Result
Saturday, 23 May, 2020
12:15
Tokyo (JPN)

Maiden Race (Maiden) (3yo) (Dirt)

1m 2f 110y (Good) 3yo Mdn
Total prize money 9,680,000 JPY
1st 5,100,000 JPY 2nd 2,000,000 JPY 3rd 1,300,000 JPY 4th 769,999 JPY 5th 510,001 JPY
Runners: 16

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (9)
Googol Dreams (USA)
Nagako Fujita
3
8 - 11
-
Shinichi Ito
Yutaro Nonaka
Days L/R: 21
2nd (6)
Mr Sand (USA)
Koichiro Yamaguchi
ns
3
8 - 11
-
Toru Kurita
Hironobu Tanabe
Days L/R: 131
3rd (15) Jockey's silk
Seiun Soldier (USA)
Shigeyuki Nishiyama
1½ l
3
8 - 11
-
Hitoshi Kotegawa
Kazuma Takano
4th (8) Jockey's silk
Seiun Kagero (USA)
Shigeyuki Nishiyama
2½ l
3
8 - 11
-
Masashi Okuhira
Kanichiro Fujii
Days L/R: 21
5th (13)
Top Reach (JPN)
Jun Koro
½ l
3
8 - 11
-
Koji Kayano
Kosei Miura
6th (5) Jockey's silk
Sakura Valeur (JPN)
Sakura Commerce
hd
3
8 - 11
-
Tomohito Ozeki
Norihiro Yokoyama
Days L/R: 21
7th (10)
Wonder Sayta (JPN)
Yoshinari Yamamoto
1 l
3
8 - 11
-
Yoshihiro Hatakeyama
Ryuichi Sugahara
8th (11) Jockey's silk
Cosmo Souvenir (JPN)
Big Red Farm
1¾ l
3
8 - 11
-
Takaki Iwato
Yuji Tannai
9th (12)
Aerial City (JPN)
Mill Farm Co Ltd
1¼ l
3
8 - 11
-
Yoshihiko Ishige
Junji Iwabe
Days L/R: 76
10th (4) Jockey's silk
Perspiration (JPN)
Teruya Yoshida
nk
3
8 - 11
-
Yasuhito Tamura
Ryuji Wada
Days L/R: 41
11th (7) Jockey's silk
Kimberley Process (USA)
Godolphin
2½ l
3
8 - 11
-
Takahisa Tezuka
Shu Ishibashi
Days L/R: 21
12th (14) Jockey's silk
Major Break (JPN)
Teruya Yoshida
2½ l
3
8 - 11
-
Takahiro Mizuno
Christophe-Patrice Lemaire
Days L/R: 49
13th (16)
Leo Finalist (JPN)
Leo Co Ltd
1 l
3
8 - 11
-
Koji Maki
Kohei Matsuyama
14th (3)
Free Fashion (JPN)
Toshio Hiramoto
2½ l
3
8 - 11
-
Yoshikatsu Sato
Takayuki Kato
15th (2)
Double Mark (JPN)
T Kawauchi
7 l
3
8 - 11
-
Kazuo Konishi
Takuya Kowata
16th (1)
Crown Mahalo (JPN)
Crown Co. Ltd
2½ l
3
8 - 11
-
Kazuyuki Ogata
Hiroyuki Uchida
Days L/R: 132

More results from Saturday, 23 May, 2020

Saturday, 23 May 2020
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Churchill Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
5th Michael Stidham
Paco Lopez (8 - 8)
16:40 Tepin Stakes (Conditions) (3yo Fillies) (Turf)
1m (Firm) 3yo
Churchill Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
NR Michael Stidham
Brian Joseph Hernandez Jr (8 - 6)
17:44 Matt Winn Stakes (Grade 3) (3yo) (Main Track) (Dirt)
1m 110y (Fast) 3yo
Churchill Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
Brendan P Walsh
Jose L Ortiz (8 - 11)
17:44 Matt Winn Stakes (Grade 3) (3yo) (Main Track) (Dirt)
1m 110y (Fast) 3yo
Churchill Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
2nd Michael Stidham
Joel Rosario (8 - 6)
18:16 War Chant Stakes (Conditions) (3yo) (Turf)
1m (Firm) 3yo
Churchill Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
4th Brad H Cox
Shaun Bridgmohan (8 - 6)
18:16 War Chant Stakes (Conditions) (3yo) (Turf)
1m (Firm) 3yo
Churchill Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
6th Brad H Cox
Florent Geroux (8 - 6)
18:16 War Chant Stakes (Conditions) (3yo) (Turf)
1m (Firm) 3yo
Eagle Farm (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Larry Cassidy (9 - 0)
14:15 Moet & Chandon Champagne Classic (Group 2) (2yo) (Turf)
6f (Good) 2yo
Eagle Farm (AUS)
Godolphin
8th James Cummings
Ryan Maloney (9 - 2)
15:35 TAB Victory Stakes (Group 2) (2yo+) (Turf)
6f (Good) 2yo+
Flemington (AUS)
Home Of The Brave (IRE)
Godolphin
3rd James Cummings
Brad Rawiller (9 - 11)
14:45 Hilton Nicholas Straight Six (Listed Handicap) (2yo+) (Turf)
6f (Soft) 2yo+
Flemington (AUS)
Haunted (AUS)
Godolphin
10th James Cummings
Damien Oliver (9 - 0)
14:45 Hilton Nicholas Straight Six (Listed Handicap) (2yo+) (Turf)
6f (Soft) 2yo+
Flemington (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Damien Oliver (9 - 7)
16:38 Living Legends Plate (Handicap) (3yo) (Turf)
5f 110y (Soft) 3yo
Kyoto (JPN)
Godolphin
6th Yoshitada Takahashi
Arata Saito (8 - 9)
12:55 Allowance Race (3yo) (Turf)
1m (Firm) 3yo
Kyoto (JPN) 7th Teruhiko Chida
Yoshitsugu Okada (8 - 5)
15:00 A T C Sydney Trophy (Handicap) (4yo+) (Dirt)
6f (Standard) 4yo+
Newcastle (Aus) (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Jeff Penza (8 - 10)
11:37 TLE Newcastle Maiden Handicap (2yo+ Colts, Geldings & Horses) (Turf)
6f (Good) 2yo+
Newcastle (Aus) (AUS)
Lisitsa (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Grant Buckley (8 - 11)
13:25 Australian Bloodstock Maiden Plate (3yo+) (Turf)
1m 3f 176y (Good) 3yo+ Mdn
Newcastle (Aus) (AUS)
Pitjara (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Grant Buckley (9 - 2)
14:41 Guardian Safety Solutions Maiden Handicap (2yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f (Good) 2yo+
Newcastle (Aus) (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Jeff Penza (8 - 9)
14:41 Guardian Safety Solutions Maiden Handicap (2yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f (Good) 2yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Sam Clipperton (8 - 11)
11:30 Darley 2yo Handicap (2yo) (Turf)
6f 110y (Soft) 2yo
Randwick (AUS)
Loveseat (NZ)
Godolphin
3rd James Cummings
Sam Clipperton (8 - 11)
13:15 TAB Live Vision Handicap (4yo+) (Turf)
1m 2f (Soft) 4yo+
Randwick (AUS)
Rock Dove (AUS)
Godolphin
7th James Cummings
Kerrin McEvoy (9 - 0)
13:15 TAB Live Vision Handicap (4yo+) (Turf)
1m 2f (Soft) 4yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Kerrin McEvoy (8 - 10)
13:55 At Sea Handicap (3yo+) (Turf)
5f 110y (Soft) 3yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Hugh Bowman (9 - 2)
15:10 Exceedance @ Vinery Handicap (3yo+) (Turf)
5f (Heavy) 3yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Hugh Bowman (9 - 4)
16:30 Sky Racing Active Handicap (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f (Heavy) 3yo+
Tampa Bay Downs (USA)
Fit For A King (USA)
Godolphin Racing LLC
5th Michael Stidham
Angel Suarez (8 - 10)
13:08 Maiden Special Weight (3yo) (Main Track) (Dirt)
1m 40y (Fast) 3yo Mdn
Tokyo (JPN)
Godolphin
7th Hiroyasu Tanaka
Hironobu Tanabe (8 - 11)
13:05 Allowance Race (3yo) (Dirt)
1m 2f 110y (Standard) 3yo
Tokyo (JPN)
Godolphin
7th Sakae Kunieda
Suguru Hamanaka (8 - 7)
14:35 Carnation Cup (Allowance) (3yo Fillies) (Turf)
1m 1f (Firm) 3yo
Tokyo (JPN)
Godolphin
1st
trophy
Keiji Yoshimura
Yutaka Take (8 - 9)
15:45 May Stakes (Handicap) (4yo+) (Turf)
1m 1f (Firm) 4yo+