Result
Saturday, 5 November, 2016
14:54
Newcastle (Aus) (AUS)

Mary Maughan Maiden Handicap (2yo+) (Turf)

6f 55y (Good) 2yo+ Mdn
1st 16,800 AUD 2nd 5,850 AUD 3rd 2,950 AUD 4th 1,400 AUD 5th 700 AUD 6th 400 AUD 7th 400 AUD 8th 400 AUD 9th 400 AUD 10th 400 AUD
Runners: 10

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (10)
Relaxed (AUS)
Lordship Stud
3
9 - 4
-
J O'Shea
Jeff Penza
Days L/R: 14
2nd (9)
Absolutely Win (AUS)
F C H Yip & G Moore
1¼ l
4
8 - 13
-
cp
Gary L Moore
Johan Victoire
Days L/R: 242
3rd (7)
Highleigh (AUS)
K E Leonard & Mrs R P Leonard
¾ l
3
9 - 0
-
t
Chris Waller
Chad Lever
4th (5)
Egg Tart (AUS)
Hermitage Syndicate
shd
3
9 - 0
-
Chris Waller
Chris O'Brien
5th (3)
Mr Chow (AUS)
S Elliot, Dr T P Clarke Et Al
½ l
3
9 - 3
-
Bjorn Baker
Thomas Huet
6th (8)
Manhattan Road (AUS)
P Colley, I R Fairweather & J S Smith
½ l
5
8 - 13
-
cp
Tracey Bartley
Rachael Murray
Days L/R: 219
7th (4)
Chuckles (AUS)
Triple Crown Syndications, V P Chau Et Al
¾ l
3
9 - 2
-
Peter & Paul Snowden
Andrew Gibbons
Days L/R: 14
8th (1)
The Intern (AUS)
M C Conners Racing Pty Ltd Syndicate, Shaleejanik Synd Et Al
2 l
3
8 - 13
-
Marc Conners
Jess Taylor
Days L/R: 14
9th (2)
Queen Elektra (AUS)
J N Englebrecht, S N Allison Et Al
3½ l
5
8 - 13
-
t
Jeff Englebrecht
Grant Buckley
10th (6)
Come Into My World (AUS)
Miss K Clarke & Mrs Z K Kehoe
3½ l
5
9 - 4
-
Allan Kehoe
Jeff Kehoe
Days L/R: 21
NR (3)
Gone With The Wind (AUS)
Tight Lines Partnership
4
9 - 3
-
t
Gerald Ryan
Doubtful
Non-runner

More results from Saturday, 5 November, 2016

Saturday, 5 November 2016
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Aqueduct (USA)
Trade Zone (USA)
Godolphin Racing LLC
4th Kiaran McLaughlin
Junior Alvarado (8 - 6)
14:53 Allowance Race (3yo+) (Dirt)
1m (Fast) 3yo+
Canterbury Park (AUS)
Malahat (AUS)
Lordship Stud
4th J O'Shea
Timothy Clark (8 - 11)
12:35 TAB Plate (Conditions) (2yo) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo Conditions
Canterbury Park (AUS)
Grunderzeit (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
J O'Shea
Timothy Clark (8 - 9)
15:10 Ranvet Handicap (3yo+) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Canterbury Park (AUS)
Reincarnate (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
J O'Shea
Timothy Clark (9 - 6)
15:55 tab.com.au Handicap (3yo+) (Turf)
6f 55y (Good) 3yo+
Canterbury Park (AUS)
Eschiele (AUS)
Lordship Stud
2nd J O'Shea
Nick Heywood (8 - 4)
17:25 McGrath Estate Agents Handicap (3yo+) (Turf)
1m 1f 110y (Good) 3yo+
Canterbury Park (AUS)
Infra Dig (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
J O'Shea
Timothy Clark (8 - 6)
18:05 Hyland Race Colours Handicap (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
5f 110y (Good) 3yo+
Chelmsford (AW) (GB)
Fast Landing (GB)
Lordship Stud
8th Saeed bin Suroor
Edward Greatrex (8 - 13)
17:10 attheraces.com/breederscup Maiden Stakes
7f (Standard) 2yo Mdn
Chelmsford (AW) (GB)
Winning Story (GB)
Lordship Stud
UR Saeed bin Suroor
Martin Lane (8 - 10)
18:10 Your Breeders' Cup Guide At attheraces.com/breederscup Handicap
1m 6f (Standard) 3yo+ rated 0-105
Doncaster (GB)
Albernathy (GB)
Lordship Stud
15th Charlie Appleby
Martin Lane (8 - 8)
13:50 Betfred "Supports Jack Berry House" Handicap
7f (Good To Firm) 3yo+ rated 0-105
Doncaster (GB)
Lordship Stud
2nd Saeed bin Suroor
Paul Hanagan (8 - 12)
15:00 Betfred TV EBF Stallions Breeding Winners Gillies Fillies' Stakes (Listed Race)
1m 2f 60y (Good To Firm) 3yo+
Doncaster (GB)
Prize Money (GB)
Lordship Stud
1st
trophy
Saeed bin Suroor
George Wood (8 - 5)
15:35 Betfred November Handicap
1m 4f (Good To Firm) 3yo+
Flemington (AUS)
Lordship Stud
7th J O'Shea
James McDonald (8 - 9)
12:15 Maribyrnong Plate (Group 3) (2yo) (Turf)
5f (Good) 2yo
Flemington (AUS)
Nozomi (AUS)
Lordship Stud
2nd Lee & Anthony Freedman
James McDonald (9 - 5)
12:50 Starlight Children's Foundation Plate (Handicap) (3yo+) (Turf)
1m 2f (Good) 3yo+
Flemington (AUS)
Francis Of Assisi (IRE)
Lordship Stud
1st
trophy
Charlie Appleby
William Buick (9 - 2)
13:30 Queen Elizabeth Stakes (Group 3 Handicap) (3yo+) (Turf)
1m 5f (Good) 3yo+
Flemington (AUS)
Souchez (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
J O'Shea
James McDonald (9 - 6)
14:10 Hilton Stakes (Listed Handicap) (3yo) (Turf)
7f (Good) 3yo
Flemington (AUS)
Tessera (AUS)
Lordship Stud
14th J O'Shea
William Buick (9 - 4)
14:10 Hilton Stakes (Listed Handicap) (3yo) (Turf)
7f (Good) 3yo
Flemington (AUS)
Scottish (IRE)
Lordship Stud
NR Charlie Appleby
William Buick (9 - 4)
16:15 Emirates Stakes (Group 1) (3yo+) (Turf)
1m 2f (Good) 3yo+
Flemington (AUS)
Lordship Stud
2nd J O'Shea
James McDonald (9 - 4)
16:15 Emirates Stakes (Group 1) (3yo+) (Turf)
1m 2f (Good) 3yo+
Flemington (AUS)
Lordship Stud
12th J O'Shea
James McDonald (9 - 3)
17:00 Darley Classic (Group 1) (2yo+) (Turf)
6f (Good) 2yo+
Flemington (AUS)
Demonstrate (AUS)
Lordship Stud
7th J O'Shea
Brenton Avdulla (8 - 7)
17:45 Emirates Airline Handicap (4yo+) (Turf)
7f (Good) 4yo+
Newcastle (Aus) (AUS)
Diambra (AUS)
Lordship Stud
6th J O'Shea
Jeff Penza (8 - 13)
13:34 NIB Class 1 Handicap (2yo+) (Turf)
6f 165y (Good) 2yo+
Newcastle (Aus) (AUS)
Sisken (AUS)
Lordship Stud
2nd J O'Shea
Jeff Penza (8 - 10)
14:14 Port Hunter Conveyors Maiden Plate (2yo+) (Turf)
6f 165y (Good) 2yo+ Mdn
Santa Anita (USA)
Sentiero Italia (USA)
Godolphin Racing LLC
10th Kiaran McLaughlin
Joel Rosario (8 - 12)
12:43 Breeders' Cup Filly & Mare Turf (Grade 1) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
1m 2f (Firm) 3yo+
Santa Anita (USA)
Lordship Stud
11th Hugo Palmer
James Doyle (9 - 0)
14:05 Breeders' Cup Turf Sprint (Grade 1) (3yo+) (Turf)
6f 110y (Firm) 3yo+
Santa Anita (USA)
Dutch Connection (GB)
Lordship Stud
12th Charles Hills
James Doyle (9 - 0)
16:40 Breeders' Cup Mile (Grade 1) (3yo+) (Turf)
1m (Firm) 3yo+
Santa Anita (USA)
Godolphin Racing LLC
6th Kiaran McLaughlin
Joel Rosario (9 - 0)
17:35 Breeders' Cup Classic (Grade 1) (3yo+) (Dirt)
1m 2f (Fast) 3yo+