Result
Saturday, 20 April, 2019
17:10
Caulfield (AUS)

Ladbrokes Odds Boost Handicap (2yo+) (Turf)

6f (Good) 2yo+
Total prize money 125,000 AUD
1st 68,750 AUD 2nd 22,500 AUD 3rd 11,250 AUD 4th 6,250 AUD 5th 3,750 AUD 6th 2,500 AUD 7th 2,500 AUD 8th 2,500 AUD 9th 2,500 AUD 10th 2,500 AUD
Runners: 10

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (5) Jockey's silk
Godolphin
4
8 - 7
-
bl
James Cummings
Dwayne Dunn
Days L/R: 119
2nd (4) Jockey's silk
Dollar For Dollar (AUS)
Pipeliner Bloodstock P/L, R & C Legh Racing P/L Et Al
2 l
6
9 - 0
-
bl,t
Tony McEvoy
Ethan Brown
Days L/R: 154
3rd (6)
Working From Home (AUS)
D W Letchford, Ms J L Low Et Al
shd
5
8 - 7
-
Daniel Bowman
Declan Bates
Days L/R: 163
4th (3)
Addictive Nature (AUS)
P S Buckley & A Kheir
½ l
4
8 - 7
-
t
Danny O'Brien
Craig A Williams
Days L/R: 185
5th (7)
Redcore (AUS)
L M Krongold, D Smorgon Et Al
1 l
4
7 - 7
-
bl
Greg Eurell
Michael Poy
Days L/R: 21
6th (10)
Superhard (AUS)
Carbine Thoroughbreds, S G McPeake Et Al
¾ l
4
8 - 7
-
John D Sadler
Michael Dee
Days L/R: 42
7th (2)
Princeton Spirit (NZ)
J Sandhu, Ms V Naidoo Et Al
1¼ l
5
7 - 13
-
Julius Sandhu
Stephanie Thornton
Days L/R: 36
8th (9) Jockey's silk
Chauffeur (AUS)
Jadeskye, B K Racing & Breeding Et Al
½ l
4
8 - 7
-
bl,t
David A & B Hayes & Tom Dabernig
Jye McNeil
Days L/R: 14
9th (8)
Top Me Up (AUS)
R M Mitchell, N W Giorgetta et al
¾ l
6
8 - 7
-
t
Michael, Wayne & John Hawkes
Damien Thornton
Days L/R: 91
10th (1)
Break My Stride (AUS)
L De Souza, T Hartley & Willie Leung
3½ l
5
8 - 8
-
Joseph Waldron
Luke Currie
NR (2)
Spirit Of Aquada (AUS)
G L Mahomed & Mrs L Mahomed
4
8 - 7
-
Gareth Andrews
Patrick Moloney
Non-runner
Days L/R: 14
NR (11)
Enigman (AUS)
J P Maher & C B McKenna
5
7 - 7
-
bl,t
Ciaron Maher & David Eustace
Teodore Nugent
Non-runner
Days L/R: 63

More results from Saturday, 20 April, 2019

Saturday, 20 April 2019
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Caulfield (AUS)
Morton's Fork (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Dwayne Dunn (8 - 7)
16:35 Le Pine Funerals Easter Cup (Group 3 Handicap) (3yo+) (Turf)
1m 2f (Good) 3yo+
Doomben (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Larry Cassidy (9 - 0)
15:07 Spirit Of Boom Mick Dittman Plate (Listed Race) (3yo) (Turf)
5f 121y (Heavy) 3yo
Fontainebleau (FR)
Godolphin SNC
1st
trophy
Andre Fabre
Mickael Barzalona (9 - 2)
16:42 Prix de Vulaines Sur Seine (Maiden) (3yo Colts & Geldings) (Turf)
1m 2f (Good To Soft) 3yo Mdn
Fontainebleau (FR)
Chamundi Hills (IRE)
Godolphin SNC
5th Andre Fabre
Hugo Besnier (8 - 0)
17:52 Prix Hotel Mercure - Chateau de Fontainebleau (Maiden) (3yo Fillies) (Turf)
1m 2f (Good To Soft) 3yo Mdn
Fontainebleau (FR)
Lolanta (IRE)
Godolphin SNC
8th H-A Pantall
Mickael Barzalona (9 - 2)
17:52 Prix Hotel Mercure - Chateau de Fontainebleau (Maiden) (3yo Fillies) (Turf)
1m 2f (Good To Soft) 3yo Mdn
Fontainebleau (FR)
Strings Of Life (GB)
Godolphin SNC
11th H-A Pantall
Mickael Barzalona (9 - 7)
18:27 Prix Cathedrale Notre Dame de Paris (Handicap) (3yo) (Turf)
6f (Good To Soft) 3yo
Fukushima (JPN)
Godolphin
1st
trophy
Yasutoshi Ikee
Takeshi Yokoyama (8 - 9)
13:15 Maiden Race (Maiden) (3yo) (Turf)
1m 2f (Firm) 3yo Mdn
Keeneland (USA)
Godolphin Racing LLC
9th Kiaran McLaughlin
Luis Saez (8 - 9)
18:03 Maiden Special Weight Race (Maiden) (3yo) (Main Track) (Dirt)
6f 110y (Muddy) 3yo Mdn
Kembla Grange (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Blake Spriggs (8 - 10)
14:04 Charge Of Beersheba 2YO Maiden Handicap (Turf)
7f (Good) 2yo
Kembla Grange (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Blake Spriggs (9 - 3)
15:59 Uruzgan Benchmark 64 Handicap (2yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f (Good) 2yo+
Kempton (AW) (GB)
Dark Of Night (IRE)
Godolphin
4th Saeed bin Suroor
Pat Cosgrave (9 - 5)
13:25 RTV/British Stallion Studs EBF Novice Stakes (Plus 10 Race)
5f (Standard To Slow) 2yo
Kempton (AW) (GB)
Victory Wave (USA)
Godolphin
5th Saeed bin Suroor
Oisin Murphy (8 - 13)
16:15 Wise Betting At racingtv.com Handicap
6f (Standard To Slow) 4yo+ rated 0-105
Kyoto (JPN)
Godolphin
4th Koichi Tsunoda
Suguru Hamanaka (8 - 7)
10:00 Maiden Race (Maiden) (3yo Fillies) (Dirt)
1m 1f (Standard) 3yo Mdn
Kyoto (JPN)
Godolphin
6th Ippo Sameshima
Kohei Matsuyama (8 - 11)
12:20 Maiden Race (Maiden) (3yo) (Turf)
1m 2f (Firm) 3yo Mdn
Nottingham (GB) 4th Saeed bin Suroor
Hayley Turner (9 - 5)
17:05 Soiza Family Novice Stakes
5f 8y (Good To Firm) 2yo
Randwick (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Tommy Berry (8 - 13)
12:35 Ranvet Power Formula Sprint (Handicap) (3yo+) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Kathy O'Hara (8 - 7)
13:45 Hong Kong Jockey Club J H B Carr Stakes (Group 3) (3yo Fillies) (Turf)
7f (Good) 3yo
Randwick (AUS) NR James Cummings
Doubtful (9 - 4)
15:35 Schweppes All Aged Stakes (Group 1) (2yo+) (Turf)
7f (Good) 2yo+
Randwick (AUS) 2nd James Cummings
Hugh Bowman (9 - 4)
15:35 Schweppes All Aged Stakes (Group 1) (2yo+) (Turf)
7f (Good) 2yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
8th Charlie Appleby
Kerrin McEvoy (9 - 4)
15:35 Schweppes All Aged Stakes (Group 1) (2yo+) (Turf)
7f (Good) 2yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Kerrin McEvoy (9 - 0)
16:15 TAB Hall Mark Stakes (Group 3) (3yo+) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Hugh Bowman (9 - 4)
16:15 TAB Hall Mark Stakes (Group 3) (3yo+) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Randwick (AUS) 7th James Cummings
James McDonald (9 - 4)
16:15 TAB Hall Mark Stakes (Group 3) (3yo+) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Randwick (AUS) 5th James Cummings
Timothy Clark (9 - 6)
16:55 Jcdecaux Handicap (3yo+) (Turf)
7f (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Flow (AUS)
Godolphin
8th James Cummings
Corey Brown (9 - 3)
16:55 Jcdecaux Handicap (3yo+) (Turf)
7f (Good) 3yo+
Santa Anita (USA)
Godolphin Racing LLC
4th Eoin Harty
Rafael Bejarano (8 - 6)
14:00 Maiden Claiming Race (Maiden) (3yo+) (Main Track) (Dirt)
1m (Fast) 3yo+ Mdn
Tokyo (JPN)
Godolphin
2nd Kazuo Fujisawa
Christophe-Patrice Lemaire (8 - 11)
14:35 Shinryoku Sho (Allowance) (3yo) (Turf)
1m 3f 110y (Firm) 3yo
Tokyo (JPN)
Godolphin
7th Toru Kurita
Kosei Miura (8 - 9)
15:10 Fuchu Stakes (Allowance) (4yo+) (Turf)
1m 2f (Firm) 4yo+