Result
Saturday, 30 April, 2016
19:15
Doncaster (GB)

Wheatley Pallets Handicap

7f (Soft) 3yo rated 0-105
1st 12,450 GBP 2nd 3,728 GBP 3rd 1,864 GBP 4th 932 GBP 5th 466 GBP 6th 234 GBP
Runners: 7

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (3)
Carrington (FR)
Lordship Stud
3
8 - 10
87
Charlie Appleby
Martin Lane
Days L/R: 213
2nd (2)
Another Touch (GB)
Nicholas Wrigley & Kevin Hart
½ l
3
9 - 1
92
Richard Fahey
Tony Hamilton
Days L/R: 224
3rd (6)
Dream Mover (IRE)
Team Valor
½ l
3
8 - 9
86
Marco Botti
Luke Morris
Days L/R: 71
4th (7)
Dawaa (GB)
Hamdan Al Maktoum
¾ l
3
9 - 0
91
Mark Johnston
Dane O'Neill
Days L/R: 34
5th (4)
Young John (IRE)
Mrs A M Riney
hd
3
8 - 0
83
Richard Fahey
Sammy Jo Bell
Days L/R: 169
6th (5)
Explosive Power (IRE)
Market Avenue Racing Club & P Garvey
nk
3
8 - 3
90
K R Burke
Jordan Vaughan
Days L/R: 25
7th (9)
Candelisa (IRE)
Paul & Dale Chapman Racing
½ l
3
9 - 7
98
Jedd O'Keeffe
Graham Lee
Days L/R: 25
NR (8)
Atlantic Sun (GB)
Middleham Park Racing XLV
3
9 - 0
91
Richard Hannon
Non-runner
Days L/R: 192
NR (1)
Quality Time (IRE)
Lordship Stud
3
9 - 1
92
Saeed bin Suroor
Non-runner
Days L/R: 28

More results from Saturday, 30 April, 2016

Saturday, 30 April 2016
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Caulfield (AUS)
Antelucan (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
J O'Shea
Craig A Williams (9 - 0)
12:10 Ern Jensen Funerals Plate (Handicap) (3yo Fillies) (Turf)
1m (Good) 3yo
Caulfield (AUS)
Tarquin (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
J O'Shea
Craig A Williams (8 - 10)
12:45 Next Payments Handicap (3yo+) (Turf)
1m 2f (Good) 3yo+
Caulfield (AUS)
Sabkhat (AUS)
Lordship Stud
5th J O'Shea
James Winks (8 - 8)
12:45 Next Payments Handicap (3yo+) (Turf)
1m 2f (Good) 3yo+
Caulfield (AUS)
Orujo (AUS)
Lordship Stud
11th J O'Shea
Michael Dee (8 - 13)
13:20 Changing Places Real Estate Handicap (2yo+) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo+
Caulfield (AUS)
Dissolute (AUS)
Lordship Stud
6th J O'Shea
Craig A Williams (8 - 11)
14:35 Thoroughbred Club Cup (Listed Race) (2yo) (Turf)
6f (Good) 2yo
Caulfield (AUS)
Unbreakable (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
J O'Shea
Craig A Williams (9 - 3)
15:55 Sky High Mt Dandenong Handicap (3yo) (Turf)
1m 1f (Good) 3yo
Doncaster (GB)
Maximian (IRE)
Lordship Stud
1st
trophy
Charlie Appleby
Martin Lane (9 - 2)
18:15 Doncaster Racecourse Welcomes Tour De Yorkshire Maiden Stakes
6f (Soft) 3-4yo Mdn
Doomben (AUS)
Knoydart (AUS)
Lordship Stud
4th J O'Shea
Robbie Fradd (9 - 3)
15:07 National Fire Industry Association QLD Victory Stakes (Group 2) (2yo+) (Turf)
6f (Good) 2yo+
Doomben (AUS)
Miami Dade (AUS)
Lordship Stud
7th J O'Shea
Robbie Fradd (9 - 0)
15:47 Antec Gunsynd Classic (Group 3) (3yo) (Turf)
1m 33y (Good) 3yo
Goodwood (GB)
Pure Diamond (GB)
Lordship Stud
5th Saeed bin Suroor
Harry Bentley (8 - 10)
16:00 Betfred "1400 Shops Nationwide" EBF Conqueror Stakes (Listed Race) (Fillies & Mares)
1m (Good) 3yo+
Hawkesbury (AUS)
Lordship Stud
2nd J O'Shea
James McDonald (8 - 10)
12:30 Richmond Club Provincial Stayers Championship Final (Handicap) (3yo+) (Turf)
1m 2f 110y (Good) 3yo+
Hawkesbury (AUS)
Flow (AUS)
Lordship Stud
2nd J O'Shea
Blake Shinn (9 - 0)
13:05 Blakes Marine Claret Stakes (Handicap) (2yo) (Turf)
6f 110y (Good) 2yo
Hawkesbury (AUS)
Radcliffe (AUS)
Lordship Stud
3rd J O'Shea
James McDonald (9 - 2)
13:05 Blakes Marine Claret Stakes (Handicap) (2yo) (Turf)
6f 110y (Good) 2yo
Hawkesbury (AUS)
Angharad (AUS)
Lordship Stud
5th J O'Shea
Brenton Avdulla (8 - 13)
13:05 Blakes Marine Claret Stakes (Handicap) (2yo) (Turf)
6f 110y (Good) 2yo
Hawkesbury (AUS)
Furnaces (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
J O'Shea
James McDonald (8 - 8)
13:40 Hawkesbury XXXX Gold Rush (Handicap) (2yo+) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo+
Hawkesbury (AUS)
Mohave (AUS)
Lordship Stud
8th J O'Shea
Nick Heywood (8 - 8)
14:15 Lander Toyota Ladies Day Cup Benchmark 85 Handicap (2yo+) (Turf)
6f 110y (Good) 2yo+
Hawkesbury (AUS)
Fitou (AUS)
Lordship Stud
14th J O'Shea
James McDonald (8 - 11)
14:55 2016 Godolphin Crown (Group 3) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f 110y (Good) 3yo+
Hawkesbury (AUS)
Malice (AUS)
Lordship Stud
5th J O'Shea
Grant Buckley (8 - 7)
15:35 Panthers Hawkesbury Gold Cup (Group 3 Handicap) (2yo+) (Turf)
1m (Good) 2yo+
Hawkesbury (AUS)
Medcaut (AUS)
Lordship Stud
12th J O'Shea
Paul King (8 - 7)
15:35 Panthers Hawkesbury Gold Cup (Group 3 Handicap) (2yo+) (Turf)
1m (Good) 2yo+
Hawkesbury (AUS)
Handfast (AUS)
Lordship Stud
4th J O'Shea
James McDonald (9 - 0)
16:15 Blacktown Workers Hawkesbury Guineas (Group 3) (3yo) (Turf)
7f (Good) 3yo
Hawkesbury (AUS)
Careless (AUS)
Lordship Stud
7th J O'Shea
Nick Heywood (8 - 9)
16:50 Fishboy Seafoods Benchmark 77 Handicap (2yo+) (Turf)
7f 110y (Good) 2yo+
Newcastle (Aus) (AUS)
Pursuits (AUS)
Lordship Stud
2nd J O'Shea
Adam Hyeronimus (9 - 1)
12:14 Rams Home Loans Maiden Plate (2yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f 165y (Good) 2yo+ Mdn
Newcastle (Aus) (AUS)
Spiced (AUS)
Lordship Stud
2nd J O'Shea
Mitchell Bell (9 - 3)
13:24 Radford Shopfitters Benchmark 65 Handicap (2yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f 165y (Good) 2yo+
Newcastle (Aus) (AUS)
Idlewild (AUS)
Lordship Stud
3rd J O'Shea
Mitchell Bell (8 - 13)
14:39 Shedboss Hunter Maiden Handicap (2yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f (Good) 2yo+ Mdn
Newcastle (Aus) (AUS)
Bracteate (AUS)
Lordship Stud
5th J O'Shea
Mitchell Bell (9 - 7)
15:59 Varley Benchmark 65 Handicap (2yo+ Colts, Geldings & Entires) (Turf)
6f 165y (Good) 2yo+
Newcastle (Aus) (AUS)
Distraught (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
J O'Shea
Taylor Marshall (8 - 13)
16:34 John Whitmore Memorial Benchmark 70 Handicap (2yo+) (Turf)
6f (Good) 2yo+
Newmarket (GB)
Lordship Stud
2nd Charlie Appleby
William Buick (9 - 3)
14:30 Pearl Bloodstock Palace House Stakes (Group 3)
5f (Good To Soft) 3yo+
Newmarket (GB)
Godolphin & Partners
PU John Gosden
William Buick (9 - 0)
15:05 Dunaden At Overbury Jockey Club Stakes (Group 2)
1m 4f (Good To Soft) 4yo+
Newmarket (GB)
Lordship Stud
3rd Richard Fahey
William Buick (9 - 0)
15:45 Qipco 2000 Guineas Stakes (British Champions Series) (Group 1) (Entire Colts & Fillies)
1m (Good To Soft) 3yo
Newmarket (GB)
Herald The Dawn (IRE)
Lordship Stud
8th J S Bolger
Kevin Manning (9 - 0)
15:45 Qipco 2000 Guineas Stakes (British Champions Series) (Group 1) (Entire Colts & Fillies)
1m (Good To Soft) 3yo
Newmarket (GB)
Buratino (IRE)
Lordship Stud
9th Mark Johnston
James Doyle (9 - 0)
15:45 Qipco 2000 Guineas Stakes (British Champions Series) (Group 1) (Entire Colts & Fillies)
1m (Good To Soft) 3yo
Newmarket (GB)
Lordship Stud
2nd Saeed bin Suroor
James Doyle (9 - 4)
16:20 Harbour Watch Champion Two-Year-Old Handicap
6f (Good To Soft) 3yo rated 0-100
Newmarket (GB)
Venturous (IRE)
Lordship Stud
3rd Charlie Appleby
William Buick (9 - 7)
16:20 Harbour Watch Champion Two-Year-Old Handicap
6f (Good To Soft) 3yo rated 0-100
Newmarket (GB)
Lordship Stud
1st
trophy
Charlie Appleby
William Buick (9 - 0)
16:55 Havana Gold Newmarket Stakes (Listed Race) (Colts & Geldings)
1m 2f (Good To Soft) 3yo
Newmarket (GB)
Cymric (USA)
Lordship Stud
8th John Gosden
James Doyle (9 - 0)
16:55 Havana Gold Newmarket Stakes (Listed Race) (Colts & Geldings)
1m 2f (Good To Soft) 3yo
Newmarket (GB)
Folkswood (GB)
Lordship Stud
1st
trophy
Charlie Appleby
William Buick (9 - 3)
17:30 Qipco Supports Racing Welfare Handicap
1m (Good To Soft) 3yo rated 0-105
Newmarket (GB)
Brave Hero (GB)
Lordship Stud
8th Saeed bin Suroor
James Doyle (9 - 4)
17:30 Qipco Supports Racing Welfare Handicap
1m (Good To Soft) 3yo rated 0-105
Thirsk (GB)
High Bridge (GB)
Lordship Stud
2nd Charlie Appleby
Phillip Makin (10 - 0)
17:05 totetrifecta Pick The 1, 2, 3 Maiden Stakes
1m 4f (Soft) 3yo+ Mdn