Result
Saturday, 7 May, 2022
13:14
Churchill Downs (USA)

Knicks Go Overnight Stakes presented by L&N Federal Credit Union (Conditions) (4yo+) (Main Track) (D

1m (Fast) 4yo+
Total prize money 160,000 USD
1st 94,366 USD 2nd 30,860 USD 3rd 15,430 USD 4th 7,715 USD 5th 4,629 USD 6th 1,171 USD 7th 1,171 USD 8th 1,170 USD 9th 1,169 USD 10th 1,169 USD
Runners: 11

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (3)
Three Technique (USA)
David E Miller
5
8 - 6
-
Jason G Cook
Rafael Bejarano
Days L/R: 28
2nd (8) Jockey's silk
Injunction (USA)
J&G Stables LLC & Nicholas Vaccarezza
1 l
4
8 - 6
-
bl
Carlo Vaccarezza
Jose L Ortiz
Days L/R: 63
3rd (7) Jockey's silk
South Bend (USA)
Gary Barber, Wachtel Stable Et Al
ns
5
8 - 6
-
William Mott
Joel Rosario
Days L/R: 28
4th (10)
Necker Island (USA)
Scherr Boys LLC
1¾ l
5
8 - 6
-
Chris A Hartman
Mitchell Murrill
Days L/R: 35
5th (4) Jockey's silk
Dream Shake (USA)
Exline-Border Racing LLC, Richard Hausman Et Al
nk
4
8 - 6
-
Peter Eurton
Flavien Prat
Days L/R: 336
6th (2) Jockey's silk
Shared Sense (USA)
Godolphin Racing LLC
½ l
5
8 - 8
-
bl
Brad H Cox
Florent Geroux
Days L/R: 44
7th (5)
Gun It (USA)
Whisper Hill Farm LLC & Three Chimneys Farm
¾ l
6
8 - 6
-
Steven Asmussen
Luis Saez
Days L/R: 335
8th (1)
A C Expressway (USA)
Garden State Derby Club
4¼ l
4
8 - 6
-
bl
Norm W Casse
Irad Ortiz Jr
Days L/R: 370
9th (11) Jockey's silk
Endorsed (USA)
Mark D Breen
1½ l
6
8 - 6
-
bl
Michael J Maker
Tyler Gaffalione
Days L/R: 28
10th (6) Jockey's silk
Perfect Speighty (USA)
Charles E Fipke
4 l
6
8 - 6
-
Dallas Stewart
John R Velazquez
Days L/R: 406
11th (9) Jockey's silk
Frosted Grace (USA)
Reeves Thoroughbred Racing & William Branch
4¼ l
6
8 - 6
-
bl
Thomas Amoss
James Graham
Days L/R: 308
NR (10) Jockey's silk
Major Fed (USA)
Lloyd Madison Farms IV LLC
5
8 - 6
-
bl
Gregory D Foley
Julien R Leparoux
Non-runner
Days L/R: 77

More results from Saturday, 7 May, 2022

Saturday, 7 May 2022
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Ascot (GB)
Godolphin
1st
trophy
Charlie Appleby
James Doyle (9 - 7)
14:55 Jemima Howden Novice Stakes (GBB Race)
5f (Good) 2yo Nov
Ascot (GB)
Godolphin
5th Saeed bin Suroor
Hayley Turner (9 - 7)
14:55 Jemima Howden Novice Stakes (GBB Race)
5f (Good) 2yo Nov
Ascot (GB)
Godolphin
1st
trophy
Saeed bin Suroor
Pat Cosgrave (9 - 12)
15:30 British EBF Fillies' Handicap
1m (Good) 3yo+
Ascot (GB) 3rd Saeed bin Suroor
Hayley Turner (9 - 4)
15:30 British EBF Fillies' Handicap
1m (Good) 3yo+
Ascot (GB)
One Ruler (IRE)
Godolphin
6th Charlie Appleby
James Doyle (9 - 10)
16:05 tote Victoria Cup (Handicap)
7f (Good) 4yo+
Ascot (GB) 27th Charlie Appleby
Harry Davies (8 - 10)
16:05 tote Victoria Cup (Handicap)
7f (Good) 4yo+
Ascot (GB) 1st
trophy
Charlie Appleby
Harry Davies (7 - 8)
16:40 Dare To Dream Racing On Facebook Fillies' Handicap
1m 1f 212y (Good) 3yo+ rated 0-85
Belmont Park (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
William Mott
Junior Alvarado (8 - 6)
17:37 Westchester Stakes (Grade 3) (4yo+) (Main Track) (Dirt)
1m (Sloppy) 4yo+
Caulfield (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Damien Thornton (8 - 7)
12:05 Thomas North Handicap (2yo) (Turf)
6f (Good) 2-3yo
Caulfield (AUS)
Destination (AUS)
Godolphin
11th James Cummings
Jordan Childs (9 - 4)
13:50 Rod Fenwick Handicap (2yo+) (Turf)
6f (Good) 2yo+
Caulfield (AUS)
Pandemic (AUS)
Godolphin
8th James Cummings
Jordan Childs (8 - 9)
14:25 Ian Miller Handicap (2yo+) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo+
Chukyo (JPN)
Godolphin
4th Kenji Nonaka
Kota Fujioka (8 - 11)
10:35 Maiden Race (3yo) (Dirt)
1m 1f (Standard) 3yo Mdn
Chukyo (JPN) 3rd Ryuji Okubo
Kenichi Ikezoe (8 - 11)
13:55 Allowance Race (3yo) (Dirt)
1m 1f (Standard) 3yo Allowance
Chukyo (JPN) 9th Ippo Sameshima
Yuga Kawada (8 - 9)
14:25 Anjo Tokubetsu (Allowance) (4yo+) (Turf)
1m 2f (Good To Firm) 4yo+ Allowance
Chukyo (JPN) 10th Mitsugu Kon
Yoshihiro Furukawa (8 - 11)
15:35 Kyoto Shimbun Hai (Grade 2) (3yo) (Turf)
1m 3f (Good To Firm) 3yo
Churchill Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
7th Brendan P Walsh
Tyler Gaffalione (8 - 6)
12:04 Allowance Optional Claiming Race (3yo) (Main Track) (Dirt)
1m 110y (Fast) 3yo
Churchill Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
7th Brendan P Walsh
Tyler Gaffalione (8 - 11)
16:31 Churchill Downs Stakes presented by Ford (Grade 1) (4yo+) (Main Track) (Dirt)
7f (Fast) 4yo+
Churchill Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
Brendan P Walsh
Tyler Gaffalione (8 - 11)
17:27 Old Forester Bourbon Turf Classic Stakes (Grade 1) (4yo+) (Turf)
1m 1f (Firm) 4yo+
Churchill Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
Brad H Cox
Florent Geroux (8 - 6)
20:30 Maiden Special Weight (3yo+) (Main Track) (Dirt)
6f (Fast) 3yo+ Mdn
Gold Coast (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Opie Bosson (8 - 13)
14:18 Johnnie Walker Gold Coast Bracelet (Listed Race) (3yo Fillies) (Turf)
1m 1f (Soft) 3yo
Gold Coast (AUS)
Stalking (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
James Orman (8 - 13)
14:18 Johnnie Walker Gold Coast Bracelet (Listed Race) (3yo Fillies) (Turf)
1m 1f (Soft) 3yo
Gold Coast (AUS)
Godolphin
8th James Cummings
Hugh Bowman (9 - 0)
14:53 Brandons Gold Coast Guineas (Group 3) (3yo) (Turf)
6f (Soft) 3yo
Gosford (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Rachel King (9 - 1)
11:15 Vital Hospitality Group 2yo Handicap (Turf)
6f (Soft) 2yo
Gosford (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Rachel King (8 - 10)
13:00 Triple M 107.7 Thunder Thousand Benchmark 72 Handicap (3-4yo) (Turf)
5f (Soft) 3-4yo
Gosford (AUS)
Dhakuri (NZ)
Godolphin
5th James Cummings
Glyn Schofield (9 - 7)
14:10 Brook Group Benchmark 72 Handicap (3-4yo) (Turf)
1m (Soft) 3-4yo
Gosford (AUS)
Godolphin
9th James Cummings
Sam Clipperton (8 - 9)
15:25 De Bortoli Wines Takeover Target (Listed Handicap) (3yo+) (Turf)
6f (Soft) 3yo+
Gosford (AUS)
Godolphin
8th James Cummings
Rachel King (9 - 4)
16:45 Tooheys Benchmark 78 Handicap (2yo+) (Turf)
6f (Soft) 2yo+
Haydock (GB)
Final Song (IRE)
Godolphin
3rd Saeed bin Suroor
Jim Crowley (9 - 2)
13:50 Pertemps Network Conditions Stakes (GBB Race)
6f (Soft) 3yo+
Lingfield (GB)
Godolphin
2nd Charlie Appleby
William Buick (9 - 2)
14:40 SBK Derby Trial Stakes (Listed Race) (Colts & Geldings)
1m 3f 133y (Good To Firm) 3yo
Lingfield (GB) 3rd Charlie Appleby
Jack Mitchell (9 - 2)
14:40 SBK Derby Trial Stakes (Listed Race) (Colts & Geldings)
1m 3f 133y (Good To Firm) 3yo
Morphettville (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Damien Oliver (9 - 1)
13:37 Tobin Bronze Stakes (Group 2) (3yo) (Turf)
6f (Good To Soft) 3yo
Morphettville (AUS)
Heresy (AUS)
Godolphin
12th James Cummings
Damien Oliver (8 - 9)
16:32 SAROA Robert Sangster Stakes (Group 1) (2yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f (Good To Soft) 2yo+
Niigata (JPN)
Godolphin
4th Yukihiro Kato
Yuji Hishida (8 - 7)
12:45 Maiden Race (3yo) (Turf)
7f (Good To Firm) 3yo Mdn
Niigata (JPN)
Godolphin
11th Takaki Iwato
Kosei Miura (8 - 7)
12:45 Maiden Race (3yo) (Turf)
7f (Good To Firm) 3yo Mdn
Niigata (JPN) 5th Hiroyasu Tanaka
Atsuya Nishimura (9 - 0)
13:45 Allowance Race (4yo+) (Turf)
1m 1f (Good To Firm) 4yo+ Allowance
Tampa Bay Downs (USA)
Boitano (USA)
Godolphin Racing LLC
2nd Eoin Harty
Ronald Dale Allen Jr (8 - 6)
14:14 Allowance Race (3yo+) (Turf)
1m 110y (Good) 3yo+
Thirsk (GB)
Shamekh (GB)
Godolphin
7th Saeed bin Suroor
Louis Steward (9 - 3)
18:35 ABF The Soldiers' Charity Novice Stakes (GBB Race)
7f 218y (Good) 3yo+
Tokyo (JPN)
Godolphin
7th Toru Kurita
Kazuo Yokoyama (8 - 11)
13:35 Allowance Race (3yo) (Turf)
7f (Good To Firm) 3yo Allowance
Tokyo (JPN)
Passport Check (JPN)
Godolphin
9th Keizo Ito
Takezo Nagano (8 - 7)
13:35 Allowance Race (3yo) (Turf)
7f (Good To Firm) 3yo Allowance
Tokyo (JPN) 1st
trophy
Keizo Ito
Hironobu Tanabe (9 - 0)
16:25 Allowance Race (4yo+) (Turf)
7f (Good To Firm) 4yo+ Allowance