Result
Thursday, 24 March, 2016
16:15
Gosford (AUS)

Pluim Gosford Guineas (Listed Race) (3yo) (Turf)

6f (Good) 3yo
1st 91,000 AUD 2nd 30,000 AUD 3rd 15,000 AUD 4th 7,500 AUD 5th 3,000 AUD 6th 1,500 AUD 7th 1,500 AUD 8th 1,500 AUD
Runners: 12

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (8)
Lady Sniper (AUS)
Mrs M D Rounsefell, M J Bax Et Al
3
8 - 7
-
Bjorn Baker
Jason Collett
Days L/R: 19
2nd (5)
Kimberley Star (AUS)
S J Murray, Mrs L M Murray Et Al
1¼ l
3
8 - 7
-
Gai Waterhouse
Glyn Schofield
Days L/R: 19
3rd (12)
Chetwood (AUS)
Lordship Stud
2¼ l
3
8 - 11
-
J O'Shea
Tye Angland
Days L/R: 15
4th (1)
Magic Alibi (AUS)
Laing Racing Syndicate, M Notaras Et Al
shd
3
8 - 7
-
t
Gerald Ryan
Christian Reith
Days L/R: 145
5th (7)
Redzel (AUS)
Triple Crown Syndicate, Walfam No 2 Et Al
1½ l
3
9 - 0
-
bl
Peter & Paul Snowden
Tommy Berry
Days L/R: 19
6th (4)
Brigadoon Rise (AUS)
Triple Crown Syndications, J M Saunders Et Al
nk
3
8 - 7
-
bl
Peter & Paul Snowden
Kerrin McEvoy
Days L/R: 15
7th (6)
King's Troop (AUS)
Arrowfield Pastoral Pty Ltd & Belford Productions Pty Ltd
¾ l
3
8 - 11
-
cp
Gerald Ryan
Timothy Clark
Days L/R: 19
8th (11)
Aegean Sea (AUS)
M S Sowerby & R K Hamer
nk
3
8 - 7
-
Clarry Conners
Winona Costin
9th (3)
Alart (AUS)
P M Farrell
1 l
3
8 - 9
-
bl
Pat Farrell
Thomas Huet
Days L/R: 131
10th (9)
Dal Cielo (NZ)
L Petagna, B Perry Et Al
5½ l
3
9 - 6
-
bl
Murray Baker
Opie Bosson
Days L/R: 19
11th (10)
Intrepid Way (NZ)
M G Poletti & Ms A M Turner
1¾ l
3
8 - 11
-
bl
Amanda Turner & Mauro Poletti
Peter Wells
Days L/R: 180
12th (2)
To Be Sure (AUS)
Attunga Stud
½ l
3
8 - 7
-
bl
Bjorn Baker
Brenton Avdulla
Days L/R: 15
NR (4)
Lady Jivago (AUS)
Dr U Crosson, J N Englebrecht Et Al
3
8 - 7
-
t
Jeff Englebrecht
Grant Buckley
Non-runner
Days L/R: 202

More results from Thursday, 24 March, 2016

Thursday, 24 March 2016
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Aqueduct (USA)
Fashion Street (USA)
Godolphin Racing LLC
4th Thomas Albertrani
Christopher P DeCarlo (8 - 9)
16:50 Allowance Optional Claiming Race (3yo Fillies foaled in NY state) (Dirt)
6f (Fast) 3yo Allowance
Golden Gate Fields (USA)
Escalante (USA)
Godolphin Racing LLC
3rd Eoin Harty
Frank T Alvarado (8 - 8)
12:45 Maiden Special Weight (3yo Fillies) (Tapeta)
1m (Fast) 3yo Mdn
Gosford (AUS)
Angharad (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
J O'Shea
Timothy Clark (8 - 10)
14:25 Complete Roofing Warehouse 2yo Maiden Handicap (Turf)
6f (Good) 2yo Mdn
Gosford (AUS)
Amazing (AUS)
Lordship Stud
7th J O'Shea
Christian Reith (9 - 2)
14:25 Complete Roofing Warehouse 2yo Maiden Handicap (Turf)
6f (Good) 2yo Mdn
Gosford (AUS)
Mauzel (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
J O'Shea
Timothy Clark (8 - 8)
15:05 Gosford City Farmers Markets @ Teg Maiden Handicap
1m (Good) 2yo+ Mdn
Gosford (AUS)
Lieder (AUS)
Lordship Stud
3rd J O'Shea
Christian Reith (9 - 3)
15:05 Gosford City Farmers Markets @ Teg Maiden Handicap
1m (Good) 2yo+ Mdn
Gosford (AUS)
Seltzer (AUS)
Lordship Stud
2nd J O'Shea
Brenton Avdulla (9 - 0)
15:40 Star 104.5 Live Concert @ Teg Benchmark 64 Handicap (2yo+) (Turf)
1m (Good) 2yo+
Gosford (AUS)
Panegyria (AUS)
Lordship Stud
3rd J O'Shea
Brenton Avdulla (9 - 3)
17:35 tab.com.au Benchmark 65 Handicap (2yo+) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo+
Lyon-La Soie (FR)
Southern States (GB)
Godolphin SNC
4th Andre Fabre
Nicolas Barzalona (7 - 11)
20:10 Prix Le Club Des Industriels De Lyon (Prix Cerealiste) (Maiden) (3yo) (Viscoride)
1m 2f 165y (Standard) 3yo Mdn
Moonee Valley (AUS)
Demonstrate (AUS)
Lordship Stud
2nd J O'Shea
James McDonald (9 - 0)
19:45 Ascend Sales Trophies Premium Plate (Conditions) (3yo) (Turf)
6f (Good) 3yo Conditions
Moonee Valley (AUS)
Lordship Stud
2nd J O'Shea
James McDonald (8 - 11)
21:15 Mitchelton Wines William Reid Stakes (Group 1) (3yo+) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Saint-Cloud (FR)
Floodlight (USA)
Godolphin SNC
1st
trophy
Andre Fabre
Mickael Barzalona (9 - 0)
14:20 Prix Verso II (Conditions) (3yo) (Turf)
1m (Good) 3yo Conditions