syndicate, N Bennett Et Al
2½ l
4
8 - 11
-
Annabel Neasham
Chad Schofield
Days L/R: 386
3rd (16) Jockey's silk
Rebel Rama (AUS)
M C Conners Racing Pty Ltd, Canary Bros Racing Et Al
hd
5
8 - 7
-
Marc Conners
William Pike
Days L/R: 93
4th (7) Jockey's silk
Ayrton (NZ)
R T D Racing, G J McCarthy Et Al
shd
5
9 - 1
-
Mick Price & Michael Kent Jnr
Damian Lane
Days L/R: 20
5th (2) Jockey's silk
Alcyone (AUS)
Godolphin
1¼ l
5
8 - 11
-
bl
James Cummings
Glyn Schofield
Days L/R: 21
6th (13) Jockey's silk
Rustic Steel (AUS)
R M Wanless & Mrs J M Wanless
shd
5
9 - 1
-
Kris Lees
Hugh Bowman
Days L/R: 14
7th (12) Jockey's silk
Atishu (NZ)
A J A Bosma, Mrs P J Clark Et Al
ns
5
8 - 10
-
Chris Waller
Jay Ford
Days L/R: 21
8th (10)
Diamil (IRE)
R A Pegum, F W Cook Et Al
1 l
4
8 - 11
-
bl
J O'Shea
James McDonald
Days L/R: 154
9th (5)
Aleas (GB)
Marcstown
sn
4
8 - 11
-
Chris Waller
Craig A Williams
Days L/R: 28
10th (11)
Unanimous (AUS)
D P Azzopardi, I R Jones Et Al
hd
5
8 - 11
-
Ciaron Maher & David Eustace
Keagan Latham
Days L/R: 63
11th (15) Jockey's silk
Kinloch (AUS)
B Perry, L Petagna Et Al
shd
5
8 - 13
-
Kris Lees
Nash Rawiller
Days L/R: 14
12th (14) Jockey's silk
Our Playboy (AUS)
J M Maclean, D J M Maclean Et Al
hd
5
9 - 1
-
Mick Price & Michael Kent Jnr
Sam Clipperton
Days L/R: 20
13th (8) Jockey's silk
The Frontman (NZ)
P B Newsom, A N Wales & A M Whitehouse
nk
5
8 - 11
-
Chris Waller
James Orman
Days L/R: 29
14th (6)
Lord Ardmore (NZ)
A J A Bosma, A R Johnson Et Al
nk
5
8 - 11
-
bl
Chris Waller
Kerrin McEvoy
Days L/R: 56
15th (4) Jockey's silk
Toomuchtobear (NZ)
N A Greenhalgh, Mrs M T Greenhalgh et al
¾ l
5
8 - 11
-
bl
Chris Waller
Thomas Sherry
Days L/R: 42
16th (9)
Arctic Thunder (AUS)
M D Holland, Darby Racing Arctic Success Et Al
4¾ l
5
8 - 7
-
bl
Gary Portelli
Winona Costin
Days L/R: 224
NR
Adios Steve (AUS)
Mrs P M Thompson, Ms R C Thompson Et Al
5
8 - 11
-
David Payne
Non-runner
NR Jockey's silk
Singapura (AUS)
Almighty Racing Pty Ltd Syndicate
5
8 - 11
-
Ian Finn
Tyler Schiller
Non-runner
Days L/R: 245
NR
Kozluca (AUS)
Ms L Keegan-Attard, S Watts Et Al
5
8 - 11
-
Jason Attard & Lucy Keegan-Attard
Non-runner
Days L/R: 249
NR Jockey's silk
Yiyi (AUS)
Hermitage Syndicate
5
8 - 11
-
t
Chris Waller
Jim Byrne
Non-runner
Days L/R: 29

More results from Saturday, 15 October, 2022

Saturday, 15 October 2022
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Ascot (GB)
Godolphin
3rd John & Thady Gosden
Frankie Dettori (9 - 9)
13:25 Qipco British Champions Long Distance Cup (Group 2) (British Champions Series)
1m 7f 209y (Good To Soft) 3yo+
Ascot (GB) 3rd Charlie Appleby
William Buick (9 - 4)
14:00 Qipco British Champions Sprint Stakes (Group 1) (British Champions Series)
6f (Good To Soft) 3yo+
Ascot (GB)
Godolphin
12th Charlie Appleby
James Doyle (9 - 4)
14:00 Qipco British Champions Sprint Stakes (Group 1) (British Champions Series)
6f (Good To Soft) 3yo+
Ascot (GB)
Eternal Pearl (GB)
Godolphin
13th Charlie Appleby
William Buick (9 - 1)
14:40 Qipco British Champions Fillies & Mares Stakes (Group 1) (British Champions Series)
1m 3f 211y (Good To Soft) 3yo+
Ascot (GB)
Godolphin
2nd Charlie Appleby
William Buick (9 - 3)
15:20 Queen Elizabeth II Stakes (Sponsored By Qipco) (Group 1) (British Champions Mile)
1m (Good To Soft) 3yo+
Ascot (GB)
Godolphin
2nd Charlie Appleby
William Buick (9 - 7)
16:00 Qipco Champion Stakes (British Champions Middle Distance) (Group 1)
1m 1f 212y (Good To Soft) 3yo+
Ballarat (AUS)
Dartboard (AUS)
Godolphin
7th James Cummings
Fred Kersley (9 - 2)
14:19 Bowser Bean Coffee Cup Maiden Plate (3yo) (Polytrack)
7f 110y (Standard) 3yo Mdn
Caulfield (AUS)
Moko (AUS)
Godolphin
10th Anthony & Sam Freedman
Mark Zahra (8 - 11)
14:00 Schweppes Ethereal Stakes (Group 3) (3yo Fillies) (Turf)
1m 2f (Soft) 3yo
Caulfield (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Jamie Kah (8 - 11)
14:35 Stow Storage Gothic Stakes (Listed Race) (3yo Colts & Geldings) (Turf)
7f (Soft) 3yo
Caulfield (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Jamie Kah (8 - 7)
15:45 McCafe Sprint (Group 2 Handicap) (3yo+) (Turf)
5f (Soft) 3yo+
Caulfield (AUS)
Alegron (AUS)
Godolphin
15th James Cummings
Ethan Brown (8 - 5)
17:15 Carlton Draught Caulfield Cup (Group 1 Handicap) (3yo+) (Turf)
1m 4f (Good To Soft) 3yo+
Delaware Park (USA)
Godolphin Racing LLC
4th Michael Stidham
Carol Cedeno (8 - 6)
14:00 Allowance Race (3yo+) (Main Track) (Dirt)
5f 110y (Standard) 3yo+
Gulfstream Park (USA)
Cox Canyon (USA)
Godolphin Racing LLC
NR Eoin Harty
Emisael Jaramillo (8 - 6)
12:25 Maiden Claiming Race (2yo) (All-Weather Track) (Tapeta)
5f 110y (Fast) 2yo Mdn
Gulfstream Park (USA)
Depoli (USA)
Godolphin Racing LLC
7th Eoin Harty
Emisael Jaramillo (8 - 6)
13:52 Maiden Special Weight (2yo) (Main Track) (Dirt)
1m (Fast) 2yo Mdn
Gulfstream Park (USA)
Pike Place (USA)
Godolphin Racing LLC
7th Eoin Harty
Romero Ramsay Maragh (8 - 6)
16:05 Maiden Special Weight (2yo) (Main Track) (Dirt)
6f (Fast) 2yo Mdn
Hanshin (JPN)
Ciphertext (JPN)
Godolphin
3rd Teruhiko Chida
Yutaka Take (8 - 9)
10:35 Maiden Race (2yo) (Dirt)
7f (Standard) 2yo Mdn
Hanshin (JPN)
Rendering (JPN)
Godolphin
7th Masato Nishizono
Manabu Sakai (8 - 9)
10:35 Maiden Race (2yo) (Dirt)
7f (Standard) 2yo Mdn
Hanshin (JPN)
Mezzanotte (JPN)
Godolphin
15th Ryo Terashima
Mirai Iwata (8 - 9)
16:10 Allowance Race (3yo+) (Dirt)
7f (Standard) 3yo+ Allowance
Hawthorne (USA)
Godolphin Racing LLC
NR Brad H Cox
Emmanuel Esquivel (8 - 8)
15:44 Maiden Special Weight (2yo Fillies) (Main Track) (Dirt)
1m 70y (Fast) 2yo Mdn
Keeneland (USA)
Team Leader (USA)
Godolphin Racing LLC
10th Brendan P Walsh
Vincent Cheminaud (8 - 7)
16:12 Maiden Special Weight (2yo) (Turf)
1m (Firm) 2yo Mdn
Leopardstown (IRE)
Godolphin
2nd J P Murtagh
Ben Coen (9 - 10)
17:30 Leopardstown October Handicap (Premier Handicap)
1m 4f (Yielding To Soft) 3yo+
Newcastle (Aus) (AUS)
Black Iris (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Zac Lloyd (8 - 5)
13:55 APS Industrial Maiden Handicap (3yo+) (Turf)
6f (Good To Soft) 3yo+ Mdn
Newcastle (Aus) (AUS)
Anarya (AUS)
Godolphin
8th James Cummings
Zac Lloyd (8 - 4)
14:30 NHP Electrical Engineering Maiden Handicap (3yo+) (Turf)
6f (Good To Soft) 3yo+ Mdn
Newcastle (Aus) (AUS)
Lilliput (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Jean Van Overmeire (8 - 10)
15:05 Cabac Maiden Handicap (3yo) (Turf)
6f 110y (Good To Soft) 3yo Mdn
Newcastle (Aus) (AUS)
Gaylebeck (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Zac Lloyd (8 - 11)
15:40 Klein Tools Maiden Handicap (3yo) (Turf)
6f 110y (Good To Soft) 3yo Mdn
Randwick (AUS)
Godolphin
7th James Cummings
Rachel King (8 - 7)
12:30 Bisley Workwear Reginald Allen Quality (Listed Handicap) (3yo Fillies) (Turf)
7f (Soft) 3yo
Randwick (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
James McDonald (9 - 4)
13:40 New TAB App Craven Plate (Group 3) (3yo+) (Turf)
1m 1f (Soft) 3yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Nash Rawiller (9 - 3)
15:25 Fujitsu General Sydney Stakes (Group 3) (3yo+) (Turf)
6f (Good To Soft) 3yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
7th James Cummings
Hugh Bowman (9 - 3)
16:15 The TAB Everest (Conditions) (3yo+) (Turf)
6f (Good To Soft) 3yo+ Conditions
Randwick (AUS)
Godolphin
12th James Cummings
Glyn Schofield (9 - 3)
16:15 The TAB Everest (Conditions) (3yo+) (Turf)
6f (Good To Soft) 3yo+ Conditions
Randwick (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Nash Rawiller (8 - 13)
16:50 Silver Eagle (Conditions) (4yo) (Turf)
6f 110y (Good To Soft) 3-4yo Conditions
Randwick (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Rachel King (8 - 11)
16:50 Silver Eagle (Conditions) (4yo) (Turf)
6f 110y (Good To Soft) 3-4yo Conditions
Randwick (AUS)
Honeycreeper (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Nash Rawiller (8 - 13)
18:10 Furphy Angst Stakes (Group 3) (4yo+ Fillies & Mares) (Turf)
1m (Good To Soft) 3yo+
Tokyo (JPN)
Viking Moon (JPN)
Godolphin
8th Tetsuhide Tsuji
Yasunari Iwata (8 - 9)
11:15 Newcomer Race (Maiden) (2yo) (Turf)
1m (Good To Firm) 2yo Mdn
Tokyo (JPN)
Ebb And Flow (JPN)
Godolphin
9th Shintaro Suzuki
Takuya Ono (8 - 7)
11:15 Newcomer Race (Maiden) (2yo) (Turf)
1m (Good To Firm) 2yo Mdn
Tokyo (JPN) 6th Keizo Ito
Hironobu Tanabe (9 - 0)
15:10 Hakushu Stakes (Allowance) (3yo+) (Turf)
7f (Good To Firm) 3yo+ Allowance
Tokyo (JPN)
Outperform (GB)
Godolphin
6th Toru Kurita
Takeshi Yokoyama (8 - 9)
16:25 Allowance Race (3yo+) (Dirt)
6f 110y (Standard) 3yo+ Allowance
Wolverhampton (AW) (GB)
Stand Strong (GB)
Godolphin
2nd Saeed bin Suroor
Ray Dawson (9 - 7)
17:25 At The Races App Expert Tips Novice Stakes (GBB Race)
1m 142y (Standard) 2yo
Wolverhampton (AW) (GB)
White Moonlight (USA)
Godolphin
5th Saeed bin Suroor
Louis Steward (10 - 2)
19:30 Follow @attheraces On Twitter Handicap
1m 4f 51y (Standard) 3yo+ rated 0-90
Wolverhampton (AW) (GB)
Godolphin
1st
trophy
Saeed bin Suroor
Ray Dawson (9 - 11)
20:00 At The Races App Market Movers Novice Stakes (GBB Race)
1m 1f 104y (Standard) 3yo+