Result
Sunday, 3 September, 2023
12:15
Sapporo (JPN)

Maiden Race (3yo) (Dirt)

1m 110y (Standard) 3yo Mdn
Total prize money 10,480,000 JPY
1st 5,500,000 JPY 2nd 2,200,000 JPY 3rd 1,400,000 JPY 4th 830,000 JPY 5th 550,000 JPY
Runners: 14

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (7)
Ocea Battle Plan (JPN)
XIAO Japan
3
8 - 11
-
Masatatsu Kikukawa
Takeshi Yokoyama
Days L/R: 14
2nd (11) Jockey's silk
Orangey (JPN)
Silk Racing Co Ltd
2½ l
3
8 - 7
-
Takafumi Aoki
Masaaki Kuwamura
Days L/R: 217
3rd (10)
Monte Luna (USA)
Masanobu Habata
5 l
3
8 - 7
-
Kenichi Fujioka
Akatsuki Tomita
Days L/R: 49
4th (6) Jockey's silk
Meisho Kajiki (JPN)
Yoshio Matsumoto
nk
3
8 - 11
-
Tomoyuki Umeda
Yoshihiro Furukawa
Days L/R: 148
5th (8) Jockey's silk
Modernize Queen (USA)
Yoshio Oda
½ l
3
8 - 5
-
Ryo Takei
Daisuke Sasaki
Days L/R: 70
6th (2) Jockey's silk
Faire Des Reve (JPN)
Silk Racing Co Ltd
ns
3
8 - 0
-
Hiroyuki Uemura
Kota Washizu
Days L/R: 50
7th (5)
Arcelia (JPN)
Takashi Kurisaka
1¼ l
3
8 - 7
-
Yuji Wada
Heart Kameda
Days L/R: 43
8th (3) Jockey's silk
Savaria (JPN)
Carrot Farm Co Ltd
nk
3
8 - 7
-
Shigeyuki Kojima
Suguru Hamanaka
9th (9)
Black Flamingo (JPN)
Him Rock Racing Holdings Co Ltd
nk
3
8 - 7
-
Yasuyuki Tsujino
Hayato Yoshida
Days L/R: 99
10th (13) Jockey's silk
Zealous Efforts (JPN)
G1 Racing Co Ltd
nk
3
8 - 7
-
Masaaki Koga
Yusuke Fujioka
11th (4) Jockey's silk
Day And Night (GB)
Godolphin
6 l
3
8 - 7
-
Masahiro Otake
Genta Ochiai
Days L/R: 99
12th (12)
Sun Amaranth (JPN)
Masanori Kohama
5 l
3
8 - 5
-
Takeshi Horiuchi
Hiroki Matsumoto
13th (1)
K Two Euro (JPN)
Katsumi Kusumoto
2 l
3
8 - 7
-
Shintaro Suzuki
Ryota Kobayashi
Days L/R: 155
14th (14) Jockey's silk
Shonan Akidon (JPN)
Tetsuhide Kunimoto
hd
3
8 - 11
-
Tomokazu Takano
Katsuma Sameshima
Days L/R: 287

More results from Sunday, 3 September, 2023

Sunday, 3 September 2023
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Geelong (AUS)
Godolphin
4th Anthony & Sam Freedman
Ben Allen (9 - 0)
13:00 DMB Contracting Maiden Plate (3yo+) (Turf)
6f (Good) 3yo+ Mdn
Hawthorne (USA)
Metronome (USA)
Godolphin Racing LLC
5th Eoin Harty
Alexis Centeno (8 - 7)
16:18 Maiden Special Weight (2yo) (Main Track) (Dirt)
5f (Fast) 2yo Mdn
Kentucky Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
NR Eoin Harty
James Graham (8 - 7)
12:30 Maiden Special Weight (2yo) (Turf)
1m (Firm) 2yo Mdn
Kentucky Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
3rd Brendan P Walsh
Declan Cannon (8 - 7)
14:41 Maiden Special Weight (2yo Fillies) (Turf)
7f (Firm) 2yo Mdn
Kokura (JPN)
Godolphin
5th Ryuji Okubo
Kohei Matsuyama (8 - 9)
12:25 Newcomer Race (Maiden) (2yo) (Turf)
1m 1f (Good To Firm) 2yo Mdn
Kokura (JPN)
Eternamente (JPN)
Godolphin
3rd Shigeyuki Kojima
Yoshihito Nagaoka (8 - 11)
14:25 Nishinippon Shimbun Hai (Allowance) (3yo+) (Turf)
6f (Good To Firm) 3yo+
Kokura (JPN) 6th Shogo Yasuda
Atsuya Nishimura (8 - 9)
15:35 Kokura Nisai Stakes (Grade 3) (2yo) (Turf)
6f (Good To Firm) 2yo
Longchamp (FR)
Godolphin SNC
3rd Andre Fabre
Mickael Barzalona (9 - 0)
15:05 Prix du Prince d'Orange (Group 3) (3yo) (Grande Course) (Turf)
1m 2f (Good To Soft) 3yo
Longchamp (FR)
Officer Of State (GB)
Godolphin SNC
6th Andre Fabre
Mickael Barzalona (9 - 7)
15:55 Prix de la Reine Marguerite (Handicap) (4yo+) (Grande Course) (Turf)
1m 4f (Good To Soft) 4yo+
Longchamp (FR)
Godolphin SNC
4th Andre Fabre
Mickael Barzalona (9 - 1)
17:08 La Coupe de Maisons-Laffitte (Group 3) (4yo+) (Grande Course) (Turf)
1m 2f (Good To Soft) 4yo+
Niigata (JPN)
Godolphin
4th Mizuki Takayanagi
Kosei Miura (8 - 11)
14:35 Iide Tokubetsu (Allowance) (3yo+) (Turf)
7f (Good To Firm) 3yo+
Sapporo (JPN)
Godolphin
7th Mitsugu Kon
Norihiro Yokoyama (8 - 9)
16:05 Allowance Race (3yo+) (Dirt)
1m 110y (Standard) 3yo+
Saratoga (USA)
Godolphin Racing LLC
10th William Mott
Jose Lezcano (8 - 7)
12:40 Maiden Special Weight (2yo Fillies) (Inner Turf)
1m 110y (Firm) 2yo Mdn