Result
Saturday, 7 October, 2017
13:30
Newmarket (GB)

1st Security Solutions EBF Stallions Novice Stakes (Plus 10 Race) (Div I)

1m (Good) 2yo Nov
1st 4,528 GBP 2nd 1,348 GBP 3rd 673 GBP 4th 337 GBP
Runners: 8

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (8)
Lordship Stud
2
9 - 8
-
Charlie Appleby
Adam Kirby
Days L/R: 35
2nd (6)
Gronkowski (USA)
Phoenix Thoroughbred Limited
4½ l
2
9 - 2
-
Jeremy Noseda
Ryan Moore
Days L/R: 14
3rd (3)
Arthenia (IRE)
D James, S Jenkins, Triermore, B Hills
1½ l
2
8 - 11
-
Charles Hills
Steve Drowne
Days L/R: 28
4th (4)
Echo Cove (IRE)
Mrs H H Morriss
1 l
2
8 - 10
-
Jane Chapple-Hyam
David Egan
Days L/R: 10
5th (5)
Courtside (FR)
Sahara Bloodstock
½ l
2
9 - 2
-
David Simcock
Jamie Spencer
6th (10)
Hazarfan (GB)
Mohammed Jaber
1¼ l
2
9 - 2
-
Ed Dunlop
David Probert
7th (2)
Balletomane (GB)
China Horse Club International Limited
½ l
2
9 - 2
-
Richard Hannon
Tom Marquand
Days L/R: 42
8th (9)
Wilfred Owen (GB)
Ms Rachel D S Hood
16 l
2
9 - 2
-
John Gosden
Frankie Dettori
NR (1)
Knight To Behold (IRE)
Neil Jones
2
9 - 2
-
Harry Dunlop
Non-runner
Days L/R: 15
NR (7)
Cristal Spirit (GB)
Roberts Green Whittall-Williams Savidge
2
9 - 2
-
William Haggas
Non-runner
Days L/R: 8

More results from Saturday, 7 October, 2017

Saturday, 7 October 2017
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Ascot (GB)
Secret Number (GB)
Lordship Stud
3rd Saeed bin Suroor
Gerald Mosse (9 - 7)
14:25 Gigaset Cumberland Lodge Stakes (Group 3)
1m 3f 211y (Good To Soft) 3yo+
Ascot (GB)
Lordship Stud
1st
trophy
Charlie Appleby
William Buick (9 - 4)
15:00 John Guest Bengough Stakes (Group 3)
6f (Good To Soft) 3yo+
Ascot (GB)
Birchwood (IRE)
Lordship Stud
13th Richard Fahey
Gerald Mosse (9 - 6)
15:35 totescoop6 Challenge Cup (Heritage Handicap)
7f (Good To Soft) 3yo+
Belmont Park (USA)
Godolphin Racing LLC
3rd Kiaran McLaughlin
Junior Alvarado (8 - 10)
16:13 Champagne Stakes (Grade 1) (2yo) (Dirt)
1m (Fast) 2yo
Belmont Park (USA)
Godolphin Racing LLC
2nd Kiaran McLaughlin
Kendrick Carmouche (8 - 5)
16:48 Hill Prince Stakes (Grade 3) (3yo) (Turf)
1m 1f (Firm) 3yo
Chantilly (FR)
Dream Warrior (GB)
Lordship Stud
1st
trophy
Charlie Appleby
James Doyle (9 - 2)
14:05 Prix Vaublanc (Maiden) (2yo Colts & Geldings) (Turf)
7f (Very Soft) 2yo Mdn
Chantilly (FR)
Corsen (GB)
Godolphin SNC
2nd Andre Fabre
Pierre-Charles Boudot (9 - 2)
14:05 Prix Vaublanc (Maiden) (2yo Colts & Geldings) (Turf)
7f (Very Soft) 2yo Mdn
Chantilly (FR)
Drummore (IRE)
Godolphin SNC
4th Andre Fabre
Nicolas Barzalona (8 - 4)
14:05 Prix Vaublanc (Maiden) (2yo Colts & Geldings) (Turf)
7f (Very Soft) 2yo Mdn
Chantilly (FR)
Glen Shiel (GB)
Godolphin SNC
1st
trophy
Andre Fabre
Maxime Guyon (9 - 0)
14:35 Prix Le Fabuleux (Listed Race) (3yo) (Turf)
1m 1f (Very Soft) 3yo
Chantilly (FR)
Lordship Stud
5th Charlie Appleby
James Doyle (9 - 0)
14:35 Prix Le Fabuleux (Listed Race) (3yo) (Turf)
1m 1f (Very Soft) 3yo
Chantilly (FR)
Godolphin SNC
1st
trophy
Andre Fabre
Pierre-Charles Boudot (8 - 13)
15:55 Criterium de Vitesse (Listed Race) (2yo) (Turf)
5f (Very Soft) 2yo
Chantilly (FR)
Lordship Stud
6th Charlie Appleby
James Doyle (9 - 2)
16:30 Prix de Conde (Group 3) (2yo) (Turf)
1m 1f (Very Soft) 2yo
Delaware Park (USA)
Stellar Moon (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
Michael Stidham
Jose A Bracho (7 - 11)
15:03 Maiden Special Weight (2yo Fillies) (Dirt)
6f (Fast) 2yo Mdn
Flemington (AUS)
Lordship Stud
2nd James Cummings
Dwayne Dunn (9 - 0)
12:50 Maribyrnong Trial Stakes (Listed Race) (2yo) (Turf)
5f (Good) 2yo
Flemington (AUS)
Sanglier (AUS)
Lordship Stud
6th James Cummings
Damian Lane (9 - 0)
12:50 Maribyrnong Trial Stakes (Listed Race) (2yo) (Turf)
5f (Good) 2yo
Flemington (AUS)
Lordship Stud
5th James Cummings
Damian Lane (8 - 11)
13:30 Antler Luggage Stakes (Listed Race) (3yo) (Turf)
7f (Good) 3yo
Flemington (AUS)
Animalia (AUS)
Lordship Stud
4th James Cummings
Hugh Bowman (8 - 11)
14:05 UCI Stakes (Listed Race) (3yo) (Turf)
1m 1f (Good) 3yo
Flemington (AUS)
Banish (AUS)
Lordship Stud
NR James Cummings
Dwayne Dunn (8 - 10)
15:50 TAB Edward Manifold Stakes (Group 2) (3yo Fillies) (Turf)
1m (Good) 3yo
Flemington (AUS)
Lordship Stud
6th James Cummings
Hugh Bowman (9 - 1)
16:30 The Bart Cummings (Group 3 Handicap) (3yo+) (Turf)
1m 4f 110y (Good) 3yo+
Keeneland (USA)
Godolphin Racing LLC
5th Kiaran McLaughlin
Paco Lopez (8 - 12)
16:35 First Lady Stakes (Grade 1) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
1m (Firm) 3yo+
Keeneland (USA)
Godolphin Racing LLC
NR Kiaran McLaughlin
Jose Lezcano (8 - 9)
17:10 Claiborne Breeders' Futurity (Grade 1) (2yo) (Dirt)
1m 110y (Fast) 2yo
Limerick (IRE)
Stenographer (USA)
Lordship Stud
2nd J S Bolger
Kevin Manning (9 - 4)
14:35 Download The Award Winning At The Races App Munster Mile Handicap
1m (Heavy) 3yo+
Newcastle (Aus) (AUS)
Speedway (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
James Cummings
Grant Buckley (8 - 10)
15:19 Kentan Machinery Class 1 Handicap (2yo+) (Turf)
1m (Good) 2yo+
Newcastle (Aus) (AUS)
Thrilled (AUS)
Lordship Stud
5th James Cummings
Jeff Penza (8 - 13)
15:54 Century 21 Aaron Walter, Edgeworth Maiden Plate (2yo+) (Turf)
6f (Good) 2yo+ Mdn
Newcastle (Aus) (AUS)
Organza (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
James Cummings
Jeff Penza (8 - 11)
16:34 McDonald Johnson Lawyers Maiden Handicap (2yo+ Fillies & Mares) (Turf)
7f (Good) 2yo+ Mdn
Newmarket (GB)
Usherette (IRE)
Godolphin SNC
4th Andre Fabre
Mickael Barzalona (9 - 3)
14:40 Kingdom Of Bahrain Sun Chariot Stakes (Group 1) (British Champions Series)
1m (Good) 3yo+
Newmarket (GB)
Arabian Hope (USA)
Lordship Stud
13th Saeed bin Suroor
Jimmy Quinn (9 - 0)
14:40 Kingdom Of Bahrain Sun Chariot Stakes (Group 1) (British Champions Series)
1m (Good) 3yo+
Newmarket (GB)
Dowayla (IRE)
Lordship Stud
3rd Saeed bin Suroor
David Egan (8 - 8)
16:25 British Stallion Studs EBF Breeders' Fillies Series Handicap
1m (Good) 3yo+
Newmarket (GB)
Clearly (GB)
Lordship Stud
5th John Gosden
Nicky Mackay (8 - 5)
16:25 British Stallion Studs EBF Breeders' Fillies Series Handicap
1m (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Regent (AUS)
Lordship Stud
6th James Cummings
Kerrin McEvoy (9 - 1)
12:30 BRMM Handicap (3yo) (Turf)
7f (Good) 3yo
Randwick (AUS)
Interlocuter (USA)
Lordship Stud
1st
trophy
James Cummings
Tye Angland (9 - 3)
13:50 Adina Apartment Hotels Handicap (3yo+ Colts, Geldings & Entires) (Turf)
1m (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Souchez (AUS)
Lordship Stud
4th James Cummings
Andrew Adkins (7 - 13)
15:00 Bowermans Office Furniture Handicap (3yo+) (Turf)
7f (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Lordship Stud
6th James Cummings
Brenton Avdulla (9 - 4)
15:00 Bowermans Office Furniture Handicap (3yo+) (Turf)
7f (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
James Cummings
Brenton Avdulla (8 - 13)
15:35 Polytrack Roman Consul Stakes (Group 2) (3yo) (Turf)
6f (Good) 3yo
Randwick (AUS)
Beau Geste (AUS)
Lordship Stud
3rd James Cummings
Kerrin McEvoy (8 - 13)
15:35 Polytrack Roman Consul Stakes (Group 2) (3yo) (Turf)
6f (Good) 3yo
Randwick (AUS)
Sanctioned (AUS)
Lordship Stud
4th James Cummings
Kerrin McEvoy (8 - 13)
16:10 Moet & Chandon Spring Champion Stakes (Group 1) (3yo) (Turf)
1m 2f (Good) 3yo
Randwick (AUS)
Astoria (AUS)
Lordship Stud
5th James Cummings
Glyn Schofield (8 - 13)
16:10 Moet & Chandon Spring Champion Stakes (Group 1) (3yo) (Turf)
1m 2f (Good) 3yo
Randwick (AUS)
Vigilance (AUS)
Lordship Stud
NR James Cummings
Glyn Schofield (9 - 3)
17:30 Metropolitan Civil Contractors Handicap (3yo+) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Piracy (AUS)
Lordship Stud
4th James Cummings
Kerrin McEvoy (8 - 10)
17:30 Metropolitan Civil Contractors Handicap (3yo+) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Redcar (GB)
Lordship Stud
5th Saeed bin Suroor
Josephine Gordon (9 - 0)
15:55 totescoop6 EBF Stallions Guisborough Stakes (Listed Race)
7f (Good To Soft) 3yo+
Wolverhampton (AW) (GB)
Song Maker (GB)
Lordship Stud
2nd Charlie Appleby
Martin Lane (9 - 5)
19:45 bet365 Fillies' Handicap
1m 142y (Standard) 3yo+ rated 0-85