Result
Saturday, 14 November, 2015
17:40
Rosehill (AUS)

Skyla's Screamer Handicap (3yo+) (Turf)

7f 110y (Heavy) 3yo+
1st 48,750 AUD 2nd 16,750 AUD 3rd 8,350 AUD 4th 4,150 AUD 5th 2,000 AUD 6th 1,000 AUD 7th 1,000 AUD 8th 1,000 AUD 9th 1,000 AUD 10th 1,000 AUD
Runners: 10

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (9)
Telepathic (NZ)
G Harvey
5
9 - 2
-
t
Chris Waller
Rory Hutchings
Days L/R: 217
2nd (7)
Anyaas (AUS)
A Illes & Mrs D R Illes
¾ l
4
7 - 13
-
David Vandyke
Jess Taylor
Days L/R: 189
3rd (10)
Banksters Bonus (IRE)
A Ng, J G Sargent Et Al
1¼ l
7
8 - 3
-
John Sargent
Regan Bayliss
Days L/R: 200
4th (6)
Dowdstown Charlie (AUS)
M E Waugh, P N Waters Et Al
¾ l
5
8 - 7
-
t
Kim Waugh
Timothy Clark
Days L/R: 210
5th (8)
Husson Choice (AUS)
N Moraitis A M & M J Kent A M
2 l
5
8 - 10
-
bl
David Vandyke
Jay Ford
Days L/R: 147
6th (4)
Kiseki Dane (AUS)
M J Dwyer & K M Goss
¾ l
4
8 - 7
-
t
Mick Dwyer
Craig Dwyer
Days L/R: 14
7th (2)
Lordship Stud
1¼ l
3
8 - 7
-
J O'Shea
Sam Clipperton
Days L/R: 14
8th (1)
First Class Ticket (AUS)
Mrs J V Denham
½ l
7
8 - 2
-
Allan Denham
Samantha Clenton
Days L/R: 57
9th (5)
Swift Lady (NZ)
T W Wong, Y T Cheung Et Al
nk
4
8 - 1
-
t
John Sargent
Winona Costin
Days L/R: 11
10th (3)
Too Hi Tek (AUS)
S J Dickerson & Est R H Dickerson
9¾ l
8
8 - 8
-
bl,t
Robert Price
Kathy O'Hara
NR (1)
Don't Tell Linda (AUS)
Mrs J Wilson, C Rowland Et Al
5
8 - 7
-
Jan Bowen
Greg Ryan
Non-runner
NR (14)
Binary (NZ)
A R Bell
4
8 - 10
-
cp
Michael, Wayne & John Hawkes
Brenton Avdulla
Non-runner
Days L/R: 31
NR (7)
Resurrect (AUS)
Repus Racing Synd, White Eagle Et Al
6
9 - 7
-
t
Scott Aspery
Glyn Schofield
Non-runner
NR (5)
Harry Hotspur (AUS)
M E Waugh, J Maltese Et Al
5
9 - 2
-
bl,t
Kim Waugh
Doubtful
Non-runner
NR (16)
Diamondsinthenight (AUS)
Mrs G Coady, G Coady Et Al
6
8 - 3
-
bl
David Pfieffer
Brodie Loy
Non-runner
Days L/R: 24
NR (17)
Mary Lou (AUS)
E-Thoroughbred & Evergreen Rich
5
8 - 7
-
bl
Anthony Cummings
Doubtful
Non-runner
Days L/R: 252
NR (11)
Wine Tales (AUS)
S Hurson
4
9 - 6
-
bl,t
Chris Waller
Joshua Parr
Non-runner
Days L/R: 35

More results from Saturday, 14 November, 2015

Saturday, 14 November 2015
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Churchill Downs (USA)
Robillard (USA)
Godolphin Racing LLC
12th Kiaran McLaughlin
Junior Alvarado (8 - 6)
17:15 Mrs. Revere Stakes (Grade 2) (3yo Fillies) (Turf)
1m 110y (Good) 3yo
Gulfstream Park West (USA)
Marchant (USA)
Godolphin Racing LLC
8th Thomas Albertrani
Edgard J Zayas (8 - 8)
16:35 Maiden Special Weight (2yo) (Turf)
7f 110y (Firm) 2yo Mdn
Kembla Grange (AUS)
Chamarel (AUS)
Lordship Stud
3rd J O'Shea
James Innes Jnr (8 - 12)
13:39 Rotary Polioplus Class 1 Handicap (3yo+) (Turf)
6f (Good To Soft) 3yo+
Kembla Grange (AUS)
Circular (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
J O'Shea
Grant Buckley (8 - 13)
14:49 Southern IML Pathology Maiden Handicap (3yo+) (Turf)
7f (Good To Soft) 3yo+ Mdn
Kembla Grange (AUS)
Seltzer (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
J O'Shea
Jeff Penza (8 - 10)
16:44 South Coast Private Maiden Plate (3yo+) (Turf)
1m (Good To Soft) 3yo+ Mdn
Lingfield (AW) (GB)
Race Day (IRE)
Lordship Stud
1st
trophy
Saeed bin Suroor
James Doyle (9 - 7)
12:15 32Red/British Stallion Studs EBF Novice Stakes
1m 1y (Standard) 2yo Nov
Lingfield (AW) (GB)
Mulzamm (IRE)
Lordship Stud
2nd Charlie Appleby
William Buick (8 - 13)
14:00 Ladbrokes Handicap
1m 1y (Standard) 3yo+ rated 0-105
Lingfield (AW) (GB)
Let's Go (USA)
Lordship Stud
1st
trophy
Saeed bin Suroor
James Doyle (8 - 12)
15:10 coral.co.uk Churchill Stakes (All-Weather Championship Fast-Track Qualifier) (Listed Race)
1m 2f (Standard) 3yo+
Lingfield (AW) (GB)
Maverick Wave (USA)
Lordship Stud
6th John Gosden
William Buick (9 - 6)
15:10 coral.co.uk Churchill Stakes (All-Weather Championship Fast-Track Qualifier) (Listed Race)
1m 2f (Standard) 3yo+
Lingfield (AW) (GB)
Tempus Temporis (USA)
Lordship Stud
13th John Gosden
Jimmy Fortune (8 - 12)
15:10 coral.co.uk Churchill Stakes (All-Weather Championship Fast-Track Qualifier) (Listed Race)
1m 2f (Standard) 3yo+
Rosehill (AUS)
Nemrud (AUS)
Lordship Stud
NR J O'Shea
Sam Clipperton (8 - 11)
12:35 Cellarbrations Penrith Plate (Conditions) (2yo) (Turf)
5f 110y (Heavy) 2yo Conditions
Rosehill (AUS)
Mohave (AUS)
Lordship Stud
NR J O'Shea
Timothy Clark (8 - 10)
14:30 Cellarbrations - Helping You Celebrate Handicap (3yo+) (Turf)
5f 110y (Heavy) 3yo+
Rosehill (AUS)
Sabkhat (AUS)
Lordship Stud
NR J O'Shea
Sam Clipperton (8 - 7)
15:05 Cellarbrations Erindale Liquor November Topaz (Handicap) (3yo+) (Turf)
1m 1f 110y (Heavy) 3yo+
Rosehill (AUS)
Here We Come (AUS)
Lordship Stud
NR J O'Shea
Brodie Loy (8 - 7)
15:40 Cellarbrations Kotara Handicap (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f (Heavy) 3yo+
Rosehill (AUS)
Haussmann (AUS)
Lordship Stud
NR J O'Shea
Winona Costin (9 - 1)
16:20 Cellarbrations Wyong November Handicap (3yo+) (Turf)
6f 165y (Heavy) 3yo+
Rosehill (AUS)
Medcaut (AUS)
Lordship Stud
NR J O'Shea
Sam Clipperton (8 - 7)
16:20 Cellarbrations Wyong November Handicap (3yo+) (Turf)
6f 165y (Heavy) 3yo+
Sandown (Aus) (AUS)
Antelucan (AUS)
Lordship Stud
3rd J O'Shea
James McDonald (9 - 1)
13:35 City of Greater Dandenong Stakes (Listed Race) (3yo Fillies) (Turf)
7f (Good) 3yo
Sandown (Aus) (AUS)
Generalife (AUS)
Lordship Stud
2nd J O'Shea
James McDonald (9 - 4)
14:10 Kevin Heffernan Stakes (Group 3) (3yo+) (Turf)
6f 110y (Good) 3yo+
Sandown (Aus) (AUS)
Java (AUS)
Lordship Stud
6th Lee & Anthony Freedman
Dwayne Dunn (9 - 4)
14:10 Kevin Heffernan Stakes (Group 3) (3yo+) (Turf)
6f 110y (Good) 3yo+
Sandown (Aus) (AUS)
Malice (AUS)
Lordship Stud
5th J O'Shea
James McDonald (9 - 0)
16:00 mypunter.com Eclipse Stakes (Group 3 Handicap) (3yo+) (Turf)
1m 1f (Good) 3yo+
Sandown (Aus) (AUS)
Demonstrate (AUS)
Lordship Stud
6th J O'Shea
James McDonald (9 - 0)
16:40 William Hill Sandown Guineas (Group 2) (3yo) (Turf)
1m (Good) 3yo
Sandown (Aus) (AUS)
Matilija (AUS)
Lordship Stud
12th Lee & Anthony Freedman
James McDonald (8 - 9)
17:55 Le Pine Funerals Summoned Stakes (Group 3) (4yo+ Fillies & Mares) (Turf)
7f 110y (Good) 4yo+
Wolverhampton (AW) (GB)
Technicolour (GB)
Lordship Stud
6th Charlie Appleby
Adam Kirby (9 - 5)
19:45 32Red Casino Irish Stallion Farms EBF Maiden Stakes (Tapeta)
1m 1f 103y (Standard) 2yo Mdn