Result
Saturday, 14 November, 2015
16:44
Kembla Grange (AUS)

South Coast Private Maiden Plate (3yo+) (Turf)

1m (Good To Soft) 3yo+ Mdn
1st 12,250 AUD 2nd 4,250 AUD 3rd 2,100 AUD 4th 1,000 AUD 5th 525 AUD 6th 375 AUD 7th 375 AUD 8th 375 AUD 9th 375 AUD 10th 375 AUD
Runners: 13

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (2)
Seltzer (AUS)
Lordship Stud
3
8 - 10
-
J O'Shea
Jeff Penza
Days L/R: 14
2nd (8)
Ideal Express (AUS)
P Y Loke
1½ l
3
9 - 1
-
bl,t
Bede Murray
Grant Buckley
Days L/R: 11
3rd (4)
Manx Magic (AUS)
P M O'Shea, Mrs Z D O'Shea Et Al
2¾ l
4
9 - 4
-
Kristen Buchanan
Paul King
Days L/R: 14
4th (3)
Stately Lord (AUS)
C L Krogh & Lomar Park Stud
hd
3
9 - 1
-
Bill Prain
Adrian Layt
Days L/R: 35
5th (1)
Rambutan (AUS)
Mt Pleasant Thoroughbreds
shd
4
8 - 12
-
bl
Gwenda Markwell
Taylor Marshall
Days L/R: 34
6th (9)
Shalimar Choice (AUS)
Mme Laure Cordonnier
hd
5
8 - 4
-
bl
Gwenda Markwell
James Innes Jnr
Days L/R: 21
7th (12)
Dauphin De France (NZ)
Nearco Stud Synd & Segenhoe Thoroughbreds Australia Synd
shd
3
9 - 1
-
John Sargent
Adam Hyeronimus
8th (6)
All Kool (AUS)
C L Poidevin, Miss B C Poidevin Et Al
½ l
4
9 - 0
-
Diane Poidevin-Laine
Scott Pollard
9th (10)
Valanda (AUS)
F B Peters, Mrs L M Peters Et Al
nk
5
9 - 4
-
bl
Gwenda Markwell
Chad Lever
10th (7)
Living Choice (AUS)
K W Bastin
2 l
3
9 - 1
-
bl
Garry Frazer
Chris O'Brien
Days L/R: 51
11th (5)
Foursome (AUS)
Ms K E Harding, Ms I Miller & Mrs M A Smith
1 l
4
9 - 4
-
bl
Matthew A Smith
Mitchell Bell
Days L/R: 55
12th (13)
In A Jiffy (NZ)
R J, R, Mrs M & Miss M T Mazurkiewicz
8¼ l
4
9 - 0
-
John P Thompson
Andrew Gibbons
Days L/R: 21
13th (11)
True Fame (AUS)
J G Sargent, H Blend Et Al
2¾ l
3
8 - 10
-
John Sargent
Shaun Guymer
Days L/R: 71
NR (14)
Icebern (AUS)
Miss J R Caird, J Alam Et Al
4
9 - 0
-
t
Scott Aspery
Doubtful
Non-runner
NR (15)
Dashing Bella (AUS)
Victory Lodge Syndicate, S Peter-Budge Et Al
4
9 - 0
-
bl
Clarry Conners
Scott Pollard
Non-runner
Days L/R: 11

More results from Saturday, 14 November, 2015

Saturday, 14 November 2015
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Churchill Downs (USA)
Robillard (USA)
Godolphin Racing LLC
12th Kiaran McLaughlin
Junior Alvarado (8 - 6)
17:15 Mrs. Revere Stakes (Grade 2) (3yo Fillies) (Turf)
1m 110y (Good) 3yo
Gulfstream Park West (USA)
Marchant (USA)
Godolphin Racing LLC
8th Thomas Albertrani
Edgard J Zayas (8 - 8)
16:35 Maiden Special Weight (2yo) (Turf)
7f 110y (Firm) 2yo Mdn
Kembla Grange (AUS)
Chamarel (AUS)
Lordship Stud
3rd J O'Shea
James Innes Jnr (8 - 12)
13:39 Rotary Polioplus Class 1 Handicap (3yo+) (Turf)
6f (Good To Soft) 3yo+
Kembla Grange (AUS)
Circular (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
J O'Shea
Grant Buckley (8 - 13)
14:49 Southern IML Pathology Maiden Handicap (3yo+) (Turf)
7f (Good To Soft) 3yo+ Mdn
Lingfield (AW) (GB)
Race Day (IRE)
Lordship Stud
1st
trophy
Saeed bin Suroor
James Doyle (9 - 7)
12:15 32Red/British Stallion Studs EBF Novice Stakes
1m 1y (Standard) 2yo Nov
Lingfield (AW) (GB)
Mulzamm (IRE)
Lordship Stud
2nd Charlie Appleby
William Buick (8 - 13)
14:00 Ladbrokes Handicap
1m 1y (Standard) 3yo+ rated 0-105
Lingfield (AW) (GB)
Let's Go (USA)
Lordship Stud
1st
trophy
Saeed bin Suroor
James Doyle (8 - 12)
15:10 coral.co.uk Churchill Stakes (All-Weather Championship Fast-Track Qualifier) (Listed Race)
1m 2f (Standard) 3yo+
Lingfield (AW) (GB)
Maverick Wave (USA)
Lordship Stud
6th John Gosden
William Buick (9 - 6)
15:10 coral.co.uk Churchill Stakes (All-Weather Championship Fast-Track Qualifier) (Listed Race)
1m 2f (Standard) 3yo+
Lingfield (AW) (GB)
Tempus Temporis (USA)
Lordship Stud
13th John Gosden
Jimmy Fortune (8 - 12)
15:10 coral.co.uk Churchill Stakes (All-Weather Championship Fast-Track Qualifier) (Listed Race)
1m 2f (Standard) 3yo+
Rosehill (AUS)
Nemrud (AUS)
Lordship Stud
NR J O'Shea
Sam Clipperton (8 - 11)
12:35 Cellarbrations Penrith Plate (Conditions) (2yo) (Turf)
5f 110y (Heavy) 2yo Conditions
Rosehill (AUS)
Mohave (AUS)
Lordship Stud
NR J O'Shea
Timothy Clark (8 - 10)
14:30 Cellarbrations - Helping You Celebrate Handicap (3yo+) (Turf)
5f 110y (Heavy) 3yo+
Rosehill (AUS)
Sabkhat (AUS)
Lordship Stud
NR J O'Shea
Sam Clipperton (8 - 7)
15:05 Cellarbrations Erindale Liquor November Topaz (Handicap) (3yo+) (Turf)
1m 1f 110y (Heavy) 3yo+
Rosehill (AUS)
Here We Come (AUS)
Lordship Stud
NR J O'Shea
Brodie Loy (8 - 7)
15:40 Cellarbrations Kotara Handicap (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f (Heavy) 3yo+
Rosehill (AUS)
Haussmann (AUS)
Lordship Stud
NR J O'Shea
Winona Costin (9 - 1)
16:20 Cellarbrations Wyong November Handicap (3yo+) (Turf)
6f 165y (Heavy) 3yo+
Rosehill (AUS)
Medcaut (AUS)
Lordship Stud
NR J O'Shea
Sam Clipperton (8 - 7)
16:20 Cellarbrations Wyong November Handicap (3yo+) (Turf)
6f 165y (Heavy) 3yo+
Rosehill (AUS)
Lordship Stud
7th J O'Shea
Sam Clipperton (8 - 7)
17:40 Skyla's Screamer Handicap (3yo+) (Turf)
7f 110y (Heavy) 3yo+
Sandown (Aus) (AUS)
Antelucan (AUS)
Lordship Stud
3rd J O'Shea
James McDonald (9 - 1)
13:35 City of Greater Dandenong Stakes (Listed Race) (3yo Fillies) (Turf)
7f (Good) 3yo
Sandown (Aus) (AUS)
Generalife (AUS)
Lordship Stud
2nd J O'Shea
James McDonald (9 - 4)
14:10 Kevin Heffernan Stakes (Group 3) (3yo+) (Turf)
6f 110y (Good) 3yo+
Sandown (Aus) (AUS)
Java (AUS)
Lordship Stud
6th Lee & Anthony Freedman
Dwayne Dunn (9 - 4)
14:10 Kevin Heffernan Stakes (Group 3) (3yo+) (Turf)
6f 110y (Good) 3yo+
Sandown (Aus) (AUS)
Malice (AUS)
Lordship Stud
5th J O'Shea
James McDonald (9 - 0)
16:00 mypunter.com Eclipse Stakes (Group 3 Handicap) (3yo+) (Turf)
1m 1f (Good) 3yo+
Sandown (Aus) (AUS)
Demonstrate (AUS)
Lordship Stud
6th J O'Shea
James McDonald (9 - 0)
16:40 William Hill Sandown Guineas (Group 2) (3yo) (Turf)
1m (Good) 3yo
Sandown (Aus) (AUS)
Matilija (AUS)
Lordship Stud
12th Lee & Anthony Freedman
James McDonald (8 - 9)
17:55 Le Pine Funerals Summoned Stakes (Group 3) (4yo+ Fillies & Mares) (Turf)
7f 110y (Good) 4yo+
Wolverhampton (AW) (GB)
Technicolour (GB)
Lordship Stud
6th Charlie Appleby
Adam Kirby (9 - 5)
19:45 32Red Casino Irish Stallion Farms EBF Maiden Stakes (Tapeta)
1m 1f 103y (Standard) 2yo Mdn