Result
Saturday, 20 July, 2019
14:15
Flemington (AUS)

RMBL Investments Rising Stars Final (Handicap) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)

7f (Good To Soft) 3yo+
Total prize money 125,000 AUD
1st 68,750 AUD 2nd 22,500 AUD 3rd 11,250 AUD 4th 6,250 AUD 5th 3,750 AUD 6th 2,500 AUD 7th 2,500 AUD 8th 2,500 AUD 9th 2,500 AUD 10th 2,500 AUD
Runners: 12

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (3) Jockey's silk
Shokora (AUS)
P B Devitt, C A Gordon Et Al
4
8 - 2
-
bl
David A & B Hayes & Tom Dabernig
Fred Kersley
Days L/R: 287
2nd (6)
El Questro (AUS)
Miss A M Sheehan, R J Pearse Et Al
1¾ l
5
7 - 13
-
bl
Allison Sheehan
Chelsea Hall
Days L/R: 234
3rd (9)
Rat With Goldtooth (AUS)
P A Preusker, R R Sands Et Al
1¼ l
5
8 - 2
-
t
Paul Preusker
Georgina Cartwright
Days L/R: 454
4th (8)
Just Like Mum (AUS)
Ms J V Borg
1 l
4
7 - 7
-
cp
Matthew Brown
Nathan Punch
5th (2)
Miss Mandito (NZ)
Johnno's Syndicate
shd
4
8 - 9
-
Charlotte Littlefield
Stephanie Thornton
Days L/R: 200
6th (11)
Pop Queen (AUS)
Ms D A Kroger
½ l
6
8 - 11
-
v
Lyn Tolson & Leonie Proctor
Chris Caserta
Days L/R: 1163
7th (4)
Special Diva (AUS)
R L Harding & Mrs J E Harding
¾ l
5
8 - 5
-
Mick Price & Michael Kent Jnr
Jack Martin
Days L/R: 70
8th (1)
See Me Exceed (AUS)
Newton Thoroughbreds Racing & Sheamus Mills Bloodstock P/L
shd
4
8 - 1
-
Mick Price & Michael Kent Jnr
Lachlan King
Days L/R: 77
9th (10)
Mrs Bignell (AUS)
Rupanyup Panthers
1¼ l
6
7 - 7
-
Mitchell Freedman
Jessica Eaton
Days L/R: 526
10th (7)
Angelic Spirit (NZ)
OTI Racing, W Bowker Et Al
1 l
4
7 - 13
-
t
Trent Busuttin & Natalie Young
Ms Chelsea Macfarlane
Days L/R: 245
11th (5) Jockey's silk
Fragonard (AUS)
Godolphin
1¼ l
5
8 - 11
-
James Cummings
Michael Poy
Days L/R: 21
12th (12)
Shady Hustle (AUS)
P W Kingston, S Lockhart Et Al
2¾ l
3
7 - 7
-
Doug Harrison
Harry Grace
Days L/R: 146
NR (4)
Flying Krupt (AUS)
J Robinson, B Kelly & B J Counihan
4
8 - 12
-
bl
Phillip Stokes
Doubtful
Non-runner
Days L/R: 63
NR (6)
Vitani (AUS)
K Kelly, K W Burrows Et Al
4
8 - 7
-
Wendy Kelly
Non-runner
Days L/R: 515
NR (13) Jockey's silk
Gongs (AUS)
Godolphin
3
8 - 9
-
bl
James Cummings
Jack Martin
Non-runner
Days L/R: 21

More results from Saturday, 20 July, 2019

Saturday, 20 July 2019
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Chukyo (JPN)
Godolphin
4th Kenji Nonaka
Yuga Kawada (8 - 7)
10:35 Maiden Race (Maiden) (3yo Fillies) (Dirt)
1m 1f (Sloppy) 3yo Mdn
Chukyo (JPN)
Algebra (JPN)
Godolphin
13th Ken Kozaki
Kanichiro Fujii (8 - 11)
11:05 Maiden Race (Maiden) (3yo) (Dirt)
7f (Sloppy) 3yo Mdn
Chukyo (JPN)
Godolphin
5th Mamoru Ishibashi
Hideaki Miyuki (8 - 7)
12:25 Newcomer Race (Maiden) (2yo) (Turf)
1m (Yielding) 2yo Mdn
Chukyo (JPN)
Godolphin
8th Inao Okada
Kyosuke Kokubun (8 - 7)
12:25 Newcomer Race (Maiden) (2yo) (Turf)
1m (Yielding) 2yo Mdn
Chukyo (JPN)
Godolphin
4th Koichi Tsunoda
Suguru Hamanaka (9 - 0)
13:25 Allowance Race (Allowance) (3yo+) (Dirt)
6f (Muddy) 3yo+ Allowance
Chukyo (JPN)
Godolphin
7th Ryuji Okubo
Yuichi Fukunaga (8 - 9)
13:25 Allowance Race (Allowance) (3yo+) (Dirt)
6f (Muddy) 3yo+ Allowance
Chukyo (JPN) 8th Ippo Sameshima
Yuga Kawada (8 - 3)
16:15 Allowance Race (Allowance) (3yo+) (Turf)
1m (Yielding) 3yo+ Allowance
Curragh (IRE)
Godolphin
12th M Halford
Ronan Whelan (9 - 0)
18:20 Irish Stallion Farms EBF Fillies Maiden
1m (Good) 3yo+ Mdn
Doncaster (GB)
Godolphin
2nd Saeed bin Suroor
George Wood (9 - 0)
18:15 #thecrew Children's Club EBF Maiden Fillies' Stakes (Plus 10 Race)
7f 6y (Good) 2yo Mdn
Doncaster (GB) 7th Saeed bin Suroor
Callum Shepherd (10 - 0)
19:45 Specialist Aviation Services Handicap
7f 6y (Good) 3yo+ rated 0-95
Flemington (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Dwayne Dunn (8 - 13)
12:25 Flemington Event Staff Handicap (3yo+) (Turf)
6f (Good To Soft) 3yo+
Flemington (AUS)
Farlingaye (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Michael Walker (8 - 10)
13:00 Byerley Handicap (2yo) (Turf)
1m 1f (Good To Soft) 2yo
Flemington (AUS)
Godolphin
7th James Cummings
Craig A Williams (9 - 0)
13:00 Byerley Handicap (2yo) (Turf)
1m 1f (Good To Soft) 2yo
Flemington (AUS)
Godolphin
8th James Cummings
Dwayne Dunn (8 - 8)
13:00 Byerley Handicap (2yo) (Turf)
1m 1f (Good To Soft) 2yo
Flemington (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Mark Zahra (9 - 6)
14:55 Murray Cox Handicap (3yo) (Turf)
1m (Good To Soft) 3yo
Flemington (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Dwayne Dunn (8 - 9)
15:35 TAB/ATA Trainers Trust Handicap (3yo) (Turf)
6f (Good To Soft) 3yo
Flemington (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Dwayne Dunn (8 - 9)
16:15 VRC Recognition Handicap (3yo+) (Turf)
1m (Good To Soft) 3yo+
Flemington (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Craig A Williams (8 - 9)
16:50 Stable Staff Recognition Handicap (3yo+) (Turf)
5f (Good To Soft) 3yo+
Fukushima (JPN)
Godolphin
8th Minoru Tsuchida
Shinichi Ishigami (9 - 6)
10:10 Maiden Race (Hurdle) (Maiden) (3yo+) (Turf)
1m 5f 187y (Firm) 3yo+ Mdn
Fukushima (JPN)
Godolphin
3rd Tetsuya Kimura
Genki Maruyama (9 - 0)
15:45 Adatara Stakes (Allowance) (3yo+) (Dirt)
1m 110y (Standard) 3yo+ Allowance
Hakodate (JPN)
Patissiere (JPN)
Godolphin
15th Takaki Iwato
Akira Sugawara (8 - 0)
11:25 Maiden Race (Maiden) (3yo) (Turf)
6f (Firm) 3yo Mdn
Hakodate (JPN)
Nonstop (JPN)
Godolphin
2nd Toru Kurita
Christophe-Patrice Lemaire (8 - 7)
12:45 Maiden Race (Maiden) (3yo) (Turf)
6f (Firm) 3yo Mdn
Hakodate (JPN)
Godolphin
2nd Koichi Tsunoda
Hayato Yoshida (8 - 7)
13:15 Allowance Race (Allowance) (3yo+) (Dirt)
1m 4f (Standard) 3yo+ Allowance
Hakodate (JPN)
Godolphin
3rd Kunihide Matsuda
Kenichi Ikezoe (8 - 3)
13:45 Allowance Race (3yo+ Fillies & Mares) (Dirt)
1m 110y (Standard) 3yo+ Allowance
Haydock (GB)
Military Tactic (IRE)
Godolphin
4th Saeed bin Suroor
Hector Crouch (10 - 0)
18:00 racingtv.com Handicap
7f 212y (Good To Soft) 3yo rated 0-75
Kembla Grange (AUS)
Waka (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Grant Buckley (8 - 10)
11:54 Earlwood Bardwell Park Rsl Class 1 & Maiden Plate (3yo+) (Turf)
1m 2f (Good) 3yo+ Mdn
Kembla Grange (AUS)
Singing Sand (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Grant Buckley (9 - 3)
14:19 Club Rivers Conditional Benchmark 70 Handicap (2yo+) (Turf)
6f 110y (Good) 2yo+
Kembla Grange (AUS)
Arboreal (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Grant Buckley (8 - 11)
15:39 Club Central Maiden Handicap (2yo+) (Turf)
6f (Good) 2yo+ Mdn
Moe (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Dean Holland (8 - 11)
13:51 Moe Refrigeration Maiden Plate (2yo+) (Turf)
1m (Heavy) 2yo+ Mdn
Monmouth Park (USA)
Godolphin Racing LLC
4th Michael Stidham
Nik Juarez (8 - 5)
15:58 Wolf Hill Stakes (Conditions) (3yo+) (Turf)
5f 110y (Firm) 3yo+
Newbury (GB)
Godolphin
3rd Charlie Appleby
James Doyle (9 - 6)
13:50 bet365 Stakes (Listed Race) (Registered As The Steventon Stakes)
1m 2f (Soft) 3yo+
Newbury (GB)
Godolphin
5th Saeed bin Suroor
Adam Kirby (9 - 6)
17:20 Grundon Recycling Handicap
7f (Good To Soft) 3yo+ rated 0-110
Randwick (AUS)
Singing Sand (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Jason Collett (8 - 10)
12:45 Book Spring Hospitality Handicap (3yo) (Turf)
6f (Good To Soft) 3yo
Randwick (AUS)
Gongs (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Rachel King (8 - 8)
15:15 PFD Food Services Handicap (3yo+) (Turf)
7f (Good To Soft) 3yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Tommy Berry (8 - 13)
16:35 ATC Member Tours Handicap (3yo+) (Turf)
5f (Good To Soft) 3yo+
Woodbine (CAN)
Godolphin Racing LLC
4th Michael Stidham
Emma-Jayne Wilson (8 - 3)
16:50 Ontario Colleen Stakes (Grade 3) (3yo Fillies) (Turf)
1m (Firm) 3yo