Result
Saturday, 11 January, 2020
15:25
Kembla Grange (AUS)

Steelcity Beverages Xmas Party Maiden Handicap (2yo+) (Turf)

6f 110y (Good) 2yo+ Mdn
Total prize money 34,300 AUD
1st 16,740 AUD 2nd 6,000 AUD 3rd 3,200 AUD 4th 1,980 AUD 5th 1,280 AUD 6th 1,100 AUD 7th 1,000 AUD 8th 1,000 AUD 9th 1,000 AUD 10th 1,000 AUD
Runners: 11

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (3)
Get The Idea (AUS)
Think Big Stud
3
9 - 2
-
bl,t
John Sargent
Lee Magorrian
2nd (5)
Opacity (NZ)
Champion Thoroughbreds, Mrs C A Molyneux-Richards Et Al
shd
3
9 - 2
-
J O'Shea
Jeff Penza
3rd (10) Jockey's silk
Godolphin
hd
3
9 - 0
-
James Cummings
Grant Buckley
Days L/R: 16
4th (11)
Poetry In Motion (AUS)
K J Pooley, Mrs J L Pooley & Miss I M Pooley
hd
3
8 - 11
-
t
Chris Waller
Mitchell Bell
5th (6) Jockey's silk
Duke Of Hearts (AUS)
Love Racing Syndicate
1¼ l
3
9 - 2
-
Richard & Michael Freedman
Shaun Guymer
Days L/R: 35
6th (2)
Dancing Dollar (AUS)
T J Robertson, Mrs E A Robertson Et Al
¾ l
3
8 - 10
-
Bjorn Baker
Chad Lever
Days L/R: 15
7th (9)
Japingka (AUS)
J L Stitt, Mrs C I Stitt & Mrs C B Remond
hd
3
8 - 2
-
Mark Newnham
Thomas Sherry
Days L/R: 44
8th (8)
Royal Anthem (AUS)
A Cummings Thoroughbreds, A W K Chow Et Al
½ l
5
9 - 1
-
bl
Anthony Cummings
Travis Wolfgram
Days L/R: 217
9th (4)
Hot Dude (AUS)
Ms K E Harding & Mrs S Betts
2¼ l
4
8 - 6
-
bl
Craig Carmody
Louise Day
Days L/R: 42
10th (7)
Dance Too Hard (AUS)
M C Conners Racing Pty Ltd Syndicate, S Nguyen Et Al
nk
3
8 - 10
-
bl,t
Marc Conners
Kacie Adams
Days L/R: 161
11th (1)
Pragmatism (AUS)
Mrs J Kearns, R Kearns & T Martin
6¼ l
4
9 - 3
-
Tim Martin
Rory Hutchings
Days L/R: 31
NR (13)
Parineeti (AUS)
Mystery Downs Synd, Mrs C M Cook Et Al
3
8 - 11
-
bl,t
Lee Curtis
Doubtful
Non-runner
NR (16)
All Saint's Eve (NZ)
M J Chittick, Rosemont Stud Pty Ltd Et Al
3
8 - 10
-
bl
J O'Shea
Doubtful
Non-runner
Days L/R: 227
NR (7)
Shahnaz (AUS)
A G Fitzgibbon, Mrs V J Fitzgibbon Et Al
3
8 - 11
-
Gregory Hickman
Non-runner
NR (10)
Broadside Armour (AUS)
J N Allen, S Miller Et Al
3
9 - 2
-
J O'Shea
Mitchell Bell
Non-runner
NR (12)
Chief Geronimo (AUS)
Ms K Waterhouse, Ms H Waterhouse Et Al
3
9 - 2
-
t
Gai Waterhouse & Adrian Bott
Winona Costin
Non-runner

More results from Saturday, 11 January, 2020

Saturday, 11 January 2020
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Flemington (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Dwayne Dunn (9 - 4)
13:08 The Arbour Plate (Handicap) (2yo) (Turf)
5f (Good To Soft) 2yo
Flemington (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Dwayne Dunn (9 - 1)
14:53 Furlong Bar Handicap (Handicap) (3yo+) (Turf)
5f 110y (Good To Soft) 3yo+
Flemington (AUS) 6th James Cummings
Brad Rawiller (9 - 6)
16:50 Chester Manifold Stakes (Listed Handicap) (2yo+) (Turf)
7f (Good) 2yo+
Gold Coast (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Robbie Fradd (9 - 1)
14:00 $1M It's LIVE! In Queensland Magic Millions Snippets (Conditions) (3yo+) (Turf)
6f (Good) 3yo+ Conditions
Gold Coast (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Kerrin McEvoy (8 - 11)
15:15 $2M Gold Coast Magic Millions 3YO Guineas (Listed Race) (Turf)
7f (Good) 3yo
Gold Coast (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Damian Lane (9 - 0)
16:00 $2M The Star Gold Coast Magic Millions 2YO Classic (Listed Race) (Turf)
6f (Good) 2yo
Gulfstream Park (USA)
Godolphin Racing LLC
2nd Kiaran McLaughlin
Irad Ortiz Jr (8 - 8)
14:32 Maiden Special Weight Race (Maiden) (3yo) (Main Track) (Dirt)
1m (Fast) 3yo Mdn
Gulfstream Park (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
Kiaran McLaughlin
Luis Saez (8 - 9)
16:06 Allowance Optional Claiming Race (Allowance) (4yo+) (Main Track) (Dirt)
1m 110y (Fast) 4yo+
Kembla Grange (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Mitchell Bell (8 - 10)
14:15 James Glenholmes Maiden Plate (2yo+) (Turf)
5f (Good) 2yo+ Mdn
Kembla Grange (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Grant Buckley (8 - 10)
14:15 James Glenholmes Maiden Plate (2yo+) (Turf)
5f (Good) 2yo+ Mdn
Kembla Grange (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Grant Buckley (8 - 10)
14:50 Clive Larnach Maiden Plate (2yo+) (Turf)
1m (Good) 2yo+ Mdn
Kyoto (JPN)
Godolphin
2nd Kenichi Fujioka
Yusuke Fujioka (8 - 7)
13:00 Newcomer Race (Maiden) (3yo) (Turf)
1m (Firm) 3yo Mdn
Kyoto (JPN) 2nd Masato Nishizono
Ryuji Wada (8 - 11)
14:00 Allowance Race (4yo+) (Dirt)
1m 1f 110y (Standard) 4yo+ Allowance
Kyoto (JPN)
Godolphin
14th Katsuichi Nishiura
Yusaku Kokubun (9 - 4)
15:45 Yodo Tankyori Stakes (Listed Race) (4yo+) (Turf)
6f (Firm) 4yo+
Nakayama (JPN)
Godolphin
1st
trophy
Yoshiyasu Takahashi
Shu Ishibashi (8 - 11)
10:25 Maiden Race (Maiden) (3yo) (Dirt)
1m 1f (Standard) 3yo Mdn
Nakayama (JPN)
Godolphin
6th Masakazu Ikegami
Hiroshi Kitamura (8 - 11)
10:55 Maiden Race (Maiden) (3yo) (Dirt)
6f (Standard) 3yo Mdn
Nakayama (JPN)
Godolphin
11th Tetsuya Kimura
Hiroshi Kitamura (8 - 11)
12:15 Maiden Race (Maiden) (3yo) (Turf)
1m 3f (Firm) 3yo Mdn
Nakayama (JPN) 5th Takashi Kanari
Akihide Tsumura (8 - 11)
16:10 Allowance Race (Allowance) (4yo+) (Turf)
1m (Firm) 4yo+ Allowance
Randwick (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Kathy O'Hara (8 - 3)
12:55 Bushfire Appeal Race Day 25th January (Handicap) (3-4yo) (Turf)
5f (Good) 3-4yo
Randwick (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Christian Reith (8 - 13)
12:55 Bushfire Appeal Race Day 25th January (Handicap) (3-4yo) (Turf)
5f (Good) 3-4yo
Randwick (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Christian Reith (8 - 9)
14:05 Bisley Workwear Handicap (3yo+) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Christian Reith (9 - 0)
17:20 Heineken 3 Handicap (3yo+) (Turf)
7f (Good) 3yo+