Result
Saturday, 11 May, 2019
15:55
Naas (IRE)

Naas Racecourse Nursey Of Champions Rated Race

1m 2f (Good) 3yo
Total prize money 18,870 EUR
1st 10,472 EUR 2nd 3,247 EUR 3rd 1,547 EUR 4th 697 EUR 5th 272 EUR
Runners: 8

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (5) Jockey's silk
Dadoozdart (GB)
Mrs M Cahill
3
8 - 10
81
Noel Meade
Colin Keane
Days L/R: 12
2nd (3) Jockey's silk
South Pacific (GB)
Derrick Smith & Mrs John Magnier & Michael Tabor
2 l
3
9 - 7
92
A P O'Brien
Seamie Heffernan
Days L/R: 28
3rd (4) Jockey's silk
Eminence (IRE)
Derrick Smith & Mrs John Magnier & Michael Tabor
shd
3
9 - 5
90
A P O'Brien
P B Beggy
Days L/R: 35
4th (1) Jockey's silk
Godolphin
3½ l
3
8 - 9
78
M Halford
Ronan Whelan
Days L/R: 24
5th (6) Jockey's silk
Turnberry Isle (IRE)
Michael Tabor & Derrick Smith & Mrs John Magnier
1¾ l
3
9 - 10
95
A P O'Brien
Donnacha O'Brien
Days L/R: 34
6th (2) Jockey's silk
Mallacoota (IRE)
R Scarborough
shd
3
8 - 9
79
Mrs John Harrington
Shane Foley
Days L/R: 24
7th (7) Jockey's silk
Millswyn (IRE)
Lloyd J Williams
3¼ l
3
9 - 4
89
Joseph Patrick O'Brien
Declan McDonogh
Days L/R: 196
8th (8) Jockey's silk
Mouriyani (USA)
H H Aga Khan
4½ l
3
8 - 7
84
D K Weld
Oisin Orr
Days L/R: 50

More results from Saturday, 11 May, 2019

Saturday, 11 May 2019
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Arlington Park (USA)
Godolphin Racing LLC
5th Michael Stidham
Mitchell Murrill (8 - 6)
17:39 Maiden Special Weight (Maiden) (3yo+ Fillies & Mares) (All-Weather Track) (Polytrack)
1m 110y (Fast) 3yo+ Mdn
Ascot (GB)
Godolphin
4th Charlie Appleby
William Buick (9 - 11)
14:15 Les Ambassadeurs Casino Handicap
1m 3f 211y (Good To Soft) 4yo+ rated 0-95
Ascot (GB)
HH Sheikha Al Jalila Racing
8th Charlie Appleby
William Buick (9 - 9)
16:00 Tote Victoria Cup (Heritage Handicap)
7f (Good To Soft) 4yo+
Ascot (GB) 1st
trophy
Charlie Appleby
William Buick (9 - 5)
16:35 Barbados Novice Stakes (Plus 10 Race)
5f (Good To Soft) 2yo
Belmont Park (USA)
Godolphin Racing LLC
2nd Kiaran McLaughlin
Dylan Davis (8 - 6)
17:18 Maiden Special Weight (Maiden) (3yo+ Fillies & Mares) (Main Turf) (Turf)
1m 110y (Firm) 3yo+ Mdn
Caulfield (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Craig A Williams (8 - 11)
15:00 Vale Redoute's Choice Stakes (Listed Race) (2yo) (Turf)
6f (Soft) 2yo
Chantilly (FR)
Godolphin SNC
NR Andre Fabre
Mickael Barzalona (9 - 0)
13:15 Prix du Chaudron (Conditions) (4yo+) (Turf)
6f (Very Soft) 4yo+
Chantilly (FR)
Godolphin SNC
2nd Andre Fabre
Mickael Barzalona (8 - 13)
14:17 Prix du Mont Pagnotte (Conditions) (3yo Colts & Geldings) (Turf)
1m 2f 110y (Very Soft) 3yo
Delaware Park (USA)
Godolphin Racing LLC
2nd Michael Stidham
Victor Severino (8 - 4)
15:57 Allowance Race (Allowance) (3yo+) (Main Track) (Dirt)
6f (Fast) 3yo+ Allowance
Doomben (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Kerrin McEvoy (8 - 9)
13:10 Suez Queensland Day Stakes (Listed Race) (3yo) (Turf)
6f 156y (Good) 3yo
Doomben (AUS) 2nd James Cummings
Kerrin McEvoy (9 - 3)
15:50 TAB Doomben 10,000 (Group 1) (2yo+) (Turf)
6f (Good) 2yo+
Kembla Grange (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Blake Spriggs (9 - 4)
11:46 Happy Mother's Day Class 1 Handicap (2yo+) (Turf)
6f (Good) 2yo+
Kembla Grange (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Grant Buckley (8 - 11)
12:26 Jackson Walsh 21st 3YO Maiden Handicap (Turf)
6f (Good) 3yo Mdn
Kembla Grange (AUS)
Godolphin
7th James Cummings
Blake Spriggs (9 - 0)
12:26 Jackson Walsh 21st 3YO Maiden Handicap (Turf)
6f (Good) 3yo Mdn
Kembla Grange (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Bobby El-Issa (9 - 0)
13:01 Carnations Maiden Plate (2yo+) (Turf)
5f (Good) 2yo+ Mdn
Kembla Grange (AUS)
Godolphin
8th James Cummings
Blake Spriggs (9 - 4)
13:01 Carnations Maiden Plate (2yo+) (Turf)
5f (Good) 2yo+ Mdn
Kembla Grange (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Blake Spriggs (9 - 0)
13:36 The McDonald 2YO Maiden Plate (Turf)
5f (Good) 2yo Mdn
Kembla Grange (AUS)
Godolphin
9th James Cummings
Grant Buckley (8 - 9)
13:36 The McDonald 2YO Maiden Plate (Turf)
5f (Good) 2yo Mdn
Kyoto (JPN)
Godolphin
6th Takashi Saito
Kanichiro Fujii (8 - 7)
09:55 Maiden Race (Maiden) (3yo Fillies) (Dirt)
7f (Standard) 3yo Mdn
Kyoto (JPN)
Godolphin
2nd Ippo Sameshima
Yuga Kawada (8 - 11)
12:15 Maiden Race (Maiden) (3yo) (Dirt)
1m 1f (Standard) 3yo Mdn
Kyoto (JPN)
Fons (JPN)
Godolphin
14th Koshiro Take
Suguru Hamanaka (9 - 0)
13:15 Allowance Race (Allowance) (4yo+) (Turf)
1m (Firm) 4yo+ Allowance
Kyoto (JPN)
Godolphin
2nd Katsuichi Nishiura
Yasunari Iwata (8 - 11)
15:35 Miyakooji Stakes (Listed Race) (4yo+) (Turf)
1m 1f (Firm) 4yo+
Niigata (JPN)
Godolphin
4th Mitsugu Kon
Toshiki Hattori (8 - 0)
11:15 Maiden Race (Maiden) (3yo) (Turf)
1m 1f (Firm) 3yo Mdn
Niigata (JPN)
Godolphin
1st
trophy
Inao Okada
Yuji Hishida (9 - 0)
16:00 Takadajo Tokubetsu (Allowance) (4yo+) (Turf)
1m 2f (Firm) 4yo+ Allowance
Scone (AUS)
Godolphin
11th James Cummings
Rachel King (8 - 10)
13:25 Yarraman Park Woodlands Stakes (Listed Handicap) (2yo Fillies) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo
Scone (AUS)
Godolphin
11th James Cummings
Tommy Berry (9 - 3)
14:05 Vinery Stud Benchmark 78 Handicap (2yo+) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo+
Scone (AUS)
Godolphin
9th James Cummings
Rachel King (8 - 13)
14:45 Emirates Park Denise's Joy Stakes (Listed Handicap) (3yo Fillies) (Turf)
5f 110y (Good) 3yo
Scone (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Joshua Parr (9 - 4)
15:25 TAB Luskin Star Stakes (Listed Handicap) (2yo+) (Turf)
6f 110y (Good) 2yo+
Scone (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Rachel King (8 - 9)
15:25 TAB Luskin Star Stakes (Listed Handicap) (2yo+) (Turf)
6f 110y (Good) 2yo+
Scone (AUS)
Godolphin
8th James Cummings
Jason Collett (8 - 9)
15:25 TAB Luskin Star Stakes (Listed Handicap) (2yo+) (Turf)
6f 110y (Good) 2yo+
Scone (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Jason Collett (9 - 0)
16:05 Arrowfield Dark Jewel Classic (Group 3 Handicap) (2yo+ Fillies & Mares) (Turf)
7f (Good) 2yo+
Scone (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Joshua Parr (9 - 1)
16:05 Arrowfield Dark Jewel Classic (Group 3 Handicap) (2yo+ Fillies & Mares) (Turf)
7f (Good) 2yo+
Scone (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Rachel King (8 - 5)
16:05 Arrowfield Dark Jewel Classic (Group 3 Handicap) (2yo+ Fillies & Mares) (Turf)
7f (Good) 2yo+
Scone (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Jason Collett (9 - 3)
16:45 Coolmore Ortensia Stakes (Listed Handicap) (2yo+) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo+
Thirsk (GB) 2nd Saeed bin Suroor
Pat Cosgrave (9 - 1)
18:45 David Lever Memorial Novice Stakes
7f 218y (Good To Soft) 3yo+
Thirsk (GB)
Godolphin
4th Saeed bin Suroor
Kevin Stott (9 - 1)
18:45 David Lever Memorial Novice Stakes
7f 218y (Good To Soft) 3yo+
Tokyo (JPN)
Godolphin
2nd Mizuki Takayanagi
Kosei Miura (8 - 7)
12:25 Maiden Race (Maiden) (3yo) (Turf)
1m (Firm) 3yo Mdn
Tokyo (JPN) 1st
trophy
Kazuo Fujisawa
Damian Lane (8 - 11)
15:45 Keio Hai Spring Cup (Grade 2) (4yo+) (Turf)
7f (Firm) 4yo+
Tokyo (JPN)
Godolphin
8th Keizo Ito
Kosei Miura (8 - 11)
15:45 Keio Hai Spring Cup (Grade 2) (4yo+) (Turf)
7f (Firm) 4yo+
Tokyo (JPN)
Godolphin
12th Yukihiro Kato
Mirco Demuro (9 - 0)
16:25 Allowance Race (Allowance) (4yo+) (Dirt)
7f (Standard) 4yo+ Allowance