Result
Saturday, 12 February, 2022
15:41
Newcastle (Aus) (AUS)

Connectability Class 1 & Maiden Plate (Conditions) (2yo+) (Turf)

1m 1f 99y (Good To Soft) 2yo+ Conditions
Total prize money 34,300 AUD
1st 16,740 AUD 2nd 6,000 AUD 3rd 3,200 AUD 4th 1,980 AUD 5th 1,280 AUD 6th 1,100 AUD 7th 1,000 AUD 8th 1,000 AUD 9th 1,000 AUD 10th 1,000 AUD
Runners: 11

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (2) Jockey's silk
Gin Martini (NZ)
A C Lloyd Jones, E C Lloyd Jones Et Al
3
8 - 10
-
v
John Sargent
Jeff Penza
Days L/R: 45
2nd (5)
Monfelicity (NZ)
H Docherty, Ms C L Vincent & A P Giles
1¼ l
3
8 - 10
-
David Payne
Keagan Latham
Days L/R: 12
3rd (1) Jockey's silk
Aquileon (IRE)
Australian Bloodstock, J Noblett Et Al
½ l
5
9 - 4
-
t
Kris Lees
Andrew Gibbons
Days L/R: 586
4th (7)
Crime Spree (AUS)
Triple Crown Syndications, R G Edge Et Al
2¾ l
3
9 - 1
-
v
Peter & Paul Snowden
Brodie Loy
Days L/R: 48
5th (3)
Fausto (AUS)
Think Big Stud & R Skerl
sn
3
8 - 9
-
v
Peter & Paul Snowden
Andrew Adkins
Days L/R: 14
6th (11) Jockey's silk
Godolphin
2 l
3
9 - 1
-
James Cummings
Grant Buckley
Days L/R: 20
7th (9)
Marsh Lillie (AUS)
Mrs M G Sampson, W J McHale Et Al
8½ l
5
8 - 0
-
Steven Sampson
Patrick Scorse
Days L/R: 88
8th (4)
Bandolero (AUS)
P M Vigouroux, Dl Breeding And Racing Et Al
¾ l
3
8 - 9
-
cp
Tara & Philippe Vigouroux
Winona Costin
Days L/R: 31
9th (8)
Lava (AUS)
R P Barwick, R A Barwick Et Al
nk
6
9 - 4
-
bl
Edward Cummings
Alysha Collett
Days L/R: 20
10th (10) Jockey's silk
Singapura (AUS)
Almighty Racing Pty Ltd Syndicate
6¼ l
4
9 - 4
-
Ian Finn
Lee Magorrian
Days L/R: 28
11th (6)
Amber One (AUS)
A Cummings Thoroughbreds, H F Dyball & Ms S K W Wong
sn
4
8 - 13
-
bl
Anthony Cummings
Blake Spriggs
Days L/R: 198
NR
Tornado Light (AUS)
Miss J L Wardrop, Ms T A Quinn Et Al
4
9 - 0
-
Tracey Bartley
Mitchell Bell
Non-runner
Days L/R: 35
NR
Socrates (NZ)
Mrs K L Ponsonby, J W Gibb Et Al
4
9 - 4
-
t
James Ponsonby
Doubtful
Non-runner
Days L/R: 142
NR
Colonist (AUS)
Miss A M Double
3
8 - 9
-
bl,t
Jason Coyle
Doubtful
Non-runner
Days L/R: 217

More results from Saturday, 12 February, 2022

Saturday, 12 February 2022
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Caulfield (AUS)
Munitions (USA)
Godolphin
6th James Cummings
Matthew Cartwright (9 - 1)
12:40 The Big Screen Company Handicap (2yo+) (Turf)
7f (Good) 2yo+
Caulfield (AUS)
Godolphin
3rd Anthony & Sam Freedman
Mark Zahra (9 - 0)
13:50 Neds Blue Diamond Prelude (Group 3) (2yo Colts & Geldings) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo
Caulfield (AUS)
Godolphin
8th James Cummings
Damien Oliver (9 - 0)
13:50 Neds Blue Diamond Prelude (Group 3) (2yo Colts & Geldings) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo
Caulfield (AUS) 4th James Cummings
Ben Allen (8 - 11)
14:25 Neds Blue Diamond Prelude (Group 2) (2yo Fillies) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo
Caulfield (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Damien Oliver (8 - 11)
14:25 Neds Blue Diamond Prelude (Group 2) (2yo Fillies) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo
Caulfield (AUS)
Godolphin
8th Anthony & Sam Freedman
Craig A Williams (8 - 11)
14:25 Neds Blue Diamond Prelude (Group 2) (2yo Fillies) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo
Caulfield (AUS)
Godolphin
10th James Cummings
Fred Kersley (8 - 11)
14:25 Neds Blue Diamond Prelude (Group 2) (2yo Fillies) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo
Caulfield (AUS)
Arcaded (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Damian Lane (9 - 3)
15:05 SENET Kevin Hayes Stakes (Group 3) (3yo Fillies) (Turf)
6f (Good) 3yo
Caulfield (AUS)
Heresy (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Jamie Kah (9 - 3)
15:05 SENET Kevin Hayes Stakes (Group 3) (3yo Fillies) (Turf)
6f (Good) 3yo
Caulfield (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Craig A Williams (8 - 11)
15:05 SENET Kevin Hayes Stakes (Group 3) (3yo Fillies) (Turf)
6f (Good) 3yo
Caulfield (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Damien Oliver (8 - 10)
16:25 McCafe Rubiton Stakes (Group 2) (2yo+) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo+
Caulfield (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Damien Oliver (9 - 4)
17:05 Neds C F Orr Stakes (Group 1) (3yo+) (Turf)
7f (Good) 3yo+
Chantilly (FR)
Godolphin SNC
4th Andre Fabre
Hugo Besnier (9 - 2)
14:15 Prix du Pic Hardy (Maiden) (3yo Colts & Geldings) (All-Weather Track) (Polytrack)
1m (Standard) 3yo Mdn
Fair Grounds (USA)
Flower Garden (USA)
Godolphin Racing LLC
6th Brendan P Walsh
Reylu Gutierrez (8 - 8)
15:35 Maiden Special Weight (3yo Fillies) (Turf)
1m 110y (Firm) 3yo Mdn
Fair Grounds (USA)
Godolphin Racing LLC
NR Michael Stidham
Colby J Hernandez (8 - 7)
16:05 Allowance Optional Claiming Race (3yo) (Main Track) (Dirt)
6f (Fast) 3yo
Gulfstream Park (USA)
Skylander (USA)
Godolphin Racing LLC
NR William Mott
Junior Alvarado (8 - 8)
17:43 Maiden Special Weight (3yo) (Turf)
1m 1f (Firm) 3yo Mdn
Gulfstream Park (USA)
Field Marshal (USA)
Godolphin Racing LLC
3rd William Mott
Junior Alvarado (8 - 8)
17:43 Maiden Special Weight (3yo) (Turf)
1m 1f (Firm) 3yo Mdn
Hanshin (JPN)
Blank Page (JPN)
Godolphin
6th Koichi Tsunoda
Yusuke Fujioka (8 - 7)
10:00 Maiden Race (3yo Fillies) (Dirt)
1m 1f (Standard) 3yo Mdn
Hanshin (JPN)
Godolphin
1st
trophy
Takashi Saito
Hideaki Miyuki (9 - 0)
15:00 Tajima Stakes (Allowance) (4yo+) (Turf)
1m 2f (Good To Firm) 4yo+ Allowance
Hanshin (JPN) 2nd Tetsuya Kimura
Hiroshi Kitamura (8 - 11)
15:35 Rakuyo Stakes (Listed Handicap) (4yo+) (Turf)
1m (Good To Firm) 4yo+
Hanshin (JPN)
Godolphin
5th Ryuji Okubo
Daisaku Matsuda (8 - 9)
15:35 Rakuyo Stakes (Listed Handicap) (4yo+) (Turf)
1m (Good To Firm) 4yo+
Kokura (JPN) 6th Takashi Kanari
Taro Kusano (9 - 6)
12:10 Maiden Race (Hurdle) (4yo+) (Turf)
1m 6f 66y (Good To Firm) 4yo+ Mdn
Newcastle (Aus) (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Grant Buckley (8 - 9)
13:46 Bonvilla Estate 2yo Maiden Handicap (Turf)
4f 110y (Good To Soft) 2yo Mdn
Newcastle (Aus) (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Grant Buckley (9 - 1)
16:21 Prosperity Advisers Group Benchmark 64 Handicap (2yo+) (Turf)
1m (Soft) 2yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Hugh Bowman (8 - 11)
12:25 Coolmore Pierro Plate (Conditions) (2yo) (Turf)
5f 110y (Good To Soft) 2yo Conditions
Randwick (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Kerrin McEvoy (8 - 7)
12:25 Coolmore Pierro Plate (Conditions) (2yo) (Turf)
5f 110y (Good To Soft) 2yo Conditions
Randwick (AUS)
Heresy (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Sam Clipperton (8 - 11)
16:05 TAB Light Fingers Stakes (Group 2) (3yo Fillies) (Turf)
6f (Good) 3yo
Randwick (AUS)
Arcaded (AUS)
Godolphin
9th James Cummings
Rachel King (8 - 11)
16:05 TAB Light Fingers Stakes (Group 2) (3yo Fillies) (Turf)
6f (Good) 3yo
Randwick (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Regan Bayliss (9 - 4)
16:45 The Agency Apollo Stakes (Group 2) (3yo+) (Turf)
7f (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Timothy Clark (9 - 0)
16:45 The Agency Apollo Stakes (Group 2) (3yo+) (Turf)
7f (Good) 3yo+
Tampa Bay Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
4th Eoin Harty
Jesus Lopez Castanon (8 - 8)
13:11 Maiden Special Weight (3yo) (Main Track) (Dirt)
1m 40y (Fast) 3yo Mdn
Tampa Bay Downs (USA)
Novel Idea (USA)
Godolphin Racing LLC
11th Michael Stidham
Fernando De La Cruz (8 - 8)
13:43 Maiden Special Weight (3yo Fillies) (Turf)
1m 110y (Firm) 3yo Mdn
Tampa Bay Downs (USA)
Brookwood Hills (USA)
Godolphin Racing LLC
5th Eoin Harty
Wilmer A Garcia (8 - 8)
14:13 Maiden Special Weight (3yo Fillies) (Main Track) (Dirt)
6f 110y (Fast) 3yo Mdn
Tampa Bay Downs (USA)
Gwendola (USA)
Godolphin Racing LLC
9th Eoin Harty
Rocco Bowen (8 - 8)
14:13 Maiden Special Weight (3yo Fillies) (Main Track) (Dirt)
6f 110y (Fast) 3yo Mdn
Tokyo (JPN) 3rd Yuichi Shikato
Christophe-Patrice Lemaire (8 - 11)
11:10 Maiden Race (3yo) (Dirt)
1m (Muddy) 3yo Mdn
Tokyo (JPN)
Time To Go (GB)
Godolphin
8th Shintaro Suzuki
Takuya Ono (8 - 11)
11:10 Maiden Race (3yo) (Dirt)
1m (Muddy) 3yo Mdn
Tokyo (JPN) 15th Koshiro Take
Hironobu Tanabe (8 - 7)
15:45 Daily Hai Queen Cup (Grade 3) (3yo Fillies) (Turf)
1m (Good To Firm) 3yo
Tokyo (JPN)
Godolphin
6th Takashi Kubota
Takeshi Yokoyama (9 - 0)
16:25 Allowance Race (4yo+) (Dirt)
1m (Muddy) 4yo+ Allowance
Tokyo (JPN)
Longonot (JPN)
Godolphin
9th Mizuki Takayanagi
Kosei Miura (9 - 0)
16:25 Allowance Race (4yo+) (Dirt)
1m (Muddy) 4yo+ Allowance
Wolverhampton (AW) (GB)
Deciduous (GB)
Godolphin
1st
trophy
Charlie Appleby
Robert Winston (9 - 5)
18:15 Watch Racing Free Online At Coral Novice Stakes (GBB Race)
1m 4f 51y (Standard) 3yo