Result
Saturday, 21 April, 2018
15:35
Randwick (AUS)

Schweppes All Aged Stakes (Group 1) (2yo+) (Turf)

7f (Good) 2yo+
Total prize money 588,000 AUD
1st 349,000 AUD 2nd 114,000 AUD 3rd 58,000 AUD 4th 28,000 AUD 5th 14,000 AUD 6th 6,000 AUD 7th 6,000 AUD 8th 6,000 AUD 9th 6,000 AUD 10th 6,000 AUD
Runners: 10

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (7) Jockey's silk
Trapeze Artist (AUS)
Vieira Racing, B Vieira Et Al
3
8 - 13
-
bl
Gerald Ryan
Tye Angland
Days L/R: 14
2nd (10) Jockey's silk
Le Romain (AUS)
A Carusi, A P Agius Et Al
hd
5
9 - 4
-
Kris Lees
Jason Collett
Days L/R: 14
3rd (8) Jockey's silk
Showtime (AUS)
Arrowfield Pastoral Syndicate, K Yoshida Et Al
1½ l
3
8 - 13
-
bl
Michael, Wayne & John Hawkes
Corey Brown
Days L/R: 7
4th (9) Jockey's silk
Godolphin
shd
7
9 - 4
-
James Cummings
Hugh Bowman
Days L/R: 42
5th (3) Jockey's silk
The Mission (AUS)
Ms C G Collis, Mrs B J Grant Et Al
½ l
3
8 - 13
-
Paul Perry
Brenton Avdulla
Days L/R: 14
6th (1) Jockey's silk
Godolphin
1 l
7
9 - 4
-
James Cummings
Timothy Clark
Days L/R: 133
7th (2) Jockey's silk
Muraaqeb (AUS)
Shadwell Stud Australasia Ltd
nk
3
8 - 13
-
bl
David A & B Hayes & Tom Dabernig
Damien Oliver
Days L/R: 14
8th (4) Jockey's silk
Tom Melbourne (IRE)
OTI Racing, Kiwiana Syndicate Et Al
shd
7
9 - 4
-
Chris Waller
Kerrin McEvoy
Days L/R: 14
9th (6)
Satono Rasen (JPN)
A Lees, R Lees Et Al
1¾ l
6
9 - 4
-
Chris Waller
Blake Shinn
Days L/R: 202
10th (5) Jockey's silk
Brave Smash (JPN)
Australian Bloodstock, Mt Hallowell Stud Et Al
4½ l
5
9 - 4
-
t
Darren Weir
Mark Zahra
Days L/R: 14
NR (10) Jockey's silk
Endless Drama (IRE)
Qatar Bloodstock Ltd
6
9 - 4
-
t
Chris Waller
Michael Walker
Non-runner
Days L/R: 14
NR (7) Jockey's silk
Clearly Innocent (AUS)
Cressfield
6
9 - 4
-
Kris Lees
Jason Collett
Non-runner
Days L/R: 28
NR (12) Jockey's silk
Red Cardinal (IRE)
Australian Bloodstock, Power Thoroughbreds Et Al
6
9 - 4
-
Darren Weir
Non-runner
Days L/R: 165

More results from Saturday, 21 April, 2018

Saturday, 21 April 2018
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Caulfield (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Dwayne Dunn (9 - 0)
14:35 Yulong VOBIS Gold Dash (Conditions) (3yo) (Turf)
5f 110y (Good) 3yo Conditions
Caulfield (AUS)
Barbeque (AUS)
Godolphin
7th James Cummings
Brad Rawiller (9 - 2)
15:15 Spendthrift Australia 3yo VOBIS Sires (Conditions) (Turf)
1m (Good) 3yo Conditions
Caulfield (AUS)
Tarquin (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Daniel Stackhouse (8 - 7)
17:10 TROA Anniversary Vase (Listed Handicap) (2yo+) (Turf)
7f (Good) 2yo+
Doomben (AUS)
Marble (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Damian Browne (9 - 0)
14:27 Invader At Aquis Mick Dittman Plate (Listed Race) (3yo) (Turf)
5f 55y (Soft) 3yo
Fontainebleau (FR)
Days Of Old (GB)
Godolphin SNC
2nd H-A Pantall
Vincent Cheminaud (8 - 11)
16:25 Prix de Samois sur Seine (Maiden) (3yo Fillies) (Turf)
1m 2f (Good To Soft) 3yo Mdn
Fontainebleau (FR)
Cover Version (USA)
Godolphin SNC
7th Andre Fabre
Mickael Barzalona (8 - 11)
16:25 Prix de Samois sur Seine (Maiden) (3yo Fillies) (Turf)
1m 2f (Good To Soft) 3yo Mdn
Kembla Grange (AUS)
Ellenroh (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Jeff Penza (8 - 13)
14:39 Joseph Michael Stephen Memorial Class 1 Handicap (2yo+ Fillies & Mares) (Turf)
7f 110y (Good) 2yo+
Kembla Grange (AUS)
Guipure (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Grant Buckley (8 - 13)
15:59 Charles Harrington Benchmark 68 Handicap (2yo+) (Turf)
6f 110y (Good) 2yo+
Kyoto (JPN)
Godolphin
1st
trophy
Ryuji Okubo
Kohei Matsuyama (8 - 11)
12:20 Maiden Race (Maiden) (3yo) (Turf)
1m 1f (Firm) 3yo Mdn
Kyoto (JPN)
Godolphin
2nd Koshiro Take
Mirco Demuro (9 - 0)
13:25 Allowance Race (4yo+) (Turf)
1m (Firm) 4yo+
Kyoto (JPN)
Godolphin
8th Kenji Nonaka
Christophe-Patrice Lemaire (9 - 0)
13:25 Allowance Race (4yo+) (Turf)
1m (Firm) 4yo+
Laurel Park (USA)
Hallie Belle (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
Michael Stidham
Sheldon Russell (8 - 6)
16:10 Dahlia Stakes (Conditions) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
1m (Firm) 3yo+ Conditions
Laurel Park (USA)
Godolphin Racing LLC
2nd Kiaran McLaughlin
Jorge A Vargas Jr (8 - 4)
17:40 Federico Tesio Stakes (Conditions) (3yo) (Dirt)
1m 1f (Fast) 3yo Conditions
Morphettville (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Dominic Tourneur (8 - 7)
16:46 Schweppervescence Stakes (Group 3) (3yo Fillies) (Turf)
1m 1f (Good) 3yo
Newbury (GB) 9th Saeed bin Suroor
Pat Cosgrave (9 - 5)
13:25 Dubai Duty Free Tennis Championships Maiden Stakes (Plus 10 Race) (Div I)
1m (Good To Soft) 3yo Mdn
Randwick (AUS)
Dissolute (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Tye Angland (9 - 5)
12:35 APN Outdoor Handicap (3yo+) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Brenton Avdulla (9 - 6)
12:35 APN Outdoor Handicap (3yo+) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Astoria (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Tye Angland (8 - 13)
13:45 IGA Liquor Frank Packer Plate (Group 3) (3yo) (Turf)
1m 2f (Good) 3yo
Randwick (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Glyn Schofield (8 - 7)
14:20 The Hong Kong Jockey Club J H B Carr Stakes (Group 3) (3yo Fillies) (Turf)
7f (Good) 3yo
Randwick (AUS)
Banish (AUS)
Godolphin
11th James Cummings
Hugh Bowman (9 - 0)
14:20 The Hong Kong Jockey Club J H B Carr Stakes (Group 3) (3yo Fillies) (Turf)
7f (Good) 3yo
Randwick (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Hugh Bowman (8 - 13)
14:55 Moet & Chandon Champagne Stakes (Group 1) (2yo) (Turf)
1m (Good) 2yo
Randwick (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Timothy Clark (9 - 0)
16:15 Sharp Japan Racing Association Plate (Group 3 Handicap) (3yo+) (Turf)
1m 2f (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Tye Angland (8 - 11)
16:15 Sharp Japan Racing Association Plate (Group 3 Handicap) (3yo+) (Turf)
1m 2f (Good) 3yo+
Randwick (AUS) 2nd James Cummings
Brenton Avdulla (9 - 2)
16:55 Nathan's Famous Hotdogs Handicap (3yo+) (Turf)
7f (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Moher (AUS)
Godolphin
7th James Cummings
Tye Angland (9 - 6)
16:55 Nathan's Famous Hotdogs Handicap (3yo+) (Turf)
7f (Good) 3yo+
Tampa Bay Downs (USA)
Gone To Austin (USA)
Godolphin Racing LLC
2nd Thomas Albertrani
Daniel Centeno (8 - 8)
12:52 Maiden Special Weight (3yo Fillies) (Dirt)
1m 40y (Fast) 3yo Mdn
Thirsk (GB) 4th Saeed bin Suroor
William Cox (8 - 6)
15:05 ebfstallions.com Michael Foster Conditions Stakes
7f (Good To Soft) 4yo+ Conditions
Wolverhampton (AW) (GB)
Godolphin
1st
trophy
Charlie Appleby
Brett Doyle (8 - 8)
20:30 On The Hoof Dining In The Hotel Restaurant Maiden Stakes
1m 4f 51y (Standard) 3yo+ Mdn
Wolverhampton (AW) (GB)
Returning Glory (GB)
Godolphin
4th Saeed bin Suroor
Josephine Gordon (8 - 8)
20:30 On The Hoof Dining In The Hotel Restaurant Maiden Stakes
1m 4f 51y (Standard) 3yo+ Mdn