Result
Saturday, 24 September, 2022
14:00
Newcastle (Aus) (AUS)

Denton Engineering Group Maiden Handicap (3yo+ Colts, Geldings & Entires) (Turf)

7f (Soft) 3yo+ Mdn
Total prize money 39,000 AUD
1st 19,700 AUD 2nd 7,050 AUD 3rd 3,700 AUD 4th 2,150 AUD 5th 1,300 AUD 6th 1,100 AUD 7th 1,000 AUD 8th 1,000 AUD 9th 1,000 AUD 10th 1,000 AUD
Runners: 9

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (8) Jockey's silk
Godolphin
3
8 - 13
-
James Cummings
Jean Van Overmeire
2nd (3)
Grange Rock Star (AUS)
P L Brown, T W Chidgey Et Al
ns
3
8 - 0
-
cp
Robert Quinn
Georgina McDonnell
Days L/R: 84
3rd (9) Jockey's silk
Better Not Bitter (IRE)
Mystery Downs Syndicate, Mrs C M Cook Et Al
3 l
3
9 - 4
-
Kris Lees
Keagan Latham
Days L/R: 399
4th (2)
Tamar (NZ)
P Perry, Ms C G Collis Et Al
2½ l
3
8 - 13
-
Paul Perry
Jeff Penza
5th (1)
Supra Marnium (AUS)
C Woods, B Woods & P Woods
shd
7
8 - 11
-
cp
Matthew A Smith
Blake Spriggs
Days L/R: 931
6th (6) Jockey's silk
Haather (AUS)
Emirates Park Syndicate
¾ l
3
8 - 9
-
v
Peter & Paul Snowden
Alysha Collett
Days L/R: 104
7th (4)
Dark Vador (AUS)
Denns Racing, C T Blake Et Al
1½ l
3
8 - 13
-
bl
Matthew A Smith
Glyn Schofield
8th (7)
Samaritan (AUS)
Arrowfield Pastoral Pty Ltd, Cloros Bloodstock Et Al
3¼ l
3
8 - 11
-
bl
J O'Shea
Mitchell Bell
Days L/R: 136
9th (5)
Texson Reel (AUS)
G B Morton, Mrs L A Morton Et Al
4½ l
3
8 - 10
-
Gary Portelli
Mikayla Weir
Days L/R: 14
NR
Just An Upstart (AUS)
W J Ouston & M Newnham
3
8 - 5
-
bl
Mark Newnham
Zac Lloyd
Non-runner
Days L/R: 1
NR
Shark Spirit (AUS)
J P Scully, S Mace Et Al
3
8 - 9
-
bl
J O'Shea
Non-runner
Days L/R: 21
NR Jockey's silk
Motion Legend (AUS)
Legend Racing Pty Ltd
3
8 - 11
-
bl
Bjorn Baker
Andrew Gibbons
Non-runner
Days L/R: 37
NR Jockey's silk
Atlantic Ocean (AUS)
Coolmore, Wynaus Et Al
3
9 - 4
-
Chris Waller
Lee Magorrian
Non-runner
Days L/R: 119
NR
Red Cobra (AUS)
M J Murphy, Ms A Murphy Et Al
3
8 - 10
-
Damien Lane
Non-runner
Days L/R: 1
NR Jockey's silk
Royal Pharoah (AUS)
Coolmore, Westerberg et al
3
8 - 13
-
Chris Waller
Grant Buckley
Non-runner
NR
Bear's Best (AUS)
D N McRae & Ms M J O'Gorman
3
8 - 9
-
Melanie O'Gorman
Non-runner

More results from Saturday, 24 September, 2022

Saturday, 24 September 2022
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Chelmsford (AW) (GB)
Godolphin
1st
trophy
Saeed bin Suroor
Kieran O'Neill (9 - 5)
18:33 Chelmsford City Racecourse Membership Now Available Handicap
6f (Standard) 3yo+ rated 0-90
Chukyo (JPN)
Godolphin
3rd Shogo Yasuda
Kohei Matsuyama (8 - 7)
11:20 Newcomer Race (Maiden) (2yo Fillies) (Dirt)
7f (Sloppy) 2yo Mdn
Craon (FR)
Godolphin SNC
7th H-A Pantall
Mickael Barzalona (8 - 10)
14:55 Prix Carpenter (Conditions) (3yo) (Turf)
1m 55y (Soft) 3yo Conditions
Haydock (GB) 4th Charlie Appleby
Daniel Tudhope (9 - 2)
13:30 British Stallion Studs EBF Fillies' Novice Stakes (GBB Race)
7f 212y (Good To Soft) 2yo
Haydock (GB)
Catch A Star (IRE)
Godolphin
10th Charlie Appleby
Martin Harley (9 - 2)
13:30 British Stallion Studs EBF Fillies' Novice Stakes (GBB Race)
7f 212y (Good To Soft) 2yo
Haydock (GB)
Godolphin
4th Saeed bin Suroor
Daniel Tudhope (9 - 10)
16:25 Paramount Digital Nursery Handicap
6f 212y (Good To Soft) 2yo rated 0-80
Nakayama (JPN)
Godolphin
2nd Toru Kurita
Akira Sugawara (8 - 7)
10:35 Maiden Race (2yo) (Turf)
1m (Soft) 2yo Mdn
Nakayama (JPN)
Godolphin
2nd Masahiro Otake
Takeshi Yokoyama (8 - 7)
12:25 Newcomer Race (Maiden) (2yo) (Turf)
1m (Soft) 2yo Mdn
Nakayama (JPN)
Godolphin
6th Keisuke Miyata
Kosei Miura (8 - 7)
14:35 Canna Stakes (Conditions) (2yo) (Turf)
6f (Yielding) 2yo Conditions
Nakayama (JPN)
Godolphin
1st
trophy
Toru Kurita
Hironobu Tanabe (9 - 0)
15:10 Kujukuri Tokubetsu (Allowance) (3yo+) (Turf)
1m 4f 110y (Yielding) 3yo+ Allowance
Nakayama (JPN)
Godolphin
3rd Ippo Sameshima
Takeshi Yokoyama (9 - 0)
15:45 Nagatsuki Stakes (Conditions) (3yo+) (Dirt)
6f (Sloppy) 3yo+ Conditions
Newcastle (Aus) (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Zac Lloyd (8 - 5)
15:50 Tooheys Newcastle Rugby League Maiden Plate (3yo+) (Turf)
1m (Heavy) 3yo+ Mdn
Newcastle (Aus) (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Jean Van Overmeire (8 - 9)
16:30 Hunt Hospitality Class 1 Handicap (3yo+) (Turf)
7f (Heavy) 3yo+
Newmarket (GB) 3rd Charlie Appleby
William Buick (9 - 2)
13:50 Juddmonte Royal Lodge Stakes (Group 2) (Colts & Geldings)
1m (Good) 2yo
Newmarket (GB)
Godolphin
3rd Saeed bin Suroor
Ray Dawson (9 - 2)
14:25 Juddmonte Cheveley Park Stakes (Group 1) (Fillies)
6f (Good) 2yo
Newmarket (GB) 4th Charlie Appleby
William Buick (9 - 2)
15:00 Juddmonte Middle Park Stakes (Group 1) (Colts)
6f (Good) 2yo
Newmarket (GB) 9th Saeed bin Suroor
Dougie Costello (8 - 13)
15:40 bet365 Cambridgeshire Handicap (Heritage Handicap)
1m 1f (Good) 3yo+
Newmarket (GB)
Godolphin
11th Saeed bin Suroor
Stefano Cherchi (8 - 4)
15:40 bet365 Cambridgeshire Handicap (Heritage Handicap)
1m 1f (Good) 3yo+
Newmarket (GB) 13th Saeed bin Suroor
Josephine Gordon (8 - 3)
15:40 bet365 Cambridgeshire Handicap (Heritage Handicap)
1m 1f (Good) 3yo+
Newmarket (GB) 17th Saeed bin Suroor
Cieren Fallon (8 - 8)
15:40 bet365 Cambridgeshire Handicap (Heritage Handicap)
1m 1f (Good) 3yo+
Newmarket (GB) NR Saeed bin Suroor
Ray Dawson (9 - 3)
17:25 Turners Handicap
7f (Good) 3yo+ rated 0-105
Newmarket (GB)
Godolphin
1st
trophy
Charlie Appleby
William Buick (9 - 11)
17:25 Turners Handicap
7f (Good) 3yo+ rated 0-105
Newmarket (GB) 5th Charlie Appleby
David Probert (9 - 12)
17:25 Turners Handicap
7f (Good) 3yo+ rated 0-105
Pimlico (USA)
Godolphin Racing LLC
2nd Brad H Cox
Sheldon Russell (8 - 6)
16:10 Weather Vane Stakes (Black Type Conditions) (3yo Fillies) (Main Track) (Dirt)
6f (Fast) 3yo
Rosehill (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Sam Clipperton (9 - 4)
13:05 Cleanaway Handicap (3yo+) (Turf)
1m 1f 110y (Good) 3yo+
Rosehill (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Timothy Clark (8 - 7)
14:50 Petaluma Heritage Stakes (Listed Race) (3yo) (Turf)
5f 110y (Good) 3yo
Rosehill (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Timothy Clark (8 - 7)
15:25 Racing & Sports Golden Pendant (Group 2) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
7f (Good) 3yo+
Rosehill (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
James McDonald (8 - 8)
16:05 Chandon Golden Rose Stakes (Group 1) (3yo) (Turf)
7f (Good) 3yo
Rosehill (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Sam Clipperton (8 - 13)
16:05 Chandon Golden Rose Stakes (Group 1) (3yo) (Turf)
7f (Good) 3yo
Rosehill (AUS)
Godolphin
9th Anthony & Sam Freedman
Mark Zahra (8 - 13)
16:05 Chandon Golden Rose Stakes (Group 1) (3yo) (Turf)
7f (Good) 3yo
Rosehill (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Doubtful (8 - 3)
17:25 Irresistible Pools & Spas Handicap (3yo+) (Turf)
5f 110y (Good) 3yo+