Result
Thursday, 18 August, 2022
13:30
Echuca (AUS)

Perricoota Station Maiden Plate (3yo+) (Turf)

6f (Heavy) 3yo+ Mdn
Total prize money 37,500 AUD
1st 20,625 AUD 2nd 6,750 AUD 3rd 3,375 AUD 4th 1,875 AUD 5th 1,125 AUD 6th 750 AUD 7th 750 AUD 8th 750 AUD 9th 750 AUD 10th 750 AUD
Runners: 12

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (7)
Nasdana (AUS)
First Light Racing Pty Ltd, G Van Ameyden Et Al
4
9 - 1
-
t
Mathew Ellerton
Daniel Moor
Days L/R: 426
2nd (11)
Just A Theory (AUS)
M J Hirst, R Fennell Et Al
½ l
4
9 - 1
-
Mitchell Freedman
Jordan Childs
Days L/R: 207
3rd (8)
Saventino (AUS)
C A Kirkpatrick, Mrs S L Kirkpatrick Et Al
2¼ l
4
9 - 5
-
Aileen Vanderfeen
Chloe Azzopardi
4th (5) Jockey's silk
Glowsticks (AUS)
Godolphin
nk
3
9 - 0
-
bl
James Cummings
Daniel Stackhouse
Days L/R: 20
5th (2)
Magic Edition (AUS)
B J McKnight & Mrs J E McKnight
1½ l
4
9 - 1
-
Brian & Ashley McKnight
Lewis German
6th (12) Jockey's silk
Godolphin
1¼ l
3
9 - 0
-
James Cummings
Billy Egan
7th (3) Jockey's silk
Gleaming Legend (NZ)
Legend Racing Pty Ltd
1¾ l
4
9 - 5
-
cp
Archie Alexander
Declan Bates
8th (9)
Mr Satellite (AUS)
J Van Beek & Mrs L Van Beek
hd
4
9 - 5
-
Dwayne Reid
Jack Hill
Days L/R: 180
9th (6)
Mr Time (AUS)
M J O'Connor & Mrs L O'Connor
½ l
4
8 - 11
-
bl,t
Marcus O'Connor
Hannah Edgley
10th (10)
Riverlea Repente (AUS)
Dr M E Allport & N J Allport
shd
4
9 - 1
-
Neville Allport
Tahlia Hope
11th (1)
Mister Tom (AUS)
G D Harris, S R Harris & Ms C Patterson
3 l
3
9 - 0
-
Claire Patterson
Alana Kelly
12th (4)
Devil's Master (AUS)
Mrs K J Ledger, A G Tabor Et Al
5 l
4
9 - 5
-
bl
John & Chris Ledger
Patrick Moloney
NR Jockey's silk
Is Sweet (NZ)
M J Bracchi, Mrs E M Bracchi Et Al
3
8 - 9
-
Simon Zahra
Harry Coffey
Non-runner
NR
Oh I Hope So (AUS)
P A Sturt, P M Sturt Et Al
4
9 - 1
-
t
Donna Scott
Non-runner

More results from Thursday, 18 August, 2022

Thursday, 18 August 2022
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Deauville (FR)
Godolphin SNC
3rd Andre Fabre
Mickael Barzalona (9 - 2)
16:50 Prix de Montaigu (Maiden) (Unraced 2yo Colts & Geldings) (Round Course) (Turf)
1m (Good To Soft) 2yo Mdn
Delaware Park (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
Michael Stidham
Carol Cedeno (8 - 8)
13:30 Maiden Special Weight (3yo+) (Main Track) (Dirt)
6f (Fast) 3yo+ Mdn
Echuca (AUS)
Obstinate (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Jake Noonan (9 - 0)
13:00 EDG Space 3yo Fillies Maiden Plate (Turf)
5f 110y (Heavy) 3yo Mdn
Echuca (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Michael Dee (8 - 9)
14:00 Hygan Maiden Plate (3yo+) (Turf)
7f (Heavy) 3yo+ Mdn
Echuca (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Daniel Stackhouse (9 - 0)
14:30 MBCM Strata Specialists Maiden Plate (3yo+) (Turf)
1m 2f 110y (Heavy) 3yo+ Mdn
Hawkesbury (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Sam Clipperton (9 - 4)
12:40 Saddle Up For Spring 3rd Sep 3yo Maiden Handicap (Turf)
5f (Good) 3yo Mdn
Hawkesbury (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Sam Clipperton (8 - 9)
13:50 Pegasus Roofing Maiden Plate (2yo+) (Turf)
6f 110y (Good) 2yo+ Mdn
Hawkesbury (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Hugh Bowman (9 - 4)
13:50 Pegasus Roofing Maiden Plate (2yo+) (Turf)
6f 110y (Good) 2yo+ Mdn
Hawkesbury (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Sam Clipperton (8 - 13)
15:05 Club Mount Lewis Maiden Plate (2yo+) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo+ Mdn
Hawkesbury (AUS)
Song Writer (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
James McDonald (9 - 0)
15:05 Club Mount Lewis Maiden Plate (2yo+) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo+ Mdn
Indiana Grand (USA)
Dreams Of You (USA)
Godolphin Racing LLC
9th Brendan P Walsh
Vincent Cheminaud (8 - 6)
15:11 Maiden Special Weight (2yo Fillies) (Turf)
5f (Firm) 2yo Mdn
Indiana Grand (USA)
Ornamental (USA)
Godolphin Racing LLC
7th William Mott
Rodney A Prescott (8 - 8)
16:15 Maiden Special Weight (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
1m (Firm) 3yo+ Mdn
Leicester (GB)
Rich Waters (IRE)
Godolphin
4th Saeed bin Suroor
Louis Steward (9 - 9)
17:45 Leicester Racecourse Ideal Conference Venue Handicap
1m 53y (Good) 3yo+ rated 0-80
York (GB)
Godolphin
4th Saeed bin Suroor
Ray Dawson (9 - 5)
13:50 Sky Bet Lowther Stakes (Group 2) (Fillies) (IRE Incentive Race)
6f (Good) 2yo
York (GB)
Godolphin
6th Saeed bin Suroor
Frankie Dettori (9 - 6)
15:00 Clipper Logistics Handicap (Heritage Handicap)
7f 192y (Good) 3yo+
York (GB)
Godolphin
10th Charlie Appleby
William Buick (9 - 2)
15:00 Clipper Logistics Handicap (Heritage Handicap)
7f 192y (Good) 3yo+
York (GB) 3rd Charlie Appleby
James Doyle (9 - 9)
16:45 Or8Wellness EBF Stallions Nursery Handicap
7f (Good) 2yo
York (GB)
Godolphin
8th Charlie Appleby
William Buick (9 - 9)
16:45 Or8Wellness EBF Stallions Nursery Handicap
7f (Good) 2yo
York (GB) 10th Saeed bin Suroor
Frankie Dettori (9 - 6)
17:20 British Stallion Studs EBF Fillies' Handicap
7f (Good) 3yo+