Result
Saturday, 27 July, 2019
15:20
Rosehill (AUS)

Maldives Travel Connection Winter Challenge (Listed Handicap) (3yo+) (Turf)

7f 110y (Good) 3yo+
Total prize money 147,000 AUD
1st 76,500 AUD 2nd 27,500 AUD 3rd 13,250 AUD 4th 6,750 AUD 5th 5,000 AUD 6th 4,000 AUD 7th 3,500 AUD 8th 3,500 AUD 9th 3,500 AUD 10th 3,500 AUD
Runners: 13

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (11) Jockey's silk
Seaway (NZ)
Star Thoroughbreds Pty Ltd, Paramount Racing Et Al
4
8 - 8
-
t
Chris Waller
Tommy Berry
Days L/R: 28
2nd (9) Jockey's silk
Goodfella (AUS)
Bjorn Baker Racing, R N Woods Et Al
nk
4
8 - 7
-
bl
Bjorn Baker
Brenton Avdulla
Days L/R: 14
3rd (5)
Eckstein (AUS)
Coolmore, Mrs R Henry Et Al
hd
5
9 - 4
-
Chris Waller
Hugh Bowman
Days L/R: 14
4th (13) Jockey's silk
Godolphin
nk
4
8 - 10
-
bl
James Cummings
Rachel King
Days L/R: 14
5th (4) Jockey's silk
Testashadow (AUS)
Elite Thoroughbreds Racing, J N Love Et Al
½ l
7
8 - 8
-
v
Gary Portelli
Deanne Panya
Days L/R: 14
6th (1)
Salsonic (AUS)
J C Coyle, S Oweck Et Al
shd
5
8 - 5
-
cp
Jason Coyle
Blaike McDougall
Days L/R: 14
7th (8) Jockey's silk
Take It Intern (IRE)
Orbis Bloodstock
nk
5
8 - 8
-
t
Kris Lees
Andrew Gibbons
Days L/R: 35
8th (3) Jockey's silk
Godolphin
nk
7
9 - 6
-
bl
James Cummings
Timothy Clark
Days L/R: 35
9th (10)
Nicci's Gold (AUS)
Gold Edge Syndicate, Horns Racing Syndicate Et Al
2 l
4
8 - 5
-
Gary Portelli
Jay Ford
Days L/R: 14
10th (2) Jockey's silk
Stampede (AUS)
B A Stracey, P J Fleming Et Al
¾ l
6
9 - 8
-
Gai Waterhouse & Adrian Bott
Nash Rawiller
Days L/R: 14
11th (7) Jockey's silk
New Tipperary (AUS)
N J Pinner, H M Kelly Et Al
8 l
6
8 - 11
-
cp
Joseph Pride
Glen Boss
Days L/R: 14
12th (6)
Shazee Lee (AUS)
Dr M A Kowalczuk & Mrs E W Kowalczuk
1¼ l
5
8 - 5
-
bl
Scott Singleton
James Innes Jnr
Days L/R: 42
13th (12)
Cradle Mountain (AUS)
J T Collison, Mrs E E Collison & Miss C M Cunningham
30.00
5
8 - 7
-
t
Clare Cunningham
Christian Reith
Days L/R: 14

More results from Saturday, 27 July, 2019

Saturday, 27 July 2019
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Ascot (GB) 6th Charlie Appleby
James Doyle (9 - 0)
13:50 Princess Margaret Keeneland Stakes (Group 3) (Fillies)
6f (Good To Soft) 2yo
Ascot (GB)
Godolphin
7th Charlie Appleby
James Doyle (9 - 2)
14:25 Porsche Handicap
1m (Good To Soft) 3yo
Ascot (GB) NR Saeed bin Suroor
(8 - 7)
15:00 Moet & Chandon International Stakes (Heritage Handicap)
7f (Good To Soft) 3yo+
Ascot (GB)
Godolphin
1st
trophy
Charlie Appleby
James Doyle (9 - 3)
16:15 Wooldridge Group Pat Eddery Stakes (Listed Race) (Formerly The Winkfield Stakes)
7f (Good To Soft) 2yo
Caulfield (AUS) 8th James Cummings
Craig A Williams (8 - 11)
11:55 Steph Hunter VOBIS Gold Ingot (Conditions) (2yo) (Turf)
7f (Good To Soft) 2yo Conditions
Caulfield (AUS)
Jorda (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Dwayne Dunn (9 - 0)
12:30 Le Pine Funerals Handicap (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
5f 110y (Good To Soft) 3yo+
Deauville (FR)
Godolphin SNC
4th Andre Fabre
Mickael Barzalona (9 - 2)
14:17 Arqana Prix de Tancarville (Maiden) (Unraced 2yo Colts & Geldings) (Straight Course) (Turf)
6f (Very Soft) 2yo Mdn
Gosford (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Blake Spriggs (8 - 10)
13:44 Frank Cohen 50th Birthday Celebration Maiden Handicap (2yo+) (Turf)
6f (Good) 2yo+ Mdn
Kokura (JPN)
Moonspeak (IRE)
Godolphin
6th Mitsugu Kon
Toshiki Hattori (8 - 0)
11:25 Maiden Race (Maiden) (3yo) (Turf)
1m 1f (Firm) 3yo Mdn
Kokura (JPN)
Godolphin
10th Teruhiko Chida
Yuichi Fukunaga (8 - 9)
14:25 Kunisaki Tokubetsu (Allowance) (3yo+) (Turf)
1m 2f (Firm) 3yo+
Kokura (JPN)
Godolphin
3rd Koichi Tsunoda
Yuga Kawada (8 - 9)
15:35 Satsuma Stakes (Allowance) (3yo+) (Dirt)
1m 110y (Standard) 3yo+
Kokura (JPN)
Godolphin
10th Keiji Yoshimura
Yuichi Kitamura (9 - 0)
15:35 Satsuma Stakes (Allowance) (3yo+) (Dirt)
1m 110y (Standard) 3yo+
Morphettville (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Jake Toeroek (8 - 7)
16:31 TAB Lightning Stakes (Listed Race) (2-3yo) (Turf)
5f 55y (Good To Soft) 2-3yo
Newcastle (AW) (GB)
Godolphin
7th Saeed bin Suroor
Tom Queally (9 - 4)
14:45 Collingwood Learner Driver Insurance "Beeswing" Handicap
7f 14y (Standard) 3yo+ rated 0-95
Newmarket (July) (GB) 1st
trophy
Saeed bin Suroor
Hector Crouch (9 - 5)
14:15 Heath Court Hotel British EBF Maiden Stakes (Plus 10 Race)
7f (Good) 2yo Mdn
Newmarket (July) (GB)
Godolphin
3rd John Gosden
Kieran O'Neill (9 - 5)
14:15 Heath Court Hotel British EBF Maiden Stakes (Plus 10 Race)
7f (Good) 2yo Mdn
Newmarket (July) (GB)
Great Order (USA)
Godolphin
8th Saeed bin Suroor
Hector Crouch (9 - 13)
14:50 Heath Court Hotel "Be Our Guest" Handicap
1m 2f (Good) 3yo+ rated 0-95
Newmarket (July) (GB)
Godolphin
5th Charlie Appleby
Adam Kirby (9 - 7)
16:35 Heath Court Dining Club Handicap
1m 6f (Good) 4yo+ rated 0-95
Niigata (JPN)
Godolphin
8th Takaki Iwato
Akihide Tsumura (8 - 7)
10:05 Maiden Race (Maiden) (2yo Fillies) (Turf)
7f (Firm) 2yo Mdn
Niigata (JPN)
Godolphin
3rd Keizo Ito
Kosei Miura (8 - 11)
11:35 Maiden Race (Maiden) (3yo) (Turf)
6f (Firm) 3yo Mdn
Niigata (JPN)
Godolphin
16th Minoru Tsuchida
Takuya Kowata (8 - 5)
11:35 Maiden Race (Maiden) (3yo) (Turf)
6f (Firm) 3yo Mdn
Niigata (JPN) 5th Shigeyuki Kojima
Nanako Fujita (8 - 0)
13:25 Maiden Race (Maiden) (3yo) (Turf)
1m 3f (Firm) 3yo Mdn
Rosehill (AUS)
Godolphin
7th James Cummings
Jay Ford (8 - 7)
11:40 ASX Refinitiv Charity Foundation Handicap (Handicap) (2yo) (Turf)
6f (Good) 2yo
Rosehill (AUS)
Singing Sand (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Rachel King (9 - 1)
14:40 Next Telecom Handicap (Handicap) (3yo) (Turf)
7f (Good) 3yo
Rosehill (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Tommy Berry (8 - 6)
16:00 Precise Air Handicap (Handicap) (3yo+) (Turf)
5f 110y (Good) 3yo+
Rosehill (AUS)
Deity (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Hugh Bowman (9 - 1)
16:40 Pacific Boating Handicap (3yo+) (Turf)
5f 110y (Good) 3yo+
Rosehill (AUS)
Godolphin
8th James Cummings
Tommy Berry (9 - 1)
16:40 Pacific Boating Handicap (3yo+) (Turf)
5f 110y (Good) 3yo+
Salisbury (GB) 1st
trophy
Saeed bin Suroor
Oisin Murphy (9 - 8)
19:45 AJN Kentford Novice Stakes
1m 1f 201y (Good To Firm) 3yo+
York (GB) 1st
trophy
Saeed bin Suroor
Gabriele Malune (9 - 0)
14:05 Sky Bet "Get Knotted" Handicap
7f (Soft) 4yo+ rated 0-95