Result
Saturday, 5 November, 2016
17:10
Chelmsford (AW) (GB)

attheraces.com/breederscup Maiden Stakes

7f (Standard) 2yo Mdn
1st 3,151 GBP 2nd 943 GBP 3rd 472 GBP 4th 236 GBP 5th 118 GBP
Runners: 13

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (1)
Mamdood (IRE)
Hamdan Al Maktoum
2
9 - 5
-
Richard Hannon
Tom Marquand
Days L/R: 23
2nd (4)
El Cap (USA)
Flaxman Stables Ireland Ltd
1 l
2
9 - 5
-
Sir Michael Stoute
David Probert
Days L/R: 39
3rd (12)
Second Page (GB)
Middleham Park Racing VIII & P Barker
½ l
2
9 - 5
-
Richard Hannon
Kieran O'Neill
Days L/R: 15
4th (10)
Shabeeh (IRE)
Abdulla Al Mansoori
1¾ l
2
9 - 5
79
Mark Johnston
Martin Lane
Days L/R: 49
5th (6)
Bedouin (IRE)
Highclere T'Bred Racing-Edward Lear
1 l
2
9 - 5
-
bl
Luca Cumani
Timmy Murphy
Days L/R: 17
6th (5)
Paradise Lake (IRE)
Bermuda Thoroughbred Racing Limited
2½ l
2
9 - 5
-
Sir Michael Stoute
Jack Mitchell
Days L/R: 17
7th (7)
Veiled Secret (IRE)
Tim Bunting - Osborne House II
1 l
2
9 - 5
-
Sir Mark Prescott Bt
Ryan Powell
Days L/R: 23
8th (11)
Fast Landing (GB)
Lordship Stud
hd
2
8 - 13
-
Saeed bin Suroor
Edward Greatrex
9th (2)
Flashy Snapper (GB)
Hamad Rashed Bin Ghedayer
¾ l
2
9 - 5
-
Simon Crisford
Steve Drowne
10th (8)
Treagus (GB)
Clive Dennett
¾ l
2
9 - 5
-
Charlie Fellowes
Stevie Donohoe
Days L/R: 17
11th (9) Jockey's silk
Discovered (IRE)
H R H Sultan Ahmad Shah
ns
2
8 - 13
-
Roger Charlton
Kieran Shoemark
12th (3)
King Otto (GB)
The Rogues Gallery Syndicate
1½ l
2
9 - 5
-
Phil McEntee
Adam Beschizza
13th (13)
Bradfield Magic (IRE)
Michel Delaunay
4 l
2
9 - 0
-
Charles Hills
Michael J M Murphy

More results from Saturday, 5 November, 2016

Saturday, 5 November 2016
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Aqueduct (USA)
Trade Zone (USA)
Godolphin Racing LLC
4th Kiaran McLaughlin
Junior Alvarado (8 - 6)
14:53 Allowance Race (3yo+) (Dirt)
1m (Fast) 3yo+
Canterbury Park (AUS)
Malahat (AUS)
Lordship Stud
4th J O'Shea
Timothy Clark (8 - 11)
12:35 TAB Plate (Conditions) (2yo) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo Conditions
Canterbury Park (AUS)
Grunderzeit (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
J O'Shea
Timothy Clark (8 - 9)
15:10 Ranvet Handicap (3yo+) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Canterbury Park (AUS)
Reincarnate (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
J O'Shea
Timothy Clark (9 - 6)
15:55 tab.com.au Handicap (3yo+) (Turf)
6f 55y (Good) 3yo+
Canterbury Park (AUS)
Eschiele (AUS)
Lordship Stud
2nd J O'Shea
Nick Heywood (8 - 4)
17:25 McGrath Estate Agents Handicap (3yo+) (Turf)
1m 1f 110y (Good) 3yo+
Canterbury Park (AUS)
Infra Dig (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
J O'Shea
Timothy Clark (8 - 6)
18:05 Hyland Race Colours Handicap (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
5f 110y (Good) 3yo+
Chelmsford (AW) (GB)
Winning Story (GB)
Lordship Stud
UR Saeed bin Suroor
Martin Lane (8 - 10)
18:10 Your Breeders' Cup Guide At attheraces.com/breederscup Handicap
1m 6f (Standard) 3yo+ rated 0-105
Doncaster (GB)
Albernathy (GB)
Lordship Stud
15th Charlie Appleby
Martin Lane (8 - 8)
13:50 Betfred "Supports Jack Berry House" Handicap
7f (Good To Firm) 3yo+ rated 0-105
Doncaster (GB)
Lordship Stud
2nd Saeed bin Suroor
Paul Hanagan (8 - 12)
15:00 Betfred TV EBF Stallions Breeding Winners Gillies Fillies' Stakes (Listed Race)
1m 2f 60y (Good To Firm) 3yo+
Doncaster (GB)
Prize Money (GB)
Lordship Stud
1st
trophy
Saeed bin Suroor
George Wood (8 - 5)
15:35 Betfred November Handicap
1m 4f (Good To Firm) 3yo+
Flemington (AUS)
Lordship Stud
7th J O'Shea
James McDonald (8 - 9)
12:15 Maribyrnong Plate (Group 3) (2yo) (Turf)
5f (Good) 2yo
Flemington (AUS)
Nozomi (AUS)
Lordship Stud
2nd Lee & Anthony Freedman
James McDonald (9 - 5)
12:50 Starlight Children's Foundation Plate (Handicap) (3yo+) (Turf)
1m 2f (Good) 3yo+
Flemington (AUS)
Francis Of Assisi (IRE)
Lordship Stud
1st
trophy
Charlie Appleby
William Buick (9 - 2)
13:30 Queen Elizabeth Stakes (Group 3 Handicap) (3yo+) (Turf)
1m 5f (Good) 3yo+
Flemington (AUS)
Souchez (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
J O'Shea
James McDonald (9 - 6)
14:10 Hilton Stakes (Listed Handicap) (3yo) (Turf)
7f (Good) 3yo
Flemington (AUS)
Tessera (AUS)
Lordship Stud
14th J O'Shea
William Buick (9 - 4)
14:10 Hilton Stakes (Listed Handicap) (3yo) (Turf)
7f (Good) 3yo
Flemington (AUS)
Scottish (IRE)
Lordship Stud
NR Charlie Appleby
William Buick (9 - 4)
16:15 Emirates Stakes (Group 1) (3yo+) (Turf)
1m 2f (Good) 3yo+
Flemington (AUS)
Lordship Stud
2nd J O'Shea
James McDonald (9 - 4)
16:15 Emirates Stakes (Group 1) (3yo+) (Turf)
1m 2f (Good) 3yo+
Flemington (AUS)
Lordship Stud
12th J O'Shea
James McDonald (9 - 3)
17:00 Darley Classic (Group 1) (2yo+) (Turf)
6f (Good) 2yo+
Flemington (AUS)
Demonstrate (AUS)
Lordship Stud
7th J O'Shea
Brenton Avdulla (8 - 7)
17:45 Emirates Airline Handicap (4yo+) (Turf)
7f (Good) 4yo+
Newcastle (Aus) (AUS)
Diambra (AUS)
Lordship Stud
6th J O'Shea
Jeff Penza (8 - 13)
13:34 NIB Class 1 Handicap (2yo+) (Turf)
6f 165y (Good) 2yo+
Newcastle (Aus) (AUS)
Sisken (AUS)
Lordship Stud
2nd J O'Shea
Jeff Penza (8 - 10)
14:14 Port Hunter Conveyors Maiden Plate (2yo+) (Turf)
6f 165y (Good) 2yo+ Mdn
Newcastle (Aus) (AUS)
Relaxed (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
J O'Shea
Jeff Penza (9 - 4)
14:54 Mary Maughan Maiden Handicap (2yo+) (Turf)
6f 55y (Good) 2yo+ Mdn
Santa Anita (USA)
Sentiero Italia (USA)
Godolphin Racing LLC
10th Kiaran McLaughlin
Joel Rosario (8 - 12)
12:43 Breeders' Cup Filly & Mare Turf (Grade 1) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
1m 2f (Firm) 3yo+
Santa Anita (USA)
Lordship Stud
11th Hugo Palmer
James Doyle (9 - 0)
14:05 Breeders' Cup Turf Sprint (Grade 1) (3yo+) (Turf)
6f 110y (Firm) 3yo+
Santa Anita (USA)
Dutch Connection (GB)
Lordship Stud
12th Charles Hills
James Doyle (9 - 0)
16:40 Breeders' Cup Mile (Grade 1) (3yo+) (Turf)
1m (Firm) 3yo+
Santa Anita (USA)
Godolphin Racing LLC
6th Kiaran McLaughlin
Joel Rosario (9 - 0)
17:35 Breeders' Cup Classic (Grade 1) (3yo+) (Dirt)
1m 2f (Fast) 3yo+