Result
Saturday, 27 November, 2021
12:35
Caulfield (AUS)

Thoroughbred Club Merson Cooper Stakes (Listed Race) (2yo) (Turf)

5f (Good) 2yo
Total prize money 160,000 AUD
1st 96,500 AUD 2nd 28,800 AUD 3rd 14,400 AUD 4th 7,200 AUD 5th 4,000 AUD 6th 3,200 AUD 7th 3,200 AUD 8th 3,200 AUD
Runners: 9

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (8) Jockey's silk
Ebhaar (AUS)
Emirates Park Syndicate
2
8 - 11
-
Peter & Paul Snowden
Damien Oliver
2nd (5)
Boldinho (AUS)
N S Psaltis, C C Payne Et Al
¾ l
2
9 - 2
-
bl
Ciaron Maher & David Eustace
John Allen
3rd (9) Jockey's silk
Godolphin
2 l
2
8 - 11
-
Anthony & Sam Freedman
Jye McNeil
4th (2)
Brereton (AUS)
Rosemont Stud Pty Ltd, A Mithen Et Al
¾ l
2
9 - 2
-
Peter G Moody
Luke Nolen
Days L/R: 26
5th (7)
Kumicho (AUS)
R G Seldon, D R Seldon Et Al
shd
2
9 - 2
-
Archie Alexander
Declan Bates
6th (3)
Kiko (AUS)
N J Turnbull, R Turnbull Et Al
hd
2
8 - 11
-
Jim Conlan
Damian Lane
7th (1) Jockey's silk
Godolphin
2 l
2
9 - 2
-
James Cummings
Fred Kersley
8th (4)
Valenconi (AUS)
Tara Farm Pty Ltd
4¼ l
2
9 - 2
-
Jason Warren & Dean Krongold
Beau Mertens
Days L/R: 14
9th (6)
Marincanto Doll (AUS)
E Selby & Mrs F Selby
6 l
2
8 - 11
-
Jim Conlan
Luke Currie
NR
Yaltara (AUS)
Halo Racing Services Pty & Mrs J McKenna
2
8 - 11
-
Ciaron Maher & David Eustace
Linda Meech
Non-runner

More results from Saturday, 27 November, 2021

Saturday, 27 November 2021
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Aqueduct (USA)
Godolphin Racing LLC
3rd William Mott
Junior Alvarado (8 - 7)
14:14 Maiden Special Weight (2yo Fillies) (Main Track) (Dirt)
6f 110y (Fast) 2yo Mdn
Aqueduct (USA)
Godolphin Racing LLC
2nd William Mott
Junior Alvarado (8 - 8)
15:14 Discovery Stakes (Listed Race) (3yo) (Main Track) (Dirt)
1m 1f (Fast) 3yo
Caulfield (AUS)
Varda (AUS)
Godolphin
9th James Cummings
Damien Oliver (9 - 5)
14:20 Premier Signs Doveton Stakes (Listed Handicap) (2yo+) (Turf)
5f (Good) 2yo+
Caulfield (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Doubtful (9 - 0)
15:40 Neds Sandown Guineas (Group 2) (3yo) (Turf)
1m (Good) 3yo
Caulfield (AUS)
Godolphin
7th James Cummings
Damien Oliver (9 - 4)
17:40 Quayclean Kevin Heffernan Stakes (Group 3) (2yo+) (Turf)
7f (Good) 2yo+
Chantilly (FR)
Godolphin SNC
5th Andre Fabre
Mickael Barzalona (9 - 0)
12:05 Prix de la Petite Singerie (Conditions) (3yo) (All-Weather Track) (Polytrack)
6f 110y (Standard) 3yo Conditions
Chantilly (FR)
Godolphin SNC
8th H-A Pantall
Mickael Barzalona (9 - 2)
16:07 Prix de la Chambre du Duc (Handicap) (3yo) (All-Weather Track) (Polytrack)
1m 1f 110y (Standard) 3yo
Churchill Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
5th Brad H Cox
Florent Geroux (8 - 10)
15:57 Allowance Optional Claiming Race (2yo Fillies) (Main Track) (Dirt)
1m 110y (Fast) 2yo
Churchill Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
4th Brad H Cox
Florent Geroux (8 - 10)
17:27 Golden Rod Stakes (Grade 2) (2yo Fillies) (Main Track) (Dirt)
1m 110y (Fast) 2yo
Churchill Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
2nd Brad H Cox
Joel Rosario (8 - 10)
18:24 Fern Creek Stakes (Conditions) (2yo Fillies) (Main Track) (Dirt)
6f 110y (Fast) 2yo
Del Mar (USA)
Godolphin Racing LLC
2nd Brendan P Walsh
Umberto Rispoli (8 - 10)
16:29 Hollywood Derby (Grade 1) (3yo) (Turf)
1m 1f (Firm) 3yo
Fair Grounds (USA)
Godolphin Racing LLC
5th Michael Stidham
Angel Suarez (8 - 8)
14:38 Maiden Special Weight (2yo) (Turf)
1m (Firm) 2yo Mdn
Fair Grounds (USA)
Godolphin Racing LLC
2nd Michael Stidham
Angel Suarez (8 - 12)
15:40 Bob F Wright Memorial Stakes (Conditions) (3yo+) (Turf)
1m 110y (Firm) 3yo+
Hanshin (JPN)
Godolphin
1st
trophy
Mamoru Ishibashi
Yutaka Take (8 - 9)
11:35 Maiden Race (2yo) (Turf)
7f (Good To Firm) 2yo Mdn
Hanshin (JPN) 1st
trophy
Yoshitada Takahashi
Mirai Iwata (8 - 9)
13:55 Allowance Race (3yo+) (Dirt)
1m 1f (Standard) 3yo+ Allowance
Hanshin (JPN) 2nd Masato Nishizono
Manabu Sakai (9 - 0)
15:05 Ibaraki Stakes (Allowance) (3yo+) (Dirt)
1m 1f (Standard) 3yo+ Allowance
Rosehill (AUS)
Godolphin
8th James Cummings
Kerrin McEvoy (8 - 9)
12:20 Elite Sand & Soil Handicap (2yo) (Turf)
5f 110y (Heavy) 2yo
Rosehill (AUS)
Godolphin
13th James Cummings
James McDonald (9 - 0)
12:20 Elite Sand & Soil Handicap (2yo) (Turf)
5f 110y (Heavy) 2yo
Rosehill (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Rachel King (8 - 3)
14:40 Elitegroup.sydney Handicap (3yo+) (Turf)
5f 110y (Heavy) 3yo+
Rosehill (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Kerrin McEvoy (8 - 7)
14:40 Elitegroup.sydney Handicap (3yo+) (Turf)
5f 110y (Heavy) 3yo+
Rosehill (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Jason Collett (8 - 8)
17:20 Elite Turf Projects Handicap (3yo+) (Turf)
6f 110y (Heavy) 3yo+
Tampa Bay Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
Eoin Harty
Jesus Lopez Castanon (8 - 7)
12:38 Maiden Special Weight (2yo) (Main Track) (Dirt)
1m 40y (Fast) 2yo Mdn
Tampa Bay Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
4th Eoin Harty
Rocco Bowen (8 - 7)
12:38 Maiden Special Weight (2yo) (Main Track) (Dirt)
1m 40y (Fast) 2yo Mdn
Tokyo (JPN)
Godolphin
8th Mizuki Takayanagi
Takuya Ono (8 - 7)
10:20 Maiden Race (2yo) (Turf)
7f (Good To Firm) 2yo Mdn
Tokyo (JPN)
Godolphin
4th Mizuki Takayanagi
Takuya Ono (9 - 0)
14:50 Shangrila Stakes (Allowance) (3yo+) (Dirt)
7f (Standard) 3yo+ Allowance
Wolverhampton (AW) (GB)
Al Jaddaf (GB)
Godolphin
5th Charlie Appleby
Robert Winston (9 - 4)
17:00 Coral Proud To Support British Racing Nursery Handicap
1m 142y (Standard) 2yo rated 0-85