Result
Saturday, 28 February, 2015
12:30
Santa Anita (USA)

Maiden Special Weight (3yo) (Turf)

1m 1f (Firm) 3yo Mdn
1st 33,600 USD 2nd 11,200 USD 3rd 6,720 USD 4th 3,360 USD 5th 1,120 USD 6th 250 USD 7th 250 USD 8th 250 USD 9th 250 USD 10th 250 USD
Runners: 10

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (5)
Commander King (USA)
Hronis Racing LLC
3
8 - 10
-
bl
John W Sadler
Tiago Josue Pereira
2nd (8)
Solomon Northup (USA)
Herrick Racing LLC
nk
3
8 - 10
-
Joe Herrick
Elvis Trujillo
Days L/R: 27
3rd (10)
Nakamoto (USA)
Firsthome Thoroughbreds & Roland Mackie
2¼ l
3
8 - 10
-
Adam Kitchingman
Martin A Pedroza
Days L/R: 27
4th (1)
Rockin Robin (USA)
Al & Saundra S Kirkwood
½ l
3
8 - 10
-
Mark Glatt
Tyler Baze
Days L/R: 27
5th (7)
Miltee (USA)
Reddam Racing LLC
hd
3
8 - 10
-
bl
Simon Callaghan
Mario Gutierrez
Days L/R: 27
6th (4)
My Charlie Boy (USA)
Always Believe Inc
2¼ l
3
8 - 10
-
bl
Peter Eurton
Brice Blanc
7th (2)
Archie Bunker (USA)
Richard A Rosenberg & Louis Rosenmayer
½ l
3
8 - 10
-
bl
Patrick Gallagher
Drayden Van Dyke
Days L/R: 27
8th (9)
Milton (USA)
Godolphin Racing LLC
1½ l
3
8 - 10
-
Eoin Harty
Corey S Nakatani
Days L/R: 27
9th (6)
Southeast Asia (USA)
Bardy Farm, Vincenzo Loverso & O G Boss
1½ l
3
8 - 10
-
bl
Barry Abrams
Fernando Hernandez Perez
Days L/R: 125
10th (3)
Blue Law (USA)
Bruce Chandler, Purple Shamrock Racing & Jan Steeper
3¼ l
3
8 - 10
-
Robert B Hess Jr
Kent J Desormeaux
Days L/R: 27
NR (5)
Generous Don (USA)
Goldgo Racing Llc
3
8 - 10
-
Dan Blacker
Victor Espinoza
Non-runner

More results from Saturday, 28 February, 2015

Saturday, 28 February 2015
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Caulfield (AUS)
Minnesinger (AUS)
Lordship Stud
2nd Lee & Anthony Freedman
Dwayne Dunn (9 - 0)
15:15 Race-Tech Australia Caulfield Autumn Classic (Group 2) (3yo) (Turf)
1m 1f (Good) 3yo
Caulfield (AUS)
Earthquake (AUS)
Lordship Stud
10th J O'Shea
Chad Schofield (7 - 13)
17:15 William Hill Oakleigh Plate (Group 1 Handicap) (2yo+) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo+
Caulfield (AUS)
Sampeah (AUS)
Lordship Stud
8th J O'Shea
Chad Schofield (8 - 13)
17:50 William Hill Blue Diamond Stakes (Group 1) (2yo) (Turf)
6f (Good) 2yo
Caulfield (AUS)
Bantam (AUS)
Lordship Stud
10th J O'Shea
Jamie Mott (8 - 13)
17:50 William Hill Blue Diamond Stakes (Group 1) (2yo) (Turf)
6f (Good) 2yo
Chantilly (FR)
Nijah (IRE)
Godolphin SNC
2nd H-A Pantall
Lukas Delozier (7 - 12)
12:45 Prix de la Route de la Justice (Conditions) (4yo) (Young Jockeys & Apprentices) (Polytrack)
1m (Standard) 4yo Conditions
Chantilly (FR)
Sibling Honour (GB)
Godolphin SNC
7th H-A Pantall
Fabrice Veron (8 - 4)
13:45 Prix de la Route Tombray (Handicap) (4yo) (Polytrack)
1m (Standard) 4yo
Gulfstream Park (USA)
Icefield (USA)
Godolphin Racing LLC
9th Kiaran McLaughlin
Irad Ortiz Jr (8 - 8)
14:00 Maiden Special Weight (3yo) (Dirt)
6f (Sloppy) 3yo Mdn
Kembla Grange (AUS)
Nazca (AUS)
Lordship Stud
4th J O'Shea
Jeff Penza (9 - 0)
16:30 Peter Mack Memorial (Benchmark 65 Handicap) (Turf)
6f 110y (Soft) 2yo
Lingfield (AW) (GB)
No Delusion (USA)
Lordship Stud
1st
trophy
Charlie Appleby
Shane Gray (7 - 13)
13:50 32Red.com Maiden Fillies' Stakes
1m 1y (Standard) 3yo+ Mdn
Lingfield (AW) (GB)
Simple Elegance (USA)
Lordship Stud
3rd Charlie Appleby
Cam Hardie (7 - 13)
13:50 32Red.com Maiden Fillies' Stakes
1m 1y (Standard) 3yo+ Mdn
Lingfield (AW) (GB)
Holiday Magic (IRE)
Lordship Stud
2nd Charlie Appleby
Adam Kirby (9 - 3)
14:55 Ladbrokes Handicap
1m 1y (Standard) 4yo+ rated 0-95
Lingfield (AW) (GB)
Pinzolo (GB)
Lordship Stud
NR Charlie Appleby
(8 - 13)
15:30 32Red Conditions Stakes (All-Weather Championship Fast-Track Qualifier)
1m 7f 169y (Standard) 4yo+ Conditions
Lingfield (AW) (GB)
Gold Trail (IRE)
Lordship Stud
2nd Charlie Appleby
Ryan Moore (8 - 10)
15:30 32Red Conditions Stakes (All-Weather Championship Fast-Track Qualifier)
1m 7f 169y (Standard) 4yo+ Conditions
Meydan (UAE)
Music Theory (IRE)
Lordship Stud
10th Charlie Appleby
William Buick (9 - 6)
19:55 IPIC 1400 (Handicap) (Dirt)
7f (Fast) 3yo+ rated 95-105
Meydan (UAE)
Emirates Flyer (GB)
Sheikh Hamdan bin Mohammed Al Maktoum
3rd Saeed bin Suroor
Adrie de Vries (9 - 0)
21:05 IPIC 2000 (Handicap) (Dirt)
1m 2f (Fast) 3yo+ rated 100-109
Meydan (UAE)
Footbridge (USA)
Lordship Stud
4th Charlie Appleby
William Buick (9 - 6)
21:05 IPIC 2000 (Handicap) (Dirt)
1m 2f (Fast) 3yo+ rated 100-109
Meydan (UAE)
Saint Baudolino (IRE)
Lordship Stud
7th Charlie Appleby
Dane O'Neill (9 - 5)
21:05 IPIC 2000 (Handicap) (Dirt)
1m 2f (Fast) 3yo+ rated 100-109
Meydan (UAE)
Lordship Stud
PU Saeed bin Suroor
William Buick (9 - 5)
21:40 Nad Al Sheba Trophy Empowered By IPIC (Group 3) (Turf)
1m 6f 11y (Good) 3yo+
Meydan (UAE)
Excellent Result (IRE)
Lordship Stud
7th Saeed bin Suroor
Dane O'Neill (9 - 2)
21:40 Nad Al Sheba Trophy Empowered By IPIC (Group 3) (Turf)
1m 6f 11y (Good) 3yo+
Meydan (UAE)
Ahzeemah (IRE)
Lordship Stud
8th Saeed bin Suroor
Harry Bentley (9 - 2)
21:40 Nad Al Sheba Trophy Empowered By IPIC (Group 3) (Turf)
1m 6f 11y (Good) 3yo+
Meydan (UAE)
Haafaguinea (GB)
Sheikh Rashid Dalmook Al Maktoum
1st
trophy
Saeed bin Suroor
William Buick (9 - 1)
22:15 IPIC Trophy (Handicap) (Turf)
1m 2f (Good) 3yo+ rated 100-112
Meydan (UAE)
Silent Bullet (IRE)
Lordship Stud
2nd Saeed bin Suroor
Harry Bentley (8 - 7)
22:15 IPIC Trophy (Handicap) (Turf)
1m 2f (Good) 3yo+ rated 100-112
Morphettville (AUS)
Belhamage (AUS)
Lordship Stud
2nd J O'Shea
Darren Gauci (8 - 11)
15:30 William Hill Cinderella Stakes (Listed Race) (Fillies) (Turf)
5f 55y (Good) 2yo
Morphettville (AUS)
Sabkhat (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
J O'Shea
Darren Gauci (9 - 5)
17:55 Drink Driving? GROW UP Handicap (Turf)
1m 1f (Good) 2yo+
Tampa Bay Downs (USA)
Overlock (USA)
Godolphin Racing LLC
6th Eoin Harty
Antonio A Gallardo (8 - 8)
17:40 Maiden Special Weight (3yo) (Dirt)
1m 110y (Sloppy) 3yo Mdn
Warwick Farm (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
J O'Shea
James McDonald (8 - 10)
13:45 Pro-Ride Skyline Stakes (Group 2) (2yo Colts & Geldings) (Turf)
6f (Good To Soft) 2yo
Warwick Farm (AUS)
Mogador (AUS)
Lordship Stud
4th J O'Shea
James Doyle (8 - 10)
13:45 Pro-Ride Skyline Stakes (Group 2) (2yo Colts & Geldings) (Turf)
6f (Good To Soft) 2yo
Warwick Farm (AUS)
Italy (AUS)
Lordship Stud
5th J O'Shea
James Doyle (8 - 10)
14:20 Les Johnson Memorial Sweet Embrace Stakes (Group 2) (2yo Fillies) (Turf)
6f (Good To Soft) 2yo
Warwick Farm (AUS)
Circular (AUS)
Lordship Stud
6th J O'Shea
James McDonald (8 - 10)
14:20 Les Johnson Memorial Sweet Embrace Stakes (Group 2) (2yo Fillies) (Turf)
6f (Good To Soft) 2yo
Warwick Farm (AUS)
Abduction (AUS)
Lordship Stud
11th J O'Shea
James McDonald (8 - 11)
14:55 Surround Stakes (Group 2) (3yo Fillies) (Turf)
7f (Good To Soft) 3yo
Warwick Farm (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
J O'Shea
James McDonald (9 - 0)
15:35 Liverpool City Cup (Group 3 Handicap) (3yo+) (Turf)
6f 110y (Good To Soft) 3yo+
Warwick Farm (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
J O'Shea
James McDonald (9 - 4)
16:15 Liverpool City Council Chipping Norton Stakes (Group 1) (3yo+) (Turf)
1m (Good) 3yo+
Warwick Farm (AUS)
Lordship Stud
2nd J O'Shea
James Doyle (9 - 3)
16:15 Liverpool City Council Chipping Norton Stakes (Group 1) (3yo+) (Turf)
1m (Good) 3yo+