Result
Saturday, 10 September, 2022
16:20
Kembla Grange (AUS)

Mark Wedesweiler Memorial Benchmark 64 Handicap (3yo+ Colts, Geldings & Horses) (Turf)

6f (Good To Soft) 3yo+
Total prize money 39,000 AUD
1st 19,700 AUD 2nd 7,050 AUD 3rd 3,700 AUD 4th 2,150 AUD 5th 1,300 AUD 6th 1,100 AUD 7th 1,000 AUD 8th 1,000 AUD 9th 1,000 AUD 10th 1,000 AUD
Runners: 11

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (8)
Dimaggio (AUS)
L J Berry, T M Buntine Et Al
6
9 - 6
-
Kim Waugh
Rory Hutchings
Days L/R: 522
2nd (11)
All Machiavellian (AUS)
R S Balding, Mrs M A Balding Et Al
1¾ l
4
9 - 10
-
Robert & Luke Price
Scott Pollard
Days L/R: 154
3rd (9)
Chairman (AUS)
Glenlogan Park
shd
3
8 - 11
-
Michael Freedman
Keagan Latham
4th (1)
Gave Me You (AUS)
T Lavalle & A Bertuccio
¾ l
5
9 - 11
-
Anthony Mountney
Robyn Freeman
Days L/R: 665
5th (4) Jockey's silk
Master Showman (AUS)
Vieira Racing, B Vieira Et Al
hd
3
9 - 4
-
t
Gerald Ryan & Sterling Alexiou
Jean Van Overmeire
Days L/R: 133
6th (2)
Kennedy Choice (AUS)
Ms B C Kennedy & K R Nott
¾ l
5
8 - 9
-
t
Robert & Luke Price
Jackson Searle
Days L/R: 258
7th (10)
Moralist (AUS)
Mrs M A Smith, Ms K E Harding Et Al
hd
8
9 - 5
-
Matthew A Smith
Alysha Collett
Days L/R: 45
8th (7)
Ang Pow (AUS)
W Freedman, D I Hollyman Et Al
hd
4
8 - 12
-
t
Richard & William Freedman
Ronald Simpson
9th (3)
He's Super Lucky (NZ)
M G Poletti, Ms A M Turner & B J Forrester
1¼ l
7
9 - 5
-
v
Amanda Turner
Shaun Guymer
Days L/R: 840
10th (5) Jockey's silk
Godolphin
hd
3
8 - 6
-
James Cummings
Zac Lloyd
Days L/R: 10
11th (6)
Mentalism (AUS)
Tullimbar Pty Ltd Syndicate & Superhorse Syndicate
1¾ l
5
9 - 4
-
t
Gwenda Markwell
Glyn Schofield
Days L/R: 149
NR (15) Jockey's silk
Juventus (AUS)
A Carusi, A P Agius Et Al
8
9 - 7
-
Kris Lees
Jeff Penza
Non-runner
Days L/R: 206
NR (17)
Ilzoomya (AUS)
F Genua, A Callipari Et Al
4
8 - 13
-
bl
Brad Widdup
Non-runner
Days L/R: 279
NR (12) Jockey's silk
Nay To Remember (AUS)
Giovanni Rapisarda
4
9 - 3
-
Jason Coyle
Non-runner
Days L/R: 10
NR (9)
All England (AUS)
Throsby Racing Syndicate, J T Stack Et Al
4
9 - 7
-
Peter & Paul Snowden
Mitchell Bell
Non-runner
Days L/R: 196
NR (8)
Walkin'Talkin' (AUS)
G A Cosgrove, Dr D A Worthley Et Al
4
8 - 2
-
Gary Portelli
Julia Presits
Non-runner
Days L/R: 91
NR (11)
Departing Bullet (AUS)
Mrs M Cram, Ms M E Anderson Et Al
6
9 - 2
-
bl
Paul Niceforo
Blake Spriggs
Non-runner
Days L/R: 108

More results from Saturday, 10 September, 2022

Saturday, 10 September 2022
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Echuca (AUS)
Dartboard (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Jack Hill (9 - 2)
12:46 Blaze Essential Services 3yo Maiden Plate (Turf)
6f 110y (Heavy) 3yo Mdn
Echuca (AUS)
Pammukale (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Fred Kersley (9 - 2)
12:46 Blaze Essential Services 3yo Maiden Plate (Turf)
6f 110y (Heavy) 3yo Mdn
Echuca (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Jarrod Fry (9 - 0)
13:56 Murphy's Turf & Landscaping Maiden Plate (3yo+) (Turf)
5f (Heavy) 3yo+ Mdn
Echuca (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Fred Kersley (9 - 0)
13:56 Murphy's Turf & Landscaping Maiden Plate (3yo+) (Turf)
5f (Heavy) 3yo+ Mdn
Flemington (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Damien Oliver (8 - 11)
12:30 Winning Edge Poseidon Stakes (Listed Race) (3yo Colts & Geldings) (Turf)
5f 110y (Soft) 3yo
Flemington (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Blake Shinn (8 - 11)
12:30 Winning Edge Poseidon Stakes (Listed Race) (3yo Colts & Geldings) (Turf)
5f 110y (Soft) 3yo
Flemington (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Doubtful (9 - 1)
13:40 Cap d'Antibes Stakes (Listed Race) (3yo Fillies) (Turf)
5f 110y (Soft) 3yo
Flemington (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Jye McNeil (8 - 11)
13:40 Cap d'Antibes Stakes (Listed Race) (3yo Fillies) (Turf)
5f 110y (Soft) 3yo
Flemington (AUS)
Godolphin
12th James Cummings
Craig A Williams (9 - 0)
13:40 Cap d'Antibes Stakes (Listed Race) (3yo Fillies) (Turf)
5f 110y (Soft) 3yo
Flemington (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Blake Shinn (9 - 4)
14:55 PFD Food Services Makybe Diva Stakes (Group 1) (3yo+) (Turf)
1m (Soft) 3yo+
Flemington (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Doubtful (9 - 4)
16:50 Bobbie Lewis Quality (Group 2 Handicap) (4yo+) (Turf)
6f (Good To Soft) 4yo+
Flemington (AUS)
Roheryn (AUS)
Godolphin
11th James Cummings
Blake Shinn (8 - 11)
16:50 Bobbie Lewis Quality (Group 2 Handicap) (4yo+) (Turf)
6f (Good To Soft) 4yo+
Kembla Grange (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Zac Lloyd (8 - 3)
13:10 Hailey's Run Maiden Plate (3yo+) (Turf)
5f (Good To Soft) 3yo+ Mdn
Kembla Grange (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Zac Lloyd (8 - 5)
14:25 Select Music Class 1 Handicap (3yo+) (Turf)
7f (Good To Soft) 3yo+
Kembla Grange (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Glyn Schofield (8 - 13)
14:25 Select Music Class 1 Handicap (3yo+) (Turf)
7f (Good To Soft) 3yo+
Kembla Grange (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Zac Lloyd (8 - 5)
15:00 ULD Transport Maiden Handicap (3yo+) (Turf)
6f (Good To Soft) 3yo+ Mdn
Kentucky Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
6th Michael Stidham
Joel Rosario (8 - 10)
13:45 WinStar Mint Million Stakes (Grade 3) (3yo+) (Turf)
1m (Firm) 3yo+
Nakayama (JPN)
Godolphin
6th Hiroyuki Uehara
Akihide Tsumura (8 - 7)
14:00 Allowance Race (3yo+) (Dirt)
1m 1f (Standard) 3yo+ Allowance
Nakayama (JPN)
Godolphin
1st
trophy
Kenichi Fujioka
Mirco Demuro (8 - 5)
15:10 Shiodome Tokubetsu (Allowance) (3yo+) (Turf)
6f (Good To Firm) 3yo+ Allowance
Pimlico (USA)
Godolphin Racing LLC
3rd Brendan P Walsh
Sheldon Russell (8 - 8)
15:58 All Along Stakes (Listed Race) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
1m 1f (Firm) 3yo+
Rosehill (AUS)
Heresy (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Sam Clipperton (9 - 2)
14:00 Greg Davis Handicap (3yo+) (Turf)
5f 110y (Good) 3yo+
Rosehill (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
James McDonald (9 - 2)
14:00 Greg Davis Handicap (3yo+) (Turf)
5f 110y (Good) 3yo+
Rosehill (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Sam Clipperton (8 - 7)
14:40 Schweppes Ming Dynasty Quality (Group 3 Handicap) (3yo) (Turf)
7f (Good) 3yo
Rosehill (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Doubtful (8 - 9)
15:15 Furphy Run To The Rose (Group 2) (3yo) (Turf)
6f (Good) 3yo
Rosehill (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Tommy Berry (8 - 7)
15:15 Furphy Run To The Rose (Group 2) (3yo) (Turf)
6f (Good) 3yo
Rosehill (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Hugh Bowman (9 - 4)
15:55 Fujitsu General Theo Marks Stakes (Group 2 Handicap) (3yo+) (Turf)
6f 110y (Good) 3yo+
Rosehill (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Chad Schofield (9 - 2)
17:15 Rosehill Bowling Club Handicap (3yo+) (Turf)
7f 110y (Good) 3yo+