Result
Saturday, 12 March, 2022
14:20
Flemington (AUS)

MSS Security Sires' Produce Stakes (Group 2) (2yo) (Turf)

7f (Good) 2yo
Total prize money 300,000 AUD
1st 181,700 AUD 2nd 54,000 AUD 3rd 27,000 AUD 4th 13,500 AUD 5th 7,500 AUD 6th 6,000 AUD 7th 6,000 AUD 8th 6,000 AUD
Runners: 13

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (7) Jockey's silk
Let'srollthedice (AUS)
Rose Grange Pastoral Co, R M Gorell Et Al
2
9 - 0
-
Danny O'Brien
Damian Lane
Days L/R: 11
2nd (6) Jockey's silk
Man In The Mirror (AUS)
Fung Family Racing & Phoenix Thoroughbred II Ltd
¾ l
2
9 - 0
-
cp
Annabel Neasham
James McDonald
Days L/R: 14
3rd (12)
Yaki Ishi (AUS)
L M Nestadt, M F De Kock Et Al
nk
2
9 - 0
-
Robbie Griffiths & Mathew De Kock
Craig A Williams
Days L/R: 16
4th (9) Jockey's silk
Brosnan (AUS)
C H Madden, Mrs J G Madden Et Al
shd
2
9 - 0
-
Gerald Ryan & Sterling Alexiou
Ben Melham
Days L/R: 14
5th (4) Jockey's silk
Bessmati (AUS)
Sheikh Mohammed Bin Khalifa Al Maktoum
½ l
2
8 - 9
-
bl
Annabel Neasham
Jye McNeil
Days L/R: 25
6th (11)
Do It La (AUS)
Dr G Tsoi
nk
2
8 - 9
-
Peter G Moody
Blaike McDougall
Days L/R: 32
7th (8) Jockey's silk
Merchant Prince (AUS)
Fung Family Racing & Phoenix Thoroughbred II Ltd
1½ l
2
9 - 0
-
bl
Peter G Moody
Luke Nolen
Days L/R: 14
8th (5) Jockey's silk
Godolphin
hd
2
8 - 9
-
cp
James Cummings
Damien Oliver
Days L/R: 13
9th (3)
Queen Latifa (AUS)
A Mezzalira, L H Sholl Et Al
shd
2
8 - 9
-
Greg Eurell
Thomas Stockdale
Days L/R: 16
10th (13)
Bonheur (AUS)
R M Anderson, Mrs P Anderson Et Al
hd
2
8 - 10
-
t
Trent Busuttin & Natalie Young
Nash Rawiller
Days L/R: 28
11th (1) Jockey's silk
Sir Bailey (AUS)
Halo Racing Services Pty Ltd, Mrs Janice McKenna Et Al
1¼ l
2
9 - 0
-
t,cp
Ciaron Maher & David Eustace
Jamie Kah
Days L/R: 24
12th (2)
Jamarra (AUS)
Best Bloodstock, G A Horan Et Al
shd
2
9 - 0
-
Ciaron Maher & David Eustace
John Allen
Days L/R: 56
13th (10) Jockey's silk
Nobel (AUS)
Fung Family Racing
2¾ l
2
9 - 0
-
v
Annabel Neasham
Mark Zahra
Days L/R: 126
NR
Quang Tri (AUS)
J V O'Neill, Dr D S Karpin Et Al
2
8 - 9
-
Patrick Payne
Kerrin McEvoy
Non-runner
Days L/R: 16
NR Jockey's silk
Miss Faberge (AUS)
Go Bloodstock Australia
2
8 - 9
-
bl
John Sargent
Michael Dee
Non-runner
NR
Sirius Princess (AUS)
T J Andrews
2
8 - 9
-
Trevor Andrews
Craig Newitt
Non-runner

More results from Saturday, 12 March, 2022

Saturday, 12 March 2022
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Chukyo (JPN)
Best Feature (JPN)
Godolphin
4th Inao Okada
Yuji Hishida (8 - 7)
10:15 Maiden Race (3yo Fillies) (Dirt)
1m 1f (Standard) 3yo Mdn
Chukyo (JPN)
Godolphin
4th Mizuki Takayanagi
Hayato Yoshida (8 - 7)
10:45 Maiden Race (3yo) (Turf)
7f (Good To Firm) 3yo Mdn
Chukyo (JPN)
Godolphin
6th Masaaki Koga
Yusuke Fujioka (9 - 0)
16:00 Allowance Race (4yo+) (Turf)
7f (Good To Firm) 4yo+ Allowance
Fair Grounds (USA)
Baladi (USA)
Godolphin Racing LLC
6th Brendan P Walsh
Jareth Loveberry (8 - 7)
16:33 Allowance Optional Claiming Race (Allowance) (3yo) (Main Track) (Dirt)
6f (Fast) 3yo Allowance
Fair Grounds (USA)
Godolphin Racing LLC
6th Michael Stidham
Brian Joseph Hernandez Jr (8 - 6)
17:10 Allen Black Cat Lacombe Memorial Stakes (Black Type Conditions) (3yo Fillies) (Turf)
1m (Good) 3yo Conditions
Flemington (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Damien Oliver (8 - 11)
12:35 TBV Thoroughbred Breeders Stakes (Group 3) (2yo Fillies) (Turf)
6f (Good) 2yo
Flemington (AUS)
Godolphin
6th Anthony & Sam Freedman
Mark Zahra (8 - 11)
12:35 TBV Thoroughbred Breeders Stakes (Group 3) (2yo Fillies) (Turf)
6f (Good) 2yo
Flemington (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Kerrin McEvoy (8 - 7)
13:45 Moomba Plate (Listed Handicap) (3yo) (Turf)
5f 110y (Good) 3yo
Flemington (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Damien Oliver (9 - 4)
16:20 TAB Australian Cup (Group 1) (3yo+) (Turf)
1m 2f (Good) 3yo+
Gosford (AUS)
Godolphin
11th James Cummings
Grant Buckley (8 - 9)
15:05 Descas Landscapes 2yo Maiden Plate (Turf)
5f 110y (Soft) 2yo Mdn
Gosford (AUS)
Sliders (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Grant Buckley (9 - 8)
15:45 Moveworx F&M Benchmark 64 Handicap (2yo+ Fillies & Mares) (Turf)
5f 110y (Soft) 2yo+
Gosford (AUS)
Salizada (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Grant Buckley (8 - 13)
16:25 There Will Never Be Another Steve Penny Cup 3yo & Up Maiden Handicap (Turf)
6f (Soft) 3yo+ Mdn
Gulfstream Park (USA)
Godolphin Racing LLC
8th Michael Stidham
Jevian Toledo (8 - 8)
15:01 Maiden Special Weight (3yo) (Turf)
7f 110y (Firm) 3yo Mdn
Gulfstream Park (USA)
Godolphin Racing LLC
5th Brendan P Walsh
Tyler Gaffalione (8 - 8)
16:38 Maiden Special Weight (3yo) (Main Track) (Dirt)
6f (Sloppy) 3yo Mdn
Hanshin (JPN) 15th Ryuji Okubo
Kenichi Ikezoe (8 - 11)
12:15 Maiden Race (3yo) (Turf)
1m 2f (Good To Firm) 3yo Mdn
Hanshin (JPN) 5th Mitsugu Kon
Akatsuki Tomita (8 - 9)
15:00 Asuka Stakes (Allowance Handicap) (4yo+) (Turf)
1m 1f (Good To Firm) 4yo+ Allowance
Lingfield (AW) (GB)
Godolphin
1st
trophy
Charlie Appleby
William Buick (9 - 9)
14:21 Play Coral Racing-Super-Series For Free Novice Stakes (GBB Race)
1m 1y (Standard) 3yo Nov
Rosehill (AUS)
Godolphin
NR Anthony & Sam Freedman
(8 - 10)
12:55 Cellarbrations Magic Night Stakes (Group 3) (2yo Fillies) (Turf)
6f (Heavy) 2yo
Rosehill (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Rachel King (8 - 10)
12:55 Cellarbrations Magic Night Stakes (Group 3) (2yo Fillies) (Turf)
6f (Heavy) 2yo
Rosehill (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Sam Clipperton (8 - 5)
14:40 City Tattersalls Group Maurice McCarten Stakes (Group 3 Handicap) (3yo+) (Turf)
5f 110y (Heavy) 3yo+
Rosehill (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Jason Collett (8 - 13)
15:20 Chandon Phar Lap Stakes (Group 2) (2yo+) (Turf)
7f 110y (Soft) 2yo+
Rosehill (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Timothy Clark (9 - 0)
17:20 Vale Alan Brown Am Handicap (3yo+) (Turf)
6f 165y (Soft) 3yo+
Tampa Bay Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
5th Eoin Harty
Jesus Lopez Castanon (8 - 8)
14:13 Maiden Special Weight (3yo) (Main Track) (Dirt)
1m 40y (Standard) 3yo Mdn
Tampa Bay Downs (USA)
Brookwood Hills (USA)
Godolphin Racing LLC
3rd Eoin Harty
Jose A Batista (8 - 8)
14:44 Maiden Special Weight (3yo Fillies) (Main Track) (Dirt)
6f (Standard) 3yo Mdn
Tampa Bay Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
2nd William Mott
Luis Saez (8 - 8)
15:49 $100,000 Michelob Ultra Challenger Stakes (Grade 3) (4yo+) (Main Track) (Dirt)
1m 110y (Standard) 4yo+
Tampa Bay Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
NR Eoin Harty
Luis Saez (8 - 6)
16:51 Columbia Stakes (Listed Race) (3yo) (Turf)
1m (Good) 3yo