Result
Saturday, 21 April, 2018
16:46
Morphettville (AUS)

Schweppervescence Stakes (Group 3) (3yo Fillies) (Turf)

1m 1f (Good) 3yo
Total prize money 120,000 AUD
1st 77,200 AUD 2nd 20,000 AUD 3rd 10,000 AUD 4th 4,800 AUD 5th 2,400 AUD 6th 1,200 AUD 7th 1,200 AUD 8th 1,200 AUD 9th 1,200 AUD 10th 1,200 AUD
Runners: 16

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (1)
Sopressa (AUS)
D J Molloy, Mrs D M Molloy Et Al
3
8 - 7
-
Darren Weir
Harry Coffey
Days L/R: 45
2nd (8)
Earth Angel (AUS)
Arrowfield Pastoral P/L, Belford Productions P/L Et Al
4¼ l
3
8 - 7
-
bl
David A & B Hayes & Tom Dabernig
Joe Bowditch
Days L/R: 38
3rd (9)
Belle Du Nord (NZ)
Northern Club Racing Syndicate No 12
hd
3
8 - 7
-
bl,t
Emma-Lee & David Browne
Zac Spain
Days L/R: 35
4th (11)
Pleasuring (AUS)
Contract Racing Pty Ltd & A F Peterson
1 l
3
8 - 10
-
Darren Weir
Dean Yendall
5th (7)
Mo Femme (AUS)
Wylie Dalziel Roy Higgins Racing Synd, P Moody Et Al
½ l
3
8 - 7
-
t
Phillip Stokes
Emily Finnegan
6th (3) Jockey's silk
Harmattan (AUS)
Godolphin
shd
3
8 - 7
-
bl
James Cummings
Dominic Tourneur
Days L/R: 14
7th (12)
Inspirante (FR)
A McGregor & G T Ryan
1 l
3
8 - 7
-
Ciaron Maher
Linda Meech
8th (2) Jockey's silk
Glam Guru (AUS)
B H Perks, Ms A M Clough Et Al
hd
3
8 - 7
-
Leon Macdonald & Andrew Gluyas
Todd Pannell
Days L/R: 168
9th (4)
Think I'm Dreaming (AUS)
Princess Park Thoroughbred Farm, Mrs D G D'Rose Et Al
nk
3
8 - 7
-
Henry Dwyer
Beau Mertens
Days L/R: 247
10th (5)
Teodora (AUS)
Desharon Bloodstock Pty Ltd & Stableboard Bloodstock
shd
3
8 - 7
-
Darren Weir
Paul Gatt
Days L/R: 40
11th (15)
Pandemonium (AUS)
M S Siddle, Miss C A Siddle Et Al
¾ l
3
8 - 7
-
bl
Gai Waterhouse & Adrian Bott
Rachel King
Days L/R: 36
12th (16)
Blue Morpho (AUS)
J A Macgillivray & D Clarken
shd
3
8 - 9
-
bl
Dan Clarken & Oopy Macgillivray
Jamie Kah
13th (14)
Reliable Dame (NZ)
Ms N A Greene, K S E Lo Et Al
½ l
3
8 - 7
-
bl
Anthony Freedman
Ben E Thompson
Days L/R: 29
14th (6)
Waltzing Wodka (AUS)
A E Schwebel, A Bonarius Et Al
1 l
3
8 - 7
-
Tony McEvoy
Jason Holder
15th (13)
Ashady Hussy (AUS)
D A Crook, R R Jolly Et Al
2½ l
3
8 - 7
-
bl
Richard Jolly
Jake Toeroek
16th (10)
Dellacqua (AUS)
D Jolly
7¼ l
3
8 - 7
-
David Jolly
Kayla Crowther
NR (8)
Go Straightandhard (AUS)
S Scaffida-Muta, Mrs A Rossi Et Al
3
8 - 7
-
David Jolly
Kayla Crowther
Non-runner
NR (13)
Think Bleue (AUS)
Dr P Goel, J Dorney Et Al
3
8 - 11
-
Darren Weir
Non-runner
Days L/R: 29
NR (9)
Absolution (AUS)
Rifa Mustang Syndicate
3
8 - 7
-
Matt Cumani
Non-runner
Days L/R: 39

More results from Saturday, 21 April, 2018

Saturday, 21 April 2018
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Caulfield (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Dwayne Dunn (9 - 0)
14:35 Yulong VOBIS Gold Dash (Conditions) (3yo) (Turf)
5f 110y (Good) 3yo Conditions
Caulfield (AUS)
Barbeque (AUS)
Godolphin
7th James Cummings
Brad Rawiller (9 - 2)
15:15 Spendthrift Australia 3yo VOBIS Sires (Conditions) (Turf)
1m (Good) 3yo Conditions
Caulfield (AUS)
Tarquin (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Daniel Stackhouse (8 - 7)
17:10 TROA Anniversary Vase (Listed Handicap) (2yo+) (Turf)
7f (Good) 2yo+
Doomben (AUS)
Marble (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Damian Browne (9 - 0)
14:27 Invader At Aquis Mick Dittman Plate (Listed Race) (3yo) (Turf)
5f 55y (Soft) 3yo
Fontainebleau (FR)
Days Of Old (GB)
Godolphin SNC
2nd H-A Pantall
Vincent Cheminaud (8 - 11)
16:25 Prix de Samois sur Seine (Maiden) (3yo Fillies) (Turf)
1m 2f (Good To Soft) 3yo Mdn
Fontainebleau (FR)
Cover Version (USA)
Godolphin SNC
7th Andre Fabre
Mickael Barzalona (8 - 11)
16:25 Prix de Samois sur Seine (Maiden) (3yo Fillies) (Turf)
1m 2f (Good To Soft) 3yo Mdn
Kembla Grange (AUS)
Ellenroh (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Jeff Penza (8 - 13)
14:39 Joseph Michael Stephen Memorial Class 1 Handicap (2yo+ Fillies & Mares) (Turf)
7f 110y (Good) 2yo+
Kembla Grange (AUS)
Guipure (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Grant Buckley (8 - 13)
15:59 Charles Harrington Benchmark 68 Handicap (2yo+) (Turf)
6f 110y (Good) 2yo+
Kyoto (JPN)
Godolphin
1st
trophy
Ryuji Okubo
Kohei Matsuyama (8 - 11)
12:20 Maiden Race (Maiden) (3yo) (Turf)
1m 1f (Firm) 3yo Mdn
Kyoto (JPN)
Godolphin
2nd Koshiro Take
Mirco Demuro (9 - 0)
13:25 Allowance Race (4yo+) (Turf)
1m (Firm) 4yo+
Kyoto (JPN)
Godolphin
8th Kenji Nonaka
Christophe-Patrice Lemaire (9 - 0)
13:25 Allowance Race (4yo+) (Turf)
1m (Firm) 4yo+
Laurel Park (USA)
Hallie Belle (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
Michael Stidham
Sheldon Russell (8 - 6)
16:10 Dahlia Stakes (Conditions) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
1m (Firm) 3yo+ Conditions
Laurel Park (USA)
Godolphin Racing LLC
2nd Kiaran McLaughlin
Jorge A Vargas Jr (8 - 4)
17:40 Federico Tesio Stakes (Conditions) (3yo) (Dirt)
1m 1f (Fast) 3yo Conditions
Newbury (GB)
Team Decision (IRE)
Godolphin
9th Saeed bin Suroor
Pat Cosgrave (9 - 5)
13:25 Dubai Duty Free Tennis Championships Maiden Stakes (Plus 10 Race) (Div I)
1m (Good To Soft) 3yo Mdn
Randwick (AUS)
Dissolute (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Tye Angland (9 - 5)
12:35 APN Outdoor Handicap (3yo+) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Tessera (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Brenton Avdulla (9 - 6)
12:35 APN Outdoor Handicap (3yo+) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Astoria (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Tye Angland (8 - 13)
13:45 IGA Liquor Frank Packer Plate (Group 3) (3yo) (Turf)
1m 2f (Good) 3yo
Randwick (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Glyn Schofield (8 - 7)
14:20 The Hong Kong Jockey Club J H B Carr Stakes (Group 3) (3yo Fillies) (Turf)
7f (Good) 3yo
Randwick (AUS)
Banish (AUS)
Godolphin
11th James Cummings
Hugh Bowman (9 - 0)
14:20 The Hong Kong Jockey Club J H B Carr Stakes (Group 3) (3yo Fillies) (Turf)
7f (Good) 3yo
Randwick (AUS)
Encryption (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Hugh Bowman (8 - 13)
14:55 Moet & Chandon Champagne Stakes (Group 1) (2yo) (Turf)
1m (Good) 2yo
Randwick (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Hugh Bowman (9 - 4)
15:35 Schweppes All Aged Stakes (Group 1) (2yo+) (Turf)
7f (Good) 2yo+
Randwick (AUS) 6th James Cummings
Timothy Clark (9 - 4)
15:35 Schweppes All Aged Stakes (Group 1) (2yo+) (Turf)
7f (Good) 2yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Timothy Clark (9 - 0)
16:15 Sharp Japan Racing Association Plate (Group 3 Handicap) (3yo+) (Turf)
1m 2f (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Interlocuter (USA)
Godolphin
4th James Cummings
Tye Angland (8 - 11)
16:15 Sharp Japan Racing Association Plate (Group 3 Handicap) (3yo+) (Turf)
1m 2f (Good) 3yo+
Randwick (AUS) 2nd James Cummings
Brenton Avdulla (9 - 2)
16:55 Nathan's Famous Hotdogs Handicap (3yo+) (Turf)
7f (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Moher (AUS)
Godolphin
7th James Cummings
Tye Angland (9 - 6)
16:55 Nathan's Famous Hotdogs Handicap (3yo+) (Turf)
7f (Good) 3yo+
Tampa Bay Downs (USA)
Gone To Austin (USA)
Godolphin Racing LLC
2nd Thomas Albertrani
Daniel Centeno (8 - 8)
12:52 Maiden Special Weight (3yo Fillies) (Dirt)
1m 40y (Fast) 3yo Mdn
Thirsk (GB) 4th Saeed bin Suroor
William Cox (8 - 6)
15:05 ebfstallions.com Michael Foster Conditions Stakes
7f (Good To Soft) 4yo+ Conditions
Wolverhampton (AW) (GB)
Godolphin
1st
trophy
Charlie Appleby
Brett Doyle (8 - 8)
20:30 On The Hoof Dining In The Hotel Restaurant Maiden Stakes
1m 4f 51y (Standard) 3yo+ Mdn
Wolverhampton (AW) (GB)
Returning Glory (GB)
Godolphin
4th Saeed bin Suroor
Josephine Gordon (8 - 8)
20:30 On The Hoof Dining In The Hotel Restaurant Maiden Stakes
1m 4f 51y (Standard) 3yo+ Mdn