Result
Saturday, 12 October, 2019
15:50
Caulfield (AUS)

Ladbrokes Stakes (Group 1) (3yo+) (Turf)

1m 2f (Good) 3yo+
Total prize money 1,000,000 AUD
1st 602,750 AUD 2nd 180,000 AUD 3rd 90,000 AUD 4th 45,000 AUD 5th 25,000 AUD 6th 20,000 AUD 7th 20,000 AUD 8th 20,000 AUD
Runners: 10

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (6) Jockey's silk
Cape Of Good Hope (IRE)
Coolmore, D Hayes Et Al
3
8 - 13
-
David A & B Hayes & Tom Dabernig
Mark Zahra
Days L/R: 69
2nd (8) Jockey's silk
Black Heart Bart (AUS)
K B Renner, C R Delacy Et Al
shd
9
9 - 4
-
t
Lindsey Smith
Brad Rawiller
Days L/R: 13
3rd (5) Jockey's silk
Harlem (GB)
D A Hayes, M B Lee et Al
1½ l
7
9 - 4
-
bl
David A & B Hayes & Tom Dabernig
Dwayne Dunn
Days L/R: 13
4th (7) Jockey's silk
Godolphin
shd
5
9 - 4
-
James Cummings
Kerrin McEvoy
Days L/R: 21
5th (4) Jockey's silk
Humidor (NZ)
Jomara Bloodstock Ltd, Steeplechasers Flat Syndicate Et Al
shd
7
9 - 4
-
Ciaron Maher & David Eustace
John Allen
Days L/R: 13
6th (2) Jockey's silk
Homesman (USA)
N C Williams, Mr & Mrs L J Williams Et Al
shd
5
9 - 4
-
bl
Liam Howley
Ben Melham
Days L/R: 13
7th (1) Jockey's silk
Gailo Chop (FR)
OTI Racing, J Higgins Et Al
hd
8
9 - 4
-
Matthew Williams
Damien Oliver
Days L/R: 13
8th (3) Jockey's silk
Suzuka Devious (JPN)
Keiji Nagai
1¾ l
8
9 - 4
-
Mitsuru Hashida
Michael Dee
Days L/R: 90
9th (9) Jockey's silk
Godolphin
1½ l
5
9 - 4
-
Saeed bin Suroor
Pat Cosgrave
Days L/R: 116
10th (10) Jockey's silk
Gatting (AUS)
Impressive Racing Pty Ltd, C R Mathers Et Al
¾ l
6
9 - 4
-
bl
Darren McAuliffe
Jamie Kah
Days L/R: 13
NR (8) Jockey's silk
Danceteria (FR)
Australian Bloodstock Pty Ltd, J Shaw Et Al
4
9 - 4
-
David Menuisier
Jamie Spencer
Non-runner
Days L/R: 76

More results from Saturday, 12 October, 2019

Saturday, 12 October 2019
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Belmont Park (USA)
Godolphin Racing LLC
5th William Mott
Junior Alvarado (8 - 7)
16:40 Maiden Special Weight (Maiden) (2yo) (Main Track) (Dirt)
7f (Fast) 2yo Mdn
Belmont Park (USA)
Godolphin Racing LLC
3rd Kiaran McLaughlin
Dylan Davis (8 - 6)
17:13 Sands Point Stakes (Grade 2) (3yo Fillies) (Inner Turf) (Turf)
1m 1f (Firm) 3yo
Caulfield (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
James McDonald (8 - 9)
13:25 Thoroughbred Club Stakes (Group 3) (3yo Fillies) (Turf)
6f (Good) 3yo
Caulfield (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Kerrin McEvoy (8 - 11)
14:00 Bass Strait Beef Steaks (Group 3) (4yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f (Good) 4yo+
Caulfield (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Hugh Bowman (9 - 0)
14:00 Bass Strait Beef Steaks (Group 3) (4yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f (Good) 4yo+
Caulfield (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Craig A Williams (9 - 0)
14:00 Bass Strait Beef Steaks (Group 3) (4yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f (Good) 4yo+
Caulfield (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Hugh Bowman (8 - 10)
15:10 Schweppes Thousand Guineas (Group 1) (3yo Fillies) (Turf)
1m (Good) 3yo
Caulfield (AUS)
Godolphin
4th Anthony Freedman
Mark Zahra (8 - 10)
15:10 Schweppes Thousand Guineas (Group 1) (3yo Fillies) (Turf)
1m (Good) 3yo
Caulfield (AUS)
Godolphin
7th James Cummings
Kerrin McEvoy (8 - 10)
15:10 Schweppes Thousand Guineas (Group 1) (3yo Fillies) (Turf)
1m (Good) 3yo
Caulfield (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Brad Rawiller (8 - 13)
16:30 Ladbrokes Caulfield Guineas (Group 1) (3yo) (Turf)
1m (Good) 3yo
Caulfield (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Kerrin McEvoy (9 - 3)
17:45 Alfa Romeo Schillaci Stakes (Group 2) (3yo+) (Turf)
5f 110y (Good) 3yo+
Caulfield (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Hugh Bowman (9 - 3)
17:45 Alfa Romeo Schillaci Stakes (Group 2) (3yo+) (Turf)
5f 110y (Good) 3yo+
Keeneland (USA)
Godolphin SNC
2nd H-A Pantall
Mickael Barzalona (8 - 9)
17:30 Queen Elizabeth II Challenge Cup Stakes presented by Lane's End (Grade 1) (3yo Fillies) (Turf)
1m 1f (Firm) 3yo
Kembla Grange (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Jeff Penza (8 - 13)
13:29 Illawarra Toyota Class 1 Handicap (2yo+) (Turf)
6f (Soft) 2yo+
Kembla Grange (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Jeff Penza (8 - 13)
14:04 The Disability Trust CG&E Maiden Plate (3yo+) (Turf)
5f (Soft) 3yo+ Mdn
Kembla Grange (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Jeff Penza (8 - 13)
14:39 Bruce Tener Memorial By Balgownie Travel Conditional Benchmark 70 Handicap (2yo+) (Turf)
5f (Soft) 2yo+
Kembla Grange (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Blake Spriggs (8 - 10)
15:14 Kids Fund F&M Maiden Plate (3yo+) (Turf)
5f (Soft) 3yo+ Mdn
Kembla Grange (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Jeff Penza (8 - 11)
15:54 CBC Facilities Maintenance Pty Ltd CG&E Maiden Handicap (2yo+) (Turf)
7f (Soft) 2yo+ Mdn
Kembla Grange (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Grant Buckley (9 - 0)
16:34 Macey Insurance Benchmark 64 Handicap (2yo+) (Turf)
7f (Soft) 2yo+
Kembla Grange (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Grant Buckley (9 - 5)
17:49 Illawarra Mercury Benchmark 64 Handicap (2yo+) (Turf)
1m (Soft) 2yo+
Limerick (IRE) 6th J S Bolger
Kevin Manning (8 - 10)
15:10 Martin Molony Stakes (Listed Race)
1m 4f 110y (Heavy) 3yo+
Newmarket (GB) 3rd Charlie Appleby
William Buick (9 - 0)
13:45 Dubai Nursery Handicap
7f (Soft) 2yo
Newmarket (GB)
Godolphin
6th Charlie Appleby
William Buick (9 - 2)
14:20 Godolphin Flying Start Zetland Stakes (Group 3)
1m 2f (Soft) 2yo
Newmarket (GB) 1st
trophy
Saeed bin Suroor
Oisin Murphy (9 - 1)
14:55 Dubai Autumn Stakes (Group 3)
1m (Soft) 2yo
Newmarket (GB)
Godolphin
2nd Charlie Appleby
William Buick (9 - 1)
14:55 Dubai Autumn Stakes (Group 3)
1m (Soft) 2yo
Newmarket (GB)
Godolphin
1st
trophy
Charlie Appleby
William Buick (9 - 1)
15:30 Darley Dewhurst Stakes (Group 1) (Colts & Fillies)
7f (Soft) 2yo
Randwick (AUS)
Godolphin
10th James Cummings
Jason Collett (9 - 4)
14:20 Cerrone Handicap (3yo+) (Turf)
7f (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Nash Rawiller (8 - 13)
15:30 Polytrack Roman Consul Stakes (Group 2) (3yo) (Turf)
6f (Good) 3yo
Randwick (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Timothy Clark (8 - 7)
16:10 Bentley Angst Stakes (Group 3) (4yo+ Fillies & Mares) (Turf)
1m (Good) 4yo+
Santa Anita (USA)
Godolphin Racing LLC
4th Richard E Mandella
Flavien Prat (8 - 10)
15:00 Maiden Special Weight (Maiden) (2yo Fillies) (Main Track) (Dirt)
1m (Fast) 2yo Mdn
Wolverhampton (AW) (GB)
Godolphin
8th Saeed bin Suroor
Callum Shepherd (9 - 2)
19:30 British Stallion Studs EBF Novice Stakes
1m 1f 104y (Standard) 2yo Nov
York (GB)
Godolphin
3rd Mark Johnston
P J McDonald (8 - 10)
15:15 Smart Money's On Coral Handicap (96Plus Race)
1m 2f 56y (Soft) 3yo+ rated 0-110
York (GB)
Godolphin
6th Saeed bin Suroor
Tom Queally (9 - 5)
16:25 Join The Coral Bet & Get Club ebfstallions.com Novice Stakes (Plus 10 Race)
7f (Soft) 2yo Nov
York (GB)
Godolphin
1st
trophy
Saeed bin Suroor
Josephine Gordon (9 - 2)
17:35 Coldstream Guards Association Cup Handicap
1m 2f 56y (Soft) 3yo+ rated 0-95