Result
Saturday, 6 November, 2021
15:20
Del Mar (USA)

FanDuel Breeders' Cup Mile presented by Permanently Disabled Jockey Fund (Grade 1) (3yo+) (Turf)

1m (Firm) 3yo+
Total prize money 1,840,000 USD
1st 1,040,000 USD 2nd 340,000 USD 3rd 180,000 USD 4th 100,000 USD 5th 60,000 USD 6th 40,000 USD 7th 20,000 USD 8th 20,000 USD 9th 20,000 USD 10th 20,000 USD
Runners: 13

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (2) Jockey's silk
Godolphin
5
9 - 0
-
Charlie Appleby
William Buick
Days L/R: 34
2nd (1) Jockey's silk
Smooth Like Strait (USA)
Cannon Thoroughbreds LLC
½ l
4
9 - 0
-
Michael McCarthy
Umberto Rispoli
Days L/R: 35
3rd (12) Jockey's silk
Ivar (BRZ)
Bonne Chance Farm LLC & Stud RDI LLC
1 l
5
9 - 0
-
bl
Paulo H Lobo
Joseph Talamo
Days L/R: 28
4th (3) Jockey's silk
Raging Bull (FR)
Peter M Brant
¾ l
6
9 - 0
-
Chad C Brown
Irad Ortiz Jr
Days L/R: 49
5th (9) Jockey's silk
Got Stormy (USA)
MyRacehorse.com & Spendthrift Farm LLC
nk
6
8 - 11
-
Mark Casse
Tyler Gaffalione
Days L/R: 56
6th (10) Jockey's silk
Pearls Galore (FR)
Scea Haras De Saint Pair
½ l
4
8 - 11
-
P Twomey
W J Lee
Days L/R: 34
7th (6) Jockey's silk
In Love (BRZ)
Bonne Chance Farm LLC & Stud RDI LLC
nk
5
9 - 0
-
bl
Paulo H Lobo
Alexis Achard
Days L/R: 28
8th (11) Jockey's silk
Casa Creed (USA)
LRE Racing LLC & JEH Racing Stable LLC
nk
5
9 - 0
-
William Mott
Junior Alvarado
Days L/R: 56
9th (13) Jockey's silk
Real Appeal (GER)
Zhang Yuesheng
nk
4
9 - 0
-
cp
Mrs John Harrington
Shane Foley
Days L/R: 56
10th (7) Jockey's silk
Mother Earth (IRE)
Derrick Smith & Mrs John Magnier & Michael Tabor
1 l
3
8 - 8
-
A P O'Brien
Ryan Moore
Days L/R: 21
11th (8) Jockey's silk
Blowout (GB)
Peter M Brant
½ l
5
8 - 11
-
Chad C Brown
Joel Rosario
Days L/R: 28
12th (4) Jockey's silk
Vin De Garde (JPN)
Shadai Race Horse Co Ltd
½ l
5
9 - 0
-
Hideaki Fujiwara
Yuichi Fukunaga
Days L/R: 27
13th (5) Jockey's silk
Mo Forza (USA)
Bardy Farm & OG Boss
½ l
5
9 - 0
-
Peter Miller
Flavien Prat
Days L/R: 35
NR (1) Jockey's silk
Godolphin
3
8 - 11
-
Charlie Appleby
James Doyle
Non-runner
Days L/R: 21
NR (16) Jockey's silk
Queen Supreme (IRE)
Mrs J Slack Jell & Gary Barber
5
8 - 11
-
h
Andrew Balding
James Doyle
Non-runner
NR (8) Jockey's silk
Hit The Road (USA)
D K Racing LLC, Taste Of Victory Stables Et Al
4
9 - 0
-
Dan Blacker
John R Velazquez
Non-runner
Days L/R: 35

More results from Saturday, 6 November, 2021

Saturday, 6 November 2021
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Chelmsford (AW) (GB) 1st
trophy
Charlie Appleby
Adam Kirby (9 - 2)
15:28 EBF Conditions Stakes (GBB Race)
1m 2f (Standard) 2yo
Chelmsford (AW) (GB) 3rd Saeed bin Suroor
Hector Crouch (8 - 13)
16:30 Betfred Handicap
7f (Standard) 3yo+ rated 0-85
Churchill Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
2nd Brad H Cox
Brian Joseph Hernandez Jr (8 - 7)
18:05 Maiden Special Weight (2yo Fillies) (Main Track) (Dirt)
6f 110y (Fast) 2yo Mdn
Churchill Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
William Mott
Martin Garcia (8 - 6)
19:58 Allowance Race (3yo+) (Main Track) (Dirt)
1m (Fast) 3yo+
Del Mar (USA)
Godolphin
1st
trophy
Charlie Appleby
William Buick (8 - 10)
16:40 Longines Breeders' Cup Turf (Grade 1) (3yo+) (Turf)
1m 4f (Firm) 3yo+
Del Mar (USA)
Godolphin
9th Charlie Appleby
James Doyle (9 - 0)
16:40 Longines Breeders' Cup Turf (Grade 1) (3yo+) (Turf)
1m 4f (Firm) 3yo+
Del Mar (USA)
Godolphin Racing LLC
3rd Brad H Cox
Luis Saez (8 - 10)
17:40 Longines Breeders' Cup Classic (Grade 1) (3yo+) (Main Track) (Dirt)
1m 2f (Fast) 3yo+
Doncaster (GB)
Godolphin
18th Charlie Appleby
Adam Farragher (9 - 0)
14:40 Virgin Bet November Handicap
1m 3f 197y (Soft) 3yo+
Flemington (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Hugh Bowman (9 - 3)
13:55 Very Special Kids Pin And Win Trophy (Handicap) (3yo+) (Turf)
1m 2f (Good) 3yo+
Flemington (AUS)
Godolphin
12th James Cummings
Fred Kersley (8 - 7)
14:35 The Amanda Elliott (Listed Handicap) (3yo) (Turf)
7f (Good) 3yo
Flemington (AUS)
Ranier (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Hugh Bowman (9 - 2)
16:30 Paramount+ Chatham Stakes (Group 3 Handicap) (2yo+) (Turf)
7f (Good) 2yo+
Flemington (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Brett Prebble (9 - 4)
17:10 Paramount+ Mackinnon Stakes (Group 1) (3yo+) (Turf)
1m 2f (Good) 3yo+
Flemington (AUS)
Godolphin
8th James Cummings
Damian Lane (9 - 0)
17:10 Paramount+ Mackinnon Stakes (Group 1) (3yo+) (Turf)
1m 2f (Good) 3yo+
Flemington (AUS)
Godolphin
10th James Cummings
James McDonald (9 - 8)
17:50 World Horse Racing Grand Handicap (3yo+) (Turf)
5f 110y (Good) 3yo+
Fukushima (JPN)
Godolphin
5th Mizuki Takayanagi
Takuya Kowata (8 - 7)
10:20 Maiden Race (2yo) (Turf)
6f (Good To Firm) 2yo Mdn
Fukushima (JPN) 11th Yoshitada Takahashi
Hayato Yoshida (8 - 7)
10:20 Maiden Race (2yo) (Turf)
6f (Good To Firm) 2yo Mdn
Fukushima (JPN) 3rd Takashi Kanari
Taro Kusano (9 - 6)
11:20 Maiden Race (Hurdle) (3yo+) (Turf)
1m 5f 165y (Good To Firm) 3yo+ Mdn
Fukushima (JPN)
Lavinia (JPN)
Godolphin
10th Shogo Hatabata
Kenji Kawamata (8 - 5)
14:50 Tsuchiyuonsen Tokubetsu (Allowance) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
1m 2f (Good To Firm) 3yo+ Allowance
Geelong (AUS)
Guardian Spirit (AUS)
Godolphin
1st
trophy
Anthony & Sam Freedman
Damien Thornton (9 - 2)
12:59 Welcome To Ballan Cup 3yo Maiden Plate (Turf)
6f (Good) 3yo Mdn
Gulfstream Park (USA)
Novel Idea (USA)
Godolphin Racing LLC
6th Michael Stidham
Miguel Angel Vasquez (8 - 6)
14:54 Maiden Special Weight (2yo Fillies) (Main Track) (Dirt)
7f (Fast) 2yo Mdn
Hanshin (JPN)
Godolphin
2nd Mamoru Ishibashi
Yutaka Take (8 - 9)
11:10 Maiden Race (2yo) (Turf)
1m (Good To Firm) 2yo Mdn
Hanshin (JPN)
Godolphin
1st
trophy
Mitsugu Kon
Norihiro Yokoyama (8 - 7)
12:30 Newcomer Race (Maiden) (2yo) (Turf)
1m 1f (Good To Firm) 2yo Mdn
Hanshin (JPN)
Godolphin
7th Kenichi Fujioka
Yusuke Fujioka (8 - 9)
14:35 Nose Tokubetsu (Handicap) (3yo+) (Turf)
1m 2f (Good To Firm) 3yo+
Hanshin (JPN)
Godolphin
13th Inao Okada
Suguru Hamanaka (8 - 5)
15:10 Aki Stakes (Handicap) (3yo+) (Dirt)
6f (Standard) 3yo+
Rosehill (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Jenny Duggan (8 - 8)
16:50 Inglis Rural Property Golden Gift (Conditions) (2yo) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo Conditions
Rosehill (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Joshua Parr (8 - 13)
16:50 Inglis Rural Property Golden Gift (Conditions) (2yo) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo Conditions
Rosehill (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Joshua Parr (9 - 4)
18:45 Chandon Garden Spritz Handicap (3yo+) (Turf)
7f (Good) 3yo+
Tokyo (JPN)
Snow Fox (JPN)
Godolphin
7th Tsuyoshi Tanaka
Teruo Eda (8 - 9)
10:00 Maiden Race (2yo) (Dirt)
6f 110y (Standard) 2yo Mdn
Tokyo (JPN)
Godolphin
1st
trophy
Kazuo Fujisawa
Takeshi Yokoyama (8 - 7)
14:25 Kanagawa Shimbun Hai (Handicap) (3yo+) (Turf)
7f (Good To Firm) 3yo+
Tokyo (JPN)
Godolphin
4th Takashi Kubota
Hironobu Tanabe (8 - 11)
16:10 Allowance Race (3yo+) (Dirt)
1m (Standard) 3yo+ Allowance