Result
Sunday, 17 June, 2018
15:00
Hanshin (JPN)

Nada Stakes (Allowance) (3yo+) (Dirt)

1m 1f (Standard) 3yo+
Total prize money 34,620,000 JPY
1st 18,515,000 JPY 2nd 7,389,999 JPY 3rd 4,645,000 JPY 4th 2,700,000 JPY 5th 1,819,999 JPY
Runners: 14

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (7) Jockey's silk
Highland Peak (JPN)
Takaya Shimakawa
4
9 - 0
-
Minoru Tsuchida
Yuichi Fukunaga
Days L/R: 84
2nd (9) Jockey's silk
Meiner Victory (JPN)
K Thoroughbred Club Ruffian
1½ l
5
9 - 0
-
Yoshihiro Hatakeyama
Hideaki Miyuki
3rd (4) Jockey's silk
Andes Queen (JPN)
Green Farm
nk
4
8 - 9
-
Masato Nishizono
Fuma Matsuwaka
Days L/R: 70
4th (6) Jockey's silk
Pit Boss (JPN)
Shinji Maeda
ns
5
9 - 0
-
Hisashi Shimizu
Katsuma Sameshima
Days L/R: 428
5th (13) Jockey's silk
Osumi Lanakila (JPN)
Osumi Co Ltd
hd
6
9 - 0
-
Yoshiyuki Arakawa
Shinji Kawashima
6th (8) Jockey's silk
East Of The Sun (JPN)
Masahiro Mita
ns
5
9 - 0
-
Hidekazu Asami
Yoshitsugu Okada
Days L/R: 774
7th (3) Jockey's silk
Noble Saturn (JPN)
Nobuhiko Yoshiki
7 l
4
9 - 0
-
Mitsunori Makiura
Ryota Sameshima
Days L/R: 85
8th (2) Jockey's silk
Meiner Train (JPN)
K Thoroughbred Club Ruffian
½ l
5
9 - 0
-
Yasuo Takeichi
Misaki Shibata
Days L/R: 459
9th (5)
Tagano Diguo (JPN)
Ryoji Yagi
¾ l
4
9 - 0
-
Toru Miya
Kohei Matsuyama
Days L/R: 185
10th (14)
Wonder Pirouette (JPN)
Yoshiyuki Yamamoto
½ l
5
8 - 9
-
Ken Kozaki
Ryoya Kozaki
Days L/R: 85
11th (12)
Navy Blue (JPN)
Aoshiba Shoji Co Ltd
1½ l
5
9 - 0
-
Hirofumi Toda
Suguru Hamanaka
12th (11)
Copano Aladdin (JPN)
Sachiaki Kobayashi
5 l
5
9 - 0
-
Hidetaka Tadokoro
Manabu Sakai
13th (1) Jockey's silk
Deep Opus (USA)
Toshio Fukami
½ l
5
9 - 0
-
Kenichi Fujioka
Shinichiro Akiyama
Days L/R: 70
14th (10) Jockey's silk
Enkindle (JPN)
Godolphin
2 l
7
9 - 0
-
Kenji Nonaka
Kiwamu Ogino

More results from Sunday, 17 June, 2018

Sunday, 17 June 2018
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Chantilly (FR)
Godolphin SNC
7th Andre Fabre
Mickael Barzalona (8 - 11)
15:25 Prix Paul de Moussac Longines (Group 3) (3yo) (Turf)
1m (Good To Soft) 3yo
Chantilly (FR)
Musis Amica (IRE)
Godolphin SNC
2nd Andre Fabre
Mickael Barzalona (9 - 0)
16:05 Prix de Diane Longines (Group 1) (3yo Fillies) (Turf)
1m 2f 110y (Good To Soft) 3yo
Chantilly (FR)
Nocturnal Fox (IRE)
Godolphin SNC
1st
trophy
Andre Fabre
Mickael Barzalona (9 - 2)
16:45 Prix Hocquart Longines (Group 2) (3yo Colts & Fillies) (Turf)
1m 4f (Good To Soft) 3yo
Cork (IRE)
Godolphin
5th J S Bolger
Kevin Manning (9 - 11)
16:20 Cork Derby (Premier Handicap)
1m 4f (Good To Firm) 4yo+
Doncaster (GB)
White Light (GB)
Godolphin
2nd Saeed bin Suroor
Gerald Mosse (8 - 9)
15:10 Pepsi Max Maiden Stakes
1m 3f 197y (Good To Firm) 3yo+ Mdn
Doncaster (GB)
Brian The Snail (IRE)
Godolphin
1st
trophy
Richard Fahey
Tony Hamilton (10 - 0)
15:40 Owlerton Greyhound Stadium Sheffield Handicap
6f 2y (Good To Firm) 3yo+ rated 0-95
Hakodate (JPN)
Petrosinella (JPN)
Godolphin
13th Keizo Ito
Kosei Miura (8 - 7)
10:50 Maiden Race (Maiden) (3yo) (Turf)
6f (Firm) 3yo Mdn
Hakodate (JPN)
Godolphin
8th Hideaki Fujiwara
Yuichi Kitamura (8 - 11)
12:40 Maiden Race (Maiden) (3yo) (Turf)
1m 1f (Firm) 3yo Mdn
Hakodate (JPN)
Godolphin
1st
trophy
Keiji Yoshimura
Yasunari Iwata (8 - 7)
14:15 Allowance Race (Allowance) (3yo+) (Turf)
1m 2f (Firm) 3yo+
Hakodate (JPN)
Godolphin
13th Katsuichi Nishiura
Yusaku Kokubun (9 - 0)
15:25 Hakodate Sprint Stakes (Grade 3) (3yo+) (Turf)
6f (Firm) 3yo+
Hanshin (JPN)
Godolphin
4th Mitsumasa Nakauchida
Ryoya Kozaki (8 - 9)
10:30 Maiden Race (Maiden) (3yo) (Dirt)
1m 1f (Standard) 3yo Mdn
Hanshin (JPN)
Vestige (JPN)
Godolphin
12th Teruhiko Chida
Futoshi Komaki (8 - 7)
11:00 Maiden Race (Maiden) (3yo) (Turf)
7f (Firm) 3yo Mdn
Hanshin (JPN)
Godolphin
3rd Takayuki Yasuda
Jun Takada (9 - 6)
11:30 Maiden Race (Hurdle) (Maiden) (3yo+) (Turf)
1m 6f 187y (Firm) 3yo+ Mdn
Hanshin (JPN)
Midsummer Common (JPN)
Godolphin
6th Kenji Nonaka
Yuichi Fukunaga (8 - 3)
13:50 Allowance Race (Allowance) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
1m 1f (Firm) 3yo+
Hanshin (JPN)
Godolphin
1st
trophy
Mitsumasa Nakauchida
Ryoya Kozaki (9 - 0)
14:25 Minoo Tokubetsu (Allowance) (3yo+) (Dirt)
6f (Standard) 3yo+
Hanshin (JPN)
Godolphin
3rd Katsuichi Nishiura
Yuichi Fukunaga (9 - 0)
16:15 Allowance Race (Allowance) (3yo+) (Turf)
6f (Firm) 3yo+
Le Lion-D'Angers (FR)
Lillian Russell (IRE)
Godolphin SNC
3rd H-A Pantall
Soufiane Saadi (8 - 9)
19:20 Prix Mandesha (Conditions) (3yo) (Turf)
1m 2f (Soft) 3yo
Le Lion-D'Angers (FR)
Calypso Blue (IRE)
Godolphin SNC
7th H-A Pantall
Sebastien Maillot (8 - 9)
19:20 Prix Mandesha (Conditions) (3yo) (Turf)
1m 2f (Soft) 3yo
Tokyo (JPN)
Wedding Photo (JPN)
Godolphin
7th Yoshiyasu Takahashi
Keita Tosaki (8 - 11)
10:10 Maiden Race (Maiden) (3yo) (Dirt)
7f (Muddy) 3yo Mdn
Tokyo (JPN)
Causeway Bay (JPN)
Godolphin
12th Takaki Iwato
Hiroyuki Uchida (8 - 7)
10:10 Maiden Race (Maiden) (3yo) (Dirt)
7f (Muddy) 3yo Mdn
Tokyo (JPN)
Scripted (JPN)
Godolphin
15th Toru Kurita
Yuga Kawada (8 - 7)
11:40 Maiden Race (Maiden) (3yo) (Turf)
7f (Good) 3yo Mdn
Tokyo (JPN)
Godolphin
2nd Tetsuya Kimura
Mirco Demuro (9 - 0)
15:10 Oume Tokubetsu (Allowance) (3yo+) (Dirt)
1m (Muddy) 3yo+
Tokyo (JPN) 10th Mitsugu Kon
Keisuke Dazai (8 - 11)
15:45 Unicorn Stakes (Grade 3) (3yo) (Dirt)
1m (Muddy) 3yo