Result
Saturday, 27 November, 2021
14:50
Tokyo (JPN)

Shangrila Stakes (Allowance) (3yo+) (Dirt)

7f (Standard) 3yo+ Allowance
Total prize money 35,110,000 JPY
1st 18,543,000 JPY 2nd 7,398,000 JPY 3rd 4,649,000 JPY 4th 2,700,000 JPY 5th 1,819,999 JPY
Runners: 16

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (11)
Cros Parantoux (JPN)
Yuji Hasegawa
3
8 - 11
-
Kazuo Fujisawa
Christophe-Patrice Lemaire
Days L/R: 21
2nd (3)
Corral Nocturne (USA)
Green Fields Co. Ltd
1¼ l
4
9 - 0
-
Hideaki Fujiwara
Ryan Moore
Days L/R: 181
3rd (8) Jockey's silk
Meisho Masahime (JPN)
Yoshitaka Matsumoto
1¼ l
4
8 - 9
-
Masaru Honda
Genki Maruyama
Days L/R: 13
4th (15) Jockey's silk
Godolphin
½ l
6
9 - 0
-
Mizuki Takayanagi
Takuya Ono
Days L/R: 13
5th (13) Jockey's silk
Suzuka Cause Mambo (JPN)
Keiji Nagai
hd
4
9 - 0
-
Keizo Ito
Takezo Nagano
Days L/R: 216
6th (14) Jockey's silk
Laurel Jack (JPN)
Laurel Racing Co Ltd
2½ l
8
9 - 0
-
Yutaka Takahashi
Tomoharu Bushizawa
Days L/R: 168
7th (10)
La La Chrysaor (USA)
Fujii Kosan Co Ltd
1 l
5
9 - 0
-
Yasuyuki Tsujino
Yuji Nakai
Days L/R: 77
8th (5)
Deputy Prime (JPN)
Tan Maruyama
nk
8
9 - 0
-
Shigeyuki Kojima
Hironobu Tanabe
Days L/R: 13
9th (7)
Bambton Heart (JPN)
S Higuchi
½ l
5
8 - 9
-
Masao Kasuya
Daichi Shibata
Days L/R: 62
10th (2) Jockey's silk
Meisho Volga (JPN)
Yoshio Matsumoto
nk
7
9 - 0
-
Masaru Honda
Kazuki Kikuzawa
Days L/R: 266
11th (4)
Feel The Pharaoh (JPN)
Tadashi Sakurai
nk
6
9 - 0
-
Takaki Iwato
Yutaro Nonaka
Days L/R: 41
12th (1)
Queen's V V (JPN)
Keiai Stallion Co Ltd
1¼ l
4
8 - 9
-
Kenji Nonaka
Shu Ishibashi
Days L/R: 168
13th (6) Jockey's silk
Jasper Eagle (JPN)
Kazuo Kato
¾ l
4
9 - 0
-
Hideyuki Mori
Masaki Katsuura
Days L/R: 55
14th (16) Jockey's silk
Meisho Yakushima (JPN)
Yoshio Matsumoto
2½ l
8
9 - 0
-
Kazuhide Sasada
Akihide Tsumura
Days L/R: 237
15th (12)
Sunrise Knight (JPN)
Takao Matsuoka
nk
6
9 - 0
-
Koichi Ishizaka
Yukito Ishikawa
Days L/R: 237
16th (9)
Shihono Forte (JPN)
Hiroki Murase
¾ l
5
9 - 0
-
Yoshiaki Sugiyama
Kanichiro Fujii
Days L/R: 13

More results from Saturday, 27 November, 2021

Saturday, 27 November 2021
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Aqueduct (USA)
Marysvale (USA)
Godolphin Racing LLC
3rd William Mott
Junior Alvarado (8 - 7)
14:14 Maiden Special Weight (2yo Fillies) (Main Track) (Dirt)
6f 110y (Fast) 2yo Mdn
Aqueduct (USA)
Godolphin Racing LLC
2nd William Mott
Junior Alvarado (8 - 8)
15:14 Discovery Stakes (Listed Race) (3yo) (Main Track) (Dirt)
1m 1f (Fast) 3yo
Caulfield (AUS)
Godolphin
3rd Anthony & Sam Freedman
Jye McNeil (8 - 11)
12:35 Thoroughbred Club Merson Cooper Stakes (Listed Race) (2yo) (Turf)
5f (Good) 2yo
Caulfield (AUS)
Godolphin
7th James Cummings
Fred Kersley (9 - 2)
12:35 Thoroughbred Club Merson Cooper Stakes (Listed Race) (2yo) (Turf)
5f (Good) 2yo
Caulfield (AUS)
Varda (AUS)
Godolphin
9th James Cummings
Damien Oliver (9 - 5)
14:20 Premier Signs Doveton Stakes (Listed Handicap) (2yo+) (Turf)
5f (Good) 2yo+
Caulfield (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Doubtful (9 - 0)
15:40 Neds Sandown Guineas (Group 2) (3yo) (Turf)
1m (Good) 3yo
Caulfield (AUS)
Ranier (AUS)
Godolphin
7th James Cummings
Damien Oliver (9 - 4)
17:40 Quayclean Kevin Heffernan Stakes (Group 3) (2yo+) (Turf)
7f (Good) 2yo+
Chantilly (FR)
Pimento (GB)
Godolphin SNC
5th Andre Fabre
Mickael Barzalona (9 - 0)
12:05 Prix de la Petite Singerie (Conditions) (3yo) (All-Weather Track) (Polytrack)
6f 110y (Standard) 3yo Conditions
Chantilly (FR)
National Flower (USA)
Godolphin SNC
8th H-A Pantall
Mickael Barzalona (9 - 2)
16:07 Prix de la Chambre du Duc (Handicap) (3yo) (All-Weather Track) (Polytrack)
1m 1f 110y (Standard) 3yo
Churchill Downs (USA)
Full Focus (USA)
Godolphin Racing LLC
5th Brad H Cox
Florent Geroux (8 - 10)
15:57 Allowance Optional Claiming Race (2yo Fillies) (Main Track) (Dirt)
1m 110y (Fast) 2yo
Churchill Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
4th Brad H Cox
Florent Geroux (8 - 10)
17:27 Golden Rod Stakes (Grade 2) (2yo Fillies) (Main Track) (Dirt)
1m 110y (Fast) 2yo
Churchill Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
2nd Brad H Cox
Joel Rosario (8 - 10)
18:24 Fern Creek Stakes (Conditions) (2yo Fillies) (Main Track) (Dirt)
6f 110y (Fast) 2yo
Del Mar (USA)
Godolphin Racing LLC
2nd Brendan P Walsh
Umberto Rispoli (8 - 10)
16:29 Hollywood Derby (Grade 1) (3yo) (Turf)
1m 1f (Firm) 3yo
Fair Grounds (USA)
Holiday House (USA)
Godolphin Racing LLC
5th Michael Stidham
Angel Suarez (8 - 8)
14:38 Maiden Special Weight (2yo) (Turf)
1m (Firm) 2yo Mdn
Fair Grounds (USA)
Godolphin Racing LLC
2nd Michael Stidham
Angel Suarez (8 - 12)
15:40 Bob F Wright Memorial Stakes (Conditions) (3yo+) (Turf)
1m 110y (Firm) 3yo+
Hanshin (JPN)
Godolphin
1st
trophy
Mamoru Ishibashi
Yutaka Take (8 - 9)
11:35 Maiden Race (2yo) (Turf)
7f (Good To Firm) 2yo Mdn
Hanshin (JPN) 1st
trophy
Yoshitada Takahashi
Mirai Iwata (8 - 9)
13:55 Allowance Race (3yo+) (Dirt)
1m 1f (Standard) 3yo+ Allowance
Hanshin (JPN) 2nd Masato Nishizono
Manabu Sakai (9 - 0)
15:05 Ibaraki Stakes (Allowance) (3yo+) (Dirt)
1m 1f (Standard) 3yo+ Allowance
Rosehill (AUS)
Godolphin
8th James Cummings
Kerrin McEvoy (8 - 9)
12:20 Elite Sand & Soil Handicap (2yo) (Turf)
5f 110y (Heavy) 2yo
Rosehill (AUS)
Godolphin
13th James Cummings
James McDonald (9 - 0)
12:20 Elite Sand & Soil Handicap (2yo) (Turf)
5f 110y (Heavy) 2yo
Rosehill (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Rachel King (8 - 3)
14:40 Elitegroup.sydney Handicap (3yo+) (Turf)
5f 110y (Heavy) 3yo+
Rosehill (AUS)
Cloudy (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Kerrin McEvoy (8 - 7)
14:40 Elitegroup.sydney Handicap (3yo+) (Turf)
5f 110y (Heavy) 3yo+
Rosehill (AUS)
Mollycoddle (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Jason Collett (8 - 8)
17:20 Elite Turf Projects Handicap (3yo+) (Turf)
6f 110y (Heavy) 3yo+
Tampa Bay Downs (USA)
Boitano (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
Eoin Harty
Jesus Lopez Castanon (8 - 7)
12:38 Maiden Special Weight (2yo) (Main Track) (Dirt)
1m 40y (Fast) 2yo Mdn
Tampa Bay Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
4th Eoin Harty
Rocco Bowen (8 - 7)
12:38 Maiden Special Weight (2yo) (Main Track) (Dirt)
1m 40y (Fast) 2yo Mdn
Tokyo (JPN)
Godolphin
8th Mizuki Takayanagi
Takuya Ono (8 - 7)
10:20 Maiden Race (2yo) (Turf)
7f (Good To Firm) 2yo Mdn
Wolverhampton (AW) (GB)
Al Jaddaf (GB)
Godolphin
5th Charlie Appleby
Robert Winston (9 - 4)
17:00 Coral Proud To Support British Racing Nursery Handicap
1m 142y (Standard) 2yo rated 0-85