Result
Thursday, 18 June, 2020
14:25
Ascot (GB)

Jersey Stakes (Group 3)

7f (Soft) 3yo
Total prize money 60,000 GBP
1st 35,520 GBP 2nd 13,434 GBP 3rd 6,714 GBP 4th 3,354 GBP
Runners: 13

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (5) Jockey's silk
Molatham (GB)
Hamdan Al Maktoum
3
9 - 1
102
Roger Varian
Jim Crowley
Days L/R: 250
2nd (6) Jockey's silk
Monarch Of Egypt (USA)
P M Brant & Mrs J Magnier & M Tabor & Derrick Smith
½ l
3
9 - 1
111
A P O'Brien
Ryan Moore
Days L/R: 6
3rd (14) Jockey's silk
Symbolize (IRE)
Sheikh Juma Dalmook Al Maktoum
3¼ l
3
9 - 1
102
Andrew Balding
David Probert
Days L/R: 322
4th (1) Jockey's silk
Ropey Guest (GB)
John Guest Racing
½ l
3
9 - 1
101
George Margarson
Tom Queally
Days L/R: 229
5th (2) Jockey's silk
Celestin (FR)
Ecurie Normandie Pur Sang
2 l
3
9 - 1
110
cp
F Chappet
James Doyle
Days L/R: 17
6th (15) Jockey's silk
King Leonidas (GB)
Sheikh Hamdan bin Mohammed Al Maktoum
1¼ l
3
9 - 1
-
John Gosden
Frankie Dettori
Days L/R: 11
7th (13) Jockey's silk
Godolphin
3¼ l
3
8 - 12
98
Saeed bin Suroor
William Buick
Days L/R: 11
8th (3) Jockey's silk
Lord Of The Lodge (IRE)
Mrs Elaine M Burke
1¼ l
3
9 - 1
109
K R Burke
Ben Curtis
Days L/R: 120
9th (12) Jockey's silk
Mystery Power (IRE)
King Power Racing Co Ltd
1¼ l
3
9 - 1
109
Richard Hannon
Silvestre de Sousa
Days L/R: 250
10th (10) Jockey's silk
Above (FR)
Qatar Racing Limited
nk
3
9 - 1
100
Archie Watson
Oisin Murphy
Days L/R: 258
11th (9) Jockey's silk
Mister Snowdon (GB)
M J Caddy
3 l
3
9 - 1
89
Richard Hughes
Shane Kelly
Days L/R: 15
12th (11) Jockey's silk
King Of Athens (USA)
D Smith & Mrs J Magnier & M Tabor & Flaxman Stables Ireland
hd
3
9 - 1
98
A P O'Brien
Sean Levey
Days L/R: 9
13th (8) Jockey's silk
Ventura Lightning (FR)
Middleham Park Racing LXXXI & Partner
3¼ l
3
9 - 1
101
Richard Fahey
Tony Hamilton
Days L/R: 14
NR (7) Jockey's silk
Fleeting Prince (IRE)
Mrs Susan Roy
3
9 - 1
102
Charles Hills
Non-runner
Days L/R: 14
NR (4) Jockey's silk
Repartee (IRE)
Sheikh Mohammed Obaid Al Maktoum
3
9 - 1
101
Kevin Ryan
Andrea Atzeni
Non-runner
Days L/R: 280

More results from Thursday, 18 June, 2020

Thursday, 18 June 2020
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Ascot (GB)
Godolphin
NR Saeed bin Suroor
(9 - 3)
13:15 Golden Gates Handicap
1m 1f 212y (Soft) 3yo rated 0-105
Ascot (GB)
Godolphin
3rd Charlie Appleby
William Buick (8 - 12)
13:15 Golden Gates Handicap
1m 1f 212y (Soft) 3yo rated 0-105
Ascot (GB)
Ya Hayati (USA)
Godolphin
11th Charlie Appleby
James Doyle (8 - 12)
13:15 Golden Gates Handicap
1m 1f 212y (Soft) 3yo rated 0-105
Ascot (GB) 7th Saeed bin Suroor
Pat Cosgrave (9 - 6)
13:50 Wolferton Stakes (Listed Race)
1m 1f 212y (Soft) 4yo+
Ascot (GB)
Godolphin
12th Saeed bin Suroor
William Buick (9 - 3)
13:50 Wolferton Stakes (Listed Race)
1m 1f 212y (Soft) 4yo+
Ascot (GB)
Godolphin
5th Charlie Appleby
William Buick (9 - 3)
15:00 Chesham Stakes (Listed Race)
7f (Soft) 2yo
Ascot (GB)
Godolphin
3rd Charlie Appleby
James Doyle (9 - 2)
15:35 Gold Cup (Group 1) (British Champions Series)
2m 3f 210y (Soft) 4yo+
Ascot (GB)
Moonlight Spirit (IRE)
Godolphin
8th Charlie Appleby
William Buick (9 - 1)
15:35 Gold Cup (Group 1) (British Champions Series)
2m 3f 210y (Soft) 4yo+
Ascot (GB) 10th Charlie Appleby
William Buick (9 - 0)
16:10 Britannia Stakes (Heritage Handicap) (Colts & Geldings)
1m (Soft) 3yo rated 0-105
Ascot (GB)
Godolphin
12th Saeed bin Suroor
Cieren Fallon (8 - 8)
16:10 Britannia Stakes (Heritage Handicap) (Colts & Geldings)
1m (Soft) 3yo rated 0-105
Ascot (GB)
Verboten (IRE)
Godolphin
20th John Gosden
Frankie Dettori (9 - 3)
16:10 Britannia Stakes (Heritage Handicap) (Colts & Geldings)
1m (Soft) 3yo rated 0-105
Ascot (GB)
Godolphin
3rd Saeed bin Suroor
Frankie Dettori (9 - 7)
16:40 Sandringham Stakes (Handicap) (Fillies)
1m (Soft) 3yo rated 0-105
Newmarket (GB) 1st
trophy
Charlie Appleby
Brett Doyle (9 - 5)
13:30 Betway British Stallion Studs EBF Novice Stakes
7f (Soft) 2yo
Newmarket (GB)
Godolphin
3rd Charlie Appleby
Adam Kirby (9 - 5)
13:30 Betway British Stallion Studs EBF Novice Stakes
7f (Soft) 2yo
Newmarket (GB)
Cigoli (IRE)
Godolphin & Partners
2nd Charlie Appleby
Adam Kirby (9 - 5)
15:50 Betway Novice Stakes (Plus 10 Race)
1m 4f (Soft) 3yo
Newmarket (GB)
Arabic Welcome (IRE)
Godolphin
5th Saeed bin Suroor
Hector Crouch (9 - 5)
15:50 Betway Novice Stakes (Plus 10 Race)
1m 4f (Soft) 3yo
Redcar (GB)
Dream Location (GB)
Godolphin
3rd Saeed bin Suroor
Kevin Stott (9 - 9)
19:00 Join Racing TV Now Maiden Stakes
7f (Good) 3yo+ Mdn
Wyong (AUS)
Kennebec (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Rachel King (9 - 0)
13:55 Great Northern Maiden Plate (2yo+) (Turf)
5f (Soft) 2yo+ Mdn
Wyong (AUS)
Archery Butts (AUS)
Godolphin
9th James Cummings
Grant Buckley (9 - 0)
15:10 Wyong Rugby League Club Group Class 2 Handicap (2yo+) (Turf)
5f 110y (Soft) 2yo+
Wyong (AUS)
Delicately (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Grant Buckley (8 - 11)
15:50 Bishop Collins Chartered Accountants Benchmark 64 Handicap (2yo+) (Turf)
1m (Soft) 2yo+
Wyong (AUS)
Duenna (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Kathy O'Hara (9 - 0)
16:25 Wyongs Next Raceday Saturday July 11 Benchmark 64 Handicap (2yo+) (Turf)
6f 165y (Soft) 2yo+