Result
Saturday, 11 January, 2020
14:00
Gold Coast (AUS)

$1M It's LIVE! In Queensland Magic Millions Snippets (Conditions) (3yo+) (Turf)

6f (Good) 3yo+ Conditions
Total prize money 1,000,000 AUD
1st 582,500 AUD 2nd 180,000 AUD 3rd 90,000 AUD 4th 45,000 AUD 5th 25,000 AUD 6th 10,000 AUD 7th 10,000 AUD 8th 10,000 AUD 9th 10,000 AUD 10th 10,000 AUD
Runners: 15

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (1) Jockey's silk
Madam Rouge (AUS)
N A Greenhalgh, Raffles Thoroughbred Racing Et Al
4
8 - 11
-
Chris Waller
James McDonald
Days L/R: 63
2nd (7) Jockey's silk
Godolphin
hd
5
9 - 1
-
James Cummings
Robbie Fradd
Days L/R: 21
3rd (15)
Morrissy (AUS)
S P Morrissy & Mrs R J Morrissy & Dick & Morrissy Racing
2½ l
4
8 - 11
-
bl,t
Leon & Troy Corstens
Craig A Williams
Days L/R: 63
4th (3) Jockey's silk
Kemalpasa (AUS)
N Morgan
nk
4
9 - 4
-
t
Richard & Chantelle Jolly
Jake Toeroek
Days L/R: 70
5th (5)
Constant Flight (AUS)
S G Darby, R S Jones Et Al
hd
5
8 - 11
-
David Vandyke
Ryan Maloney
6th (13)
Hard Empire (AUS)
C G White, G J Richards Et Al
shd
6
9 - 2
-
bl
Richard & Chantelle Jolly
Ryan Plumb
Days L/R: 147
7th (14)
Czarson (AUS)
V H Y Li
1¼ l
3
8 - 8
-
t
Gai Waterhouse & Adrian Bott
Tommy Berry
Days L/R: 87
8th (11)
Scallopini (AUS)
Proven Thoroughbreds Syndicate, Moni Plus Racing Et Al
shd
5
8 - 11
-
t
Steven O'Dea
Boris Thornton
Days L/R: 21
9th (2)
Spending To Win (AUS)
T K Stuckey, Ms P Yan-Stuckey & Ms S P Yan
¾ l
6
9 - 0
-
bl,t
Peter & Paul Snowden
Timothy Clark
Days L/R: 28
10th (10)
Whypeeo (AUS)
Mrs C A Mathieson, I G Mathieson Et Al
shd
5
9 - 1
-
bl
Toby & Trent Edmonds
Glen Boss
Days L/R: 7
11th (6)
Will's Bid (AUS)
D H Hilly, J D Forsyth Et Al
¾ l
5
8 - 11
-
v,t
Angela Plumb
Andrew Mallyon
Days L/R: 973
12th (9)
Tarzan (AUS)
Mrs T Kendrick, D J Dawson Et Al
2 l
7
9 - 0
-
t
Stuart Kendrick
Luke Tarrant
Days L/R: 238
13th (8)
Three Sheets (AUS)
Live Run Racing, On Time Runners Et Al
¾ l
8
8 - 11
-
bl,t
Jeremy Sylvester
Larry Cassidy
Days L/R: 98
14th (4)
Junglized (AUS)
T S Rocks, R E Collins Et Al
2½ l
5
8 - 11
-
t,cp
Brad Widdup
Hugh Bowman
Days L/R: 35
PU (12) Jockey's silk
Champagne Cuddles (AUS)
Champagne Ladies
5
9 - 0
-
Bjorn Baker
Nash Rawiller
Pulled Up
Days L/R: 70

More results from Saturday, 11 January, 2020

Saturday, 11 January 2020
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Flemington (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Dwayne Dunn (9 - 4)
13:08 The Arbour Plate (Handicap) (2yo) (Turf)
5f (Good To Soft) 2yo
Flemington (AUS)
Wagner (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Dwayne Dunn (9 - 1)
14:53 Furlong Bar Handicap (Handicap) (3yo+) (Turf)
5f 110y (Good To Soft) 3yo+
Flemington (AUS) 6th James Cummings
Brad Rawiller (9 - 6)
16:50 Chester Manifold Stakes (Listed Handicap) (2yo+) (Turf)
7f (Good) 2yo+
Gold Coast (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Kerrin McEvoy (8 - 11)
15:15 $2M Gold Coast Magic Millions 3YO Guineas (Listed Race) (Turf)
7f (Good) 3yo
Gold Coast (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Damian Lane (9 - 0)
16:00 $2M The Star Gold Coast Magic Millions 2YO Classic (Listed Race) (Turf)
6f (Good) 2yo
Gulfstream Park (USA)
Godolphin Racing LLC
2nd Kiaran McLaughlin
Irad Ortiz Jr (8 - 8)
14:32 Maiden Special Weight Race (Maiden) (3yo) (Main Track) (Dirt)
1m (Fast) 3yo Mdn
Gulfstream Park (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
Kiaran McLaughlin
Luis Saez (8 - 9)
16:06 Allowance Optional Claiming Race (Allowance) (4yo+) (Main Track) (Dirt)
1m 110y (Fast) 4yo+
Kembla Grange (AUS)
Lavande (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Mitchell Bell (8 - 10)
14:15 James Glenholmes Maiden Plate (2yo+) (Turf)
5f (Good) 2yo+ Mdn
Kembla Grange (AUS)
Barguzin (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Grant Buckley (8 - 10)
14:15 James Glenholmes Maiden Plate (2yo+) (Turf)
5f (Good) 2yo+ Mdn
Kembla Grange (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Grant Buckley (8 - 10)
14:50 Clive Larnach Maiden Plate (2yo+) (Turf)
1m (Good) 2yo+ Mdn
Kembla Grange (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Grant Buckley (9 - 0)
15:25 Steelcity Beverages Xmas Party Maiden Handicap (2yo+) (Turf)
6f 110y (Good) 2yo+ Mdn
Kyoto (JPN)
Godolphin
2nd Kenichi Fujioka
Yusuke Fujioka (8 - 7)
13:00 Newcomer Race (Maiden) (3yo) (Turf)
1m (Firm) 3yo Mdn
Kyoto (JPN) 2nd Masato Nishizono
Ryuji Wada (8 - 11)
14:00 Allowance Race (4yo+) (Dirt)
1m 1f 110y (Standard) 4yo+ Allowance
Kyoto (JPN)
Godolphin
14th Katsuichi Nishiura
Yusaku Kokubun (9 - 4)
15:45 Yodo Tankyori Stakes (Listed Race) (4yo+) (Turf)
6f (Firm) 4yo+
Nakayama (JPN)
Godolphin
1st
trophy
Yoshiyasu Takahashi
Shu Ishibashi (8 - 11)
10:25 Maiden Race (Maiden) (3yo) (Dirt)
1m 1f (Standard) 3yo Mdn
Nakayama (JPN)
Godolphin
6th Masakazu Ikegami
Hiroshi Kitamura (8 - 11)
10:55 Maiden Race (Maiden) (3yo) (Dirt)
6f (Standard) 3yo Mdn
Nakayama (JPN)
Godolphin
11th Tetsuya Kimura
Hiroshi Kitamura (8 - 11)
12:15 Maiden Race (Maiden) (3yo) (Turf)
1m 3f (Firm) 3yo Mdn
Nakayama (JPN) 5th Takashi Kanari
Akihide Tsumura (8 - 11)
16:10 Allowance Race (Allowance) (4yo+) (Turf)
1m (Firm) 4yo+ Allowance
Randwick (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Kathy O'Hara (8 - 3)
12:55 Bushfire Appeal Race Day 25th January (Handicap) (3-4yo) (Turf)
5f (Good) 3-4yo
Randwick (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Christian Reith (8 - 13)
12:55 Bushfire Appeal Race Day 25th January (Handicap) (3-4yo) (Turf)
5f (Good) 3-4yo
Randwick (AUS)
Taniko (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Christian Reith (8 - 9)
14:05 Bisley Workwear Handicap (3yo+) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Christian Reith (9 - 0)
17:20 Heineken 3 Handicap (3yo+) (Turf)
7f (Good) 3yo+