Result
Saturday, 29 May, 2021
12:09
Eagle Farm (AUS)

LED Super Screens Benchmark 85 Handicap (2yo+) (Turf)

6f (Good) 2yo+
Total prize money 75,000 AUD
1st 42,700 AUD 2nd 14,350 AUD 3rd 7,350 AUD 4th 3,500 AUD 5th 2,100 AUD 6th 1,000 AUD 7th 1,000 AUD 8th 1,000 AUD 9th 1,000 AUD 10th 1,000 AUD
Runners: 14

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (7)
Genzai The Wolf (AUS)
T Neale, Miss T Murphy Et Al
4
8 - 7
-
bl
David Murphy
Stephanie Thornton
Days L/R: 322
2nd (10)
Dr Why Not (AUS)
Ms A Javier, C A Amerio Et Al
hd
4
7 - 13
-
bl,t
Scott Morrisey
Ms Madeleine Wishart
Days L/R: 14
3rd (1) Jockey's silk
Superium (AUS)
Superhorse Syndicate
hd
4
8 - 13
-
cp
Michael, Wayne & John Hawkes
Ryan Maloney
Days L/R: 14
4th (4)
Westlink (AUS)
D T Juratowitch, Mrs T B Juratowitch & D N Juratowitch
shd
6
8 - 8
-
bl,t
Darren Hyde
Mark Du Plessis
Days L/R: 14
5th (13) Jockey's silk
Bold Style (AUS)
G W Cleary & Mrs R G Cleary
shd
4
9 - 0
-
t,cp
Garnett Taylor
Ryan Wiggins
Days L/R: 357
6th (3)
Euro Belle (AUS)
Heinrich Bloodstock Syndicate
hd
4
8 - 7
-
bl
Gillian Heinrich
Michael Cahill
7th (9)
Snitch (AUS)
Ms I Khoury & Mrs Z Daly
¾ l
6
8 - 10
-
bl,t
Tony Gollan
Kyle Wilson-Taylor
Days L/R: 154
8th (5)
Beachbreak (AUS)
Millsy, Mrs H M Collins Et Al
½ l
4
8 - 7
-
bl
Toby & Trent Edmonds
Jim Byrne
Days L/R: 679
9th (2) Jockey's silk
Miss Iano (AUS)
Campolina Pty Ltd
hd
7
8 - 10
-
bl,t
Andrew Homann
Craig A Williams
Days L/R: 14
10th (14)
Spirit's Choice (AUS)
Mrs W J Wagstaff & Mrs A E Wagstaff
2 l
5
8 - 10
-
bl,t
Matt Kropp
Les Tilley
Days L/R: 147
11th (8) Jockey's silk
Godolphin
1¾ l
4
8 - 13
-
bl
James Cummings
Hugh Bowman
Days L/R: 161
12th (12)
Valario (AUS)
Miss N C McCall, J A Castle Et Al
1¼ l
5
9 - 2
-
cp
Natalie McCall
Tiffani Brooker
13th (11) Jockey's silk
Prioritise (AUS)
Windemere Stud Syndicate
1½ l
7
9 - 5
-
Steve Tregea
Larry Cassidy
Days L/R: 490
14th (6)
Love Struck (AUS)
Gundaroo Stud
1½ l
5
9 - 0
-
t
Scott Morrisey
Glen Boss
Days L/R: 14
NR
Explosive Quality (AUS)
Heinrich Bloodstock Syndicate
4
8 - 7
-
Gillian Heinrich
Doubtful
Non-runner
Days L/R: 875
NR
Fit For Purpose (AUS)
Mrs A Cygler, Mrs S C McIntosh & Mrs M M Fowler
7
9 - 6
-
bl
Liam Birchley
James Orman
Non-runner
Days L/R: 721

More results from Saturday, 29 May, 2021

Saturday, 29 May 2021
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Bordeaux Le Bouscat (FR)
Godolphin SNC
2nd H-A Pantall
Soufiane Saadi (8 - 10)
12:05 Prix Achille Fould (Conditions) (3yo) (Turf)
1m 4f (Good) 3yo
Catterick (GB)
Perfect Balance (IRE)
Godolphin
9th Saeed bin Suroor
Eoin Walsh (9 - 5)
16:50 Every Race Live On Racing TV Handicap
7f 6y (Good To Soft) 3yo rated 0-80
Caulfield (AUS)
Godolphin
11th James Cummings
Damien Oliver (8 - 11)
12:55 Neds Same Race Multi Handicap (2yo+) (Turf)
6f (Good) 2yo+
Caulfield (AUS)
Plaquette (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Damien Oliver (8 - 10)
13:30 Michael Andrew AO Handicap (4yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f (Good) 4yo+
Chateaubriant (FR)
Godolphin SNC
5th Andre Fabre
Augustin Madamet (8 - 13)
10:50 Prix de Choisel (Conditions) (2yo) (Turf)
5f 110y (Soft) 2yo Conditions
Chukyo (JPN) 1st
trophy
Ippo Sameshima
Katsuma Sameshima (8 - 7)
12:15 Maiden Race (3yo) (Turf)
1m 3f (Good To Firm) 3yo Mdn
Chukyo (JPN)
Godolphin
1st
trophy
Hirofumi Shii
Mirai Iwata (9 - 0)
13:15 Allowance Race (4yo+) (Turf)
1m 2f (Good To Firm) 4yo+
Churchill Downs (USA)
Casual Affair (USA)
Godolphin Racing LLC
4th Brendan P Walsh
Tyler Gaffalione (8 - 6)
13:43 Maiden Special Weight (3yo+) (Main Track) (Dirt)
6f (Fast) 3yo+ Mdn
Churchill Downs (USA)
Ghostlighter (USA)
Godolphin Racing LLC
9th Brendan P Walsh
Adam Beschizza (8 - 6)
14:13 Allowance Optional Claiming Race (3yo) (Main Track) (Dirt)
1m (Fast) 3yo
Churchill Downs (USA)
Cave Hill (USA)
Godolphin Racing LLC
7th Brendan P Walsh
Declan Cannon (8 - 6)
14:45 Audubon Stakes (Conditions) (3yo) (Turf)
1m 1f (Good) 3yo
Eagle Farm (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Kerrin McEvoy (9 - 4)
15:58 TAB Kingsford-Smith Cup (Group 1) (3yo+) (Turf)
6f 110y (Good) 3yo+
Eagle Farm (AUS)
Godolphin
9th James Cummings
Hugh Bowman (9 - 0)
15:58 TAB Kingsford-Smith Cup (Group 1) (3yo+) (Turf)
6f 110y (Good) 3yo+
Eagle Farm (AUS)
Godolphin
11th James Cummings
Joshua Parr (9 - 4)
15:58 TAB Kingsford-Smith Cup (Group 1) (3yo+) (Turf)
6f 110y (Good) 3yo+
Eagle Farm (AUS)
Exhilarates (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Kerrin McEvoy (9 - 1)
16:34 Magic Millions Helen Coughlan Stakes (Listed Race) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Eagle Farm (AUS)
Godolphin
4th Anthony & Sam Freedman
Jamie Kah (8 - 10)
16:34 Magic Millions Helen Coughlan Stakes (Listed Race) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Eagle Farm (AUS)
Godolphin
9th James Cummings
Joshua Parr (9 - 0)
16:34 Magic Millions Helen Coughlan Stakes (Listed Race) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Kembla Grange (AUS)
Tangier (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Alysha Collett (8 - 9)
13:26 The Disability Trust 3yo Maiden Plate (Turf)
7f (Good To Soft) 3yo Mdn
Randwick (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Reece Jones (8 - 1)
13:45 Wilson Asset Management 72 Handicap (3yo) (Turf)
6f (Good To Soft) 3yo
Randwick (AUS)
Godolphin
11th James Cummings
Rachel King (8 - 13)
13:45 Wilson Asset Management 72 Handicap (3yo) (Turf)
6f (Good To Soft) 3yo
Randwick (AUS)
Asiago (AUS)
Godolphin
10th James Cummings
Rachel King (8 - 5)
15:45 Precise Air Handicap (3yo+) (Turf)
7f (Good To Soft) 3yo+
Salisbury (GB)
Godolphin
6th Saeed bin Suroor
Hector Crouch (9 - 2)
17:40 British EBF Novice Stakes (GBB Race)
5f (Good To Soft) 2yo
Tokyo (JPN)
Godolphin
5th Yoshiyasu Takahashi
Akihide Tsumura (8 - 7)
13:00 Allowance Race (3yo) (Turf)
7f (Good To Firm) 3yo
Tokyo (JPN)
Godolphin
13th Mizuki Takayanagi
Takeshi Yokoyama (9 - 0)
14:35 Fugaku Sho (Allowance) (4yo+) (Dirt)
7f (Standard) 4yo+
Tokyo (JPN)
Godolphin
10th Keizo Ito
Hironobu Tanabe (9 - 0)
15:10 Hayama Tokubetsu (Allowance) (3yo+) (Turf)
1m (Good To Firm) 3yo+
Tokyo (JPN)
Godolphin
7th Mitsumasa Nakauchida
Yusuke Fujioka (9 - 2)
15:45 Keyaki Stakes (Conditions) (4yo+) (Dirt)
7f (Standard) 4yo+ Conditions