Result
Saturday, 20 July, 2019
17:20
Newbury (GB)

Grundon Recycling Handicap

7f (Good To Soft) 3yo+ rated 0-110
Total prize money 20,000 GBP
1st 12,938 GBP 2nd 3,850 GBP 3rd 1,924 GBP 4th 962 GBP
Runners: 8

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (8) Jockey's silk
Makzeem (GB)
D J Deer
6
9 - 4
98
t
Roger Charlton
Jason Watson
Days L/R: 23
2nd (5) Jockey's silk
George William (GB)
Lady Coventry & Partners
4 l
6
9 - 2
96
Ed Walker
Andrea Atzeni
Days L/R: 23
3rd (6) Jockey's silk
Cliffs Of Capri (GB)
Melbourne 10 Racing
1½ l
5
9 - 2
96
cp
Jamie Osborne
Dougie Costello
Days L/R: 30
4th (1) Jockey's silk
Raydiance (GB)
Ontoawinner 14 & Mrs E Burke
1 l
4
9 - 2
96
K R Burke
Clifford Lee
Days L/R: 21
5th (2) Jockey's silk
Godolphin
shd
6
9 - 6
100
Saeed bin Suroor
Adam Kirby
Days L/R: 555
6th (4) Jockey's silk
War Glory (IRE)
Mohamed Saeed Al Shahi
½ l
6
9 - 4
98
Richard Hannon
Pat Dobbs
Days L/R: 21
7th (3) Jockey's silk
Glendevon (USA)
Campbell, Clarke, Rexton & Waters
3¼ l
4
9 - 2
96
h
Richard Hughes
Shane Kelly
Days L/R: 23
8th (9) Jockey's silk
Fighting Irish (IRE)
Daniel Macauliffe & Anoj Don
1½ l
4
9 - 2
96
Harry Dunlop
Jim Crowley
Days L/R: 28
NR (7) Jockey's silk
Shady McCoy (USA)
Ian Williams
9
9 - 2
96
Ian Williams
NON-RUNNER
Non-runner
Days L/R: 8

More results from Saturday, 20 July, 2019

Saturday, 20 July 2019
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Chukyo (JPN)
Godolphin
4th Kenji Nonaka
Yuga Kawada (8 - 7)
10:35 Maiden Race (Maiden) (3yo Fillies) (Dirt)
1m 1f (Sloppy) 3yo Mdn
Chukyo (JPN)
Algebra (JPN)
Godolphin
13th Ken Kozaki
Kanichiro Fujii (8 - 11)
11:05 Maiden Race (Maiden) (3yo) (Dirt)
7f (Sloppy) 3yo Mdn
Chukyo (JPN)
Godolphin
5th Mamoru Ishibashi
Hideaki Miyuki (8 - 7)
12:25 Newcomer Race (Maiden) (2yo) (Turf)
1m (Yielding) 2yo Mdn
Chukyo (JPN)
Godolphin
8th Inao Okada
Kyosuke Kokubun (8 - 7)
12:25 Newcomer Race (Maiden) (2yo) (Turf)
1m (Yielding) 2yo Mdn
Chukyo (JPN)
Godolphin
4th Koichi Tsunoda
Suguru Hamanaka (9 - 0)
13:25 Allowance Race (Allowance) (3yo+) (Dirt)
6f (Muddy) 3yo+ Allowance
Chukyo (JPN)
Godolphin
7th Ryuji Okubo
Yuichi Fukunaga (8 - 9)
13:25 Allowance Race (Allowance) (3yo+) (Dirt)
6f (Muddy) 3yo+ Allowance
Chukyo (JPN) 8th Ippo Sameshima
Yuga Kawada (8 - 3)
16:15 Allowance Race (Allowance) (3yo+) (Turf)
1m (Yielding) 3yo+ Allowance
Curragh (IRE)
Godolphin
12th M Halford
Ronan Whelan (9 - 0)
18:20 Irish Stallion Farms EBF Fillies Maiden
1m (Good) 3yo+ Mdn
Doncaster (GB)
Godolphin
2nd Saeed bin Suroor
George Wood (9 - 0)
18:15 #thecrew Children's Club EBF Maiden Fillies' Stakes (Plus 10 Race)
7f 6y (Good) 2yo Mdn
Doncaster (GB) 7th Saeed bin Suroor
Callum Shepherd (10 - 0)
19:45 Specialist Aviation Services Handicap
7f 6y (Good) 3yo+ rated 0-95
Flemington (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Dwayne Dunn (8 - 13)
12:25 Flemington Event Staff Handicap (3yo+) (Turf)
6f (Good To Soft) 3yo+
Flemington (AUS)
Farlingaye (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Michael Walker (8 - 10)
13:00 Byerley Handicap (2yo) (Turf)
1m 1f (Good To Soft) 2yo
Flemington (AUS)
Godolphin
7th James Cummings
Craig A Williams (9 - 0)
13:00 Byerley Handicap (2yo) (Turf)
1m 1f (Good To Soft) 2yo
Flemington (AUS)
Godolphin
8th James Cummings
Dwayne Dunn (8 - 8)
13:00 Byerley Handicap (2yo) (Turf)
1m 1f (Good To Soft) 2yo
Flemington (AUS)
Gongs (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Jack Martin (8 - 9)
14:15 RMBL Investments Rising Stars Final (Handicap) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
7f (Good To Soft) 3yo+
Flemington (AUS)
Fragonard (AUS)
Godolphin
11th James Cummings
Michael Poy (8 - 11)
14:15 RMBL Investments Rising Stars Final (Handicap) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
7f (Good To Soft) 3yo+
Flemington (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Mark Zahra (9 - 6)
14:55 Murray Cox Handicap (3yo) (Turf)
1m (Good To Soft) 3yo
Flemington (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Dwayne Dunn (8 - 9)
15:35 TAB/ATA Trainers Trust Handicap (3yo) (Turf)
6f (Good To Soft) 3yo
Flemington (AUS)
Organza (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Dwayne Dunn (8 - 9)
16:15 VRC Recognition Handicap (3yo+) (Turf)
1m (Good To Soft) 3yo+
Flemington (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Craig A Williams (8 - 9)
16:50 Stable Staff Recognition Handicap (3yo+) (Turf)
5f (Good To Soft) 3yo+
Fukushima (JPN)
Godolphin
8th Minoru Tsuchida
Shinichi Ishigami (9 - 6)
10:10 Maiden Race (Hurdle) (Maiden) (3yo+) (Turf)
1m 5f 187y (Firm) 3yo+ Mdn
Fukushima (JPN)
Godolphin
3rd Tetsuya Kimura
Genki Maruyama (9 - 0)
15:45 Adatara Stakes (Allowance) (3yo+) (Dirt)
1m 110y (Standard) 3yo+ Allowance
Hakodate (JPN)
Patissiere (JPN)
Godolphin
15th Takaki Iwato
Akira Sugawara (8 - 0)
11:25 Maiden Race (Maiden) (3yo) (Turf)
6f (Firm) 3yo Mdn
Hakodate (JPN)
Nonstop (JPN)
Godolphin
2nd Toru Kurita
Christophe-Patrice Lemaire (8 - 7)
12:45 Maiden Race (Maiden) (3yo) (Turf)
6f (Firm) 3yo Mdn
Hakodate (JPN)
Godolphin
2nd Koichi Tsunoda
Hayato Yoshida (8 - 7)
13:15 Allowance Race (Allowance) (3yo+) (Dirt)
1m 4f (Standard) 3yo+ Allowance
Hakodate (JPN)
Godolphin
3rd Kunihide Matsuda
Kenichi Ikezoe (8 - 3)
13:45 Allowance Race (3yo+ Fillies & Mares) (Dirt)
1m 110y (Standard) 3yo+ Allowance
Haydock (GB)
Military Tactic (IRE)
Godolphin
4th Saeed bin Suroor
Hector Crouch (10 - 0)
18:00 racingtv.com Handicap
7f 212y (Good To Soft) 3yo rated 0-75
Kembla Grange (AUS)
Waka (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Grant Buckley (8 - 10)
11:54 Earlwood Bardwell Park Rsl Class 1 & Maiden Plate (3yo+) (Turf)
1m 2f (Good) 3yo+ Mdn
Kembla Grange (AUS)
Singing Sand (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Grant Buckley (9 - 3)
14:19 Club Rivers Conditional Benchmark 70 Handicap (2yo+) (Turf)
6f 110y (Good) 2yo+
Kembla Grange (AUS)
Arboreal (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Grant Buckley (8 - 11)
15:39 Club Central Maiden Handicap (2yo+) (Turf)
6f (Good) 2yo+ Mdn
Moe (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Dean Holland (8 - 11)
13:51 Moe Refrigeration Maiden Plate (2yo+) (Turf)
1m (Heavy) 2yo+ Mdn
Monmouth Park (USA)
Godolphin Racing LLC
4th Michael Stidham
Nik Juarez (8 - 5)
15:58 Wolf Hill Stakes (Conditions) (3yo+) (Turf)
5f 110y (Firm) 3yo+
Newbury (GB)
Godolphin
3rd Charlie Appleby
James Doyle (9 - 6)
13:50 bet365 Stakes (Listed Race) (Registered As The Steventon Stakes)
1m 2f (Soft) 3yo+
Randwick (AUS)
Singing Sand (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Jason Collett (8 - 10)
12:45 Book Spring Hospitality Handicap (3yo) (Turf)
6f (Good To Soft) 3yo
Randwick (AUS)
Gongs (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Rachel King (8 - 8)
15:15 PFD Food Services Handicap (3yo+) (Turf)
7f (Good To Soft) 3yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Tommy Berry (8 - 13)
16:35 ATC Member Tours Handicap (3yo+) (Turf)
5f (Good To Soft) 3yo+
Woodbine (CAN)
Godolphin Racing LLC
4th Michael Stidham
Emma-Jayne Wilson (8 - 3)
16:50 Ontario Colleen Stakes (Grade 3) (3yo Fillies) (Turf)
1m (Firm) 3yo