Result
Saturday, 14 February, 2015
13:20
Kembla Grange (AUS)

Valentines Day 2yo Maiden Plate (Turf)

5f (Soft) 2yo
1st 12,250 AUD 2nd 4,250 AUD
Runners: 6

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (2)
Lordship Stud
2
9 - 0
-
J O'Shea
Jeff Penza
Days L/R: 105
2nd (5)
Mogador (AUS)
Lordship Stud
4¼ l
2
9 - 0
-
J O'Shea
Grant Buckley

More results from Saturday, 14 February, 2015

Saturday, 14 February 2015
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Caulfield (AUS)
Pursuits (AUS)
Lordship Stud
10th J O'Shea
Craig A Williams (8 - 10)
14:40 Sportingbet Blue Diamond Prelude (Group 2) (Fillies) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo
Caulfield (AUS)
Antelucan (AUS)
Lordship Stud
14th J O'Shea
Chad Schofield (8 - 10)
14:40 Sportingbet Blue Diamond Prelude (Group 2) (Fillies) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo
Caulfield (AUS)
Sampeah (AUS)
Lordship Stud
3rd J O'Shea
Chad Schofield (8 - 10)
15:15 Sportingbet Blue Diamond Prelude (Group 3) (Colts & Geldings) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo
Caulfield (AUS)
Bantam (AUS)
Lordship Stud
7th J O'Shea
Craig A Williams (8 - 10)
15:15 Sportingbet Blue Diamond Prelude (Group 3) (Colts & Geldings) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo
Caulfield (AUS)
Demonstrate (AUS)
Lordship Stud
13th J O'Shea
Nicholas Hall (8 - 10)
15:15 Sportingbet Blue Diamond Prelude (Group 3) (Colts & Geldings) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo
Caulfield (AUS)
Sarajevo (AUS)
Lordship Stud
13th J O'Shea
Chad Schofield (8 - 11)
17:15 Hyland Race Colours Autumn Stakes (Group 2) (Turf)
7f (Good) 3yo
Caulfield (AUS)
Java (AUS)
Lordship Stud
4th Lee & Anthony Freedman
Chad Schofield (8 - 10)
17:50 Sportingbet powered by William Hill C.F. Orr Stakes (Group 1) (3yo+) (Turf)
7f (Good) 3yo+
Kembla Grange (AUS)
Dubrovnik (AUS)
Lordship Stud
8th J O'Shea
Jeff Penza (8 - 8)
15:50 Col Webb's 70th Class 2 Handicap (Turf)
6f (Soft) 2yo+
Kembla Grange (AUS)
Torbay (AUS)
Lordship Stud
4th J O'Shea
Jeff Penza (8 - 9)
16:30 Brodie Long Grew Class 1 & Maiden Plate (Turf)
1m 2f (Soft) 2yo+
Lingfield (AW) (GB)
Pathway To Honour (GB)
Lordship Stud
1st
trophy
Charlie Appleby
Adam Kirby (9 - 5)
14:35 32Red.com Maiden Stakes
1m 1y (Standard) 3yo Mdn
Lingfield (AW) (GB)
Playmaker (IRE)
Lordship Stud
5th Charlie Appleby
Shane Gray (8 - 13)
14:35 32Red.com Maiden Stakes
1m 1y (Standard) 3yo Mdn
Lingfield (AW) (GB)
Barchan (USA)
Lordship Stud
3rd Charlie Appleby
Shane Gray (8 - 2)
15:10 32Red Handicap (Bobis Race)
6f 1y (Standard) 3yo rated 0-95
Randwick (AUS)
Haptic (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
J O'Shea
Blake Shinn (8 - 11)
14:20 DX Solutions Lonhro Plate (Listed) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo
Randwick (AUS)
Furnaces (AUS)
Lordship Stud
2nd J O'Shea
James McDonald (8 - 11)
14:20 DX Solutions Lonhro Plate (Listed) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo
Randwick (AUS)
Calaverite (AUS)
Lordship Stud
6th J O'Shea
Sam Clipperton (8 - 11)
14:20 DX Solutions Lonhro Plate (Listed) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo
Randwick (AUS)
Igraine (AUS)
Lordship Stud
8th J O'Shea
Christian Reith (8 - 7)
14:20 DX Solutions Lonhro Plate (Listed) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo
Randwick (AUS)
Memorial (AUS)
Lordship Stud
8th J O'Shea
James McDonald (8 - 11)
15:35 Liberty International Underwriters Light Fingers Stakes (Group 2) (Fillies) (Turf)
6f (Good) 3yo
Randwick (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
J O'Shea
James McDonald (9 - 4)
16:15 Optus Apollo Stakes (Group 2) (Turf)
7f (Good) 3yo+
Tampa Bay Downs (USA)
Alabaster (USA)
Godolphin Racing LLC
3rd Eoin Harty
Fernando De La Cruz (8 - 10)
13:20 Allowance Optional Claiming (Allowance) (3yo) (Dirt)
1m 40y (Fast) 3yo Allowance
Tampa Bay Downs (USA)
Gavroche (USA)
Godolphin Racing LLC
3rd Eoin Harty
Fernando De La Cruz (8 - 6)
16:20 Allowance Race (4yo+) (Turf)
1m 110y (Firm) 4yo+ Allowance
Yarra Valley (AUS)
Estaminet (AUS)
Lordship Stud
3rd Lee & Anthony Freedman
Andrew Mallyon (9 - 1)
13:50 GJ Gardener Holmes F&M Maiden Plate (Fillies & Mares) (Turf)
5f (Heavy) 3yo+