Result
Monday, 16 September, 2019
15:10
Nakayama (JPN)

1999 Memorial El Condor Pasa Cup (Allowance) (3yo+) (Dirt)

6f (Sloppy) 3yo+
Total prize money 28,599,999 JPY
1st 15,413,000 JPY 2nd 6,117,999 JPY 3rd 3,859,000 JPY 4th 2,300,000 JPY 5th 1,500,000 JPY
Runners: 15

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (1) Jockey's silk
Akanesasu (JPN)
Masamichi Hayashi
3
8 - 5
-
Hidekazu Asami
Kenichi Ikezoe
Days L/R: 44
2nd (5)
Deputy Prime (JPN)
Tan Maruyama
1 l
6
9 - 0
-
Shigeyuki Kojima
Christophe-Patrice Lemaire
Days L/R: 190
3rd (3)
Ganken (JPN)
Koji Oka
½ l
3
8 - 9
-
Hiroshi Miyamoto
Hiroyuki Uchida
4th (2)
Eternity Waltz (JPN)
Akio Murashima
hd
6
9 - 0
-
Naru Owada
Kyosuke Maruta
5th (9)
Shonan Ganador (JPN)
Tetsuhide Kunimoto
nk
3
8 - 9
-
Tsuyoshi Tanaka
Norihiro Yokoyama
Days L/R: 141
6th (12)
Wheel Burning (JPN)
Ichikawa Yoshimi Holdings Co Ltd
nk
6
9 - 0
-
Kazuya Makita
Masami Matsuoka
Days L/R: 57
7th (16) Jockey's silk
Oro Lince (USA)
Makio Okada
ns
4
8 - 9
-
Noboru Takagi
Teruo Eda
Days L/R: 71
8th (15) Jockey's silk
Godolphin
nk
4
9 - 0
-
Koichi Tsunoda
Ryota Sameshima
Days L/R: 43
9th (11)
Toccata (JPN)
Shigeo Kadono
nk
4
9 - 0
-
Yuji Wada
Miyabi Muto
Days L/R: 317
10th (10)
Bokuno Naomi (JPN)
Masaki Shiozawa
¾ l
7
8 - 9
-
Ryo Terashima
Kazuki Kikuzawa
Days L/R: 372
11th (7)
Grass Leo (JPN)
Hanzawa Y
hd
4
9 - 0
-
Kazuyuki Ogata
Hironobu Tanabe
Days L/R: 309
12th (6)
T Up Thunder (JPN)
Noboru Tanaka
nk
7
9 - 0
-
Masashi Okuhira
Hiroto Mayuzumi
13th (14)
Stella Luce (JPN)
Soutatsu Ikeda
nk
7
9 - 0
-
Toshihiro Ebina
Tomoharu Bushizawa
Days L/R: 162
14th (13)
Sound Django (USA)
Yuichi Masuda
hd
7
9 - 0
-
Shoichiro Wada
Yutaro Nonaka
Days L/R: 478
15th (4)
Levante Lion (USA)
Lion Race Horse Co Ltd
1½ l
5
9 - 0
-
Shizuya Kato
Yuichi Fukunaga
Days L/R: 128
NR (8)
Namura Mut (JPN)
Mutsuhiro Namura
5
9 - 0
-
Naoyuki Morita
Mirco Demuro
Non-runner
Days L/R: 225

More results from Monday, 16 September, 2019

Monday, 16 September 2019
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Hanshin (JPN)
Godolphin
7th Yoshitada Takahashi
Shinichiro Akiyama (8 - 7)
10:55 Maiden Race (Maiden) (2yo) (Turf)
1m 2f (Firm) 2yo Mdn
Hanshin (JPN)
Godolphin
12th Koichi Tsunoda
Kota Fujioka (8 - 7)
10:55 Maiden Race (Maiden) (2yo) (Turf)
1m 2f (Firm) 2yo Mdn
Hanshin (JPN)
Godolphin
2nd Teruhiko Chida
Yutaka Take (8 - 5)
15:35 JRA Anniversary Stakes (Handicap) (3yo+) (Turf)
7f (Firm) 3yo+
Kempton (AW) (GB)
Dubai Discovery (USA)
Godolphin
7th Saeed bin Suroor
Oisin Murphy (9 - 4)
19:00 32Red Handicap
1m 3f 219y (Standard To Slow) 3yo rated 0-80
Maisons-Laffitte (FR)
Godolphin SNC
NR Andre Fabre
Augustin Madamet (7 - 11)
14:25 Prix Ad Altiora (Conditions) (3yo) (Turf)
1m 4f (Good) 3yo
Maisons-Laffitte (FR)
Godolphin SNC
7th Andre Fabre
Augustin Madamet (7 - 12)
15:35 Prix Val de Loir (Conditions) (4yo+) (Turf)
1m 4f (Good) 4yo+
Nakayama (JPN)
Godolphin
1st
trophy
Sakae Kunieda
Kosei Miura (8 - 7)
10:40 Maiden Race (Maiden) (2yo Fillies) (Turf)
1m (Yielding) 2yo Mdn
Nakayama (JPN)
Godolphin
6th Kazuo Fujisawa
Christophe-Patrice Lemaire (9 - 0)
16:25 Allowance Race (Allowance) (3yo+) (Turf)
6f (Yielding) 3yo+