Result
Saturday, 7 May, 2022
11:15
Gosford (AUS)

Vital Hospitality Group 2yo Handicap (Turf)

6f (Soft) 2yo
Total prize money 127,000 AUD
1st 61,250 AUD 2nd 24,000 AUD 3rd 12,200 AUD 4th 6,550 AUD 5th 5,000 AUD 6th 4,000 AUD 7th 3,500 AUD 8th 3,500 AUD 9th 3,500 AUD 10th 3,500 AUD
Runners: 8

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (3) Jockey's silk
Resonator (AUS)
Newgate Bloodstock, China Horse Club Racing Pty Ltd Et Al
2
9 - 2
-
Gai Waterhouse & Adrian Bott
Timothy Clark
Days L/R: 17
2nd (2)
Zou Tiger (AUS)
Finemore Thoroughbreds, Widden Stud Pty Ltd Et Al
nk
2
9 - 0
-
J O'Shea
Sam Clipperton
3rd (8) Jockey's silk
Northern Beaches (AUS)
Coolmore, Wynaus Et Al
1¾ l
2
9 - 2
-
Chris Waller
Brenton Avdulla
Days L/R: 84
4th (1) Jockey's silk
London (AUS)
James Harron Bloodstock Colts, Mrs B C Bateman Et Al
¾ l
2
9 - 0
-
Chris Waller
Chad Schofield
5th (7) Jockey's silk
Godolphin
1½ l
2
9 - 1
-
James Cummings
Rachel King
Days L/R: 182
6th (6)
Command Approved (AUS)
Vantage Thoroughbreds, C Charalambous Et Al
1½ l
2
9 - 2
-
Gai Waterhouse & Adrian Bott
Regan Bayliss
Days L/R: 14
7th (4)
Ona Bender (AUS)
P J L Curry & J S Curry
3¾ l
2
9 - 0
-
Phillip Curry
Darryl McLellan
Days L/R: 36
8th (5)
De La Rocha (AUS)
S Stojanovski & Mrs K A Stojanovski
4½ l
2
8 - 1
-
Natasha Hall-Antonio
Tyler Schiller
NR Jockey's silk
Robusto (AUS)
Ingham Racing
2
9 - 2
-
Chris Waller
Jason Collett
Non-runner
Days L/R: 87
NR
Grace's Secret (NZ)
Balmerino Racing Partnership, D J Mullally Et Al
2
9 - 2
-
Chris Waller
Jay Ford
Non-runner

More results from Saturday, 7 May, 2022

Saturday, 7 May 2022
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Ascot (GB)
Godolphin
1st
trophy
Charlie Appleby
James Doyle (9 - 7)
14:55 Jemima Howden Novice Stakes (GBB Race)
5f (Good) 2yo Nov
Ascot (GB)
Godolphin
5th Saeed bin Suroor
Hayley Turner (9 - 7)
14:55 Jemima Howden Novice Stakes (GBB Race)
5f (Good) 2yo Nov
Ascot (GB)
Godolphin
1st
trophy
Saeed bin Suroor
Pat Cosgrave (9 - 12)
15:30 British EBF Fillies' Handicap
1m (Good) 3yo+
Ascot (GB) 3rd Saeed bin Suroor
Hayley Turner (9 - 4)
15:30 British EBF Fillies' Handicap
1m (Good) 3yo+
Ascot (GB)
Godolphin
6th Charlie Appleby
James Doyle (9 - 10)
16:05 tote Victoria Cup (Handicap)
7f (Good) 4yo+
Ascot (GB) 27th Charlie Appleby
Harry Davies (8 - 10)
16:05 tote Victoria Cup (Handicap)
7f (Good) 4yo+
Ascot (GB) 1st
trophy
Charlie Appleby
Harry Davies (7 - 8)
16:40 Dare To Dream Racing On Facebook Fillies' Handicap
1m 1f 212y (Good) 3yo+ rated 0-85
Belmont Park (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
William Mott
Junior Alvarado (8 - 6)
17:37 Westchester Stakes (Grade 3) (4yo+) (Main Track) (Dirt)
1m (Sloppy) 4yo+
Caulfield (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Damien Thornton (8 - 7)
12:05 Thomas North Handicap (2yo) (Turf)
6f (Good) 2-3yo
Caulfield (AUS)
Destination (AUS)
Godolphin
11th James Cummings
Jordan Childs (9 - 4)
13:50 Rod Fenwick Handicap (2yo+) (Turf)
6f (Good) 2yo+
Caulfield (AUS)
Godolphin
8th James Cummings
Jordan Childs (8 - 9)
14:25 Ian Miller Handicap (2yo+) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo+
Chukyo (JPN)
Godolphin
4th Kenji Nonaka
Kota Fujioka (8 - 11)
10:35 Maiden Race (3yo) (Dirt)
1m 1f (Standard) 3yo Mdn
Chukyo (JPN) 3rd Ryuji Okubo
Kenichi Ikezoe (8 - 11)
13:55 Allowance Race (3yo) (Dirt)
1m 1f (Standard) 3yo Allowance
Chukyo (JPN) 9th Ippo Sameshima
Yuga Kawada (8 - 9)
14:25 Anjo Tokubetsu (Allowance) (4yo+) (Turf)
1m 2f (Good To Firm) 4yo+ Allowance
Chukyo (JPN) 10th Mitsugu Kon
Yoshihiro Furukawa (8 - 11)
15:35 Kyoto Shimbun Hai (Grade 2) (3yo) (Turf)
1m 3f (Good To Firm) 3yo
Churchill Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
7th Brendan P Walsh
Tyler Gaffalione (8 - 6)
12:04 Allowance Optional Claiming Race (3yo) (Main Track) (Dirt)
1m 110y (Fast) 3yo
Churchill Downs (USA)
Shared Sense (USA)
Godolphin Racing LLC
6th Brad H Cox
Florent Geroux (8 - 8)
13:14 Knicks Go Overnight Stakes presented by L&N Federal Credit Union (Conditions) (4yo+) (Main Track) (D
1m (Fast) 4yo+
Churchill Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
7th Brendan P Walsh
Tyler Gaffalione (8 - 11)
16:31 Churchill Downs Stakes presented by Ford (Grade 1) (4yo+) (Main Track) (Dirt)
7f (Fast) 4yo+
Churchill Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
Brendan P Walsh
Tyler Gaffalione (8 - 11)
17:27 Old Forester Bourbon Turf Classic Stakes (Grade 1) (4yo+) (Turf)
1m 1f (Firm) 4yo+
Churchill Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
Brad H Cox
Florent Geroux (8 - 6)
20:30 Maiden Special Weight (3yo+) (Main Track) (Dirt)
6f (Fast) 3yo+ Mdn
Gold Coast (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Opie Bosson (8 - 13)
14:18 Johnnie Walker Gold Coast Bracelet (Listed Race) (3yo Fillies) (Turf)
1m 1f (Soft) 3yo
Gold Coast (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
James Orman (8 - 13)
14:18 Johnnie Walker Gold Coast Bracelet (Listed Race) (3yo Fillies) (Turf)
1m 1f (Soft) 3yo
Gold Coast (AUS)
Godolphin
8th James Cummings
Hugh Bowman (9 - 0)
14:53 Brandons Gold Coast Guineas (Group 3) (3yo) (Turf)
6f (Soft) 3yo
Gosford (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Rachel King (8 - 10)
13:00 Triple M 107.7 Thunder Thousand Benchmark 72 Handicap (3-4yo) (Turf)
5f (Soft) 3-4yo
Gosford (AUS)
Dhakuri (NZ)
Godolphin
5th James Cummings
Glyn Schofield (9 - 7)
14:10 Brook Group Benchmark 72 Handicap (3-4yo) (Turf)
1m (Soft) 3-4yo
Gosford (AUS)
Godolphin
9th James Cummings
Sam Clipperton (8 - 9)
15:25 De Bortoli Wines Takeover Target (Listed Handicap) (3yo+) (Turf)
6f (Soft) 3yo+
Gosford (AUS)
Godolphin
8th James Cummings
Rachel King (9 - 4)
16:45 Tooheys Benchmark 78 Handicap (2yo+) (Turf)
6f (Soft) 2yo+
Haydock (GB)
Godolphin
3rd Saeed bin Suroor
Jim Crowley (9 - 2)
13:50 Pertemps Network Conditions Stakes (GBB Race)
6f (Soft) 3yo+
Lingfield (GB)
Godolphin
2nd Charlie Appleby
William Buick (9 - 2)
14:40 SBK Derby Trial Stakes (Listed Race) (Colts & Geldings)
1m 3f 133y (Good To Firm) 3yo
Lingfield (GB) 3rd Charlie Appleby
Jack Mitchell (9 - 2)
14:40 SBK Derby Trial Stakes (Listed Race) (Colts & Geldings)
1m 3f 133y (Good To Firm) 3yo
Morphettville (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Damien Oliver (9 - 1)
13:37 Tobin Bronze Stakes (Group 2) (3yo) (Turf)
6f (Good To Soft) 3yo
Morphettville (AUS)
Godolphin
12th James Cummings
Damien Oliver (8 - 9)
16:32 SAROA Robert Sangster Stakes (Group 1) (2yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f (Good To Soft) 2yo+
Niigata (JPN)
Godolphin
4th Yukihiro Kato
Yuji Hishida (8 - 7)
12:45 Maiden Race (3yo) (Turf)
7f (Good To Firm) 3yo Mdn
Niigata (JPN)
Godolphin
11th Takaki Iwato
Kosei Miura (8 - 7)
12:45 Maiden Race (3yo) (Turf)
7f (Good To Firm) 3yo Mdn
Niigata (JPN) 5th Hiroyasu Tanaka
Atsuya Nishimura (9 - 0)
13:45 Allowance Race (4yo+) (Turf)
1m 1f (Good To Firm) 4yo+ Allowance
Tampa Bay Downs (USA)
Boitano (USA)
Godolphin Racing LLC
2nd Eoin Harty
Ronald Dale Allen Jr (8 - 6)
14:14 Allowance Race (3yo+) (Turf)
1m 110y (Good) 3yo+
Thirsk (GB)
Shamekh (GB)
Godolphin
7th Saeed bin Suroor
Louis Steward (9 - 3)
18:35 ABF The Soldiers' Charity Novice Stakes (GBB Race)
7f 218y (Good) 3yo+
Tokyo (JPN)
Godolphin
7th Toru Kurita
Kazuo Yokoyama (8 - 11)
13:35 Allowance Race (3yo) (Turf)
7f (Good To Firm) 3yo Allowance
Tokyo (JPN)
Passport Check (JPN)
Godolphin
9th Keizo Ito
Takezo Nagano (8 - 7)
13:35 Allowance Race (3yo) (Turf)
7f (Good To Firm) 3yo Allowance
Tokyo (JPN) 1st
trophy
Keizo Ito
Hironobu Tanabe (9 - 0)
16:25 Allowance Race (4yo+) (Turf)
7f (Good To Firm) 4yo+ Allowance