Result
Saturday, 19 August, 2023
15:05
Randwick (AUS)

Laurel Oak Toy Show Quality (Group 3 Handicap) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)

5f 110y (Soft) 3yo+
Total prize money 243,750 AUD
1st 141,000 AUD 2nd 46,250 AUD 3rd 22,400 AUD 4th 11,000 AUD 5th 6,100 AUD 6th 4,000 AUD 7th 3,500 AUD 8th 3,500 AUD 9th 3,500 AUD 10th 3,500 AUD
Runners: 10

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (8) Jockey's silk
Godolphin
4
8 - 5
-
James Cummings
Jean Van Overmeire
Days L/R: 140
2nd (3) Jockey's silk
Queen Of The Ball (AUS)
Go Bloodstock Australia
hd
4
8 - 5
-
Michael Freedman
Rachel King
Days L/R: 175
3rd (5)
Lady Brook (AUS)
P J White, Mrs L T White Et Al
1¼ l
7
8 - 5
-
Joseph Pride
Reece Jones
Days L/R: 84
4th (1)
Cinderella Days (AUS)
D P Bentata
1¼ l
4
8 - 7
-
Joseph Pride
Sam Clipperton
Days L/R: 154
5th (6)
Our Bellagio Miss (AUS)
R S Balding, Mrs M A Balding Et Al
nk
7
8 - 7
-
t
Robert & Luke Price
Thomas Sherry
Days L/R: 7
6th (9) Jockey's silk
Zougotcha (AUS)
N A Greenhalgh, Mrs M T Greenhalgh et al
¾ l
4
9 - 3
-
Chris Waller
James McDonald
Days L/R: 140
7th (4) Jockey's silk
North Star Lass (AUS)
Ms P A Bourke, R W Holland Et Al
¾ l
4
8 - 7
-
Gai Waterhouse & Adrian Bott
Timothy Clark
Days L/R: 175
8th (2)
How's The Serenity (AUS)
X D Franklin, M J Harvey & Miss K Peters
1½ l
6
8 - 13
-
Michael, Wayne & John Hawkes
Tyler Schiller
9th (7)
Petulant (AUS)
Kirks Bridge Farm Syndicate
2 l
5
8 - 5
-
bl
Michael, Wayne & John Hawkes
Dylan Gibbons
Days L/R: 94
PU (10) Jockey's silk
Mileva (AUS)
Kia Ora Stud W S
6
8 - 11
-
t
Phillip Stokes
Joshua Parr
Pulled Up
Days L/R: 42
NR Jockey's silk
Duchy Of Savoy (AUS)
Glentree Racing Syndicate
5
8 - 5
-
Michael, Wayne & John Hawkes
Jay Ford
Non-runner
Days L/R: 98
NR
Winning Verse (AUS)
M C Conners Racing Pty Ltd, L Newton Et Al
5
8 - 5
-
cp
Marc Conners
Kerrin McEvoy
Non-runner
Days L/R: 77

More results from Saturday, 19 August, 2023

Saturday, 19 August 2023
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Caulfield (AUS)
Va Via (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Blake Shinn (9 - 3)
13:00 Catanach's Jewellers Handicap (3yo+) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Caulfield (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Blake Shinn (9 - 2)
16:05 ive >Vain Stakes (Group 3) (3yo Colts & Geldings) (Turf)
5f 110y (Good) 3yo
Caulfield (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Doubtful (9 - 3)
16:40 Quayclean P.B.Lawrence Stakes (Group 2) (3yo+) (Turf)
7f (Good) 3yo+
Colonial Downs (USA)
Penzance (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
Michael Stidham
Mychel J Sanchez (8 - 7)
13:30 Maiden Special Weight (3yo+) (Dirt)
6f (Fast) 3yo+ Mdn
Deauville (FR)
Winter's Love (IRE)
Godolphin SNC
3rd H-A Pantall
Mickael Barzalona (9 - 0)
17:00 Prix de la Villa Saint-Augustin (Handicap) (3yo) (Straight Course) (Turf)
1m (Heavy) 3yo
Ellis Park (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
Eoin Harty
James Graham (8 - 7)
14:25 Maiden Special Weight (2yo) (Turf)
5f 110y (Firm) 2yo Mdn
Indiana Grand (USA)
Godolphin Racing LLC
5th Eoin Harty
Samuel E Bermudez (8 - 8)
18:32 Maiden Special Weight (2yo) (Turf)
7f 110y (Good) 2yo Mdn
Kokura (JPN)
Melek (IRE)
Godolphin
3rd Takashi Saito
Taisei Danno (8 - 11)
11:05 Maiden Race (3yo) (Turf)
1m 1f (Good To Firm) 3yo Mdn
Kokura (JPN)
Autumn Queen (JPN)
Godolphin
8th Ippo Sameshima
Taisei Danno (8 - 7)
11:35 Maiden Race (3yo Fillies) (Turf)
6f (Good To Firm) 3yo Mdn
Kokura (JPN) 7th Mitsugu Kon
Mirai Iwata (8 - 9)
12:55 Newcomer Race (Maiden) (2yo) (Dirt)
1m 110y (Standard) 2yo Mdn
Kokura (JPN)
Breathlessly (JPN)
Godolphin
3rd Kenichi Fujioka
Mirco Demuro (8 - 11)
15:35 Sasebo Stakes (Allowance) (3yo+) (Turf)
6f (Good To Firm) 3yo+
Kokura (JPN)
Freewheeling (USA)
Godolphin
10th Mitsumasa Nakauchida
Mirai Iwata (8 - 9)
16:15 Allowance Race (3yo+) (Dirt)
1m 110y (Standard) 3yo+
Newbury (GB)
Godolphin
5th Charlie Appleby
William Buick (9 - 7)
13:50 BetVictor Geoffrey Freer Stakes (Group 3)
1m 5f 61y (Good To Soft) 3yo+
Newbury (GB)
Godolphin
5th Saeed bin Suroor
Oisin Murphy (9 - 10)
15:00 Heart Bingo Summer Sizzler Handicap
7f (Good To Soft) 3yo+ rated 0-100
Newbury (GB) 3rd Saeed bin Suroor
Kieran Shoemark (9 - 7)
16:05 Chapel Down British EBF Maiden Stakes (GBB/IRE Incentive Race)
7f (Good To Soft) 2yo Mdn
Newbury (GB)
Godolphin
5th Saeed bin Suroor
Kieran Shoemark (10 - 4)
16:40 Brian Rycraft Memorial Handicap
1m 4f (Good To Soft) 3yo+ rated 0-85
Newbury (GB) 5th Charlie Appleby
William Buick (9 - 11)
17:15 Benchmark Handicap
1m 2f (Good To Soft) 3yo rated 0-95
Niigata (JPN)
Atomic Number (JPN)
Godolphin
14th Yoshinori Muto
Miyabi Muto (8 - 11)
10:45 Maiden Race (3yo) (Dirt)
1m 1f (Standard) 3yo Mdn
Niigata (JPN) 5th Shota Nishizono
Shu Ishibashi (8 - 9)
11:15 Newcomer Race (Maiden) (2yo) (Dirt)
1m 1f (Standard) 2yo Mdn
Niigata (JPN)
Godolphin
4th Keizo Ito
Takezo Nagano (8 - 7)
12:35 Newcomer Race (Maiden) (2yo) (Turf)
6f (Good To Firm) 2yo Mdn
Niigata (JPN)
Hubble (JPN)
Godolphin
8th Mizuki Takayanagi
Takezo Nagano (8 - 9)
13:35 Maiden Race (3yo) (Dirt)
6f (Standard) 3yo Mdn
Niigata (JPN)
Godolphin
3rd Teruhiko Chida
Shu Ishibashi (9 - 2)
15:10 Joetsu Stakes (Allowance) (3yo+) (Dirt)
6f (Standard) 3yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
15th James Cummings
Chad Schofield (9 - 3)
15:45 Winx Stakes (Group 1) (3yo+) (Turf)
7f (Good To Soft) 3yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Jean Van Overmeire (8 - 9)
16:20 Darley Silver Shadow Stakes (Group 2) (3yo Fillies) (Turf)
6f (Good To Soft) 3yo
Randwick (AUS)
Godolphin
12th James Cummings
Chad Schofield (8 - 9)
16:20 Darley Silver Shadow Stakes (Group 2) (3yo Fillies) (Turf)
6f (Good To Soft) 3yo
Sapporo (JPN)
Godolphin
11th Noriyuki Hori
Katsuma Sameshima (8 - 9)
09:50 Maiden Race (2yo) (Turf)
1m 1f (Good To Firm) 2yo Mdn
Sapporo (JPN)
Godolphin
3rd Mamoru Ishibashi
Yutaka Take (8 - 9)
10:25 Maiden Race (2yo) (Dirt)
1m 110y (Standard) 2yo Mdn
Sapporo (JPN)
Godolphin
10th Katsunori Tanaka
Naho Furukawa (7 - 12)
13:45 Allowance Race (3yo+ Fillies & Mares) (Dirt)
1m 110y (Standard) 3yo+
Saratoga (USA)
Godolphin Racing LLC
2nd William Mott
Junior Alvarado (8 - 7)
13:10 Maiden Special Weight (2yo) (Main Track) (Dirt)
6f (Fast) 2yo Mdn
Saratoga (USA)
Nostalgic (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
William Mott
Junior Alvarado (8 - 10)
17:02 Allowance Optional Claiming Race (3yo+ Fillies & Mares) (Main Track) (Dirt)
1m (Fast) 3yo+
Saratoga (USA)
Godolphin Racing LLC
2nd Brad H Cox
Flavien Prat (8 - 9)
17:45 Alabama Stakes presented by Keeneland Sales (Grade 1) (3yo Fillies) (Main Track) (Dirt)
1m 2f (Fast) 3yo