Result
Friday, 4 October, 2019
18:30
Moonee Valley (AUS)

Fisher & Paykel Plate (Maiden) (3yo) (Turf)

6f (Good) 3yo Mdn
Total prize money 50,000 AUD
1st 27,500 AUD 2nd 9,000 AUD 3rd 4,500 AUD 4th 2,500 AUD 5th 1,500 AUD 6th 1,000 AUD 7th 1,000 AUD 8th 1,000 AUD 9th 1,000 AUD 10th 1,000 AUD
Runners: 9

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (7)
Meteorite (AUS)
S P Hedge, R L Harding Et Al
3
9 - 2
-
Tony McEvoy & Calvin McEvoy
Luke Currie
Days L/R: 13
2nd (1) Jockey's silk
Godolphin
2½ l
3
9 - 2
-
James Cummings
Brad Rawiller
Days L/R: 16
3rd (2)
Sea Dragon (AUS)
Dr R A Zito, Mrs P Zito Et Al
shd
3
9 - 2
-
Michael Kent
Ethan Brown
4th (8)
Kiptanui (AUS)
K J Payne, Mrs V M Payne Et Al
shd
3
9 - 2
-
bl,t
Wendy Kelly
Damien Oliver
5th (5)
Cleary Adonis (AUS)
Miss S Clayfield, L J Pannell Et Al
3 l
3
9 - 2
-
bl
John Hyam
Raquel Clark
Days L/R: 139
6th (4)
Tornac (AUS)
R & C Legh Racing, B & C Thoroughbreds Et Al
hd
3
9 - 2
-
Michael, Wayne & John Hawkes
Dwayne Dunn
7th (3) Jockey's silk
Turbeau (AUS)
D R Brideoake, F Zito Et Al
1 l
3
9 - 2
-
cp
David Brideoake
Daniel Stackhouse
8th (6)
Change It Up (AUS)
R J Slade, Seymour Bloodstock Et Al
3¾ l
3
9 - 2
-
David A & B Hayes & Tom Dabernig
Jamie Kah
9th (9)
It's Tornado Storm (AUS)
Ms M J Mitton, A G Mitton Et Al
3 l
3
9 - 2
-
cp
Helen Burns
Lee Smith
NR (11)
Beehunter (AUS)
G R Ireland, Mrs R Ireland Et Al
3
9 - 2
-
John D Sadler
Jye McNeil
Non-runner
NR (7)
Billjim (AUS)
Mrs K Corboy
3
9 - 2
-
bl,t
Ciaron Maher & David Eustace
Mark Zahra
Non-runner
NR (10)
Unload (AUS)
A E Rees, Mrs K Rees Et Al
3
9 - 2
-
bl
Dean Binaisse
Remi Tremsal
Non-runner
NR (12)
Our Chevalier (AUS)
R D Griffiths, Mrs S Griffiths Et Al
3
9 - 2
-
t
Robbie Griffiths
Non-runner

More results from Friday, 4 October, 2019

Friday, 4 October 2019
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Keeneland (USA)
Godolphin Racing LLC
9th Michael Stidham
Brian Joseph Hernandez Jr (8 - 6)
17:30 Darley Alcibiades Stakes (Grade 1) (2yo Fillies) (Main Track) (Dirt)
1m 110y (Fast) 2yo
Keeneland (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
Brad H Cox
Florent Geroux (8 - 6)
18:03 Maiden Special Weight (Maiden) (2yo Fillies) (Turf)
1m (Firm) 2yo Mdn
Kyneton (AUS)
Godolphin
4th Anthony Freedman
Damian Lane (8 - 11)
14:00 bet365 Kyneton Cup Nov 6 3YO Maiden Plate (3yo) (Turf)
5f 110y (Good) 3yo Mdn
Kyneton (AUS)
Godolphin
10th James Cummings
Michael Walker (8 - 11)
15:00 Be Races Ready Maiden Plate (3yo+) (Turf)
1m 1f 55y (Good) 3yo+ Mdn
Laurel Park (USA)
Godolphin Racing LLC
4th Michael Stidham
Sheldon Russell (8 - 10)
13:43 Allowance Optional Claiming (Allowance) (2yo Fillies) (Turf)
1m 110y (Firm) 2yo
Moonee Valley (AUS)
Godolphin
2nd Anthony Freedman
Mark Zahra (9 - 1)
19:00 Crown Resorts Handicap (3yo) (Turf)
1m (Good) 3yo
Saint-Cloud (FR)
Godolphin
2nd Charlie Appleby
William Buick (8 - 11)
13:50 Prix Dahlia - Fonds Europeen de l'Elevage (Listed Race) (4yo+ Fillies & Mares) (Turf)
1m 2f (Very Soft) 4yo+
Saint-Cloud (FR)
Godolphin SNC
3rd H-A Pantall
Mickael Barzalona (9 - 0)
15:32 Prix Matchem (Listed Race) (3yo) (Turf)
7f (Very Soft) 3yo
Saint-Cloud (FR) 1st
trophy
Charlie Appleby
Mickael Barzalona (8 - 13)
16:06 Prix Thomas Bryon Jockey Club de Turquie (Group 3) (2yo) (Turf)
7f (Very Soft) 2yo
Saint-Cloud (FR)
Godolphin
2nd Charlie Appleby
William Buick (8 - 13)
16:06 Prix Thomas Bryon Jockey Club de Turquie (Group 3) (2yo) (Turf)
7f (Very Soft) 2yo