Result
Saturday, 6 July, 2019
15:25
Hakodate (JPN)

Goryokaku Stakes (Allowance) (3yo+) (Turf)

1m 2f (Firm) 3yo+ Allowance
Total prize money 35,110,000 JPY
1st 18,543,000 JPY 2nd 7,398,000 JPY 3rd 4,649,000 JPY 4th 2,700,000 JPY 5th 1,820,000 JPY
Runners: 16

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (11) Jockey's silk
Satono Garnet (JPN)
Satomi Horse Company Co Ltd
4
8 - 9
-
Yoshito Yahagi
Christophe-Patrice Lemaire
Days L/R: 190
2nd (14) Jockey's silk
Godolphin
ns
5
8 - 9
-
Ippo Sameshima
Hirofumi Shii
Days L/R: 55
3rd (10) Jockey's silk
My Heartbeat (JPN)
Masahiro Mita
nk
4
9 - 0
-
Yoshitada Takahashi
Yukito Ishikawa
Days L/R: 370
4th (2)
Duca (JPN)
Kanayama Holdings Co Ltd
nk
6
9 - 0
-
Kenji Nonaka
Masaki Katsuura
Days L/R: 111
5th (15) Jockey's silk
Personnalite (JPN)
K Thoroughbred Club Ruffian
½ l
6
8 - 9
-
Ikuo Aizawa
Yuji Tannai
Days L/R: 28
6th (6) Jockey's silk
Pays De Merveilles (JPN)
Teruya Yoshida
½ l
5
8 - 9
-
Kazuo Fujisawa
Yutaka Take
Days L/R: 21
7th (12) Jockey's silk
Gerifalte (JPN)
Sunday Racing Co Ltd
nk
5
9 - 0
-
Noriyuki Hori
Kota Fujioka
8th (1) Jockey's silk
Win Exceed (JPN)
Win Co Ltd
ns
5
9 - 0
-
Nobuhiro Suzuki
Masami Matsuoka
Days L/R: 308
9th (5) Jockey's silk
Roraima (JPN)
Shadai Race Horse Co Ltd
ns
6
9 - 0
-
Kunihide Matsuda
Kenichi Ikezoe
Days L/R: 42
10th (16)
Obligation (JPN)
Tsuji B
½ l
6
9 - 0
-
Yutaka Okumura
Yuichi Shibayama
Days L/R: 111
11th (13)
Hana's Legend (JPN)
Hiroo Race
½ l
6
9 - 0
-
Yoshito Yahagi
Shinji Kawashima
Days L/R: 14
12th (8)
Give And Take (JPN)
Masaru Shimada
nk
8
9 - 0
-
Yuichi Shikato
Yasunari Iwata
13th (4) Jockey's silk
Finift (JPN)
U Carrot Farm
nk
4
8 - 9
-
Hideaki Fujiwara
Hayato Yoshida
Days L/R: 119
14th (3)
Nihonpiro Henson (JPN)
Hyakutaro Kobayashi
½ l
3
8 - 7
-
Akio Adachi
Kyosuke Kokubun
Days L/R: 181
15th (9) Jockey's silk
Violent Blow (JPN)
U Carrot Farm
2½ l
4
9 - 0
-
Shozo Sasaki
Kiwamu Ogino
Days L/R: 111
16th (7)
Jazz Funk (JPN)
Ichikawa Yoshimi Holdings Co Ltd
5 l
7
9 - 0
-
Koichi Tsunoda
Yusuke Fujioka
Days L/R: (378J)

More results from Saturday, 6 July, 2019

Saturday, 6 July 2019
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Chelmsford (AW) (GB)
Godolphin
3rd Saeed bin Suroor
Hector Crouch (9 - 6)
15:25 Irish Lotto At totesport.com British EBF Fillies' Handicap
1m 2f (Standard) 3yo+ rated 0-95
Chelmsford (AW) (GB)
Godolphin
1st
trophy
Saeed bin Suroor
George Wood (8 - 11)
16:00 Bet In Play At totesport.com Fillies' Novice Stakes
1m 2f (Standard) 3yo+
Chukyo (JPN)
Godolphin
1st
trophy
Ryuji Okubo
Yuichi Kitamura (8 - 7)
11:35 Maiden Race (3yo Fillies & Mares) (Turf)
1m (Yielding) 3yo Mdn
Chukyo (JPN)
Godolphin
2nd Takayuki Yasuda
Yuga Kawada (8 - 7)
12:55 Newcomer Race (Maiden) (2yo) (Dirt)
7f (Muddy) 2yo Mdn
Chukyo (JPN) 2nd Yasutoshi Ikee
Kohei Matsuyama (8 - 11)
13:25 Maiden Race (Maiden) (3yo) (Turf)
1m 2f (Good) 3yo Mdn
Chukyo (JPN)
Principal (GB)
Godolphin
14th Yoshito Yahagi
Ryo Takakura (8 - 11)
13:25 Maiden Race (Maiden) (3yo) (Turf)
1m 2f (Good) 3yo Mdn
Chukyo (JPN)
Godolphin
5th Teruhiko Chida
Mirco Demuro (8 - 9)
13:55 Allowance Race (Allowance) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
1m (Good) 3yo+ Allowance
Chukyo (JPN)
Godolphin
6th Keiji Yoshimura
Ryuji Wada (8 - 3)
13:55 Allowance Race (Allowance) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
1m (Good) 3yo+ Allowance
Chukyo (JPN)
Godolphin
2nd Keiji Yoshimura
Kenji Kawamata (9 - 0)
15:35 Toyoake Stakes (Allowance) (3yo+) (Turf)
7f (Good) 3yo+ Allowance
Clairefontaine (FR)
Godolphin SNC
1st
trophy
Andre Fabre
Mickael Barzalona (8 - 11)
18:17 Prix All-In Bagels (Maiden) (2yo Colts & Geldings) (Turf)
7f (Good To Soft) 2yo Mdn
Clairefontaine (FR)
Godolphin SNC
11th H-A Pantall
Vincent Cheminaud (9 - 2)
19:27 Prix Ville de Trouville-Sur-Mer (Maiden) (3yo Fillies) (Turf)
1m 4f (Good To Soft) 3yo Mdn
Clairefontaine (FR)
Empress Consort (GB)
Godolphin SNC
12th Andre Fabre
Mickael Barzalona (9 - 2)
19:27 Prix Ville de Trouville-Sur-Mer (Maiden) (3yo Fillies) (Turf)
1m 4f (Good To Soft) 3yo Mdn
Flemington (AUS)
Jorda (AUS)
Godolphin
10th James Cummings
Dwayne Dunn (8 - 7)
15:30 All Victorian Sprint Series Final (Listed Handicap) (2yo+) (Turf)
6f (Good To Soft) 2yo+
Flemington (AUS)
Federal (AUS)
Godolphin
9th James Cummings
Dwayne Dunn (8 - 10)
16:10 VRC-CRV Winter Championship Series Final (Listed Handicap) (2yo+) (Turf)
1m (Good) 2yo+
Fukushima (JPN)
Godolphin
3rd Sakae Kunieda
Masayoshi Ebina (8 - 7)
12:35 Newcomer Race (Maiden) (2yo Fillies) (Turf)
1m 1f (Firm) 2yo Mdn
Fukushima (JPN)
Musette (JPN)
Godolphin
8th Takashi Kubota
Taichi Nishimura (8 - 9)
14:05 Allowance Race (Allowance) (3yo+ Fillies & Mares) (Dirt)
1m 110y (Standard) 3yo+ Allowance
Hakodate (JPN)
Godolphin
1st
trophy
Mizuki Takayanagi
Hayato Yoshida (8 - 7)
09:50 Maiden Race (Maiden) (2yo Fillies) (Turf)
6f (Firm) 2yo Mdn
Haydock (GB) 2nd Charlie Appleby
Brett Doyle (9 - 2)
15:15 bet365 Old Newton Cup Handicap
1m 3f 175y (Good To Firm) 4yo+
Nantes (FR)
Godolphin SNC
1st
trophy
H-A Pantall
Pierre-Charles Boudot (8 - 13)
13:15 Prix Husse (Conditions) (3yo) (Turf)
1m (Good) 3yo
Newcastle (Aus) (AUS)
Mid Air (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Grant Buckley (9 - 0)
11:49 Clubs NSW Maiden Plate (Maiden) (2yo+) (Turf)
7f (Good To Soft) 2yo+ Mdn
Newcastle (Aus) (AUS)
Arboreal (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Grant Buckley (8 - 10)
12:59 East Maitland Bowling Club Maiden Handicap (3yo+) (Turf)
6f (Good To Soft) 3yo+ Mdn
Newcastle (Aus) (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Mitchell Bell (8 - 9)
14:14 Mex Club 2YO Maiden Plate (Turf)
6f (Good To Soft) 2yo Mdn
Newcastle (Aus) (AUS)
Singing Sand (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Grant Buckley (9 - 2)
15:34 Belmont 16S Class 2 Handicap (2yo+) (Turf)
6f 110y (Good To Soft) 2yo+
Randwick (AUS)
Deity (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Blake Shinn (9 - 0)
15:10 Randwick Community Day Handicap (3yo+) (Turf)
5f (Heavy) 3yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
7th James Cummings
Hugh Bowman (9 - 2)
15:10 Randwick Community Day Handicap (3yo+) (Turf)
5f (Heavy) 3yo+
Sandown (GB)
Godolphin
4th Charlie Appleby
James Doyle (9 - 10)
14:25 Coral Challenge (Handicap)
1m (Good To Firm) 3yo+
Sandown (GB) 4th Charlie Appleby
James Doyle (9 - 0)
15:00 Coral Distaff (Listed Race) (Fillies)
1m (Good To Firm) 3yo