Result
Saturday, 24 April, 2021
16:00
Kembla Grange (AUS)

City Of Wollongong RSL Sub-Branch Gallipoli Cup Conditional Benchmark 68 Handicap (2yo+) (Turf)

7f 110y (Good) 2yo+
Total prize money 34,300 AUD
1st 16,740 AUD 2nd 6,000 AUD 3rd 3,200 AUD 4th 1,980 AUD 5th 1,280 AUD 6th 1,100 AUD 7th 1,000 AUD 8th 1,000 AUD 9th 1,000 AUD 10th 1,000 AUD
Runners: 8

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (1) Jockey's silk
Prince Of Arragon (AUS)
Waratah Thoroughbreds Pty Ltd
4
9 - 1
-
bl
John P Thompson
Blake Spriggs
Days L/R: 497
2nd (8)
Tenorino (AUS)
F A Marino, Mrs V E Marino et al
1¾ l
9
8 - 9
-
Kerry Parker
Jeff Penza
Days L/R: 322
3rd (4)
Arctic Thunder (AUS)
M D Holland, Darby Racing Arctic Success Et Al
hd
3
9 - 3
-
Gary Portelli
Jess Taylor
Days L/R: 52
4th (6)
Upper House (AUS)
Mrs D G Gardner, N F Gardner & Mrs Y Langdon
1¼ l
6
8 - 10
-
Norm Gardner
Ellen Hennessy
Days L/R: 315
5th (2)
Antilles (USA)
M J Dale, C A Fitzgerald Et Al
shd
5
9 - 6
-
cp
Matthew Dale
Alysha Collett
Days L/R: 539
6th (3)
Favra (AUS)
Belsin Thoroughbreds, I C Burford Et Al
1 l
4
8 - 7
-
Nathan Doyle
Dylan Gibbons
Days L/R: 25
7th (5)
Express Courier (AUS)
Laurel Oak Bloodstock Pty Ltd, Laurel Oak Tod Et Al
1¼ l
5
9 - 7
-
cp
Keith Dryden
Brodie Loy
Days L/R: 1156
8th (7)
Roseirro (AUS)
B R Glanville, D W Provost Et Al
2¼ l
6
8 - 10
-
bl,t
Terry Robinson
Grant Buckley
Days L/R: 315
NR (2) Jockey's silk
Namazu (AUS)
Godolphin
3
9 - 2
-
James Cummings
Christian Reith
Non-runner
Days L/R: 14
NR (6)
Rockarosa (AUS)
Laurel Oak Bloodstock Pty Ltd, Mystery Downs Et Al
4
8 - 11
-
bl
Keith Dryden
Jay Ford
Non-runner
Days L/R: 395

More results from Saturday, 24 April, 2021

Saturday, 24 April 2021
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Caulfield (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Damien Oliver (9 - 1)
12:15 Wilde Racing Handicap (2yo Fillies) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo
Caulfield (AUS)
Plaquette (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Damien Oliver (9 - 1)
14:00 L. U. Simon Builders Handicap (2yo+ Fillies & Mares) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo+
Caulfield (AUS)
Amercement (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Mark Zahra (9 - 1)
14:00 L. U. Simon Builders Handicap (2yo+ Fillies & Mares) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo+
Caulfield (AUS)
Sakura (AUS)
Godolphin
7th James Cummings
Damien Oliver (8 - 11)
15:15 Stow Storage Solutions Australia Handicap (2yo+) (Turf)
6f (Good) 2yo+
Churchill Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
2nd Michael Stidham
Adam Beschizza (8 - 6)
21:05 Allowance Race (Allowance) (3yo+) (Main Track) (Dirt)
1m (Sloppy) 3yo+
Churchill Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
4th William Mott
Tyler Gaffalione (8 - 6)
21:39 Maiden Special Weight (3yo+ Fillies & Mares) (Main Track) (Dirt)
1m 2f (Sloppy) 3yo+ Mdn
Doncaster (GB) 5th Saeed bin Suroor
Oisin Murphy (9 - 1)
17:20 Visit attheraces.com Maiden Stakes
7f 6y (Good To Firm) 3yo+ Mdn
Doncaster (GB) 6th Saeed bin Suroor
Angus Villiers (9 - 4)
17:20 Visit attheraces.com Maiden Stakes
7f 6y (Good To Firm) 3yo+ Mdn
Doncaster (GB)
Godolphin
4th Saeed bin Suroor
Oisin Murphy (9 - 4)
17:55 Andrews Wedding Day Celebration Handicap
1m 2f 43y (Good To Firm) 4yo+ rated 0-90
Doncaster (GB)
Godolphin
5th Saeed bin Suroor
Stefano Cherchi (8 - 4)
19:30 attheraces.com Fillies' Handicap
7f 6y (Good To Firm) 4yo+ rated 0-85
Doomben (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Ryan Maloney (9 - 0)
15:47 TAB Mick Dittman Plate (Listed Race) (3yo) (Turf)
5f 121y (Good To Soft) 3yo
Hanshin (JPN)
Court Gossip (JPN)
Godolphin
8th Yoshitada Takahashi
Yasunari Iwata (8 - 7)
10:35 Maiden Race (3yo) (Turf)
7f (Good To Firm) 3yo Mdn
Hanshin (JPN)
Godolphin
5th Takashi Saito
Yuichi Fukunaga (8 - 9)
15:35 Kyobashi Stakes (Allowance) (4yo+) (Turf)
1m 2f (Good To Firm) 4yo+
Haydock (GB)
Karuoka (GB)
Godolphin
7th Saeed bin Suroor
Callum Shepherd (9 - 0)
15:25 Join Casumo Today EBF Fillies' Novice Stakes (Plus 10 Race)
1m 37y (Good To Firm) 3yo Nov
Kembla Grange (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Christian Reith (9 - 1)
12:20 Peter Poulton AM Maiden Handicap (2yo+) (Turf)
5f (Good) 2yo+ Mdn
Kembla Grange (AUS)
Viscacha (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Christian Reith (9 - 2)
14:05 Cliff Fagg Centenary Celebration Class 1 Handicap (2yo+) (Turf)
6f (Good) 2yo+
Kembla Grange (AUS)
Jeronimos (NZ)
Godolphin
6th James Cummings
Brodie Loy (9 - 2)
16:35 Long Tan Benchmark 64 Handicap (3yo+) (Turf)
1m 2f (Good) 3yo+
Morphettville (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Todd Pannell (8 - 10)
16:45 Breeders' Stakes (Group 3) (2yo) (Turf)
6f (Good) 2yo
Niigata (JPN) 2nd Ken Kozaki
Kanichiro Fujii (8 - 11)
13:15 Maiden Race (3yo) (Turf)
1m 1f (Good To Firm) 3yo Mdn
Pimlico (USA)
Godolphin Racing LLC
2nd Michael Stidham
Victor R Carrasco (9 - 0)
16:31 Henry S Clark Stakes (Listed Race) (3yo+) (Turf)
1m 110y (Firm) 3yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Rachel King (8 - 7)
12:35 Mostyn Copper J H B Carr Stakes (Group 3) (3yo Fillies) (Turf)
7f (Good) 3yo
Randwick (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Hugh Bowman (9 - 2)
14:20 TAB Hall Mark Stakes (Group 3) (3yo+) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
8th James Cummings
Jamie Kah (9 - 2)
14:20 TAB Hall Mark Stakes (Group 3) (3yo+) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Deprive (AUS)
Godolphin
9th James Cummings
Rachel King (9 - 3)
14:20 TAB Hall Mark Stakes (Group 3) (3yo+) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Hugh Bowman (9 - 0)
15:35 Schweppes All Aged Stakes (Group 1) (2yo+) (Turf)
7f (Good) 2yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Jamie Kah (9 - 4)
15:35 Schweppes All Aged Stakes (Group 1) (2yo+) (Turf)
7f (Good) 2yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Rachel King (9 - 4)
15:35 Schweppes All Aged Stakes (Group 1) (2yo+) (Turf)
7f (Good) 2yo+
Randwick (AUS)
Phaistos (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Hugh Bowman (9 - 1)
16:15 Yarraman Park Handicap (3yo+) (Turf)
7f (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
8th James Cummings
Jamie Kah (8 - 8)
16:15 Yarraman Park Handicap (3yo+) (Turf)
7f (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Doubtful (8 - 9)
16:55 Fujitsu General Sprint (Handicap) (3yo+) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Segalas (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Jamie Kah (8 - 11)
16:55 Fujitsu General Sprint (Handicap) (3yo+) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Beau Ideal (GB)
Godolphin
7th James Cummings
Hugh Bowman (8 - 13)
16:55 Fujitsu General Sprint (Handicap) (3yo+) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Tokyo (JPN)
Godolphin
8th Toru Kurita
Takeshi Yokoyama (9 - 0)
13:35 Allowance Race (4yo+) (Dirt)
7f (Standard) 4yo+
Tokyo (JPN)
Pyrogen (JPN)
Godolphin
16th Keizo Ito
Teruo Eda (9 - 0)
16:25 Allowance Race (4yo+) (Dirt)
7f (Standard) 4yo+