Result
Saturday, 2 October, 2021
12:10
Flemington (AUS)

Darley Maribyrnong Trial Stakes (Listed Race) (2yo) (Turf)

5f (Good To Soft) 2yo
Total prize money 175,000 AUD
1st 106,000 AUD 2nd 31,500 AUD 3rd 15,750 AUD 4th 7,875 AUD 5th 4,375 AUD 6th 3,500 AUD 7th 3,500 AUD 8th 3,500 AUD
Runners: 11

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (10) Jockey's silk
Get In The Spirit (AUS)
Pendant Equine Syndicate
2
8 - 11
-
Mick Price & Michael Kent Jnr
Damian Lane
2nd (9) Jockey's silk
Godolphin
2 l
2
9 - 2
-
James Cummings
Damien Oliver
3rd (5) Jockey's silk
Rampant Lion (AUS)
Wylie Dalziel Roy Higgins Racing, Rosemont Stud Et Al
nk
2
9 - 2
-
Peter G Moody
Luke Nolen
4th (7) Jockey's silk
Robusto (AUS)
Ingham Racing
shd
2
9 - 2
-
Chris Waller
Brett Prebble
5th (6) Jockey's silk
Cannonball (AUS)
James Harron Bloodstock Colts, Mrs B C Bateman Et Al
½ l
2
9 - 2
-
Anthony & Sam Freedman
Jye McNeil
6th (3)
Cavallo Rampante (AUS)
T F R Racing No 2, T F R Racing No 3 Et Al
2¼ l
2
8 - 11
-
Ciaron Maher & David Eustace
John Allen
7th (11) Jockey's silk
Godolphin
¾ l
2
9 - 2
-
James Cummings
Fred Kersley
8th (4)
The Wizard King (AUS)
B A Mathrick, W R Toia Et Al
hd
2
9 - 2
-
bl
Shawn Mathrick
Jason Maskiell
9th (8)
Street Delight (AUS)
Bennett Racing Pty Ltd, R Menchise Et Al
1¼ l
2
8 - 11
-
Leon & Troy Corstens
Damien Thornton
10th (2)
Black Tahitian (AUS)
Best Bloodstock, Newgate S F Et Al
¾ l
2
9 - 2
-
Gai Waterhouse & Adrian Bott
Jordan Childs
11th (1)
Doc O'Connor (AUS)
Porter Pelchen Bloodstock, M Johnston Et Al
1¼ l
2
9 - 2
-
Ciaron Maher & David Eustace
Linda Meech

More results from Saturday, 2 October, 2021

Saturday, 2 October 2021
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Belmont Park (USA)
Godolphin Racing LLC
2nd Brendan P Walsh
Jose L Ortiz (8 - 12)
17:45 Woodward Stakes (Grade 1) (3yo+) (Main Track) (Dirt)
1m 1f (Fast) 3yo+
Chukyo (JPN)
Godolphin
2nd Hideaki Fujiwara
Mirai Iwata (8 - 5)
13:15 Allowance Race (3yo+) (Turf)
1m (Good To Firm) 3yo+
Chukyo (JPN)
Godolphin
9th Takashi Saito
Hideaki Miyuki (9 - 0)
15:00 Sekigahara Stakes (Allowance) (3yo+) (Turf)
1m 2f (Good To Firm) 3yo+
Chukyo (JPN)
Godolphin
1st
trophy
Mitsumasa Nakauchida
Yuga Kawada (8 - 9)
16:10 Allowance Race (3yo+) (Turf)
7f (Good To Firm) 3yo+
Churchill Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
William Mott
Joel Rosario (8 - 8)
12:45 Maiden Special Weight (3yo+) (Main Track) (Dirt)
1m (Fast) 3yo+ Mdn
Churchill Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
3rd Brendan P Walsh
James Graham (8 - 8)
12:45 Maiden Special Weight (3yo+) (Main Track) (Dirt)
1m (Fast) 3yo+ Mdn
Churchill Downs (USA)
Shared Sense (USA)
Godolphin Racing LLC
3rd Brad H Cox
Brian Joseph Hernandez Jr (8 - 9)
16:22 Lukas Classic Stakes (Grade 3) (3yo+) (Main Track) (Dirt)
1m 1f (Fast) 3yo+
Delaware Park (USA)
Takingtimeoff (USA)
Godolphin Racing LLC
NR Michael Stidham
Jaime Rodriguez (8 - 6)
15:45 Allowance Race (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
7f 110y (Firm) 3yo+
Delaware Park (USA)
Frosteria (USA)
Godolphin Racing LLC
2nd Michael Stidham
Aubrie Green (8 - 8)
16:45 Maiden Special Weight (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
1m (Firm) 3yo+ Mdn
Flemington (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Fred Kersley (9 - 0)
12:40 Kirkland Gold Super Impose Stakes (Listed Race) (3yo) (Turf)
1m 1f (Good To Soft) 3yo
Flemington (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Damien Oliver (8 - 11)
13:15 TAB Edward Manifold Stakes (Group 2) (3yo Fillies) (Turf)
1m 11y (Good To Soft) 3yo
Flemington (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Damien Oliver (9 - 3)
13:50 Gilgai Stakes (Group 2) (3yo+) (Turf)
6f (Good To Soft) 3yo+
Flemington (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Fred Kersley (9 - 0)
14:25 VRC Members Danehill Stakes (Group 2) (3yo) (Turf)
5f 110y (Good To Soft) 3yo
Flemington (AUS)
Godolphin
9th James Cummings
Damien Oliver (9 - 3)
14:25 VRC Members Danehill Stakes (Group 2) (3yo) (Turf)
5f 110y (Good To Soft) 3yo
Flemington (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Damien Oliver (8 - 8)
15:45 TAB Turnbull Stakes (Group 1) (4yo+) (Turf)
1m 2f (Good To Soft) 4yo+
Flemington (AUS)
Gaulois (AUS)
Godolphin
8th James Cummings
Damien Oliver (9 - 5)
17:05 McGregor Portables Paris Lane Stakes (Listed Handicap) (4yo+) (Turf)
7f 11y (Good To Soft) 4yo+
Laurel Park (USA)
Lidstrom (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
Michael Stidham
Charlie Marquez (8 - 9)
16:19 Maiden Special Weight (3-5yo) (Main Track) (Dirt)
1m (Fast) 3-5yo Mdn
Laurel Park (USA)
Algonquin (USA)
Godolphin Racing LLC
5th Michael Stidham
J D Acosta (8 - 9)
16:19 Maiden Special Weight (3-5yo) (Main Track) (Dirt)
1m (Fast) 3-5yo Mdn
Longchamp (FR)
Godolphin
1st
trophy
Charlie Appleby
James Doyle (9 - 2)
13:23 Qatar Prix Chaudenay (Group 2) (3yo) (Grande Course) (Turf)
1m 7f (Very Soft) 3yo
Longchamp (FR)
Godolphin
2nd Charlie Appleby
Frankie Dettori (9 - 2)
13:23 Qatar Prix Chaudenay (Group 2) (3yo) (Grande Course) (Turf)
1m 7f (Very Soft) 3yo
Longchamp (FR)
Godolphin
1st
trophy
Saeed bin Suroor
Frankie Dettori (9 - 2)
14:33 Qatar Prix Daniel Wildenstein (Group 2) (3yo+) (Grande Course) (Turf)
1m (Very Soft) 3yo+
Longchamp (FR)
Godolphin SNC
8th Andre Fabre
Mickael Barzalona (9 - 2)
14:33 Qatar Prix Daniel Wildenstein (Group 2) (3yo+) (Grande Course) (Turf)
1m (Very Soft) 3yo+
Longchamp (FR)
Godolphin SNC
2nd Andre Fabre
Mickael Barzalona (9 - 2)
17:00 Qatar Prix Dollar (Group 2) (3yo+) (Grande Course) (Turf)
1m 1f 165y (Very Soft) 3yo+
Mulheim (GER)
Rainband (USA)
Godolphin SNC
10th H-A Pantall
Julien Guillochon (8 - 3)
16:10 rp Gruppe 78th Silbernes Band der Ruhr (Listed Race) (3yo+) (Turf)
2m 4f (Good To Soft) 3yo+
Nakayama (JPN) 3rd Takashi Kanari
Mirco Demuro (8 - 7)
11:40 Maiden Race (2yo) (Turf)
1m 2f (Good) 2yo Mdn
Nakayama (JPN)
Godolphin
13th Yusuke Wada
Takuya Ono (8 - 7)
13:00 Newcomer Race (Maiden) (2yo) (Dirt)
6f (Standard) 2yo Mdn
Newmarket (GB)
Godolphin
2nd Charlie Appleby
William Buick (9 - 5)
13:10 MansionBet Best Odds Guaranteed EBF Maiden Stakes (GBB Race)
1m (Good) 2yo Mdn
Randwick (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Rachel King (8 - 11)
13:00 Arrowfield Breeders' Plate (Group 3) (2yo Colts & Geldings) (Turf)
5f (Good) 2yo
Randwick (AUS)
Kordia (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Kerrin McEvoy (8 - 11)
13:35 TAB Handicap (3yo+) (Turf)
1m (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Hugh Bowman (8 - 13)
16:05 TAB Epsom (Group 1 Handicap) (3yo+) (Turf)
1m (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Rachel King (8 - 4)
17:20 Cleanaway Handicap (3yo+) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Wolverhampton (AW) (GB)
Dubai Hope (IRE)
Godolphin
1st
trophy
Saeed bin Suroor
Stefano Cherchi (8 - 8)
18:00 bet365 Maiden Fillies' Stakes
7f 36y (Standard) 3yo+ Mdn
Wolverhampton (AW) (GB)
Godolphin
NR Saeed bin Suroor
NON-RUNNER (9 - 4)
19:00 bet365 Handicap
6f 20y (Standard) 3yo+ rated 0-95