Result
Saturday, 11 March, 2017
15:15
Flemington (AUS)

Schweppervescence Trophy (Group 3) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)

1m (Good) 3yo+
1st 91,500 AUD 2nd 27,000 AUD 3rd 13,500 AUD 4th 6,750 AUD 5th 3,750 AUD 6th 3,000 AUD 7th 3,000 AUD 8th 3,000 AUD
Runners: 12

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (1)
Circular (AUS)
Lordship Stud
4
8 - 7
-
bl,t
J O'Shea
Joao Moreira
Days L/R: 21
2nd (9)
Zasorceress (NZ)
B L Toohey, Winton Bloodstock Et Al
ns
4
8 - 7
-
bl
Darren Weir
Damian Lane
Days L/R: 273
3rd (3)
Miss Rose De Lago (AUS)
B L McRostie, Mrs J M McRostie Et Al
¾ l
6
9 - 3
-
Danny O'Brien
Damien Oliver
Days L/R: 14
4th (12)
Pure Pride (NZ)
Mrs S J Murray & Murray Thoroughbreds Pty Ltd
hd
4
8 - 7
-
t
Murray Johnson
Ben Melham
Days L/R: 133
5th (11)
Alaskan Rose (NZ)
Ballymore Stables (Aust) Pty Ltd, R&C Legh Racing et al
¾ l
4
8 - 7
-
t
Michael Moroney
Patrick Moloney
Days L/R: 14
6th (2)
Domino Vitale (AUS)
C J Fox, Ms N J Hickey Et Al
¾ l
5
8 - 7
-
bl
Colin Little
Noel Callow
Days L/R: 14
7th (4)
Smart As You Think (AUS)
R J Slade, Bg McIlwaine Et Al
1 l
3
8 - 5
-
t
John McArdle
Regan Bayliss
Days L/R: 14
8th (7)
Sebring Dream (AUS)
J S McDonnell, Mrs A McDonnell Et Al
2¾ l
3
8 - 5
-
cp
David A & B Hayes & Tom Dabernig
Corey Brown
Days L/R: 128
9th (5)
Manageress (AUS)
Mrs L B Alderson, P Spowart Et Al
shd
5
8 - 7
-
t
Cindy Alderson
Luke Currie
Days L/R: 7
10th (8)
Rising Hope (AUS)
Balmerino Racing Partnership, Giddy Up Doris Et Al
½ l
4
8 - 7
-
bl
Darren Weir
Dean Yendall
Days L/R: 271
11th (10)
Nurse Kitchen (NZ)
Mrs S A Moody
hd
3
8 - 11
-
David Brideoake
Hugh Bowman
Days L/R: 21
12th (6)
Shutter Bug (AUS)
Ms J R Baker
1 l
5
8 - 7
-
bl,e/s
Danny Williams
Glen Boss
Days L/R: 49
NR (16)
Deja Blue (AUS)
G G Hutchins, Mrs Y L Hutchins Et Al
4
8 - 7
-
Robbie Griffiths
Jye McNeil
Non-runner
Days L/R: 7
NR (7)
Choose (AUS)
D L Weston, Mrs G F Weston Et Al
6
8 - 7
-
Lee & Shannon Hope
Ben Allen
Non-runner
Days L/R: 7
NR (13)
Abbey Marie (AUS)
Grandlodge Racing Pty Ltd, Ken Bee Sports Et Al
4
9 - 0
-
Michael Kent
Luke Nolen
Non-runner
Days L/R: 14
NR (5)
Lady Selkirk (AUS)
M D Rea, G P Levvey Et Al
4
8 - 11
-
t,cp
Matthew Williams
Ben E Thompson
Non-runner
Days L/R: 14

More results from Saturday, 11 March, 2017

Saturday, 11 March 2017
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Chelmsford (AW) (GB)
Night Poetry (IRE)
Lordship Stud
8th Charlie Appleby
Martin Lane (8 - 7)
19:45 winner.co.uk Cheltenham Extra Places Every Day Maiden Fillies' Stakes
1m 2f (Standard) 3-4yo Mdn
Fair Grounds (USA)
Charged (USA)
Godolphin Racing LLC
3rd Michael Stidham
Mitchell Murrill (8 - 8)
16:53 Maiden Special Weight (3yo Fillies) (Turf)
1m 110y (Firm) 3yo Mdn
Flemington (AUS)
Toga Picta (AUS)
Lordship Stud
4th J O'Shea
Ben Melham (8 - 13)
14:05 MSS Security Sires' Produce Stakes (Group 2) (2yo) (Turf)
7f (Good) 2yo
Flemington (AUS)
Fragonard (AUS)
Lordship Stud
6th J O'Shea
Joao Moreira (8 - 10)
14:40 TAB Kewney Stakes (Group 2) (3yo Fillies) (Turf)
7f (Good) 3yo
Flemington (AUS)
Lordship Stud
7th J O'Shea
Joao Moreira (9 - 4)
16:35 TAB Australian Cup (Group 1) (3yo+) (Turf)
1m 2f (Good) 3yo+
Newcastle (Aus) (AUS)
Florid (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
J O'Shea
Jeff Penza (9 - 0)
13:29 Good Health Green Hills 2yo Maiden Plate (Turf)
6f 165y (Soft) 2yo Mdn
Newcastle (Aus) (AUS)
Ataraxia (AUS)
Lordship Stud
2nd J O'Shea
Mitchell Bell (9 - 0)
13:29 Good Health Green Hills 2yo Maiden Plate (Turf)
6f 165y (Soft) 2yo Mdn
Newcastle (Aus) (AUS)
Cordoned (AUS)
Lordship Stud
3rd J O'Shea
Jeff Penza (8 - 13)
14:09 Ringal Valley CG&E Maiden Handicap (3yo+ Colts, Geldings & Entires) (Turf)
6f (Soft) 3yo+ Mdn
Newcastle (Aus) (AUS)
Istria (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
J O'Shea
Jeff Penza (8 - 13)
15:59 Calvary Mater Maiden Plate (2yo+) (Turf)
6f 165y (Soft) 2yo+ Mdn
Newcastle (Aus) (AUS)
Obscura (AUS)
Lordship Stud
2nd J O'Shea
Mitchell Bell (9 - 3)
15:59 Calvary Mater Maiden Plate (2yo+) (Turf)
6f 165y (Soft) 2yo+ Mdn
Newcastle (Aus) (AUS)
Vigilance (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
J O'Shea
Jeff Penza (9 - 1)
16:40 Prosperity Advisers Group Class 2 Handicap (2yo+) (Turf)
5f 165y (Soft) 2yo+
Rosehill (AUS)
Spectroscope (USA)
Lordship Stud
1st
trophy
J O'Shea
William Buick (9 - 0)
12:30 Schweppes Handicap (3yo+) (Turf)
6f 165y (Soft) 3yo+
Rosehill (AUS)
Lordship Stud
3rd J O'Shea
William Buick (8 - 10)
13:45 Cafe Culture + Insitu Pago Pago Stakes (Group 3) (2yo Colts & Geldings) (Turf)
6f (Soft) 2yo
Rosehill (AUS)
Schubert (AUS)
Lordship Stud
8th J O'Shea
Kerrin McEvoy (8 - 10)
13:45 Cafe Culture + Insitu Pago Pago Stakes (Group 3) (2yo Colts & Geldings) (Turf)
6f (Soft) 2yo
Rosehill (AUS)
Lordship Stud
2nd J O'Shea
William Buick (8 - 10)
14:25 Chandon S Magic Night Stakes (Group 3) (2yo Fillies) (Turf)
6f (Soft) 2yo
Rosehill (AUS)
Allergic (AUS)
Lordship Stud
3rd J O'Shea
William Buick (8 - 10)
15:00 McGrath Estate Agents Sky High Stakes (Group 3) (3yo+) (Turf)
1m 2f (Soft) 3yo+
Rosehill (AUS)
Lordship Stud
8th J O'Shea
Sam Clipperton (9 - 2)
15:00 McGrath Estate Agents Sky High Stakes (Group 3) (3yo+) (Turf)
1m 2f (Soft) 3yo+
Rosehill (AUS)
Bezel (AUS)
Lordship Stud
PU J O'Shea
William Buick (8 - 13)
15:35 Cellarbrations Phar Lap Stakes (Group 2) (3yo) (Turf)
7f 110y (Good To Soft) 3yo
Rosehill (AUS)
Achi Baba (AUS)
Lordship Stud
6th J O'Shea
Tye Angland (8 - 13)
15:35 Cellarbrations Phar Lap Stakes (Group 2) (3yo) (Turf)
7f 110y (Good To Soft) 3yo
Rosehill (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
J O'Shea
William Buick (9 - 4)
17:00 Hyland Race Colours Ajax Stakes (Group 2 Handicap) (3yo+) (Turf)
7f 110y (Good To Soft) 3yo+
Rosehill (AUS)
Floodlight (USA)
Lordship Stud
8th J O'Shea
Jay Ford (8 - 5)
17:00 Hyland Race Colours Ajax Stakes (Group 2 Handicap) (3yo+) (Turf)
7f 110y (Good To Soft) 3yo+
Saint-Cloud (FR)
Paleolithic (IRE)
Godolphin SNC
7th Andre Fabre
Mickael Barzalona (8 - 8)
14:05 Prix Optional 1 (Handicap) (3yo) (Turf)
1m (Heavy) 3yo
Saint-Cloud (FR)
Harcourt Street (USA)
Godolphin SNC
4th Andre Fabre
Mickael Barzalona (8 - 13)
14:35 Prix de Frauenfeld (Conditions) (3yo) (Turf)
1m 2f 110y (Heavy) 3yo Conditions
Tampa Bay Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
Kiaran McLaughlin
Paco Lopez (8 - 6)
16:55 Hillsborough Stakes (Grade 2) (4yo+ Fillies & Mares) (Turf)
1m 1f (Firm) 4yo+
Wolverhampton (AW) (GB)
Mise En Rose (USA)
Lordship Stud
NR Charlie Appleby
(8 - 12)
15:15 sunbets.co.uk Lady Wulfruna Stakes (Listed Race) (All-Weather Championships Fast-Track Qualifier)
7f 32y (Standard) 4yo+