Result
Sunday, 28 June, 2020
13:00
Newmarket (GB)

Betway Maiden Stakes

1m (Good To Firm) 3yo+ Mdn
Total prize money 5,400 GBP
1st 3,493 GBP 2nd 1,040 GBP 3rd 519 GBP 4th 260 GBP
Runners: 8

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (4) Jockey's silk
Godolphin
3
9 - 4
87
Charlie Appleby
William Buick
Days L/R: 21
2nd (2) Jockey's silk
Lawahed (IRE)
Sheikh Ahmed Al Maktoum
2 l
3
8 - 13
-
William Haggas
Ryan Moore
Days L/R: 23
3rd (5) Jockey's silk
Godolphin
1 l
3
9 - 4
-
Saeed bin Suroor
Oisin Murphy
Days L/R: 25
4th (7) Jockey's silk
Jalwan (USA)
Naser Buresli
3¾ l
3
9 - 4
74
John Butler
Tom Queally
Days L/R: 14
5th (3) Jockey's silk
Kettle Hill (GB)
Lael Stable
3½ l
3
8 - 12
-
William Haggas
Cieren Fallon
6th (1) Jockey's silk
Sacre Bleu (GB)
Ballymore Thoroughbred Ltd
shd
3
9 - 4
-
bl
Simon & Ed Crisford
Robert Havlin
7th (6) Jockey's silk
Commander Of War (GB)
Look Partnership
6 l
3
9 - 4
-
Jane Chapple-Hyam
J F Egan
8th (8) Jockey's silk
French Battle (USA)
Phoenix Thoroughbred Limited
18 l
3
8 - 13
-
Ed Vaughan
Harry Bentley
Days L/R: 13

More results from Sunday, 28 June, 2020

Sunday, 28 June 2020
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Ballarat (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Dean Yendall (9 - 2)
13:05 Eclipse Ford 2YO Maiden Plate (Maiden) (2yo) (Polytrack)
7f (Standard) 2yo Mdn
Ballarat (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Brad Rawiller (9 - 2)
13:05 Eclipse Ford 2YO Maiden Plate (Maiden) (2yo) (Polytrack)
7f (Standard) 2yo Mdn
Ballarat (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Brad Rawiller (9 - 3)
13:40 Sam Miranda Maiden Plate (Maiden) (3yo+) (Polytrack)
7f (Standard) 3yo+ Mdn
Curragh (IRE) 8th J S Bolger
Kevin Manning (9 - 1)
17:45 Irish Stallion Farms EBF Handicap
2m (Good) 4yo+
Hakodate (JPN)
Godolphin
2nd Mizuki Takayanagi
Hayato Yoshida (8 - 7)
12:05 Newcomer Race (2yo) (Turf)
6f (Good) 2yo Mdn
Hanshin (JPN)
Godolphin
1st
trophy
Mitsugu Kon
Yuichi Fukunaga (8 - 7)
10:05 Maiden Race (3yo Fillies & Mares) (Dirt)
7f (Good) 3yo Mdn
Hanshin (JPN) 9th Masato Nishizono
Fuma Izumiya (8 - 5)
11:05 Maiden Race (3yo) (Turf)
1m (Good) 3yo Mdn
Hanshin (JPN)
Godolphin
15th Shogo Yasuda
Kanichiro Fujii (8 - 7)
12:55 Maiden Race (3yo) (Dirt)
6f (Good) 3yo Mdn
Hanshin (JPN)
Godolphin
2nd Keiji Yoshimura
Keisuke Dazai (8 - 5)
15:00 Hananomichi Stakes (Handicap) (3yo+) (Dirt)
1m 1f (Muddy) 3yo+
Hanshin (JPN)
Godolphin
11th Ryuji Okubo
Ryoya Kozaki (8 - 7)
15:00 Hananomichi Stakes (Handicap) (3yo+) (Dirt)
1m 1f (Muddy) 3yo+
Hanshin (JPN)
Godolphin
18th Masato Nishizono
Kanichiro Fujii (9 - 2)
15:40 Takarazuka Kinen (Grade 1) (3yo+) (Turf)
1m 3f (Good) 3yo+
Saint-Cloud (FR)
Godolphin SNC & Ballymore Thoroughbred Ltd
1st
trophy
Andre Fabre
Pierre-Charles Boudot (9 - 0)
14:00 Prix du Muguet (Group 2) (4yo+) (Turf)
1m (Good To Soft) 4yo+
Saint-Cloud (FR)
Godolphin
5th Charlie Appleby
Mickael Barzalona (9 - 2)
15:50 Grand Prix de Saint-Cloud (Group 1) (4yo+) (Turf)
1m 4f (Good) 4yo+
Tokyo (JPN)
Godolphin
2nd Yoichi Kuroiwa
Hiroyuki Uchida (8 - 7)
12:45 Newcomer Race (2yo) (Dirt)
7f (Standard) 2yo Mdn
Tokyo (JPN) 8th Yukihiro Kato
Hironobu Tanabe (8 - 7)
13:45 Allowance Race (3yo+) (Turf)
1m 2f (Soft) 3yo+
Tokyo (JPN)
Godolphin
3rd Tetsuya Kimura
Makoto Sugihara (9 - 0)
14:50 Enoshima Stakes (Allowance) (3yo+) (Turf)
1m 1f (Soft) 3yo+
Tokyo (JPN)
Godolphin
11th Mizuki Takayanagi
Akihide Tsumura (9 - 0)
14:50 Enoshima Stakes (Allowance) (3yo+) (Turf)
1m 1f (Soft) 3yo+