Result
Saturday, 13 October, 2018
15:50
Kembla Grange (AUS)

Bruce Tener Memorial By Balgownie Travel 3YO Maiden Handicap (Handicap) (3yo) (Turf)

6f 110y (Heavy) 3yo
Total prize money 34,300 AUD
1st 16,740 AUD 2nd 6,000 AUD 3rd 3,200 AUD 4th 1,980 AUD 5th 1,280 AUD 6th 1,100 AUD 7th 1,000 AUD 8th 1,000 AUD 9th 1,000 AUD 10th 1,000 AUD
Runners: 6

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (4)
Romani Girl (NZ)
B K Racing & Breeding Pty Ltd
3
9 - 1
-
Chris Waller
Lee Magorrian
2nd (2)
Heavenly Thunder (AUS)
D & M Payne Racing, S Loane Et Al
hd
3
9 - 1
-
David Payne
Keagan Latham
Days L/R: 17
3rd (1) Jockey's silk
Galina (AUS)
China Horse Club
3½ l
3
9 - 4
-
Peter & Paul Snowden
Christian Reith
Days L/R: 157
4th (5) Jockey's silk
Godolphin
1½ l
3
8 - 13
-
James Cummings
Jeff Penza
Days L/R: 21
5th (6)
Bring It Back (AUS)
Grand Parkview Stud, Mobius Racing No 2 Et Al
4¼ l
3
9 - 4
-
bl
Gai Waterhouse & Adrian Bott
Koby Jennings
6th (3)
Prince George (AUS)
Heart Thorougbreds, G M Grigson Et Al
hd
3
9 - 2
-
Richard Freedman
Shaun Guymer
Days L/R: 9
NR (4)
Categoric (AUS)
Star Thoroughbreds Pty Ltd, Titan Et Al
3
9 - 4
-
bl
Chris Waller
Yusuke Ichikawa
Non-runner
NR (9)
Wristband (AUS)
Pinecliff Racing, R B Craigie Et Al
3
9 - 4
-
Chris Waller
Rory Hutchings
Non-runner
NR (2)
Repute (AUS)
J W, R P M & P J M Kelly
3
9 - 0
-
Anthony & Edward Cummings
Chad Lever
Non-runner
NR (8)
Brad (AUS)
D R Fleming, R B Duncombe Et Al
3
9 - 2
-
Stephen Hill
Jess Taylor
Non-runner
Days L/R: 21

More results from Saturday, 13 October, 2018

Saturday, 13 October 2018
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Belmont Park (USA)
Always Thinking (USA)
Godolphin Racing LLC
NR Thomas Albertrani
Jose Lezcano (8 - 7)
16:43 Floral Park Stakes (Conditions) (3yo+ Fillies & Mares) (Main Turf) (Turf)
6f (Yielding) 3yo+ Conditions
Caulfield (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Damian Lane (9 - 0)
12:10 Inglis Debutant Stakes (Listed Race) (2yo) (Turf)
5f (Good) 2yo
Caulfield (AUS) 7th James Cummings
James McDonald (9 - 3)
12:45 The Big Screen Company Weekend Hussler Stakes (Listed Handicap) (2yo+) (Turf)
7f (Good) 2yo+
Caulfield (AUS)
Godolphin
8th Charlie Appleby
James Doyle (9 - 6)
12:45 The Big Screen Company Weekend Hussler Stakes (Listed Handicap) (2yo+) (Turf)
7f (Good) 2yo+
Caulfield (AUS)
Godolphin
16th James Cummings
Craig A Williams (8 - 9)
13:55 Cape Grim Beef Steaks (Group 3) (4yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f (Good) 4yo+
Caulfield (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
James McDonald (9 - 4)
15:45 Aquis Toorak Handicap (Group 1) (2yo+) (Turf)
1m (Good) 2yo+
Caulfield (AUS)
Godolphin
13th Charlie Appleby
James Doyle (9 - 3)
15:45 Aquis Toorak Handicap (Group 1) (2yo+) (Turf)
1m (Good) 2yo+
Caulfield (AUS)
Godolphin
1st
trophy
Saeed bin Suroor
Pat Cosgrave (9 - 4)
16:35 Ladbrokes Stakes (Group 1) (3yo+) (Turf)
1m 2f (Good) 3yo+
Caulfield (AUS)
Godolphin
2nd Charlie Appleby
James Doyle (9 - 4)
16:35 Ladbrokes Stakes (Group 1) (3yo+) (Turf)
1m 2f (Good) 3yo+
Caulfield (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Doubtful (8 - 13)
17:15 Ladbrokes Caulfield Guineas (Group 1) (3yo) (Turf)
1m (Good) 3yo
Caulfield (AUS)
Prize Money (GB)
Godolphin
9th Saeed bin Suroor
Pat Cosgrave (8 - 13)
17:50 Ladbrokes Herbert Power Stakes (Group 2 Handicap) (3yo+) (Turf)
1m 4f (Good) 3yo+
Chelmsford (AW) (GB)
Open Sea (GB)
Godolphin
4th Saeed bin Suroor
William Cox (8 - 1)
18:15 totepool Cashback Club At totesport.com Novice Stakes
6f (Standard) 2yo Nov
Chelmsford (AW) (GB)
Caring Touch (USA)
Godolphin
2nd Saeed bin Suroor
Oisin Murphy (9 - 4)
19:45 Irish Lotto At totesport.com Handicap
1m (Standard) 3yo+ rated 0-80
Kembla Grange (AUS)
Nivelle (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Jeff Penza (8 - 10)
13:59 Peabody Metropolitan Maiden Handicap (3yo+) (Turf)
6f (Heavy) 3yo+
Kembla Grange (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Jeff Penza (9 - 2)
14:34 Illawarra Toyota Fleet Specialists Benchmark 64 Handicap (2yo+) (Turf)
1m (Heavy) 2yo+
Kembla Grange (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Jeff Penza (8 - 10)
16:39 Kids Fund Maiden Plate (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
5f (Heavy) 3yo+ Mdn
Kembla Grange (AUS)
Godolphin
7th James Cummings
Blake Spriggs (8 - 10)
16:39 Kids Fund Maiden Plate (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
5f (Heavy) 3yo+ Mdn
Limerick (IRE)
Twilight Payment (IRE)
Godolphin
3rd J S Bolger
Kevin Manning (9 - 10)
14:45 Martin Molony Stakes (Listed Race)
1m 4f 110y (Heavy) 3yo+
Maisons-Laffitte (FR)
Suhayl Moon (IRE)
Godolphin SNC
14th H-A Pantall
Mickael Barzalona (9 - 7)
16:25 Prix de Neauphle-le-Chateau (Handicap) (3yo) (Turf)
6f 110y (Soft) 3yo
Niigata (JPN)
Godolphin
7th Yukihiro Kato
Hayato Yoshida (8 - 5)
10:55 Allowance Race (Allowance) (3yo+ Fillies & Mares) (Dirt)
6f (Muddy) 3yo+ Allowance
Randwick (AUS)
Godolphin
7th James Cummings
Glyn Schofield (8 - 13)
12:30 Harrolds Victory Vein Plate (Conditions) (2yo) (Turf)
5f (Heavy) 2yo Conditions
Randwick (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Hugh Bowman (9 - 4)
13:40 The Daily Telegraph Reginald Allen Quality (Listed Handicap) (3yo Fillies) (Turf)
7f (Heavy) 3yo
Randwick (AUS) NR James Cummings
Doubtful (9 - 3)
16:15 The TAB Everest (Conditions) (2yo+) (Turf)
6f (Heavy) 2yo+ Conditions
Randwick (AUS) 3rd James Cummings
Tommy Berry (9 - 3)
16:15 The TAB Everest (Conditions) (2yo+) (Turf)
6f (Heavy) 2yo+ Conditions
Randwick (AUS) 5th James Cummings
Brenton Avdulla (9 - 4)
16:50 360 Dmg Craven Plate (Group 3) (3yo+) (Turf)
1m 2f (Heavy) 3yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
14th James Cummings
Joshua Parr (9 - 4)
16:50 360 Dmg Craven Plate (Group 3) (3yo+) (Turf)
1m 2f (Heavy) 3yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Hugh Bowman (9 - 3)
18:10 Cellarbrations Sprint (Handicap) (3yo+) (Turf)
5f (Heavy) 3yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Glyn Schofield (9 - 6)
18:10 Cellarbrations Sprint (Handicap) (3yo+) (Turf)
5f (Heavy) 3yo+
Randwick (AUS)
Beacon (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Brenton Avdulla (9 - 2)
18:10 Cellarbrations Sprint (Handicap) (3yo+) (Turf)
5f (Heavy) 3yo+
Tokyo (JPN)
Godolphin
14th Tetsuya Kimura
Hiroshi Kitamura (8 - 9)
12:35 Newcomer Race (Maiden) (2yo) (Turf)
1m (Firm) 2yo Mdn
Tokyo (JPN)
Godolphin
9th Kaneo Ikezoe
Kenichi Ikezoe (9 - 0)
15:10 Hakushu Stakes (Allowance) (3yo+) (Turf)
7f (Firm) 3yo+ Allowance
York (GB)
Godolphin
NR Saeed bin Suroor
(9 - 1)
14:40 coral.co.uk Rockingham Stakes (Listed Race)
6f (Soft) 2yo
York (GB)
Brian The Snail (IRE)
Godolphin
8th Richard Fahey
Paul Hanagan (8 - 13)
15:15 Coral Sprint Trophy Handicap
6f (Soft) 3yo+ rated 0-105