Result
Saturday, 1 November, 2014
12:30
Rosehill (AUS)

CFMEU/West Tradies Plate (Turf)

5f 110y (Good) 2yo
Runners: 7

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
7th (7)
Lordship Stud
2
8 - 11
-
J O'Shea
Glyn Schofield

More results from Saturday, 1 November, 2014

Saturday, 1 November 2014
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Aqueduct (USA)
Bay Of Plenty (USA)
Godolphin Racing LLC
2nd Kiaran McLaughlin
Junior Alvarado (8 - 6)
16:40 Discovery Handicap (Grade 3) (3yo) (Dirt)
1m 1f (Sloppy) 3yo
Flemington (AUS)
Careless (AUS)
Lordship Stud
5th J O'Shea
James McDonald (8 - 9)
11:30 Carbine Club Stakes (Group 3) (Turf)
1m (Good) 3yo
Flemington (AUS)
Abduction (AUS)
Lordship Stud
2nd J O'Shea
Kerrin McEvoy (8 - 10)
12:10 Wakeful Stakes (Group 2) (Fillies) (Turf)
1m 2f (Good) 3yo
Flemington (AUS)
Generalife (AUS)
Lordship Stud
3rd J O'Shea
Kerrin McEvoy (9 - 0)
12:50 Yellowglen Stakes (Group 3 Handicap) (Turf)
7f (Good) 3yo+
Flemington (AUS)
Limes (AUS)
Lordship Stud
10th J O'Shea
Chad Schofield (8 - 9)
12:50 Yellowglen Stakes (Group 3 Handicap) (Turf)
7f (Good) 3yo+
Flemington (AUS)
Earthquake (AUS)
Lordship Stud
8th J O'Shea
James McDonald (8 - 8)
13:30 Coolmore Stud Stakes (Group 1) (3yo) (Turf)
6f (Good) 3yo
Flemington (AUS)
Ghibellines (AUS)
Lordship Stud
10th J O'Shea
Steven Arnold (8 - 13)
13:30 Coolmore Stud Stakes (Group 1) (3yo) (Turf)
6f (Good) 3yo
Flemington (AUS)
Nozomi (AUS)
Lordship Stud
3rd Anthony Freedman
Dwayne Dunn (8 - 10)
15:45 AAMI Victoria Derby (Group 1) (3yo) (Turf)
1m 4f 110y (Good) 3yo
Flemington (AUS)
Gouldian (AUS)
Lordship Stud
7th J O'Shea
James McDonald (8 - 10)
15:45 AAMI Victoria Derby (Group 1) (3yo) (Turf)
1m 4f 110y (Good) 3yo
Newmarket (GB)
Dream Job (GB)
Lordship Stud
11th Saeed bin Suroor
Frederik Tylicki (9 - 0)
12:20 EBF Stallions Prestige Vehicles Maiden Fillies' Stakes (Bobis Race)
7f (Good To Soft) 2yo Mdn
Newmarket (GB)
Bitter Lake (USA)
Lordship Stud
6th Charlie Appleby
Adam Kirby (9 - 0)
13:25 EBF Stallions Montrose Fillies' Stakes (Listed Race)
1m (Good To Soft) 2yo
Newmarket (GB)
Sudden Wonder (IRE)
Lordship Stud
2nd Charlie Appleby
Adam Kirby (8 - 13)
14:35 AGMA Holdings James Seymour Stakes (Listed Race)
1m 2f (Good) 3yo+
Newmarket (GB)
French Navy (GB)
Lordship Stud
1st
trophy
Charlie Appleby
Adam Kirby (9 - 7)
15:10 Ben Marshall Stakes (Listed Race)
1m (Good) 3yo+
Rosehill (AUS)
Mohave (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
J O'Shea
Winona Costin (9 - 0)
13:10 AMWU National Handicap (Turf)
6f (Good) 3yo
Rosehill (AUS)
Malice (AUS)
Lordship Stud
2nd J O'Shea
Sam Clipperton (8 - 7)
14:35 Vincents Chartered Accountants Handicap (Turf)
1m 1f (Good) 3yo+
Santa Anita (USA)
Godolphin Racing LLC
2nd Thomas Albertrani
Javier Castellano (8 - 12)
13:21 Draftkings Breeders' Cup Filly & Mare Sprint (Grade 1) (3yo+ Fillies & Mares) (Dirt)
7f (Fast) 3yo+
Santa Anita (USA)
Footbridge (USA)
Godolphin Racing LLC
10th Eoin Harty
Rafael Bejarano (9 - 0)
17:35 Breeders' Cup Classic (Grade 1) (3yo+) (Dirt)
1m 2f (Fast) 3yo+
Traralgon (AUS)
Scroll (AUS)
Lordship Stud
2nd J O'Shea
Andrew Mallyon (9 - 2)
13:15 Team Staffing Solutions 3YO Maiden Plate (Turf)
5f 110y (Soft) 3yo