Result
Saturday, 26 August, 2023
12:35
Moonee Valley (AUS)

Membership On Sale Plate (Conditions) (3yo Colts & Geldings) (Turf)

6f (Good) 3yo Conditions
Total prize money 150,000 AUD
1st 82,500 AUD 2nd 27,000 AUD 3rd 13,500 AUD 4th 7,500 AUD 5th 4,500 AUD 6th 3,000 AUD 7th 3,000 AUD 8th 3,000 AUD 9th 3,000 AUD 10th 3,000 AUD
Runners: 8

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (7)
Scentify (AUS)
C Bennett, Flying Start Fine Scent Et Al
3
8 - 11
-
bl,t
Ciaron Maher & David Eustace
Ben Allen
Days L/R: 115
2nd (1)
Prinzerro (AUS)
Bennett Racing Pty Ltd, R Menchise Et Al
½ l
3
8 - 11
-
Phillip Stokes
Jamie Kah
Days L/R: 28
3rd (2)
Jewel Bay (AUS)
Mrs A Stokes, P A Harmon Et Al
hd
3
8 - 11
-
Phillip Stokes
Zac Spain
4th (6) Jockey's silk
Godolphin
shd
3
9 - 3
-
bl
James Cummings
Ben Melham
Days L/R: 154
5th (3)
The Years (NZ)
Australian Chinese Jockey Club Racing 7, T J Pender Et Al
hd
3
8 - 11
-
Gai Waterhouse & Adrian Bott
Jordan Childs
Days L/R: 154
6th (4)
Mansiere (AUS)
Express One Racing, M A A Syndicate Et Al
1½ l
3
8 - 11
-
bl,t
Nick Ryan
Luke Currie
Days L/R: 44
7th (8)
Esskay (AUS)
L Wilkinson, L Vanderloo Et Al
1¼ l
3
8 - 11
-
Danny O'Brien
Michael Dee
8th (5)
Mount Olympus (AUS)
Mrs I E Mitchell, Mrs L Huddy Et Al
hd
3
8 - 11
-
Tony McEvoy & Calvin McEvoy
Harry Coffey
Days L/R: 20
NR Jockey's silk
Bullhouse (AUS)
Trilogy Syndicate
3
8 - 11
-
bl
Nikki Burke
Wiremu Pinn
Non-runner
Days L/R: 75

More results from Saturday, 26 August, 2023

Saturday, 26 August 2023
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Clairefontaine (FR)
Godolphin SNC
2nd Andre Fabre
Bauyrzhan Murzabayev (9 - 0)
13:58 Prix Ramsin (Conditions) (3yo) (Turf)
1m 6f 110y (Soft) 3yo Conditions
Echuca (AUS) NR Anthony & Sam Freedman
Robbie Downey (9 - 0)
13:26 Think Water Echuca Maiden Plate (3yo+) (Turf)
6f (Good) 3yo+ Mdn
Ellis Park (USA)
Godolphin Racing LLC
5th Brendan P Walsh
Francisco Arrieta (8 - 7)
12:17 Maiden Special Weight (2yo Fillies) (Dirt)
6f (Muddy) 2yo Mdn
Ellis Park (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
Brad H Cox
Martin Chuan (8 - 6)
15:00 Maiden Special Weight (3yo+) (Dirt)
1m (Standard) 3yo+ Mdn
Goodwood (GB)
Godolphin
NR Charlie Appleby
James Doyle (9 - 2)
14:05 William Hill Prestige Fillies' Stakes (Group 3)
7f (Soft) 2yo
Goodwood (GB)
Godolphin
3rd Saeed bin Suroor
Kieran Shoemark (9 - 12)
15:15 William Hill Handicap
7f (Soft) 3yo+
Kembla Grange (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Jean Van Overmeire (8 - 10)
14:25 Mary Fowler F&M Maiden Plate (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f (Good) 3yo+ Mdn
Kokura (JPN)
Ise Bay (JPN)
Godolphin
10th Inao Okada
Hideaki Miyuki (8 - 11)
10:50 Maiden Race (3yo) (Dirt)
5f (Standard) 3yo Mdn
Kokura (JPN)
Cacciucco (USA)
Godolphin
7th Keiji Yoshimura
Kyosuke Kokubun (8 - 7)
12:40 Maiden Race (3yo) (Dirt)
1m 110y (Standard) 3yo Mdn
Moonee Valley (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Ben Melham (8 - 11)
15:30 Ladbrokes It! Handicap (3yo Fillies) (Turf)
6f (Good) 3yo
Niigata (JPN)
Godolphin
5th Tsuyoshi Tanaka
Masami Matsuoka (8 - 9)
10:10 Maiden Race (2yo) (Turf)
1m (Good To Firm) 2yo Mdn
Niigata (JPN)
Fire Lance (JPN)
Godolphin
9th Kenji Nonaka
Takuya Kowata (8 - 7)
15:45 BSN Sho (Listed Handicap) (3yo+) (Dirt)
1m 1f (Standard) 3yo+
Rosehill (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
James McDonald (8 - 11)
12:55 Mounties Group Handicap (3yo+ Colts, Geldings & Horses) (Turf)
7f 110y (Good) 3yo+
Rosehill (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Nash Rawiller (9 - 4)
15:15 CMNL Up And Coming Stakes (Goup 3 Handicap) (3yo) (Turf)
6f 110y (Good) 3yo
Rosehill (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Joshua Parr (9 - 0)
15:50 Smithfield RSL San Domenico Stakes (Group 3) (3yo) (Turf)
5f 110y (Good) 3yo
Rosehill (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Nash Rawiller (9 - 1)
15:50 Smithfield RSL San Domenico Stakes (Group 3) (3yo) (Turf)
5f 110y (Good) 3yo
Saratoga (USA)
Godolphin Racing LLC
3rd Brad H Cox
Flavien Prat (8 - 10)
16:55 Ballerina Handicap (Grade 1) (3yo+ Fillies & Mares) (Main Track) (Dirt)
7f (Muddy) 3yo+
Saratoga (USA)
Caramel Swirl (USA)
Godolphin Racing LLC
4th William Mott
Junior Alvarado (8 - 9)
16:55 Ballerina Handicap (Grade 1) (3yo+ Fillies & Mares) (Main Track) (Dirt)
7f (Muddy) 3yo+
York (GB)
Al Suhail (GB)
Godolphin
6th Charlie Appleby
William Buick (9 - 8)
15:00 Sky Bet City Of York Stakes (Group 2)
7f (Good To Firm) 3yo+
York (GB) 3rd Saeed bin Suroor
Oisin Murphy (9 - 12)
15:35 Sky Bet Ebor Handicap (Heritage Handicap)
1m 5f 188y (Good To Firm) 4yo+