Result
Saturday, 15 August, 2020
16:40
Tramore (IRE)

Ashtown Stud Irish EBF Fillies Maiden

1m 4f (Good) 3yo Mdn
Total prize money 16,520 EUR
1st 8,260 EUR 2nd 2,660 EUR 3rd 1,260 EUR 4th 560 EUR 5th 280 EUR 6th 140 EUR
Runners: 9

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st Jockey's silk
Royal Free Hotel (IRE)
Newtown Anner Stud Farm Ltd
3
9 - 2
82
cp
Mrs John Harrington
Conor Hoban
Days L/R: 26
2nd Jockey's silk
Lady Dahlia (IRE)
Ahmed Aldubaili
11 l
3
9 - 2
-
Joseph Patrick O'Brien
Trevor Whelan
Days L/R: 13
3rd Jockey's silk
Merroir (IRE)
Maxwell Morris
4¼ l
3
9 - 2
66
R P Cody
Seamie Heffernan
Days L/R: 14
4th Jockey's silk
Wichita Woman (IRE)
Deron Pearson & Mrs Paul Shanahan
1½ l
3
8 - 10
-
J A Stack
Conor Maxwell
5th Jockey's silk
Bringloid (IRE)
Ms Noeleen O'Toole
5 l
3
9 - 2
-
W McCreery
Gary Carroll
6th Jockey's silk
Illusory (IRE)
Ballylinch Stud
2¼ l
3
9 - 2
-
M Halford
Ross Coakley
Days L/R: 33
7th Jockey's silk
Elite Craft (USA)
Anthony Paul Smurfit
nk
3
8 - 10
82
bl
J P Murtagh
Shane B Kelly
Days L/R: 15
8th Jockey's silk
Magic Chegaga (IRE)
Moyglare Stud Farm
4¼ l
3
9 - 2
76
D K Weld
Gary Halpin
Days L/R: 14
9th Jockey's silk
Naughty Dandy (IRE)
Mrs M Fagan
23 l
3
9 - 2
-
Mark L Fagan
Emmet McNamara
Days L/R: 337
NR Jockey's silk
Miss Daingerfield (IRE)
F Hutchinson & J O'Kelly & K Cunningham & C Roberts
3
9 - 2
-
Henry De Bromhead
Rachael Blackmore
Non-runner
Days L/R: 3
NR Jockey's silk
Godolphin
3
9 - 2
-
v
W McCreery
Leigh Roche
Non-runner
Days L/R: 41

More results from Saturday, 15 August, 2020

Saturday, 15 August 2020
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Caulfield (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Mark Zahra (9 - 11)
16:00 Evergreen Turf Regal Roller Stakes (Listed Handicap) (4yo+) (Turf)
6f (Good To Soft) 4yo+
Caulfield (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Mark Zahra (9 - 0)
16:35 P.B. Lawrence Stakes (Group 2) (3yo+) (Turf)
7f (Good To Soft) 3yo+
Caulfield (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Damien Oliver (9 - 4)
16:35 P.B. Lawrence Stakes (Group 2) (3yo+) (Turf)
7f (Good To Soft) 3yo+
Cologne (GER)
Godolphin
4th Charlie Appleby
William Buick (9 - 6)
13:00 58th Preis von Europa (Group 1) (3yo+) (Turf)
1m 4f (Soft) 3yo+
Deauville (FR)
Godolphin SNC
3rd Andre Fabre
Mickael Barzalona (9 - 2)
14:35 Prix Guillaume daEUR (tm)Ornano - Haras du Logis Saint-Germain (Group 2) (3yo) (Round Course) (Turf)
1m 2f (Heavy) 3yo
Deauville (FR)
Godolphin
2nd Charlie Appleby
Mickael Barzalona (8 - 13)
16:25 Prix de Lieurey (Group 3) (3yo Fillies) (Round Course) (Turf)
1m (Heavy) 3yo
Dundalk (AW) (IRE)
Inventor (GB)
Godolphin
8th W McCreery
Nathan Crosse (9 - 7)
15:40 BarOneRacing.com Loyalty Club Apprentice Maiden (Div II)
7f (Standard) 3yo+ Mdn
Ellis Park (USA)
Godolphin Racing LLC
NR Brendan P Walsh
Corey J Lanerie (8 - 7)
16:10 Maiden Special Weight (2yo Fillies) (Dirt)
5f (Fast) 2yo Mdn
Kokura (JPN)
Godolphin
8th Keiji Yoshimura
Kiwamu Ogino (8 - 7)
10:35 Maiden Race (3yo) (Turf)
6f (Firm) 3yo Mdn
Kokura (JPN) 5th Mamoru Ishibashi
Kota Fujioka (8 - 7)
12:55 Newcomer Race (2yo) (Fillies) (Turf)
6f (Firm) 2yo Mdn
Kokura (JPN)
Godolphin
12th Yoshito Yahagi
Hideaki Miyuki (8 - 7)
16:15 Allowance Race (3yo+) (Turf)
1m 1f (Firm) 3yo+
Newbury (GB)
Godolphin
2nd Charlie Appleby
James Doyle (9 - 1)
13:50 Denford Stakes (Listed Race) (Formerly The Washington Singer Stakes)
7f (Good To Soft) 2yo
Newbury (GB)
HH Sheikha Al Jalila Racing
5th Charlie Appleby
James Doyle (9 - 9)
15:35 Unibet Hungerford Stakes (Group 2)
7f (Good To Soft) 3yo+
Newbury (GB)
Godolphin
2nd Saeed bin Suroor
Oisin Murphy (9 - 5)
17:20 Unibet British Stallion Studs EBF Maiden Stakes (Plus 10 Race)
1m 4f (Good To Soft) 3yo Mdn
Newmarket (July) (GB)
Godolphin
4th Charlie Appleby
Kevin Stott (9 - 5)
13:00 Betway British Stallion Studs EBF Novice Stakes
1m (Good To Firm) 2yo
Newmarket (July) (GB)
Sky Angel (IRE)
Godolphin
2nd Charlie Appleby
Kevin Stott (9 - 4)
15:50 Betway Fillies' Nursery Handicap
7f (Good To Firm) 2yo
Newmarket (July) (GB)
Expressionism (IRE)
Godolphin
3rd Charlie Appleby
Kevin Stott (10 - 0)
17:00 Read Andrew Balding On Betway Insider Fillies' Handicap
1m 6f (Good To Firm) 3yo+ rated 0-100
Niigata (JPN) 2nd Yusuke Wada
Norihiro Yokoyama (8 - 7)
10:10 Maiden Race (2yo) (Turf)
1m 1f (Firm) 2yo Mdn
Niigata (JPN)
Godolphin
3rd Keisuke Miyata
Hiroshi Kitamura (8 - 7)
12:35 Newcomer Race (Maiden) (2yo) (Turf)
1m (Firm) 2yo Mdn
Niigata (JPN) 5th Masahiro Otake
Shu Ishibashi (8 - 7)
12:35 Newcomer Race (Maiden) (2yo) (Turf)
1m (Firm) 2yo Mdn
Niigata (JPN)
Godolphin
18th Yutaka Takahashi
Ikuya Kowata (8 - 5)
13:05 Newcomer Race (Maiden) (2yo Fillies) (Turf)
7f (Firm) 2yo Mdn
Niigata (JPN)
Godolphin
7th Masakazu Ikegami
Nanako Fujita (8 - 3)
13:35 Maiden Race (3yo) (Turf)
1m 1f (Firm) 3yo Mdn
Niigata (JPN)
Judicious (JPN)
Godolphin
12th Masakazu Ikegami
Shu Ishibashi (9 - 0)
14:05 Allowance Race (3yo+) (Dirt)
6f (Standard) 3yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
James McDonald (8 - 10)
13:05 Schweppes Handicap (3yo+) (Turf)
5f 110y (Heavy) 3yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Tommy Berry (8 - 9)
13:40 Ranvet Handicap (3-4yo) (Turf)
5f 110y (Heavy) 3-4yo
Randwick (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
James McDonald (8 - 13)
15:00 Sky Racing Active Handicap (3yo+) (Turf)
5f (Heavy) 3yo+
Woodbine (CAN)
Godolphin Racing LLC
6th Brendan P Walsh
D J Moran (8 - 9)
14:03 Dance Smartly Stakes (Grade 2) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
1m 2f (Firm) 3yo+
Woodbine (CAN)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
Eoin Harty
Rafael Manuel Hernandez (8 - 8)
14:34 Maiden Special Weight (3yo+ Fillies & Mares) (All-Weather Track) (Tapeta)
7f (Fast) 3yo+ Mdn