Result
Monday, 6 April, 2015
14:45
Redcar (GB)

Market Cross Jewellers Maiden Stakes (Div I)

1m (Good To Firm) 3yo+ Mdn
1st 2,911 GBP 2nd 866 GBP 3rd 433 GBP 4th 216 GBP
Runners: 12

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (6)
Udododontu (IRE)
Mrs Alison Guest
3
8 - 13
-
Richard Guest
Jason Hart
Days L/R: 153
2nd (8)
Mothers Finest (IRE)
Hubert John Strecker
½ l
3
8 - 8
-
K R Burke
Silvestre de Sousa
3rd (3) Jockey's silk
Cooper (GB)
Guy Reed Racing
1 l
3
8 - 13
74
Kevin Ryan
Paul Mulrennan
Days L/R: 13
4th (4)
Alnashama (GB)
Hamdan Al Maktoum
5 l
3
8 - 13
-
Charles Hills
Paul Hanagan
Days L/R: 166
5th (1)
Ellerina (GB)
Allan Davies
8 l
3
8 - 8
-
Chris Fairhurst
Michael Stainton
Days L/R: 231
6th (12)
Stay Strong (GER)
Lordship Stud
¾ l
3
8 - 13
-
Saeed bin Suroor
James Doyle
Days L/R: 117
7th (11)
Home Flyer (IRE)
Mrs J Collins,Mrs H Forman,Miss J Sawney
hd
4
10 - 0
-
Mark Walford
Duran Fentiman
Days L/R: 142
8th (9)
The Special House (IRE)
Chris Stockill
2 l
3
8 - 13
-
Mark Johnston
Franny Norton
9th (5)
Big Red (GB)
Ms M Austerfield
2¼ l
3
8 - 8
-
Rebecca Bastiman
Barry McHugh
Days L/R: 168
10th (7)
Sparky (GER)
Equus Syndicate
½ l
4
10 - 0
-
Keith Dalgleish
Graham Lee
11th (10)
Balmusette (GB)
Mr & Mrs W J Williams
¾ l
6
9 - 9
-
Keith Reveley
David Nolan
12th (13)
Zruda (GB)
K M Everitt
6 l
4
9 - 9
-
David Thompson
Raul Da Silva
Days L/R: 69
NR (2)
In Due Time (IRE)
David C Young
3
8 - 13
-
Alan Swinbank
Jaime Gelabert
Non-runner

More results from Monday, 6 April, 2015

Monday, 6 April 2015
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Blain-Bouvron-Le-Gavre (FR)
Najma (GB)
Godolphin SNC
10th H-A Pantall
Lukas Delozier (7 - 12)
15:00 Prix Jules Desbois (Conditions) (4yo) (Young Jockeys & Apprentices) (Turf)
1m 1f 165y (Good) 4yo Conditions
Longchamp (FR)
Fractional (IRE)
Godolphin SNC
9th Andre Fabre
Raphael Marchelli (9 - 1)
15:55 Prix d'Harcourt (Group 2) (4yo+) (Turf)
1m 2f (Heavy) 4yo+
Randwick (AUS)
Furnaces (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
J O'Shea
James McDonald (8 - 13)
11:25 Widden Kindergarten Stakes (Group 3) (2yo) (Turf)
5f 110y (Heavy) 2yo
Randwick (AUS)
Sweynesse (AUS)
Lordship Stud
NR J O'Shea
Sam Clipperton (9 - 3)
12:00 The Daily Telegraph Carbine Club Stakes (Group 3) (3yo) (Turf)
1m (Heavy) 3yo
Randwick (AUS)
Farolitos (AUS)
Lordship Stud
2nd J O'Shea
James McDonald (8 - 11)
12:00 The Daily Telegraph Carbine Club Stakes (Group 3) (3yo) (Turf)
1m (Heavy) 3yo
Randwick (AUS)
Matilija (AUS)
Lordship Stud
3rd Lee & Anthony Freedman
James McDonald (8 - 7)
13:50 Dilmah Tea P J Bell Stakes (Group 3) (3yo Fillies) (Turf)
6f (Soft) 3yo
Randwick (AUS)
Tarquin (AUS)
Lordship Stud
5th J O'Shea
James McDonald (8 - 13)
14:25 Inglis Sires (Group 1) (2yo) (Turf)
7f (Soft) 2yo
Randwick (AUS)
Lordship Stud
2nd J O'Shea
James McDonald (8 - 13)
15:00 BMW Australian Derby (Group 1) (3yo) (Turf)
1m 4f (Soft) 3yo
Randwick (AUS)
Lordship Stud
NR J O'Shea
Craig A Williams (8 - 2)
16:20 The Star Doncaster Mile (Grade 1 Handicap) (3yo+) (Turf)
1m (Soft) 3yo+
Randwick (AUS)
Sweynesse (AUS)
Lordship Stud
19th J O'Shea
Sam Clipperton (7 - 12)
16:20 The Star Doncaster Mile (Grade 1 Handicap) (3yo+) (Turf)
1m (Soft) 3yo+
Randwick (AUS)
Abduction (AUS)
Lordship Stud
7th J O'Shea
James McDonald (9 - 2)
17:00 TAB Adrian Knox Stakes (Grade 3 Quality Handicap) (3yo Fillies) (Turf)
1m 2f (Soft) 3yo
Redcar (GB)
Well Off (GER)
Lordship Stud
1st
trophy
Saeed bin Suroor
James Doyle (8 - 13)
15:20 Market Cross Jewellers Maiden Stakes (Div II)
1m (Good To Firm) 3yo+ Mdn
Wolverhampton (AW) (GB)
Mulzamm (IRE)
Lordship Stud
2nd Charlie Appleby
William Buick (9 - 5)
15:00 Latest Aintree Tips @ bookies.com Handicap (Bobis Race) (Tapeta)
7f 32y (Standard) 3yo rated 0-95
Wolverhampton (AW) (GB)
Starletina (IRE)
Lordship Stud
1st
trophy
Charlie Appleby
Shane Gray (8 - 0)
16:10 wolverhampton-racecourse.co.uk Maiden Stakes (Tapeta)
1m 141y (Standard) 3yo+ Mdn