Result
Saturday, 19 March, 2022
12:25
Hanshin (JPN)

Maiden Race (3yo) (Turf)

1m 4f (Yielding) 3yo Mdn
Total prize money 9,899,999 JPY
1st 5,200,000 JPY 2nd 2,100,000 JPY 3rd 1,300,001 JPY 4th 780,000 JPY 5th 520,000 JPY
Runners: 16

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (1)
Pradaria (JPN)
Nagoya Yuho Co Ltd
3
8 - 11
-
Manabu Ikezoe
Kenichi Ikezoe
2nd (12) Jockey's silk
Nishino Crescent (JPN)
Shigeyuki Nishiyama
7 l
3
8 - 11
-
Kodai Hasegawa
Suguru Hamanaka
Days L/R: 20
3rd (4) Jockey's silk
Meisho Haakon (JPN)
Yoshio Matsumoto
2 l
3
8 - 11
-
Kaneo Ikezoe
Yusuke Fujioka
4th (10)
Vague Estado (JPN)
Dearest Club Co Ltd
½ l
3
8 - 11
-
Koichi Ishizaka
Kota Fujioka
5th (16)
Izu Jo Arthur (JPN)
Ichiro Izumi
¾ l
3
8 - 11
-
Hidenori Take
Yasunari Iwata
6th (3) Jockey's silk
T O Conder (JPN)
Tomoya Ozasa
2½ l
3
8 - 11
-
Toru Miya
Ryota Sameshima
7th (9) Jockey's silk
Godolphin
ns
3
8 - 11
-
Haruki Sugiyama
Mirai Iwata
Days L/R: 34
8th (2)
Namura Hulk (JPN)
Mutsuhiro Namura
nk
3
8 - 11
-
Yuki Ohashi
Akatsuki Tomita
Days L/R: 104
9th (7) Jockey's silk
Win Balius (JPN)
Win Co Ltd
1¼ l
3
8 - 11
-
Tadashi Kayo
Yusaku Kokubun
10th (15)
Blue Arrow (JPN)
Kineo Okada
2 l
3
8 - 11
-
Hisashi Shimizu
Yoshimasa Kido
11th (5)
Kinshachino Kiseki (JPN)
Seiko Nishimura
1¼ l
3
7 - 12
-
Tamio Hamada
Naho Furukawa
12th (13) Jockey's silk
Hypersthene (JPN)
Lord Horse Club Co Ltd
¾ l
3
8 - 7
-
Teruhiko Chida
Taisei Danno
Days L/R: 146
13th (11) Jockey's silk
Smile Applause (JPN)
Carrot Farm Co Ltd
5 l
3
8 - 11
-
Mitsuru Hashida
Yutaro Mori
14th (6)
Amor Fati (JPN)
Toru Makiura
7 l
3
8 - 7
-
Kazuya Makita
Kyosuke Kokubun
Days L/R: 21
15th (14) Jockey's silk
Meisho Bonita (JPN)
Yoshio Matsumoto
1½ l
3
8 - 11
-
Yasushi Shono
Shota Kato
16th (8)
Naomi Chan (JPN)
Masaki Shiozawa
3½ l
3
8 - 7
-
Manabu Ikezoe
Kiwamu Ogino

More results from Saturday, 19 March, 2022

Saturday, 19 March 2022
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Chukyo (JPN) 7th Tomoyasu Sakaguchi
Hideaki Miyuki (8 - 7)
10:20 Maiden Race (3yo) (Dirt)
7f (Muddy) 3yo Mdn
Chukyo (JPN)
Godolphin
4th Inao Okada
Hideaki Miyuki (8 - 11)
11:20 Maiden Race (3yo) (Turf)
6f (Yielding) 3yo Mdn
Chukyo (JPN)
Godolphin
4th Hideaki Fujiwara
Yuichi Fukunaga (8 - 9)
15:00 Toyohashi Stakes (Allowance) (4yo+ Fillies & Mares) (Turf)
1m (Good) 4yo+
Chukyo (JPN)
Godolphin
4th Takashi Saito
Yuichi Fukunaga (8 - 11)
15:35 Chunichi Sports Sho Falcon Stakes (Grade 3) (3yo) (Turf)
7f (Good) 3yo
Chukyo (JPN)
Arvind (JPN)
Godolphin
13th Inao Okada
Yamato Tsunoda (8 - 7)
16:10 Allowance Race (4yo+) (Dirt)
6f (Muddy) 4yo+
Flemington (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Damien Oliver (9 - 4)
15:40 Seppelt Wines All-Star Mile (Conditions) (2yo+) (Turf)
1m (Good) 2yo+ Conditions
Hanshin (JPN)
Blank Page (JPN)
Godolphin
8th Koichi Tsunoda
Yusuke Fujioka (8 - 7)
10:05 Maiden Race (3yo Fillies) (Dirt)
7f (Sloppy) 3yo Mdn
Hanshin (JPN)
Bruhn (GB)
Godolphin
12th Ippo Sameshima
Kota Fujioka (8 - 11)
10:35 Maiden Race (3yo) (Dirt)
1m 1f (Sloppy) 3yo Mdn
Rosehill (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Hugh Bowman (9 - 3)
12:45 Irresistible Pools Darby Munro Stakes (Listed Race) (3yo) (Turf)
6f (Heavy) 3yo
Rosehill (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Nash Rawiller (9 - 2)
12:45 Irresistible Pools Darby Munro Stakes (Listed Race) (3yo) (Turf)
6f (Heavy) 3yo
Rosehill (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
James McDonald (8 - 13)
15:15 Sky Racing Active Rosehill Guineas (Group 1) (3yo) (Turf)
1m 2f (Heavy) 3yo
Rosehill (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
James McDonald (9 - 0)
16:00 Agency George Ryder Stakes (Group 1) (3yo+) (Turf)
7f 110y (Heavy) 3yo+
Rosehill (AUS)
Godolphin
4th Anthony & Sam Freedman
Mark Zahra (8 - 13)
16:45 Longines Golden Slipper (Group 1) (2yo) (Turf)
6f (Heavy) 2yo
Rosehill (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Regan Bayliss (8 - 8)
16:45 Longines Golden Slipper (Group 1) (2yo) (Turf)
6f (Heavy) 2yo
Rosehill (AUS)
Godolphin
10th James Cummings
Rachel King (8 - 5)
17:20 Furphy Galaxy (Group 1 Handicap) (3yo+) (Turf)
5f 110y (Heavy) 3yo+
Rosehill (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Timothy Clark (8 - 6)
17:55 TAB Birthday Card Stakes (Group 3 Handicap) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f (Heavy) 3yo+
Rosehill (AUS)
Emanate (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Sam Clipperton (8 - 6)
17:55 TAB Birthday Card Stakes (Group 3 Handicap) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f (Heavy) 3yo+
Rosehill (AUS)
Geist (AUS)
Godolphin
9th James Cummings
Rachel King (8 - 6)
17:55 TAB Birthday Card Stakes (Group 3 Handicap) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f (Heavy) 3yo+