Result
Saturday, 28 October, 2017
13:25
Leopardstown (IRE)

Tote Irish EBF Fillies Maiden (Plus 10 Race)

7f (Yielding) 2yo Mdn
1st 10,780 EUR 2nd 3,343 EUR 3rd 1,592 EUR 4th 718 EUR 5th 280 EUR
Runners: 16

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (16)
Sarrocchi (IRE)
Mrs John Magnier & Mrs E Irwin
2
9 - 0
-
A P O'Brien
Michael Hussey
2nd (5)
New To Town (IRE)
Mrs J S Bolger
1¼ l
2
9 - 0
80
J S Bolger
Rory Cleary
Days L/R: 14
3rd (3)
Hence (IRE)
Mrs J Magnier & M Tabor & D Smith & M J Jooste
2¼ l
2
9 - 0
-
A P O'Brien
Emmet McNamara
Days L/R: 71
4th (7)
Hello Brigette (IRE)
Anthony F O'Callaghan
¾ l
2
8 - 8
-
M D O'Callaghan
Gary Halpin
5th (6)
Spanish Soprano (IRE)
J Monaghan
1½ l
2
9 - 0
-
Timothy Doyle
W J Lee
Days L/R: 13
6th (9)
Dianthus (IRE)
Mrs T P James
hd
2
9 - 0
-
Richard John O'Brien
Chris Hayes
Days L/R: 17
7th (18)
Scream (IRE)
Qatar Racing Limited
1½ l
2
9 - 0
-
G M Lyons
Colin Keane
8th (17)
Mnemonic Alexander (IRE)
Noel O'Callaghan
1¼ l
2
9 - 0
-
h
Joseph G Murphy
Gary Carroll
9th (12)
Chilled White (IRE)
Moyglare Stud Farm
2½ l
2
9 - 0
-
D K Weld
Leigh Roche
10th (10)
House Call (IRE)
Mrs P K Cooper
1 l
2
9 - 0
-
Mrs John Harrington
Colm O'Donoghue
11th (13)
Teardrop Island (USA)
Mrs Caroline Fitzpatrick
hd
2
8 - 8
-
Joseph Patrick O'Brien
Sean Corby
Days L/R: 13
12th (15)
Peshkova (IRE)
Ballygallon Stud Limited
½ l
2
9 - 0
-
M Halford
Shane Foley
13th (1)
Raven's Hat (IRE)
Lordship Stud
shd
2
9 - 0
-
John M Oxx
Declan McDonogh
14th (2)
Kilcoran (GB)
Fitzwilliam Racing
½ l
2
9 - 0
-
J P Murtagh
N G McCullagh
Days L/R: 29
15th (4)
Civil Case (IRE)
Vartan Vartanov
ns
2
8 - 8
-
M Halford
Ross Coakley
16th (11)
Her Approval (IRE)
Mrs Helen Mullins
14 l
2
8 - 8
-
Thomas Mullins
Robbie Downey
NR (14)
Fascinating Spirit (IRE)
Newtown Anner Stud Farm Ltd
2
8 - 11
-
A J Martin
Oisin Orr
Non-runner
NR (8)
Most Gifted (USA)
Michael Tabor & Derrick Smith & Mrs John Magnier
2
9 - 0
-
t
A P O'Brien
P B Beggy
Non-runner

More results from Saturday, 28 October, 2017

Saturday, 28 October 2017
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Doncaster (GB)
Al Hajar (IRE)
Lordship Stud
1st
trophy
Charlie Appleby
William Buick (9 - 5)
14:20 Scott Dobson Memorial Nursery Handicap
7f 6y (Good To Soft) 2yo rated 0-95
Doncaster (GB)
Lordship Stud
7th Charlie Appleby
William Buick (9 - 1)
15:25 Racing Post Trophy Stakes (Group 1) (Entire Colts & Fillies)
1m (Good To Soft) 2yo
Kembla Grange (AUS)
Medovina (AUS)
Lordship Stud
3rd James Cummings
Jeff Penza (8 - 10)
16:53 Kenwalls Stramit Maiden Plate (2yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f (Good) 2yo+ Mdn
Moonee Valley (AUS)
Lordship Stud
3rd James Cummings
Kerrin McEvoy (9 - 2)
12:40 Strathmore Community Bendigo Bank Handicap (2yo+) (Turf)
4f 165y (Good) 2yo+
Moonee Valley (AUS)
Lordship Stud
3rd James Cummings
Hugh Bowman (8 - 11)
13:15 Telstra Phonewords Stakes (Group 3) (3yo) (Turf)
6f (Good) 3yo
Moonee Valley (AUS)
Lordship Stud
3rd James Cummings
Brenton Avdulla (8 - 9)
13:50 Ladbrokes Crockett Stakes (Listed Race) (3yo Fillies) (Turf)
6f (Good) 3yo
Moonee Valley (AUS)
Jorda (AUS)
Lordship Stud
6th James Cummings
Hugh Bowman (8 - 11)
13:50 Ladbrokes Crockett Stakes (Listed Race) (3yo Fillies) (Turf)
6f (Good) 3yo
Moonee Valley (AUS)
Banish (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
James Cummings
Craig A Williams (9 - 0)
15:35 Italktravel Fillies Classic (Group 2) (3yo Fillies) (Turf)
1m (Good) 3yo
Moonee Valley (AUS)
Speedway (AUS)
Lordship Stud
5th James Cummings
Kerrin McEvoy (9 - 0)
15:35 Italktravel Fillies Classic (Group 2) (3yo Fillies) (Turf)
1m (Good) 3yo
Moonee Valley (AUS)
Lordship Stud
3rd James Cummings
Kerrin McEvoy (9 - 4)
16:10 Schweppes Crystal Mile (Group 2) (3yo+) (Turf)
1m (Good) 3yo+
Moonee Valley (AUS)
Folkswood (GB)
Lordship Stud
3rd Charlie Appleby
Kerrin McEvoy (9 - 4)
17:00 Ladbrokes Cox Plate (Group 1) (3yo+) (Turf)
1m 2f 44y (Good) 3yo+
Moonee Valley (AUS)
Sanctioned (AUS)
Lordship Stud
7th James Cummings
Kerrin McEvoy (9 - 0)
17:45 Drummond Golf Vase (Group 2) (3yo) (Turf)
1m 2f 44y (Good) 3yo
Newbury (GB)
Lordship Stud
1st
trophy
Saeed bin Suroor
Pat Cosgrave (8 - 12)
14:15 Worthington's "Indigo Leisure" Stakes (Registered as the St Simon Stakes) (Group 3)
1m 4f (Soft) 3yo+
Newbury (GB)
Frontiersman (GB)
Lordship Stud
6th Charlie Appleby
James Doyle (9 - 4)
14:15 Worthington's "Indigo Leisure" Stakes (Registered as the St Simon Stakes) (Group 3)
1m 4f (Soft) 3yo+
Newbury (GB)
Lordship Stud
3rd Charlie Appleby
James Doyle (9 - 0)
14:50 Bathwick Tyres Stakes (Registered as the Horris Hill Stakes) (Group 3)
7f (Soft) 2yo
Newbury (GB)
Expressiy (FR)
Lordship Stud
3rd Charlie Appleby
James Doyle (9 - 0)
15:55 Bathwick Tyres Stakes (Registered As The Radley Stakes) (Listed Race)
7f (Soft) 2yo
Randwick (AUS)
Ozark (AUS)
Lordship Stud
4th James Cummings
Adam Hyeronimus (8 - 13)
14:10 E-Group Security Sprint Handicap (3yo+) (Turf)
5f (Good To Soft) 3yo+
Randwick (AUS)
Vigilance (AUS)
Lordship Stud
5th James Cummings
Glyn Schofield (9 - 1)
15:55 TJS Services Handicap (3yo+) (Turf)
6f (Good To Soft) 3yo+
Randwick (AUS)
Lordship Stud
3rd James Cummings
Tye Angland (9 - 1)
17:20 Robrick Lodge Filante Handicap (3yo+) (Turf)
7f (Good To Soft) 3yo+
Randwick (AUS)
Lordship Stud
5th James Cummings
Glyn Schofield (9 - 0)
17:20 Robrick Lodge Filante Handicap (3yo+) (Turf)
7f (Good To Soft) 3yo+
Randwick (AUS)
Moher (AUS)
Lordship Stud
12th James Cummings
Josh Adams (8 - 11)
17:20 Robrick Lodge Filante Handicap (3yo+) (Turf)
7f (Good To Soft) 3yo+
Randwick (AUS)
Interlocuter (USA)
Lordship Stud
1st
trophy
James Cummings
Tye Angland (8 - 13)
17:55 A W Edwards Handicap (3yo+) (Turf)
1m 1f (Good To Soft) 3yo+
Randwick (AUS)
Lordship Stud
7th James Cummings
Joshua Parr (9 - 1)
17:55 A W Edwards Handicap (3yo+) (Turf)
1m 1f (Good To Soft) 3yo+